leczenie ambulatoryjne-procedura

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
tanganika
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 127
Na forum od: 01 lis 2013 10:48
Oddział NFZ: Warmińsko-Mazurski
Staż sanatoryjny: 8

leczenie ambulatoryjne-procedura

Post autor: tanganika »

Poszukuje podpowiedzi. Chciałabym skorzystać z leczenia ambulatoryjnego w ramach NFZ. Jakie kolejne kroki powinnam wykonać, żeby dostać sie na takie leczenie ? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
violet58
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3202
Na forum od: 14 sty 2012 20:26
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 14

Re: leczenie ambulatoryjne-procedura

Post autor: violet58 »

Ambulatoryjne leczenie uzdrowiskowe
Ubezpieczony współdecyduje o wyborze uzdrowiska spośród tych, z którymi zostały podpisane umowy oraz sam wybiera termin kuracji uzdrowiskowej. Leczenie w trybie ambulatoryjnym trwa od 6 do 18 dni zabiegowych. Aby skorzystać z takiej formy leczenia, należy poprosić swojego lekarza pierwszego kontaktu lub specjalistę o wystawienie skierowania na leczenie uzdrowiskowe - ambulatoryjne. Następnie należy to skierowanie potwierdzić w Oddziale Wojewódzkim NFZ ( formalności te są załatwiane do 7 dni, Fundusz pokrywa koszty przynajmniej 3 zabiegów) i z zakładem lecznictwa uzdrowiskowego, do którego otrzymał skierowanie. Uzgodnienie terminu powinno nastąpić nie później niż 14 dni przed planowaną datą rozpoczęcia leczenia. Zakład lecznictwa uzdrowiskowego potwierdza pacjentowi uzgodniony termin rozpoczęcia leczenia w formie pisemnej lub elektronicznej
Ubezpieczony ponosi koszty przejazdu na leczenie uzdrowiskowe i z leczenia uzdrowiskowego oraz we własnym zakresie zapewnia zakwaterowanie i wyżywienie.
Wyjeżdżając na leczenie uzdrowiskowe należy zabrać:
potwierdzone przez oddział wojewódzki Funduszu skierowanie na leczenie uzdrowiskowe,
dowód tożsamości,
aktualny dowód ubezpieczenia zdrowotnego,
wyniki badań dodatkowych, konsultacji specjalistycznych oraz karty informacyjne z leczenia szpitalnego, które mogą mieć związek ze skierowaniem lub leczeniem w uzdrowisku
stale przyjmowane leki na cały okres pobytu,
Świadczeniodawca zobowiązany jest zapewnić:
wstępne badanie lekarskie w dniu rozpoczęcia leczenia,
codzienną możliwość dostępu do lekarza prowadzącego leczenie, doraźne interwencje lekarskie,
nie mniej niż 3 zabiegi fizykalne dziennie w ciągu od 6 do 18 dni zabiegowych, ukierunkowane na leczenie schorzenia będącego podstawą skierowania ubezpieczonego do uzdrowiska, uzależnione od wskazań i przeciwwskazań lekarskich,
6 dni zabiegowych w tygodniu,
możliwość dokupienia na życzenie ubezpieczonego dodatkowych zabiegów, za zgodą lekarza, z wpisaniem do dokumentacji woli ich zakupu przez ubezpieczonego,
zabezpieczenie w leki zgodnie z obowiązującymi przepisami,
Opłaty w trakcie pobytu w uzdrowisku.
za okres pobytu na leczeniu uzdrowiskowym może być pobierana opłata miejscowa, której wysokość w poszczególnych uzdrowiskach jest zróżnicowana – jednak nie może być ona wyższa niż 3,42 zł dziennie,
opłaty związane z ubezpieczeniem od nieszczęśliwych wypadków nie są obowiązkowe,
Świadczeniodawca nie może pobierać od ubezpieczonych dodatkowych opłat, chyba, że jest to przewidziane w odrębnych przepisach lub wynika z dwustronnej umowy cywilno prawnej.
Rezygnacja z otrzymanego skierowania na leczenie uzdrowiskowe
w przypadku rezygnacji przez ubezpieczonego z potwierdzonego skierowania na leczenie uzdrowiskowe, zwrot tego skierowania do Funduszu powinien być dokonany w trybie natychmiastowym,
każda rezygnacja z potwierdzonego skierowania na leczenie uzdrowiskowe powinna być pisemnie uzasadniona i udokumentowana,
za uzasadnione, zgodnie z procedurą Jednolitego sposobu i trybu potwierdzania skierowań na leczenie uzdrowiskowe w oddziałach wojewódzkich NFZ, wprowadzoną Zarządzeniem Prezesa Nr 66 z dnia 27 września 2005r.), przyjmuje się następujące sytuacje: wypadek losowy, choroba ubezpieczonego, potwierdzone odpowiednim dokumentem.
w przypadku uzasadnionej rezygnacji z potwierdzonego skierowania, oddział wojewódzki NFZ może w miarę posiadanych możliwości wyznaczyć nowy termin realizacji skierowania w okresie jego ważności;
skierowanie na leczenie uzdrowiskowe jest ważne 12 miesięcy licząc od dnia jego wystawienia,
zwrócone potwierdzone skierowanie na leczenie uzdrowiskowe Fundusz przekazuje do lekarza, który je wystawił,
w przypadku rezygnacji uzasadnionej lekarz ubezpieczonego może wystawić i przesłać ponowne skierowanie w dowolnym czasie,
Zgodnie z zawartą umową Świadczeniodawca jest zobowiązany udzielać ubezpieczonemu świadczeń, z zachowaniem najwyższej staranności, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej i respektując prawa pacjenta, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz obowiązującymi przepisami.
Wszystkie ewentualne skargi i wnioski dotyczące realizacji świadczeń w czasie pobytu w sanatorium uzdrowiskowym należy składać bezpośrednio u Świadczeniodawcy.
Awatar użytkownika
tanganika
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 127
Na forum od: 01 lis 2013 10:48
Oddział NFZ: Warmińsko-Mazurski
Staż sanatoryjny: 8

Re: leczenie ambulatoryjne-procedura

Post autor: tanganika »

Jestem mile zaskoczona szybką odp :kwiat: , dziękuję za obszerną informację. Jednak chciałabym wiedzieć, czy w przypadku oczekiwania na termin przydziału sanatorium, uczestnictwo w leczeniu ambulatoryjnym wyrzuca mnie z "kolejki" sanatoryjnej w NFZ?
forumowicz

Re: leczenie ambulatoryjne-procedura

Post autor: forumowicz »

Witaj tanganika :) Na swoim przykładzie mogę napisać że chyba te kolejki to dwie różne sprawy.Jako że czas oczekiwania na sanatorium jest długi już dwa razy korzystałam z pobytów laboratoryjnych.W moim przypadku były to pobyty 14 dniowe bo niby takie przydzielają w śląskim.Należą się raz na 12 miesięcy .Nie ma długiego oczekiwania,zawsze przydział miałam po około trzech miesiącach od złożenia wniosku .Zakwaterowanie to już w swoim zakresie,raz mieszkałam na terenie sanatorium w którym miałam zabiegi było to w Busku ,a jak byłam w Cieplicach to w hoteliku w ogóle nie związanym z sanatorium ale w pobliżu i to był lepszy wybór bo cenowo wyszło tak samo a warunki o niebo lepsze a i wyżywienia super.Trochę z tym było latania i załatwiania,ale zamiast mieć rehabilitację w miejscu zamieszkania,wybieram z wyjazdem bo przy okazji jeszcze zmiana klimatu,no i niektóre zabiegi są nie do osiągnięcia na moim terenie np.kąpiele siarkowe w Busku a przy chorobach skórnych to wielkie dobrodziejstwo.W marcu wróciłam z sanatorium i już szukam coś na wiosenny wyjazd,tym razem morze,w marcu jod to i tarczyca będzie zadowolona ;) Lekarka nigdy nie robi problemów z wypisaniem wniosku bo u nas nawet na te dochodzące zabiegi czeka się czasem 2-3 miesiące.Polecam Ci taki sposób wyjazdu,choć wiąże się on jednak z dość sporymi kosztami.Pozdrawiam serdecznie :)
Awatar użytkownika
tanganika
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 127
Na forum od: 01 lis 2013 10:48
Oddział NFZ: Warmińsko-Mazurski
Staż sanatoryjny: 8

Re: leczenie ambulatoryjne-procedura

Post autor: tanganika »

Dzięki Smuga :) A czy orientujesz się, czy koszty własne poniesione na leczenie ambulatoryjne można odliczyć od podatku, bo leczenie w ramach turnusu rehabilitacyjnego tak, jeśli ma się orzeczenie o niepełnosprawności. Może ktoś ma już doświadczenia w tym temacie. Pozdrawiam. :)
forumowicz

Re: leczenie ambulatoryjne-procedura

Post autor: forumowicz »

Jeśli chodzi o odliczenie to niestety nie.Zabiegi masz opłacone,a pobyt jest typowo komercyjny i niestety nawet w wypadku niepełnosprawności nie należą się odliczenia :)
wikul
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 211
Na forum od: 08 lut 2012 17:25

Re: leczenie ambulatoryjne-procedura

Post autor: wikul »

tanganika pisze:Jestem mile zaskoczona szybką odp :kwiat: , dziękuję za obszerną informację. Jednak chciałabym wiedzieć, czy w przypadku oczekiwania na termin przydziału sanatorium, uczestnictwo w leczeniu ambulatoryjnym wyrzuca mnie z "kolejki" sanatoryjnej w NFZ?
Niestety, wyrzuca. Jest to najnowsza (wstydliwa) interpretacja NFZ na którą powołuje się również Rzecznik Praw Pacjenta. Jest to istotna zmiana w stosunku do poprzedniej interpretacji, która z kolejki nie wyrzucała. Mój kolega w tym roku starał się w Oddziale Mazowieckim NFZ o zatwierdzenie skierowania na leczenie ambulatoryjne. W okienku został uprzedzony że zostanie w kolejce do sanatorium przesunięty na koniec kolejki. Nie chciało mi się w to wierzyć bo w 2010 r. korzystałem z leczenia ambulatoryjnego nie tracąc kolejki. Jednak otrzymane odpowiedzi z NFZ i od R.P.P. nie pozostawiają wątpliwości, albo, albo.
forumowicz

Re: leczenie ambulatoryjne-procedura

Post autor: forumowicz »

Pozdrawiam wikul :) Toś mnie zmartwił tym wpisem :o Planowałam sobie taki wyjazd na wiosnę a tu nowe interpretacje.Dwa razy korzystałam i nie było mowy o żadnych przesunięciach.Muszę to sprawdzić w naszym funduszu.Bo to co już zauważyłam to to, że przepisy przepisami a interpretacje są rażąco różne w zależności od funduszu.
ninak
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 200
Na forum od: 15 lis 2012 16:21
Oddział NFZ: Dolnośląski
Staż sanatoryjny: 8

Re: leczenie ambulatoryjne-procedura

Post autor: ninak »

Witam.Żeby mieć zabiegi bezpłatne w sanatorium nie trzeba mieć skierowania i załatwiać przez NFZ.Wystarczy skierowanie na zabiegi od lekarza . Dzwoni się do wybranego sanatorium z zapytaniem czy mają taką opcje.Tak jest w Horyńcu w Domu Zdrojowym i w Krusie.Mój lekarz rodzinny wypisał zawijania borowinowe,gimnastyka w basenie i kąpiel siarczkową :D .Na miejscu pani doktor zbadała i nie było przeciw wskazań.Pobyt wyszedł bardzo tanio bo nocleg 25zł na agroturystyce a obiadek w sanatorium.W Kudowie w Bristolu , w Kołobrzegu i na pewno w innych sanatoriach tylko trzeba dzwonić i dowiedzieć się.Czeka się od kilku miesięcy do roku ,zależy od pory.
forumowicz

Re: leczenie ambulatoryjne-procedura

Post autor: forumowicz »

:o Ninak,twój wpis mnie zaciekawił i wlał nadzieje w moją duszę.Jak Fundusz się wypina na nas to spróbuję Twoim sposobem.Może się uda.Każdy pomysł dobry byle do celu,będę się dowiadywać u mojej pani doktor :!: Dzięki :)
ODPOWIEDZ