Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: Felice »

W leczeniu uzdrowiskowym obowiązuje
Załącznik nr 6a do zarządzenia Nr 80/2013/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 16 grudnia 2013 r.
Skala dla typowych czynności dnia codziennego - Barthel ADL
Co tutaj jest dyskryminacją? Osoby niesamodzielne mają możliwość skorzystania z gwarantowanych świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w zakresie opieki długoterminowej.
Opiekun - osoba zdrowa zajmuje jedno miejsce do wykorzystania przez osobę chorą.To nie jest dyskryminacją?
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: Fionka »

Znaczny stopień z dopiskiem o niezdolności do samodzielnej egzystencji nie eliminuje z korzystania z sanatorium w ramach NFZ. Taka jest formułka i takie dopiski ma wiele osób np ze wszczepionym kardiowerterem . Ja mam umiarkowany i dopisek ,że okresowo nie zdolna do samodzielnej egzystencji .Same dopiski nic nie wnoszą . Po prostu osoba nie mogąca wykonywać samodzielnie podstawowych czynności albo potrzebująca stałej opieki musi jechać z opiekunem który jest np. zdrowy jak koń i dla czego niby NFZ ma za to płacić. Jest wiele innych form wsparcia dla takich niepełnosprawnych. Właśnie dla tego między innymi walczono o pieniądze w sejmie a nie o pierwszeństwo z którego i tak nie mogą skorzystać. Natomiast korzystają i to nagminnie ludzie którzy mieli wydawane z ZUS takie orzeczenia , przed 2007 rokiem.
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7035
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: sztani »

Hipokryt przeczytaj ocenę prawnika na portalu niepełnosprawni.pl i dopiero coś napisz . Ja przytoczyłem tylko co on napisał jak zinterpretowal . Nie miałem na myśli osób upośledzonych intelektualnie . Znam wiele osób ze znacznym gdzie osoby samodzielnie pracują. I nie cytuj każdego bo wiadomo o co chodzi . Jeśli dyskusja trwa .pisząc pode mną to każdy się do myśli bez cytowania.Ja z takiej formy nie skorzystam bo mam możliwości inne na rehabilitację. O wiele lepsze choćby w zabiegi możliwość wyboru ośrodka za darmo. :) Fionka zgadzam się z Tobą często opiekunowie na turnusach mają super wczasy .Trafnie to ocenilyscie Dziewczyny nic ująć . :kwiat: kwiatek dla Was. Ocenę samodzielnosci wypisuje lekarz wystawiajacy skierowanie. On widzi czy jestem samodzielny czy nie czy sobie poradze czy nie na turnusie są różne formy niepełnosprawności znacznej . Mimo formolki w orzeczeniu ludzie w miarę normalnie pracują bez opiekuna .
Petrosj
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 196
Na forum od: 14 gru 2017 07:50
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: Petrosj »

Narewka pisze: 13 gru 2013 10:01 Mając orzeczenie o niepełnosprawności możesz sobie odpisywać od podatku tzw ulgę rehabilitacyjną,czyli koszty leczenia.Ja odpisuję nawet wyjazdy prywatne,tj fakturę za pobyt /proszę wtedy o dopisek-pobyt leczniczo-rehabilitacyjny/,oraz koszty dojazdu do sanatorium.W zależności od wydanej kwoty zawsze trochę sie nazbiera na następne wyjazdy.
Oprócz tego możesz ubiegać sie o dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego,choć to zależy od tego,jakie pieniądze ma gmina.Moja np,daje tylko inwalidom I grupy i dzieciom.
Czy kazdej niepelnosprawnosci, czy tylko stopien znaczny ?
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7035
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: sztani »

Obecnie od każdej wszystkie trzy stopnie z tym ,ze z lekkim nie ma szans na dofinansowanie z PFRON do turnusu ( mało kasy)
Jeśli interesujesz się tymi sprawami to polecam portal niepelnosprawni.pl
Awatar użytkownika
Hipokryt
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 7543
Na forum od: 11 lut 2015 18:49
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 21

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: Hipokryt »

Potwierdzam, ze osoba z lekkim stopniem niepełnosprawności - w praktyce nie ma szans na dofinansowanie turnusu ze środków PFRON

Pozwolę sobie tutaj przytoczyć jakie u nas (mazowieckie) są kryteria przyznawania środków:
1. Pierwszeństwo dla dzieci do 16 lat oraz osoby uczące się i nie pracujące do 24 roku życia bez względu na stopień, które nie korzystały w roku ubiegłym, a następnie:
2. Osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, które nigdy nie korzystały z dofinansowań
3. Osoby ze stopniem znacznym i umiarkowanym, które nie korzystały w latach 2014-17
4. Osoby ze stopniem znacznym i umiarkowanym, które otrzymały dofinansowanie w latach 2014-16 a nie korzystały w roku 2017
5. Osoby niepełnosprawne do 16 lat oraz osoby uczące się do 24 roku życia bez względu na stopień, które korzystały w roku ubiegłym - według kolejności zgłoszeń
6. Osoby ze stopniem znacznym i umiarkowanym, które otrzymały dofinansowanie w roku 2017 z uwzględnieniem ilości dofinansowań w minionych latach - według kolejności zgłoszeń
7. Osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności - według kolejności zgłoszeń

Być może komuś przyda się ta informacja, która zawsze jest zawarta w decyzji odmownej ;)
Pozdrawiam zainteresowanych :D
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7035
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: sztani »

dzisiaj już wiem na pewno ,że przyspieszony wyjazd z NFZ dla I grupy niepełnosprawności możliwy jest tylko jeśli składamy po raz pierwszy wniosek na turnus . O możliwości szybszego wyjazdu decyduje ( w jakim czasie) decyduje NFZ
Dodam ,że lekarz wystawiający skierowanie musi napisać ,że osoba jest w miarę samodzielna w wykonywaniu czynności życiowych
Awatar użytkownika
Hipokryt
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 7543
Na forum od: 11 lut 2015 18:49
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 21

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: Hipokryt »

Mała aktualizacja:
Przede wszystkim lekarz wystawiając skierowanie musi napisać, że osoba niepełnosprawna nie wymaga opiekuna, czyli jest samodzielna bo gdyby napisał że wymaga opiekuna to... niemożliwy byłby turnus z NFZ, gdyż Fundusz nie płaci za pobyt opiekuna. Temat przerabiany wielokrotnie a teraz ponownie i niestety - nie do obejścia.
Niepełnosprawnym w stopniu znacznym pozostaje w tej sprawie pomoc PFRON-u :(
ODPOWIEDZ