Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
ricolo666
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 726
Na forum od: 29 lip 2017 21:11
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: ricolo666 »

Mam pytanie ,czy majac orzeczenie o stopniu niepelnosprawnosc lekkiej nalezy sie do pensj 100 zl. brutto miesiecznie?,slyszalem ze tak :roll:
forumowicz

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: forumowicz »

:o , jestem dyletantem w tej kwestii ale kto miałby dopłacać tę stówkę?
zbigniew165
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 5053
Na forum od: 03 maja 2016 22:43
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 9

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: zbigniew165 »

Mam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności umiarkowanej, ale nikt mi nie chce dopłacać tej stówki o której piszesz. To chyba jakiś żart. :lol:
Awatar użytkownika
ricolo666
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 726
Na forum od: 29 lip 2017 21:11
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: ricolo666 »

zbigniew165 pisze: 28 lut 2018 20:47 Mam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności umiarkowanej, ale nikt mi nie chce dopłacać tej stówki o której piszesz. To chyba jakiś żart. :lol:
Wiem to od osoby ktora sie dowiadywala w kadrach ze jest taki przepis i u nich w firmie jest taka osoba z takim stopniem niepelnosprawnosi i otrzymuje 100 zl. brutto do wyplaty ,a kto doplaca ?,mysle ze firma skoro otrzymuje dofinansowanie w kwocie 450 zl. ,ja pracuje w firmie prywatnej i czarno to widze ale zapytam w kadrach
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20129
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: Felice »

Zibi jakoś tak dziwnie nikt mi niczego nie chciał dać mimo tego że mam umiarkowany.
Tojka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 297
Na forum od: 29 mar 2012 19:13
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 14

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: Tojka »

Nie ma żadnego przepisu, któr mówi o jakiejkolwiek "stowce" dla niepełnosprawnego.
Być może sa to jakieś wewnetrzne przepisy zakładu pracy.
forumowicz

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: forumowicz »

zibi666-zapoznaj się z Rozporządzeniem Ministra Rodziny, Prasy i Polityki Społecznej z dnia 22.06.2016 r- dofinansowanie tylko dla pracodawcy z tytułu zatrudnienia osoby /osób z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności.Dodatek :o 100 zł może być ;) "do kieszeni " pracownika od pracodawcy :lol: .Kotek1972 :ugeek:
forumowicz

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: forumowicz »

sorka- Pracy...
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7809
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: darek »

Do zibi 666

za oficjlną stroną PFRON ;

Wysokość dofinansowania
Kwota miesięcznego dofinansowania uzależniona jest od:

stopnia niepełnosprawności pracownika,
1800 zł – w związku z zatrudnieniem pracownika o znacznym stopniu niepełnosprawności
1125 zł – w związku z zatrudnieniem pracownika o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
450 zł – w związku z zatrudnieniem pracownika z lekkim stopniem niepełnosprawności.

Powyższe kwoty dofinansowania zwiększa się o 600 zł w przypadku osób niepełnosprawnych w odniesieniu do których orzeczono:

chorobę psychiczną (02-P),
upośledzenie umysłowe (01-U),
całościowe zaburzenia rozwojowe (12-C),
epilepsję (06-E) oraz
niewidomych w stopniu znacznym i umiarkowanym (04-O).
Stwierdzenie dotyczące schorzenia szczególnego musi wynikać z sentencji, symbolu przyczyny niepełnosprawności, wskazań lub uzasadnienia podanego na orzeczeniuo stopniu niepełnosprawności.

Wymiaru czasu pracy pracownika niepełnosprawnego;

Fundusz wypłaca miesięczne dofinansowanie w wysokości proporcjonalnej do wymiaru etatu pracownika.
Kwoty dofinansowania podane powyżej są kwotami maksymalnego dofinansowania jakie możesz otrzymać na pracownika zatrudnionego na pełen etat.
W przypadku gdy pracownik zatrudniony jest na część etatu kwoty te należy przeliczyć proporcjonalnie do części etatu jaką pracownik przepracował w danym miesiącu.
W przypadku gdy osoba niepełnosprawna jest zatrudniona u więcej niż jednego pracodawcy w wymiarze:
nieprzekraczającym ogółem pełnego etatu - dofinansowanie przyznaje się pracodawcom, u których jest ona zatrudniona, w wysokości proporcjonalnej do wymiaru etatu tej osoby,
przekraczającym ogółem pełny etat - dofinansowanie przyznaje się na tę osobę w wysokości nieprzekraczającej kwoty pomocy przyporządkowanej do pełnego etatu.
Dofinansowanie w pierwszej kolejności przyznaje się pracodawcy, który wcześniej zatrudnił tę osobę-


Oczywiście może zdarzyć się ,że Pracodawca wyniku tzw dobrej woli ODDAŁ część pracownikowi.
Ale pierwsze słyszę aby Ktokolwiek wypłacał -Fakt zdarzyło się dostać jednorazową Premię za tzw skaperowanie Pracownika ale to NAPRAWDE wyjątki.
Awatar użytkownika
lubelanka64
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 929
Na forum od: 08 wrz 2015 17:23
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: lubelanka64 »

Czy lekki stopień niesprawności uprawnia do odpisania od PIT ulgi rehabilitacyjnej, opłat sanatoryjnych z NFZ, leków.
ODPOWIEDZ