Nadciśnie tętnicze

Kardiologia, uzdrowiska kardiologiczne, sanatoryjne leczenie chorób serca. Leczenie nadciśnienia, chorób układu krążenia, rehabilitacja po zawałach itp.
Awatar użytkownika
Atina
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 11548
Na forum od: 19 sie 2011 09:29
Oddział NFZ: Pomorski

Nadciśnie tętnicze

Post autor: Atina »

Mam pytanie do osób z tym schorzeniem,czy wyjeżdżacie w góry(ponoć nie za bardzo,czy to sprawa indywidualna) ? Jeśli tak jak Wasze samopoczucie i ciśnienie :) ,ja mieszkam nad morzem i różnie z tym bywa.
Awatar użytkownika
stada-52
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 291
Na forum od: 27 lip 2012 16:18
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 6

Re: Nadciśnie tętnicze

Post autor: stada-52 »

Witaj Atino!na wszelki wypadek omijam szerokim łukiem tereny górskie,ale cóż objawy związane ze zmianą miejsca są mi znane.W ubiegłym roku otrzymałam skierowanie do Ciechocinka,wydawałoby się teren równinny"tylko"400 km od miejsca zamieszkania(lubelskie),a miałam następujące sensacje:
- bezsenność,która trwała do końca pobytu,
- wzrost ciśnienia/3 dni/,
- rozdrażnienie,
- płaczliwość.
Po upływie kilku dni zapomniałam o wszelkich negatywnych objawach zmiany klimatu.
W moim poradniku zdrowia wyczytałam,że:wraz ze wzrostem wysokości obniża się ciśnienie atm.i rozrzedza powietrze.Nasila się to zimą oraz przy załamaniach pogody.Większość ludzi zaczyna odczuwać niekorzystne objawy przy przekroczeniu wys.2500-2700m n.p.m.Czas aklimatyzacji trwa ok.4-5 dni.Mam nadzieję,że Tobie zmiana klimatu posłuży,pamiętaj o właściwym oddychaniu,piciu wody,może unikaniu słońca?Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jasmina
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 179
Na forum od: 27 gru 2012 23:06
Staż sanatoryjny: 1

Re: Nadciśnie tętnicze

Post autor: Jasmina »

Witam
Ja dostałam właśnie Ciechocinek,ze względu na nadciśnienie ,jestem ciekawa jak tam się zaklimatyzuję.Jak bywałam w górach czułam się dobrze,chyba dlatego ,że mieszkam na wyżynie śląskiej.Pozdrawiam :serce:
Awatar użytkownika
stada-52
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 291
Na forum od: 27 lip 2012 16:18
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 6

Re: Nadciśnie tętnicze

Post autor: stada-52 »

Cześć jasmina!widzę, że jesteś już spakowana :lol: No i fajnie ;) Z rozmów z kuracjuszami wynikało,że pobyt w Ciechocinku reguluje ciśnienie wysokie bardzo dobrze,natomiast niskociśnieniowcy/to ja/doznają róznych komplikacji,ale jak czytałaś wszystko opanowałam.
W dłuższą podróż zawsze zabieram ciśnieniomierz,tabletki podwyższające ciśnienie a także obniżające cisnienie oraz tabletki na sen.Takie dostałam zalecenie od lekarza i tego wymaga mój stan zdrowia.Powodzenia w kuracji :kwiat:
forumowicz

Re: Nadciśnie tętnicze

Post autor: forumowicz »

Witam ,jeżdżę w góry ,chociaż temat nadciśnienia częsciowo mnie dotyczy,pierwszy dzień jest kiepsko,ale po aklimatyzacji juz ok :)
Natomiast nad morzem ,juz tego problemu nie mam.
Awatar użytkownika
Atina
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 11548
Na forum od: 19 sie 2011 09:29
Oddział NFZ: Pomorski

Re: Nadciśnie tętnicze

Post autor: Atina »

Dziękuję za Wasze wpisy...czekam na więcej :kwiat:
Awatar użytkownika
stada-52
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 291
Na forum od: 27 lip 2012 16:18
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 6

Re: Nadciśnie tętnicze

Post autor: stada-52 »

Podobnie działa klimat morski w moim przypadku.Co zauważyłam,że mogę tam świetnie sobie poradzić bez porannej kawy,alkohol służy jak lekarstwo-czyli skutecznie,przypływ sił witalnych-czyli dotlenienie.No cóż,rzadko tam bywam :cry:
forumowicz

Re: Nadciśnie tętnicze

Post autor: forumowicz »

Będąc w kwietniu w sanatorium dopadł mnie epizod z nagłym wzrostem ciśnienia,dość sporym.Trudno to było nazwać aklimatyzacją bo nastąpiło to na dwa dni przed końcem turnusu.Pobyt przedłużył się o cztery dni w szpitalu w celu obniżenia ciśnienia i obserwacji.Mieszkam na terenach podgórskich,często wyjeżdżam w góry i nigdy nie było sensacji z ciśnieniem,bardzo dobrze się wtedy czuję.A najlepsze w tym wszystkim to to że byłem w Ciechocinku,tereny nizinne.Rozpoczeły się wędrówki po specjalistach w poszukiwaniu powodu tego stanu rzeczy.Ciśnienie nadal jest zbijane lekami.Jak na razie brak diagnozy i poprawy. :|
forumowicz

Re: Nadciśnie tętnicze

Post autor: forumowicz »

Witaj Fan :) Mogą to być też czynniki takie jak:nagłe wzruszenie,napięcie emocjonalne(koniec wczasów ;) :lol: ) ,obawa przed powrotem do pracy,myśl o ważnych wiszących w powietrzu sprawach nie załatwionych,ale też dieta.
Nadmiar soli w potrawach ,alkohol,duże ilości wypijanej wody ,(ja osobiscie nie pije wód w uzdrowiskach...niestety nie znam ich składu i nie ulegam modzie na Zubery itd)
Ciągły utrzymujący się stres ,może się nam wydawać ,że nic takiego u nas nie ma miejsca a ,jednak,czyli Fan luzik wrzuć na luzik :)
Pozdrawiam serdecznie :) :kwiat:
forumowicz

Re: Nadciśnie tętnicze

Post autor: forumowicz »

Badania zalecane u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym
Zalicza się do nich:

Kontrola ciśnienia tętniczeg 2-3 razy w tygodniu. Pomiary najlepiej wykonywać rano, w południe i wieczorem. Warto założyć sobie zeszyt, w którym będziesz notował wartości swojego ciśnienia, co ułatwi lekarzowi dobór odpowiedniej dawki leków;
Co jakiś czas warto wybrać się do okulisty, aby wykonać badanie dna oka, ponieważ nadciśnienie tętnicze powoduje zmiany w siatkówce (tzw. retinopatia nadciśnieniowa);
Okresowo należy oznaczyć we krwi stężenie potasu, sodu, kreatyniny (kontrola funkcji nerek);
Badanie ogólne (obecność mikroalbuminurii) i posiew moczu;
U wszystkich chorych zaleca się wykonanie badania EKG;
Kontrola poziomu cholesterolu całkowitego i frakcji: LDL, HDL oraz trójglicerydów.
Dominik Siutka
:kwiat:
ODPOWIEDZ