Zachowania wobec osób niepełnosprawnych

Tu można inicjować tematy niemieszczące się w zakresie innych kategorii.
Ja-ga
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 220
Na forum od: 20 wrz 2013 19:12
Oddział NFZ: Lubelski

Zachowania wobec osób niepełnosprawnych

Post autor: Ja-ga »

Slodziak_2 pisze: 30 maja 2018 00:33 Janusz - właśnie izolacja tych ludzi powoduje w późniejszym czasie takie reakcje.
Z drugiej strony jednak reakcja odrzucenia osoby niepełnosprawnej z punktu widzenia psychologii jest zupełnie naturalną - człowiek stroni od inności. Jednak właśnie w tym celu mamy czym myśleć. Jako gatunek rozumny nie powinniśmy zachowywać się jak gatunki pozbawione rozumu.
Opowiem taką historię - Na zajęcia grupowe dzieci niepełnosprawnych przychodzi matka z dzieckiem z zespołem Downa. Dziecko podbiega do jednego z rodziców innych dzieci i pakuje się wprost na jego ręce. Mocno łapie się szyi i przytula. Matka stoi zdumiona - nie tyle zachowaniem swojego dziecka co zachowaniem dorosłego - nie odrzucił jej dziecka, nie przestraszył się. Wyraz jej twarzy zostanie mi do końca dni moich w oczach.

Bibi - nie wiem do kogo pisałaś Twój post ale jak dla mnie ostatnio słowo "empatia" było wypowiadane zbyt często i jego wartość uległa zasadniczo dewaluacji. Ja osobiście nie lubię go i używam bardziej z musu niż ochoty. Niestety - ja mam w większości wypadków - przykre doświadczenia z pomocą w stosunku do mnie (może to zabrzmiało narcystycznie ale na szczęście do tego mi daleko i nie oczekuję specjalnie od nikogo pomocy - jeszcze radzę sobie i często to ja udzielam pomocy).

Serdecznie pozdrawiam
:) Witam.
Bardzo ciekawa dyskusja. Chciałabym opisać moje doświadczenie ze spotkania z dzieckiem z Zespołem Downa. To było wiele lat temu w pociągu. Do przedziału weszło małżeństwo z dzieckiem, które prawie natychmiast "rzuciło się" na mnie z czułościami i przytulaniem. Przytulałam go dosyć długo, a rodzice patrzyli na to.....no właśnie jak? Zdezorientowani, zaskoczeni i chyba trochę zszokowani. Podejrzewam, że nieczęsto spotykali się z taką reakcją na ich dziecko jak moja. Nie doszukiwałabym się też niczego nadzwyczajnego w reakcji matki, w opisanej wyżej sytuacji :kwiat:
Ostatnio zmieniony 13 cze 2018 22:27 przez moderator, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: zmieniono tytuł.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Zachowania wobec osób niepełnosprawnych

Post autor: Felice »

Typowe dla zachowań dziecka z zespołem Downa jest przytulanie się i okazywanie serdeczności.Nigdy nie spotkałam się,by ktoś źle zareagował na to.Akurat te dzieciaczki wzbudzają ogólna sympatię ponieważ są bardzo uczuciowe i ciepłe.
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7782
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Zachowania wobec osób niepełnosprawnych

Post autor: darek »

Niepełnosprawność.

Wg -Wikipedi Definicje

-Model medyczny
W modelu medycznym niepełnosprawność to długotrwały stan występowania pewnych ograniczeń w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka. Ograniczenia te spowodowane są na skutek obniżenia sprawności funkcji fizycznych, psychicznych bądź umysłowych. Jest to także uszkodzenie, czyli utrata lub wada psychiczna, fizjologiczna, anatomiczna struktury organizmu. Utrata ta może być całkowita, częściowa, trwała lub okresowa, wrodzona lub nabyta, ustabilizowana lub progresywna.

-Modele funkcjonalne
Niepełnosprawność jest tu definiowana przez funkcję (mówienie, chodzenie, myślenie, pamięć, etc.). Ponadto niepełnosprawność w tym ujęciu nie jest statyczna, lecz dynamiczna i następuje w odrębnych etapach, które mogą następować po sobie lub występować jednocześnie

-Model społeczny
Niemożność pełnego funkcjonowania w społeczeństwie na skutek barier występujących po stronie otoczenia (społecznego, kulturowego, prawnego, politycznego), w tym barier architektonicznych, etc.


Pozwoliłem sobie na zacytowanie definicji , bo niestety zaraz pojawią się wpisy ,że .

W Polsce problem osób niepełnosprawnych zawsze był problematyczny nawet w sposobie orzecznictw .
Tak w tej chwili istnieje kilka dokładnie 5 niezależnych Systemów orzekań -ale na tych samych Prawach.
Niejednokrotnie dziwimy się gdy Pacjent 1 jest mocno okaleczony i ma tzw Najniższą Grupę tzw 3 a inna osoba posiada orzeczoną grupę 1 czyli tą Najwyższą.

Ostatni czasy też nasiliło się Masowe orzekanie bo.
-Są ulgi dla Pracodawców
-Są możliwości w szkole
-Sa stypendia

Odnośnie młodzieży ostatnio modne są trendy na tzw Inwalidę .
Wielu Młodych jeszcze Nie zachoruje a już stoi pod ośrodkami które przyznają Niepełnosprawność .

Plus System Orzekania dla Osób dorosłych jest niejednokrotnie nie sprawiedliwy.
Znamy wiele przypadków czy anegdot gdzie słyszymy jak To ZUS wspaniale uleczył , nie będę tutaj przytaczał przypadków kiedy Komuś po Amputacji kończyny pozbawiono go Niepełnosprawności , czy Osobie po przebytym Zawale zabrano Orzeczenie i zawrócono do Pracy na Kopalnie.

Oczywiście są i przypadki w druga Stronę posiadają orzeczenia z Grupą 1 czy 2 ,które Oficjalnie nie kryją się mają za ....


Kolejna sprawa NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ

Trudno niejednokrotnie porównać Osobę gdzie widać tą Niepełnosprawność do Osoby Wyglądającej Normalnie -ale Mającej w Sobie to....

Oczywiście ostatni Protest a wg informacji szykują się Kolejne Grupy Niepełnosprawnych tak bo to środowisko Ma ZAWSZE POD GÓRKĘ.

Generalnie widzimy Brak Empatii do osób Niepełnosprawnych -Przeszkadzają nam ,że sa wyznaczone Miejsca do Parkowania czy Otrzymują Bonusy Sławne 153 złote.
ale mało kto wie jakie są Koszty utrzymania ile Osoby ponoszą na Leki mimo ,że wg obiegowej Opinii są darmowe
Ja-ga
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 220
Na forum od: 20 wrz 2013 19:12
Oddział NFZ: Lubelski

Re: Zachowania wobec osób niepełnosprawnych

Post autor: Ja-ga »

:serce: To wspaniale.Ja opiekowałam się osobą poruszającą się na wózku i to często wzbudzało niezdrową ciekawość, ( a co się stało? I wcale pani nie chodzi? Miała pani wypadek? itp) lub przerażenie. Natomiast nieczęsto spotykam osoby z zespołem Downa. Raz tylko miałam takie sympatyczne doświadczenie. Ale porównując obie reakcje rodziców, można sądzić, że stosunek do takich chorych bywa różny. :serce: :serce:
quote=Felice post_id=751643 time=1528922617 user_id=871]
Typowe dla zachowań dziecka z zespołem Downa jest przytulanie się i okazywanie serdeczności.Nigdy nie spotkałam się,by ktoś źle zareagował na to.Akurat te dzieciaczki wzbudzają ogólna sympatię ponieważ są bardzo uczuciowe i ciepłe.
[/quote]

:
Awatar użytkownika
Slodziak_2
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 120
Na forum od: 04 kwie 2018 00:27
Staż sanatoryjny: 8

Re: Zachowania wobec osób niepełnosprawnych

Post autor: Slodziak_2 »

Witam

To może tym razem napiszę to, czego nie napisałem do tej pory.
Matka była w szoku ponieważ do tej pory jej chore dziecko było traktowane jak trędowate. Przykre. Powiedziała mi o tym sama - nie pytana. Ludzie w większości boją się dzieci z zespołem - chyba myślą, że się zarażą...
Mnie w całej sytuacji przeraziło zupełnie co innego ale mniejsza z tym

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Zachowania wobec osób niepełnosprawnych

Post autor: Felice »

Ludzie w większości boją się dzieci z zespołem - chyba myślą, że się zarażą...
No chyba,że w twoim środowisku...
Żyję trochę lat i w tej kwestii mam zupełnie inne spostrzeżenia i odczucia.
Awatar użytkownika
Hipokryt
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 7543
Na forum od: 11 lut 2015 18:49
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 21

Re: Zachowania wobec osób niepełnosprawnych

Post autor: Hipokryt »

Felice pisze: 15 cze 2018 00:04 No chyba,że w twoim środowisku...
...i w moim środowisku jest bardzo podobnie, więc opisany przykład to nie jest jakiś wyjątek.
Od czego zależy taka postawa?
forumowicz

Re: Zachowania wobec osób niepełnosprawnych

Post autor: forumowicz »

Myślę , że wszystko zależy od świadomości ludzi , środowiska zawodowego i prywatnego . Oczywiście bardzo istotnym jest jakim jest człowiek , jego wnętrze.
Pozwolę sobie na generalizację - lubimy to co piękne, a niepełnosprawność najczęściej jest "brzydka" , nie każdy potrafi widzieć człowieka w chorej osobie . Często to się zmienia jak w pobliżu nas zjawi się Ktoś bliski chory. Dużo zmieniło się jak powstały integracyjne klasy w szkołach i grupach przedszkolnych ale był także czas gdzie młodzież zwracała się do siebie "ty downie" . Jeśli chodzi o dzieci z zespołem Downa , cóż różne są stopnie upośledzenia zazwyczaj jest sporo towarzyszących chorób , zachowanie ich jest różne... nie każdy potrafi przytulić zaślinione dziecko , które wybierze nas za obiekt do czułości .
Każdy z nas ma spojrzenie przez jakiś pryzmat , czegoś doświadczył, jesteśmy różni .
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Zachowania wobec osób niepełnosprawnych

Post autor: Felice »

Tylko i wyłącznie od kultury i wiedzy.
Tak jak piszę,a miałam okazję do obserwacji,zazwyczaj spotykałam się z pozytywnym nastawieniem.
Awatar użytkownika
Atina
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 11571
Na forum od: 19 sie 2011 09:29
Oddział NFZ: Pomorski

Re: Zachowania wobec osób niepełnosprawnych

Post autor: Atina »

Ludzie boją się osób niepełnosprawnych.
Nie wiedzą jak się przy nich zachować,nie wynika to z braku empatii tylko wiedzy o danym schorzeniu
Często to obserwuję :roll: na ulicy w środkach komunikacji miejskiej.
Wolontariat to dobry pomysł na oswojenie się z tematem :)
Pozdrawiam :kwiat:
ODPOWIEDZ