Pieszy na przejściu ( na pasach ) ...

Tu można inicjować tematy niemieszczące się w zakresie innych kategorii.
forumowicz

Re: Pieszy na przejściu ( na pasach ) ...

Post autor: forumowicz »

GIENIA pisze: 25 mar 2019 13:52
kuracjusz54 pisze: 25 mar 2019 09:39

A gdzie tak auta jadą sznurem tym bez możliwości wejścia na przejście ?Gienia ? :o
Nie wolno zatrzymywać się jak pieszy zbliża się do przejścia i na nie nie wchodzi .
Kuracjusz54
Pisałam kilka postów wyżej , że z takim zachowaniem kierowców spotkałam sie do tej pory tylko w Kołobrzegu . I jak pisałam trzeba wchodzić na pasy , aby kierowca zatrzymał samochód . Nie każdy jednak jest tak odważny , aby to robić i aby nie uznano , że to wtargnięcie :roll:
To tej pory myślałam , że to kierowcy łamią prawo , nie umozliwiając przejścia pieszym przez jezdnię , z przytoczonego przez Ciebie przepisu , czytam , że jeżdżą zgodnie z prawem .
Jak dla mnie , prawo to jest bez sensu , no ale .... prawo ... .

Zastanawia mnie tylko , czemu instruktorzy na prawo jazdy uczulają kursantów , aby zatrzymywali się przed przejściem , widząc osobę stojącą przy krawędzi jezdni :roll:
Gieniu jakieś unormowanie prawne musi być jestem za kulturą jazdy jak najbardziej nie będę polemizował z tymi którzy mi zarzucają tutaj straszne zachowania jako kierowcy ;) niemniej wyobraź sobie ruch aut w mieście gdy co paredziesiąt sekund pieszy dochodzi do przejscia a auta zaczynają hamować . :? Sam mam sytuacje gdy lekko hamuję bo pieszy wisi juz nad przejściem prawie staję autem a pieszy dalej wisi :o
Jedni i drudzy muszą myśleć i tyle .
:kwiat:
forumowicz

Re: Pieszy na przejściu ( na pasach ) ...

Post autor: forumowicz »

Przechodząc przez ulicę zawsze hołduję zasadzie : śpiesz się powoli i wiem , że każdy samochód jest silniejszy ode mnie , to w moim interesie jest aby bardziej uważać, nie istotne czy mam pierwszeństwo czy jestem na pasach.

Podziwiam kierowców w Krynicy , tam pieszy nie stoi i nie czeka , tam bardzo miłym gestem i z uśmiechem kierowcy mówią : przejdź czyli można :kwiat: , a dzisiaj w moim mieście na chodniku mało mnie nie przejechał pan, który bardzo chciał włączyć się do ruchu :roll:
Awatar użytkownika
GIENIA
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 14557
Na forum od: 18 maja 2016 10:12
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 15

Re: Pieszy na przejściu ( na pasach ) ...

Post autor: GIENIA »

A ja nadal nie wiem co okresla ten wyjątek :roll:

" Mówiąc wprost - przed przejściem mamy obowiązek zatrzymać się tylko wtedy, gdy znajduje się na nim pieszy. Jeśli zbliża się do zebry lub czeka na przepuszczenie przez kierowców, wyłącznie od naszej dobrej woli zależy, czy się zatrzymamy.

Wyjątkiem są oznaczone strefy zamieszkania - na nich pieszy ma zawsze pierwszeństwo. "

Jeszcze jedno mnie zastanawia ...
Odnosząc się tylko do tego cytatu ... są to cytaty z prawa o ruchu drogowym :) ... " Jeśli zbliża się do zebry lub czeka na przepuszczenie przez kierowców, wyłącznie od naszej dobrej woli zależy, czy się zatrzymamy. "
Ktoś tutaj pisał , że zatrzymanie się przed pasami , gdy pieszy stoi , ale nogi nie postawił na pasach jest wykroczeniem :roll: powyższy cytat temu jakby zaprzecza :roll:
Awatar użytkownika
ANDY12345
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 14540
Na forum od: 26 maja 2018 11:42
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Pieszy na przejściu ( na pasach ) ...

Post autor: ANDY12345 »

Basiu zgadzam się z Tobą. Będąc 2 lata temu w Krynicy aż się zdziwiłem że miejscowi ZAWSZE przepuszczają pieszego, chociażby była tylko jedna osoba. Byłem też świadkiem w Krynicy gdy z jednej strony kierowca zatrzymał się przepuszczając pieszego i gdy pieszy był już w połowie przejścia z naprzeciwka przejechało auto z innego województwa nawet nie zwalniając... i kto był za kierownicą ? osoba w starszym wieku... prowadził samochód czy podziwiał miasto ? W Muszynie jest podobnie chociaż ruch tam jest znacznie mniejszy.
Niedługo mają zmienić przepisy dotyczące zasad przejść dla pieszych.... zobaczymy jak szybko będą przestrzegane.
Awatar użytkownika
Maryann
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6774
Na forum od: 21 kwie 2017 17:42
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 4

Re: Pieszy na przejściu ( na pasach ) ...

Post autor: Maryann »

To, na co zwróciłam uwagę będąc pierwszy raz w Ustroniu, to właśnie rzadko spotykana uprzejmość kierowców... dla pieszych.. :D
Awatar użytkownika
Miriam
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 417
Na forum od: 03 lis 2018 15:32
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Pieszy na przejściu ( na pasach ) ...

Post autor: Miriam »

Maryann to chyba tylko Ciebie tak chętnie przypuszczali :lol:
forumowicz

Re: Pieszy na przejściu ( na pasach ) ...

Post autor: forumowicz »

GIENIA :) masz odpowiedź , co do wyjątku :D

Wg ustawy prawo o ruchu drogowym art 2 pkt 16 , obszar zabudowany , jest to obszar obejmujący drogi , na których obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi - znaki te to D-40 początek i D-41 koniec strefy zamieszkania. Przepisy wymieniają sporo obostrzeń dla kierujących, a występuje jeden , podstawowy przywilej pieszego , że to w strefie jest on zawsze na prawie .
pkt 5 art 11 PORD mówi, że w strefie zamieszkania pieszy może korzystać z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdami.
Natomiast w art 43 jest tez taki zapis, że dzieci poniżej 7 lat , w strefie zamieszkania , mogą korzystać z drogi bez opieki osoby starszej - znosi tym samym konsekwencje złamania art 89 kw .

Reasumując :

W strefie zamieszkania pieszy :

- ma zawsze pierwszeństwo przed pojazdami

- może poruszać się całą szerokością drogi

- po drodze może poruszać się samodzielnie dziecko poniżej 7 lat
Awatar użytkownika
GIENIA
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 14557
Na forum od: 18 maja 2016 10:12
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 15

Re: Pieszy na przejściu ( na pasach ) ...

Post autor: GIENIA »

Tak myślałam :D , ze jeśli zaglądniesz , a zobaczysz temat , to coś napiszesz :lol:
Dzięki za wyjaśnienie , tak właśnie podejrzewałam , że może chodzić tutaj o drogi min. osiedlowe :) , ale z tymi dziećmi , to jestem zaskoczona .
forumowicz

Re: Pieszy na przejściu ( na pasach ) ...

Post autor: forumowicz »

Głównie osiedlowe , ale nie tylko . Na mnie zawsze można liczyć :P
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7820
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Pieszy na przejściu ( na pasach ) ...

Post autor: darek »

Osobiście bez Awersji polecam Autorowi postu tydzień w Rzymie

GWARANTUJĘ ,że jako piesi czy jako KIEROWCY poznali by kilka tajników poruszania się po drogach i ulicach.

Pieszemu w Polsce wydaje się że jest tzw Święta Krowa a Kierowcom że Wszyscy posiedli umiejętności jak Mistrzowie Formuły 1 .

Dziś kolejny raz byłem świadkiem zdarzenia .
< Młoda osoba zapatrzona w ten telefon komórkowy wchodzi pod samochód >

ok wszedł na pasach -ale na Miły BÓG Kierowca-NIE PRZEWIDZI zachowania bo to Katowice i strefa ograniczonej prędkości 30 km / godzinę .

Osobiście uważam ,że w przypadku czy też powieny byc zakaz UŻYWANIA komórek na ulicach
-wiem ktoś zrobił czy przełał Informacje -ale szanujmy tez Kierujących
ODPOWIEDZ