Oczyszczacz powietrza - ratunek na smog i dla astmatyków?

Tu można inicjować tematy niemieszczące się w zakresie innych kategorii.
moderator
Moderator
Posty: 431
Na forum od: 19 cze 2013 09:12

Re: Oczyszczacz powietrza - ratunek na smog i dla astmatyków?

Post autor: moderator »

Andrzeju, nie wiem czy znajdziesz na większe powierzchnie. Po prostu będziesz musiał zastosować dwie lub trzy jednostki. Nie ma co się łudzić, że jeden oczyszczacz wciągnie kurz z bardzo dużego pomieszczenia. Musiałby pracować na wysokich obrotach czyli głośno by wytworzyć ruch powietrza i ściągnąć kurz z oddali.
Jonizator+nawilżacz wbudowany powoduje, że wokoło urządzenia mam na podłodze więcej kurzu niż wcześniej. Ponoć o to chodzi, bo kropelki wody i ciężkie jony, powodują jego opadanie.
Jeśli mieszkasz w domu, pomyśl o odkurzaczu centralnym - brak wyrzutu zużytego powietrza do pomieszczeń, dla mnie najlepsze co może być. Możesz też pomyśleć o prawdziwej centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła - rekuperator. Tam też możesz zastosować dobre filtry i dodatkowe urządzenia ale to już duży koszt, trzeba instalację zrobić.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3431
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Oczyszczacz powietrza - ratunek na smog i dla astmatyków?

Post autor: Dzia_dek »

moderator pisze: (...) Czy kupiłbym urządzenie ponownie?
Adminie to jest cytat z Twojego wpisu sprzed prawie roku. Czy możesz odpowiedzieć na zadane przez siebie pytanie?
Nie wiem z jakiej półki cenowej masz urządzenie, ale sprawdzając ranking oczyszczaczy i oceniając ich możliwości
oraz opłacalność zakupu doszedłem do wniosku, że trzeba wydać kilka, od 2 do nawet 5, tysięcy zł, aby był to sprzęt
spełniający swoje zadania. Pytanie czy tak naprawdę do końca? Każde z tych urządzeń, niezależnie od ceny, wyposażone
jest w mniej lub bardziej rozbudowany zestaw filtrów i tu kolejny cytat z Twojego wpisu.
moderator pisze:(...) Po trzech tygodniach zajrzałem do filtrów i... przeraziłem się ile tam tego jest. (...)

Przecież zanim tam zajrzałeś powietrze było filtrowane przez "coś" co tam właśnie, nie wiadomo od kiedy (!), było.
Tu pada pytanie o warunki zdrowotne tego filtrowanego powietrza. Zastanawiam się czy nie byłoby lepiej dołożyć trochę,
hmm, no może więcej niż trochę, grosza i zakupić odkurzacz bez filtrów. Nie chce wymieniać nazwy ze względu na reklamę,
ale można to urządzenie znaleźć bez problemu w necie. Oprócz podstawowego zadania czyli odkurzania, posiada jeszcze
sporo innych funkcji, łącznie z oczyszczaniem czy nawilżaniem powietrza. Zaleta - nie posiada żadnych filtrów. Ogromna
"wada" to jego wysoka cena, nawet w wersji podstawowej, bez dodatkowego wyposażenia. Odkurzacz ten miałem możliwość
zobaczyć podczas pracy u siebie w domu jesienią ub. r. i jestem pod dużym wrażeniem jego możliwości. Na szczęście nie
muszę korzystać z takich urządzeń leczniczo lecz tak jak Admin myślałem bardziej o profilaktyce. Myślę, że jest to sprzęt
równie ściśle powiązany z oczyszczaniem powietrza. Może ktoś korzysta z takiego urządzenia i zechciałby podzielić się
swoimi uwagami bądź spostrzeżeniami.
Awatar użytkownika
andrzej1955
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 19424
Na forum od: 27 sty 2011 16:52
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 10

Re: Oczyszczacz powietrza - ratunek na smog i dla astmatyków?

Post autor: andrzej1955 »

Witam,co do odkurzaczy to od wielu lat używam wodnego i problem powrotu powietrza nie istnieje,a co do oczyszczaczy to tylko jeden spotkałem z dużą powierzchnią tzn. 129 m kwadratowych ale niestety nie miał nawilżacza,tak jak piszesz Marku to koszt zakupu zaczyna się od 2 tyś z kawałkiem i w górę,w promocji na raty-co nie jest zbyt uciążliwe,Pozdrawiam,Dziękuję za informację i mam nadzieję że kogoś jeszcze namówimy na dbanie o to czym oddychamy-przynajmniej w domu :!: :)
moderator
Moderator
Posty: 431
Na forum od: 19 cze 2013 09:12

Re: Oczyszczacz powietrza - ratunek na smog i dla astmatyków?

Post autor: moderator »

W zasadzie powołam się na pkt. 7 mojego raportu, jaki pisałrm po miesiącu użytkowania. Różnicy nie czuję czy on działa czy nie. Może dlatego, że nie mam uczulenia na kurz. Działanie nawilżacza zaś pomaga mi bardziej niż oczyszczanie, choć jak pisałem kurzu zbiera się na filtrach dużo. Kupiłem to mam, ale gdybym nie kupił to na dziś bym nie żałował, że nie mam.
W czasach studenckich interesowałem się tymi odkurzaczami na R, jednak nie jest to w ogóle porównywalne do instalacji odkurzacza centralnego, tak jak te małe oczyszczacze czy przenośne klimatyzatory do urządzeń profesjonalnych typu rekuperator czy klimatyzator.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3431
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Oczyszczacz powietrza - ratunek na smog i dla astmatyków?

Post autor: Dzia_dek »

"Kupiłem to mam, ale gdybym nie kupił to na dziś bym nie żałował, że nie mam."
Na taką opinie czekałem. W jednym zdaniu podsumowanie działania tego sprzętu.
Działania w sensie, że dla zupełnie zdrowej osoby jego praca jest niewiele odczuwalna.
Wracając do odkurzacza to na myśli miałem taki na "H", bo instalacja odkurzacza
centralnego, to raczej tylko we własnym domu, a nie w mieszkaniu.
Maciej59
Posty: 3
Na forum od: 17 gru 2019 13:28

Re: Oczyszczacz powietrza - ratunek na smog i dla astmatyków?

Post autor: Maciej59 »

Wydaje mi się że pracę takiego urządzenia, zdrowa osoba, może dostrzec dopiero za X lat, szczególnie jeżeli mieszkamy w miejscu o bardzo kiepskiej jakości powietrza.. ;)
kieska
Posty: 3
Na forum od: 10 lis 2017 17:17
Oddział NFZ: Mazowiecki

Re: Oczyszczacz powietrza - ratunek na smog i dla astmatyków?

Post autor: kieska »

Oczyszczacz powietrza jest bardzo ważny. Nie ma się co czarować jakość powietrza w naszym środowisku jest porazająca a normy smogu przekraczane wielokrotnie. Ja mam astme i dużo trudniej mi się oddycha jak mamy takie powietrze. Dlatego mąż zadecydowal ze oczyszczacz musimy mieć i kupilismy [...]. Spisuje sie naprawde fajnie bo jest cichutki, ładnie wygląda i ma wiele trybów a do tego co tez fajne 5 lat gwarancji i certyfikat [...] :)
Ostatnio zmieniony 08 sty 2020 18:31 przez moderator, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: wymoderowano nazwy
Awatar użytkownika
andrzej1955
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 19424
Na forum od: 27 sty 2011 16:52
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 10

Re: Oczyszczacz powietrza - ratunek na smog i dla astmatyków?

Post autor: andrzej1955 »

Witam,Kieska napisałem Ci pw-będę bardzo wdzięczny za odpowiedz,Pozdrawiam :)
forumowicz

Re: Oczyszczacz powietrza - ratunek na smog i dla astmatyków?

Post autor: forumowicz »

Witam.Napiszę kilka słów w tym temacie.Jako ze mieszkam w mieście gdzie smog szaleje/ wczoraj np przekroczył normę o 480%! / zainteresowałem się 2 tygodnie temu/lepiej późno niż wcale/ oczyszczaczami powietrza.Po konsultacjach z fachowcami z dziedziny zdrowia oraz samych produktów zdecydowałem i kupiłem oczyszczacz.Napisze kilka słów co dla mojej rodziny i dla mnie jest wskazane,ano suche powietrze bez nawilżaczy itp,po prostu tylko oczyszczacz.W internecie właściwie to wszyscy fachowcy wypowiadają się,że w każdym pomieszczeniu powinien być jeden oczyszczacz,aby był przewiew i to miało sens.Zacząłem drążyć ten temat,i co do mojego 60 m kw mieszkania,i drzwi otwartych cały czas/czyli przewiew jest/ i zwracając uwagę że kilka dobrych oczyszczaczy cenowo to zły pomysł/dobry oczyszczacz znanej firmy to koszt 1200zł i więcej/,a przecież jak np gotujemy obiad w kuchni ,to zapach dociera do salonu też,czyli z oczy szeniem powietrza powinno być podobnie/dyfuzja-podobno,nie jestem fizykiem/. Zdecydowałem,znalazłem oczyszczacz firmy z nie najwyższej może półki,ale znanej w Polsce.Kupiłem oczyszczacz 1 sztukę,wg opisu na pomieszczenie 65 m kw,i ustawiłem w salonie/musi stać jak najbliżej okna,ale w odległości co najmniej 30cm od ściany.Jest duży,ale ładny.uruchomiłem,ma tryby różne,mocny,automat i nocny.Działa! po 2 tygodniach uważam ,że to dobry pomysł.Sprawdziłem co się stanie jak otworze drzwi na balkon/wystarczy pół minuty i zanieczyszczenie wzrasta 10 cio czy 20 to krotnie.Aby sprawdzić jakość powietrza w innych pokojach i kuchni,przeniosłem i włączyłem tam.Ku mojemu zdziwieniu jakość powietrza wszędzie bardzo dobra.Wniosek wystarczy jeden oczyszczacz na całe mieszkanie,warunki: drzwi otwarte lub ich brak,okna zamknięte.Oczyszczacz jest ok,pracuje bardzo cicho/w nocy i w dzień nie słychać go w ogóle/włącza się jak uzna za stosowne,wtedy troszkę szumi/. Podsumowując koszt oczyszczacza 988zł,koszty filtrów około 100zł/wymienny/,myślę,że trzeba zmieniać filtr raz na powiedzmy 3-6 miesięcy, energii ciągnie podobnie jak ktoś wyżej napisał,ale to temat tylko na jesień-zima,wiosna -lato raczej powietrze jest dobre bez oczyszczacza.Mała errata,myślę że tak jak z ludźmi każdy jest inny,tak i z powietrzem w domach i mieszkaniach/w moim myślę że bez odkurzacza przy zamkniętych oknach powietrze jest w normie,ale wg opisu oczyszczacza wciąga również wszelkie bakterie,wirusy,roztocza,wiec mam nadzieję,ze decyzja moja była słuszna.Jeżeli komuś ten wpis się przyda to miło mi.Jesteście zainteresowani dowiedzieć się jaki to kupiłem typ,piszcie śmiało na pw odpiszę.Pozdrawiam.Max
zbigniew165
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 5072
Na forum od: 03 maja 2016 22:43
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 9

Re: Oczyszczacz powietrza - ratunek na smog i dla astmatyków?

Post autor: zbigniew165 »

Może ja też się podzielę swoimi spostrzeżeniami z użytkowania oczyszczacza powietrza z nawilżaczem.
Zakupiłem taki oczyszczacz z nawilżaczem w salonie Polsatu cyfrowego i Plusa, które go oferują w promocji dla abonentów tego operatora.
Użytkuję go od początku listopada 2020 r. i spisuje się bardzo dobrze i przy mojej astmie w sezonie grzewczym jest konieczny w domu.
Do pojemnika wlewa się ponad 1 litr wody, którą zużywa nawilżacz. Pracuje w trybie automatycznym i sam sobie ustawia obroty wentylatora. Ma też funkcję Wi-Fi i można go włączać przy użyciu smartfona na odległość.
Ma wskaźnik zanieczyszczenia powietrz 2,5 PM i czujnik sam reguluje moc oczyszczacza zależnie od stopnia zanieczyszczenia powietrza. Zestaw filtrów plus lampa UV przez którą przepływa oczyszczane powietrze i posiada filtr katalityczny.
Spełnia wszystkie moje oczekiwania, bo powietrze jest nawilżone i oczyszczone. Polecam zakup takiego urządzenia.
ODPOWIEDZ