IKP - Internetowe Konto Pacjenta - porady i opinie

Tu można inicjować tematy niemieszczące się w zakresie innych kategorii.
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7119
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

IKP - Internetowe Konto Pacjenta - porady i opinie

Post autor: jacky6 »


Start nastąpił 08.01.2020.

Wczoraj nie udało mi się zalogować, system się wieszał.
Dzisiaj już ok, choć nie wszystkie segmenty systemu działają sprawnie.

Sporo zdrowia mnie to kosztowało, bo wiele informacji i porad jest bardzo lakonicznych.
Trzeba było bawić się w logowanie równocześnie na drugiej przeglądarce wyszukiwać porad.

Zalogowałem się przez profil zaufany ścieżką przez swój bank.
Jest opcja logowania się przez ZIP - okazała się niedrożna, spasowałem.

Wg stanu na dzisiaj - zestaw informacji na IKP - czyli cała historia obejmuje te same informacje co ZIP.

Głównie dążyłem do tego jak będą wyglądać dwa etapy:

1. wypisywanie recept - póki co pozostanie wizyta w przychodni POZ, później być może wystarczy wykonać telefoniczne zamówienie.

2. realizacja recept - miałem dylemat co wskazać - numer telefonu czy adres mejlowy dla odbioru recept.
Można wybrać tylko jedną ścieżkę, na teraz wybrałem telefon i czekać będę na smsy z 4 cyfrowym kodem recepty.
W przyszłości można zmienić opcję na mejla a wtedy przyjdzie recepta w postaci pliku pdf.
Dla otwarcia i odczytu pliku pdf będzie potrzebne oprogramowanie na smartfonie.
Można mieć nadzieję, że czytnik apteczny odczyta kod kreskowy z wyświetlacza.

3. Kod sms-owy wymaga posiadanie przy sobie nr PESEL. Wklepałem do książki telefonicznej.

4. Odbiór recepty dla np. żony - wystarczy także dysponować jej numerem PESEL ale wcześniej trzeba będzie jej uruchomić osobiste IKP.

5. Przejściowe problemy:
- brak pewności, czy przychodnia POZ jest podłączona pod platformę P1 na której ulokowane są recepty i wszystkie dane pacjenta.
- brak dostosowania się części lekarzy do nowego systemu - na ponad 170 tysięcy lekarzy jakieś 40 tysięcy jest w wieku emerytalnym i nie umie obsługiwać komputera a tym samym staje okoniem wobec tej nowości.

To tyle na teraz na gorąco, lada dzień przećwiczę wystawianie i wykup e-lekarstw.

No to jedziemy z tematem.
Pytania, wrażenia i kolejne opinie i porady.

:mrgreen: To przyjemnie czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi... :ugeek:

Awatar użytkownika
Bogutka5
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2226
Na forum od: 26 lis 2014 13:28
Oddział NFZ: Zachodniopomorski
Staż sanatoryjny: 5

Re: IKP - Internetowe Konto Pacjenta - porady i opinie

Post autor: Bogutka5 »

Mamy posiadamy i jest ok. U nas działa od listopada. Profil zaufany założyliśmy juz jakiś czas temu z osobistym potwierdzeniem w punkcie. Zalogowanie do IKP na początku listopada bezproblemowo. E receptę dostajemy na maila oraz na mObywatel oraz oczywiście na IKP . Upoważnilismy się nawzajem dlatego każde z nas dostaje obie recepty i może obie zrealizować. Swoją i małżonka. W ten sam sposób bratowa ma dostęp do recept rodziców starszych którymi się opiekuje. Czyli jest tak..... zostawiam w rejestracji niestety osobiście listę potrzebnych leków. I czekam. Aż otrzymam na maila oraz w aplikacji mObywatel receptę. Podsuwam w aptece kod kreskowy i ..... i jak są leki to ok. Nie muszę w jednej aptece realizować całej recepty. Mogę to zrobić w różnych. Dla mnie ok.
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7119
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

IKP - Internetowe Konto Pacjenta - porady i opinie

Post autor: jacky6 »



Temat usiadł.

Są też i młodsi od nas. Poradzą sobie.

Ale jak wkrótce nieskomputeryzowane babcie i dziadki dojrzeją po nowe recepty....

Czy będzie płacz i zgrzytanie zębów.

Pożywiom i podumajem ...

:mrgreen: To przyjemnie czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi... :ugeek:

Awatar użytkownika
ewasz
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 24523
Na forum od: 10 mar 2014 20:44
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Re: IKP - Internetowe Konto Pacjenta - porady i opinie

Post autor: ewasz »

A mnie to lotto, nie kumam tego i żadnej rejestracji nie robię. Nie wszyscy starsi muszą umieć takie nowinki obsługować. Powinien być taki "korytarz" dla starszych by mogli być obsługiwani jak do tej pory.
forumowicz

Re: IKP - Internetowe Konto Pacjenta - porady i opinie

Post autor: forumowicz »

A co, miał iść pełną parą całą noc ? :shock:

Sama rejestracja wymaga nie złej gimnastyki, nawet dla skomputeryzowanych. Mnie się to w końcu udało, z posiłkami.
Jeśli ktoś musi dojrzeć, to nie społeczeństwo, ale Ci co wprowadzają takie Nowości, żeby coś zadziałało jak trzeba.
Sam poszedłem do apteki niedawno z e receptą, i na cztery pozycje, trzy były skopane, i co ? I ja i Pani w aptece rozłożyliśmy ręce. Tak, to ma działać bez wizyty u lekarza po receptę,ale na razie będzie" wesoło"
Życie....
Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
Bogutka5
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2226
Na forum od: 26 lis 2014 13:28
Oddział NFZ: Zachodniopomorski
Staż sanatoryjny: 5

Re: IKP - Internetowe Konto Pacjenta - porady i opinie

Post autor: Bogutka5 »

Ci pacjenci, którzy nie chcą i nie muszą obsługiwać smartfona, posiadać konta, aplikacji dostają kod i ida z nim do apteki, Tam zostaja poproszeni o swój pesel i receptę realizują. Zawsze też podobno lekarz może im wydrukować receptę. Mi ten system pasuje. Zwłaszcza z tym, że mogę spokojnie szukać jednego brakującego leku lub tańszego w innej aptece i nie blokuje mi on realizacji całej recepty. Bo większym problemem były znikające z aptek potrzebne leki.
Bogutka
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7119
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

IKP - Internetowe Konto Pacjenta - porady i opinie

Post autor: jacky6 »


Informacja a raczej komunikat z IKP.


Informujemy, że z przyczyn technicznych logowanie do Internetowego Konta Pacjenta przy użyciu konta ZIP jest obecnie niedostępne.
Przepraszamy za utrudnienia.


Właśnie coś takiego utrudniało mi kilka dni temu utworzenie IKP a komunikatu wtedy nie było.
Załapałem się przez konto bankowe.
Zakładam, że banki będą zawsze sprawne choć i u nich trafiają się problemy techniczne z logowaniem.

:mrgreen: To przyjemnie czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi... :ugeek:

Awatar użytkownika
ka_jak_kazimierz
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 3789
Na forum od: 13 mar 2016 14:48
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 5

Re: IKP - Internetowe Konto Pacjenta - porady i opinie

Post autor: ka_jak_kazimierz »

Czy w związku z RODO podajemy PESEL na karteczce czy szeptem do uszka Pani Magister?
Mnie to powiewa, ale może niektóre Panie nie chcą wykrzykiwać na całą aptekę swojej daty urodzenia?
Pytam, bo jeszcze nie miałem okazji skorzystać z tej formy zakupu leków, choć pewnie niedługo mnie to czeka.
Pewnie można też podać dowód i Pani sobie odczyta?
Awatar użytkownika
ewasz
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 24523
Na forum od: 10 mar 2014 20:44
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Re: IKP - Internetowe Konto Pacjenta - porady i opinie

Post autor: ewasz »

Oczywiście, można podać dowód. Yak już kupowałam lekarstwa.
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7119
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

IKP - Internetowe Konto Pacjenta - porady i opinie

Post autor: jacky6 »

ka_jak_kazimierz pisze: 14 sty 2020 16:12 Czy w związku z RODO podajemy PESEL na karteczce czy szeptem do uszka Pani Magister?

Z tegoż właśnie względu przy każdym okienku ( nie tylko u pigularzy ) przypomina się informacja, że może mieć prawo przy nim być tylko jeden / jedna persona.

No i u mnie klops.
Dzisiaj po południu zatelefonowałem do swojego POZ.
I panienka z rejestracji uświadomiła mnie, że jeszcze się do platformy P1 nie podłączyli.
Czyli znakiem tego Panie Dziejku - jeśli chcę mieć recepty to zgłosić się trzeba z karteluszkiem.
Tutaj też można by podyskutować - no bo jakżeby z tytułu ochrony RODO panienki z okienka ( jedna jest już ponoć wdową ) mają znać jakie medykamenty zajadam i popijam ?

Przy okazji zaleta IKP.
Bardzo ważna.
Lekarz będzie miał dostęp do danych z pozostałych chorób i zapisywanych lekarstw.
Zapobiegnie to zapisywaniu kolidujących ze sobą farmaceutyków.

:mrgreen: To przyjemnie czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi... :ugeek:

ODPOWIEDZ