IKP - Internetowe Konto Pacjenta - porady i opinie

Tu można inicjować tematy niemieszczące się w zakresie innych kategorii.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20131
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: IKP - Internetowe Konto Pacjenta - porady i opinie

Post autor: Felice »

Idąc tym tokiem myślenia lekarz nie powinien wiedzieć na co chorujesz,a sprzedawca w w sklepiku jaki chleb kupujesz...
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7126
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

IKP - Internetowe Konto Pacjenta - porady i opinie

Post autor: jacky6 »


No to jeszcze raz.

Kontrola procesu leczenia – wgląd w historię leczenia pacjenta u innego specjalisty i możliwość zaplanowania terapii, tak aby przepisane leki nie wchodziły w niepożądane interakcje.

To cytat ze strony gov.pl

Poza przypadkami, że do jednego pacjenta schodzi się osobiście na raz konsylium wszystkich leczących konowałów.
Takowe przypadki nie są przewidziane na IKP.

:mrgreen: To przyjemnie czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi... :ugeek:

Awatar użytkownika
Bogutka5
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2243
Na forum od: 26 lis 2014 13:28
Oddział NFZ: Zachodniopomorski
Staż sanatoryjny: 5

Re: IKP - Internetowe Konto Pacjenta - porady i opinie

Post autor: Bogutka5 »

Na IKP to ja wskazuję przychodnie, lekarzy, którzy mogą mieć dostęp do mojego procesu leczenia. Ja tak zrobiłam. Nie miałam potrzeby z tego korzystać więc nie wiem czy i jak działa. Na razie korzystam tylko z e-recept. A swoja droga moja pani doktor rodzinna jest też na nie takiej formie i najczęściej nie ona realizuje moje prośby receptowe.
Bogutka
Awatar użytkownika
Bogutka5
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2243
Na forum od: 26 lis 2014 13:28
Oddział NFZ: Zachodniopomorski
Staż sanatoryjny: 5

Re: IKP - Internetowe Konto Pacjenta - porady i opinie

Post autor: Bogutka5 »

....
Ostatnio zmieniony 15 sty 2020 08:33 przez Bogutka5, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bogutka5
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2243
Na forum od: 26 lis 2014 13:28
Oddział NFZ: Zachodniopomorski
Staż sanatoryjny: 5

Re: IKP - Internetowe Konto Pacjenta - porady i opinie

Post autor: Bogutka5 »

Bogutka5 pisze: 15 sty 2020 08:17 Na IKP to ja wskazuję przychodnie, lekarzy, którzy mogą mieć dostęp do mojego procesu leczenia.
poprawiam ... dostęp do e-recept i do e-skierowań .... przegięłam z procesem leczenia.
Bogutka
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7126
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

IKP - Internetowe Konto Pacjenta - porady i opinie

Post autor: jacky6 »


IKP przejmuje dane z ZIP - czyli takie historyczne.
Prawdopodobnie z czasem ZIP zostanie wchłonięty w całości przez IKP.

Przydatne będą nie tylko recepty ale wszystkie informacje.
Przydałoby się mieć także dostęp do danych z badań ( np. krwi ), które laboratorium przekazuje bezpośrednio do POZ.

:mrgreen: To przyjemnie czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi... :ugeek:

Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7126
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

IKP - Internetowe Konto Pacjenta - porady i opinie

Post autor: jacky6 »


znalezione w sieci...


Wady systemu ...

nieumiejętność obsługi systemu przez lekarzy - zwłaszcza starszych (wśród 175 tys. aktywnych zawodowo lekarzy, 42 tys. lekarzy ma już prawa emerytalne), pod koniec 2019r. pojawiły się głosy, że wielu lekarzy - emerytów nie nauczyło się wystawiać e-recept i nie chce wdrażać się w ten system,

nieprzygotowanie przychodni - pod koniec 2019r. do tzw. platformy P1, która służy do wystawiania recept podłączonych było zaledwie 55 proc. placówek służby zdrowia.


źródło: https://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz- ... cepta-wady


:mrgreen: :ugeek:
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7126
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

IKP - Internetowe Konto Pacjenta - porady i opinie

Post autor: jacky6 »


Informacja

Resort zdrowia przypomina, że e-recepta ważna jest 30 dni. Jednak są też takie e-recepty, których termin ważności upływa po 7 dniach, innych po 120 lub nawet 365 dniach.
E-recepty na niektóre leki mają z góry określony termin ważności. Najkrócej ważne są te na antybiotyki - 7 dni, na preparaty immunologiczne 120 dni, pozostałych przypadkach termin realizacji wynosi 30 dni. Po tych określonych w terminach pacjent już ich nie zrealizuje, chyba że lekarz zaznaczy, że lek można wykupić od konkretnej daty. "To częste rozwiązanie w przypadku leków na choroby przewlekłe" - zauważa resort zdrowia.

Jeśli lekarz nie wpisał daty realizacji („data realizacji od ...”), to czas na wykupienie e-recepty rozpoczyna się w momencie jej wystawienia. Natomiast jeśli zaznaczył późniejszą datę, to oznacza, że lek można wykupić dopiero od tego konkretnego terminu. Pacjent ma na to 30 dni.

:mrgreen: :ugeek:
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7126
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

IKP - Internetowe Konto Pacjenta - porady i opinie

Post autor: jacky6 »


ciąg dalszy...

Receptę ważną 1 rok (365 dni) otrzymają przewlekle chorzy pacjenci, którzy na stałe przyjmują określone dawki leków. Lekarz musi jednak to zaznaczyć. Wtedy na recepcie widnieje dokładna data, do której pacjent może lek wykupić ("data realizacji do ..."). Warto jednak pamiętać, że w takim przypadku pacjent powinien pierwsze opakowanie leku wykupić przed upływem 30 dni od daty jej wystawienia.

Jeśli pacjent nie wykupi w tym terminie leku, to farmaceuta wyda mniejszą ilość, proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia e-recepty albo od daty "realizacji od". Zaś przy wykupie kolejnych dawek, już bez względu na to, kiedy pacjent to zrobi, aptekarz nie zmniejszy ilości leku.

Jednorazowo przy "rocznych" e-receptach można wykupić zapas leków na 180 dni. Nie ma możliwości wykupienia leków od razu na 365 dni. Lekarz powinien na recepcje takiej określić również dawkowanie leku. Jeśli tego nie zrobił, to trzeba ją zrealizować w ciągu 30 dni.

"Jeśli dany lek wypisany przez lekarza w większej ilości, np. 10 opakowań, kupujesz +na raty+, to zakupy muszą odbywać się w jednej i tej samej aptece"
- wyjaśnia resort.

:mrgreen: :ugeek:
violka123
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 45
Na forum od: 30 sty 2020 23:09
Oddział NFZ: Wielkopolski

Re: IKP - Internetowe Konto Pacjenta - porady i opinie

Post autor: violka123 »

Bogutka5 pisze: 14 sty 2020 07:47 Ci pacjenci, którzy nie chcą i nie muszą obsługiwać smartfona, posiadać konta, aplikacji dostają kod i ida z nim do apteki, Tam zostaja poproszeni o swój pesel i receptę realizują. Zawsze też podobno lekarz może im wydrukować receptę. Mi ten system pasuje. Zwłaszcza z tym, że mogę spokojnie szukać jednego brakującego leku lub tańszego w innej aptece i nie blokuje mi on realizacji całej recepty. Bo większym problemem były znikające z aptek potrzebne leki.
Bogutka
Może lekarz wydrukować ,ale i Pani w aptece też może taką jakby kopię wydrukować. Mi najbardziej przeszkadza to,że jeśli wykupię jedno opakowanie danego leku w danej aptece ,to pozostałe muszę w tej samej :? ale podobno mają to poprawić ,tylko kiedy
ODPOWIEDZ