Uważaj na ten telefon. Oszuści kradną teraz dane "na bitcoina"

Tu można inicjować tematy niemieszczące się w zakresie innych kategorii.
Awatar użytkownika
Pancernz
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1376
Na forum od: 28 kwie 2017 17:11
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 8

Uważaj na ten telefon. Oszuści kradną teraz dane "na bitcoina"

Post autor: Pancernz »

Wczoraj i dziś moją żonę spotkała taka sytuacja, moja czujność uchroniła nas od starty oszczędności,wpisuje to ku przestrodze, gość obiecywał 7 tys dolarów ,oczywiśćie wszystko po to by przejąć konta bankowe i komputer zdalnie .Dzieje się to wg schematu.....

Na co powinniśmy uważać? Wszystko zaczęło się od telefonu konsultanta, który przedstawia się jako pracownik firmy Blockchain. Problem w tym, ze pod podobnym szyldem działa teraz wiele firm związanych z kryptowalutami.

Dość szybko ów konsultant informuje rozmówcę, że na koncie nieszczęśnika, do którego dzwoni, są kryptowaluty. Potem proponuje pomoc w wymianie ich na złote. Jednak żeby to zrobić, musi uzyskać dostęp do komputera za pośrednictwem aplikacji AnyDesk.

By było mu łatwiej przekonać oszukiwanego, dodaje informacje, że tego wymaga KNF, co jest oczywistą nieprawdą. Na deser rzuca też pokaźną sumą, która kończy wabić ofiarę. Potem oczywiście wyciąga z komputera wszelkie potrzebne informacje i znika.

Gość zarzekał się z akcentem ukraińskim,że jak tego nie zrobimy on straci prowizję itd ,bardzo proszę bądźcie ostrożni :)
Awatar użytkownika
ka_jak_kazimierz
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 3789
Na forum od: 13 mar 2016 14:48
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 5

Re: Uważaj na ten telefon. Oszuści kradną teraz dane "na bitcoina"

Post autor: ka_jak_kazimierz »

Dziękujemy.
Nigdy za wiele ostrzeżeń, nigdy za wiele ostrożności.
ZenekM197
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2257
Na forum od: 27 cze 2020 20:53
Oddział NFZ: Podkarpacki

Re: Uważaj na ten telefon. Oszuści kradną teraz dane "na bitcoina"

Post autor: ZenekM197 »

Oszuści się coraz bardziej panoszą, najgorzej jeżeli starsze osoby są nie zorientowane w tych podstępnych, które mają doprowadzić ich do strat lub uszczuplenia majątku, a coraz częściej słyszy się o nowych metodach, wcześniej była metoda "na wnuczka", a teraz podszywają się pod rachmistrzów, ciekawe jaki będzie następny chwyt, żeby ludzi ograbić :twisted:
Pancernz, dzięki, że opisałeś ku przestrodze tą historię na Forum.
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7120
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Uważaj na ten telefon i pocztę elektroniczną.

Post autor: jacky6 »


Za darmo dawno umarło.
Od kilku lat wyszkoliłem połowicę, że telefonów od nieznajomych nie przyjmujemy.
Mamy połączone książki telefoniczne a na nich ca 300 numerów od rodziny, znajomych i wszelakie nam potrzebne urzędy i instytucje.
Więc jak tylko się wyświetla sam numer telefonu - to nie odbieramy.
Gdyby przypadkiem był to ktoś z grona przyjaznego - to jeśli nie odbierzemy - to zadzwoni na nasz drugi telefon.
Tak było jeden raz, zatelefonował lekarz POZ na mój - nie odebrałem za kilkadziesiąt sekund zatelefonował na nr połowicy i wtedy odebraliśmy.
Telefonował z swojego prywatnego a nie z nr zapisanego/przypisanego przychodni.
Wszelkie wiadomości mejlowe o ile sam antywirus nie wyrzuci ich do kosza - to czynię sam - widząc, że nie są to informacje zamówione / będące odpowiedzią na moje zapytanie.

:mrgreen: :ugeek:

Awatar użytkownika
Pancernz
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1376
Na forum od: 28 kwie 2017 17:11
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Uważaj na ten telefon. Oszuści kradną teraz dane "na bitcoina"

Post autor: Pancernz »

Jasne lepiej zapobiegać ,zły jestem ,że żoną będąc miłą dla każdego nie potrafi rozłączyć się i ciągnie tą rozmowę ,tłumaczy mu,że przecież nigdzie się nie rejestrowała itd a ten swoje ,że nie musiała bo to automatycznie coś tam odwiedzając zaczęła zarabiać itd itd .Niby gdzieś tam każdy wie ,że to nie możliwe ,że mnie właśnie ktoś oszukuje ,bo jak gość ci powie,że ma pan 100 000zł i dlaczego pan ich nie chce :)Dane córki też poszły w świat maile i hasła ,długi czas nie orientowała się że coś się stało aż do czasu gdy okazało się że niby moja córka rozsyła do ludzi wiadomości z podejrzanymi linkami czego oczywiście nie robiła.Gdy sprawdziłem w czym rzecz okazało się ,że jej danymi handlowano między hakerami itd.Wszędzie zmiana haseł każde inne to ważne i jeśli to możliwe weryfikacja dwuetapowa (co to jest zachęcam do wyszukania w google) naprawdę warto jak narazie nigdy się to nie powtórzyło dane już bezpieczne . Sam doświadczyłem utraty danych gdy włamano się do operatora komórkowego tu wymiana dowodu aby złodziej nie pobrał kredytu oraz zastrzegłem w BIG-u wszystko co się da. Jeśli są pytania chętnie pomogę i odpowiem bo może chaotycznie napisałem ale ja już tak mam :)
Awatar użytkownika
ANDY12345
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 14296
Na forum od: 26 maja 2018 11:42
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Uważaj na ten telefon. Oszuści kradną teraz dane "na bitcoina"

Post autor: ANDY12345 »

Jak i oszustów jak i naiwnych nie brakuje i nie będzie brakować. Psychologowie dawno zwracają na to uwagę i nawet dorosły mamiony dużymi pieniędzmi łapie się na ten lep, przykładem może być totalizator państwowy :lol: , tyle że tutaj rządzi statystyka i rachunek prawdopodobieństwa, a sami widzimy ilu ludzi gra. Pamiętacie jak jeszcze wiele lat temu jak była kumulacja, to jakie były kolejki do kolektur :roll: . Podobny przykład to wszelkie rodzaje promocji jak i w sklepach (czy sprzedający dopłacałby do interesu ? ) tak i na spotkaniach "sponsorowanych" dla seniorów :evil: Powinniśmy racjonalnie myśleć i takie podejmować decyzje, niestety zwłaszcza osoby w podeszłym wieku tracą tę kontrolę i może nie są naiwne, ale kryterium zaufania do innych się bardzo zwiększa, a i praca coraz starszego umysłu zaczyna szwankować.
Pamiętajmy, że każdy sposób, który zabezpiecza nas przed kradzieżą czy oszustwem jest dobry, nawet jak zabezpiecza na kilkanaście procent, a można parę różnych sposobów równocześnie stosować i wtedy zwiększa się wielokrotnie .
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7781
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Uważaj na ten telefon. Oszuści kradną teraz dane "na bitcoina"

Post autor: darek »

No niestety postep poszedł tak daleko że 99% usług dziś jest na telefon.
Do dziś nie zapomnę jak lata temu Mój Śp Ojciec wyraził Zgodę na Zmianę operatora Telefonii Stacjonarnej TPS-a na inny podmiot.
Wtedy nie było tych Sławnych Darmowych minut.
Skuszony doprowadził do Jednego z większych rachunków w Rodzinie.
Nie wspomę że przez ponad 2 lata próbowaliśmy rozwiązać umowę.

Dziś tak jak Koledzy wspominają poprzez Telefon czy Nawet bez już telefonu Niby z Naszego Konta rozsyłane są Zaproszenia do Bardzo dziwnych Grup.

Fakt wszedłem w popularną zakładkę Jak Będziesz wyglądał za 10-20 lat po udostepnieniu zaczęły pojawiać się do Znajomych nie zliczone Zaproszenia.

Ostatnio była PLAGA owych Tajemniczych E-maili że Niby mamy do odebrania Przesyłkę i proszę o Dopłatę .

No Syn Dopłacił ponad 12 000 złotych
Jest szczęsliwy jak Cholera - Oczywiście nie przyznał się Bo DUMA no ale wyszło.

Osobiście gdy widze kolejny telefon od Operatora telefonii -dziś wolę Iść i w punkcie wysłuchać "TYCH SUPER OFERT" No dziwnym trafem w punkcie Zawsze płacę Mniej i mam Mniej tych Bajtów podobnie jak z operatorami TV Fakt w puncie nie dostanę Netfixa na 12 tylko na 9 ale dziwnym trafem już bez pakietu HBO i w niższej cenie
Jakoś to dziwne

A te całe Kryptowaluty to chyba teraz Największa Zmora i Ta Litość Marketerów - bo cały dzień dzwonię i Nic nie sprzedałem a na Ukrainie Rodzina głoduje -Żona w więzieniu dzieci w sierocińcu ( Pani Kupi a Koledzy wyczyśzcza Pani Konto :) :) :) )- Jeden z lepszych tekstów
Awatar użytkownika
Pancernz
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1376
Na forum od: 28 kwie 2017 17:11
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Uważaj na ten telefon. Oszuści kradną teraz dane "na bitcoina"

Post autor: Pancernz »

Macie koledzy prawdę i racje jest taka ,że człowiek starszy często mocno doświadczony życiem nie jest w stanie uwierzyć ,że ktoś może go oszukać no bo jak to tak.......Pamiętacie sytuacje z tv gdy wspominano jak 90 letni powstaniec Warszawski pomógł komuś tam bo niby na paliwo mu brakło ? złodziejowi wciąż było mało i straty starszego Pana to ponad 20 tys zł które zbierał na zaćmę , Oszusta wciąż szukają na szczęście ktoś zrobił internetową zbiórkę i zebrano dla poszkodowanego koło 90 tys zł. Ale też nie każdemu się uda ale tu zakończyło się pozytywnie,tak pilnować i jeszcze raz pilnować co za świat....
sanatorek
Kuracjusz
Kuracjusz
Posty: 14
Na forum od: 02 lis 2020 17:30

Re: Uważaj na ten telefon. Oszuści kradną teraz dane "na bitcoina"

Post autor: sanatorek »

Baaardzo dziękuję za ten post. mam nadzieję, że tego rodzaju informacja docierać będzie do coraz większej grupy ludzi. Pozdrawiam serdecznie.

_____________________
[link]
Ostatnio zmieniony 23 lip 2021 22:59 przez moderator, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: usunięto link
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7781
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Uważaj na ten telefon. Oszuści kradną teraz dane "na bitcoina"

Post autor: darek »

Kilka dni temu spotkałem Kolegę z czasów Szkoły Podstawowej .
Oczywiście nie byłem pewien czy to On podobnie On w stosunku do Mnie
No ale -1-2 szczegóły i postanowiliśmy uczcić Mała Czarną .

Okazało się że jest na Emeryturze pracował dla
Ostatnio został poproszony o wykonanie analizy i pewną weryfikację .

Okazało się że w kilku miastach zakupiono Bazy danych Osób samotnych z ich telefonami oraz Osobami Bliskimi -Córka -Syn

Teraz podczas wakacji nasilają się telefony o WYKUPIENIE SYNA CÓRKI -bo spowodowali wykroczenie podczas wakacji

Pytanie Kto i Dlaczego Sprzedał taką Bazę
Skąd Posiadał taką Bazę

Pytania są PROSTE

Wg niepotwierdzonych informacji Kilka Osób otrzymało zarzut udostępnia danych.

Mój Kolega zasugerował ,aby gdy otrzyma Osoba taki telefon Zachowała Spokój .Godziła się na wszystko ,ale też aby zawiadomiła niezwłocznie Pewne Organy -One są na to teraz Bardzo uczulone

a prywatnie Osobę ,która sprzedała takie dane to Bardzo bym chciał -aby Jej Bliska Osoba Dużo Bardzo duzo Straciła
ODPOWIEDZ