Ulga rehabilitacyjna w Nowym Polskim Ładzie

Tu można inicjować tematy niemieszczące się w zakresie innych kategorii.
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7782
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Ulga rehabilitacyjna w Nowym Polskim Ładzie

Post autor: darek »

Jako że nastał Nowy 2022 rok .
Nastały zmiany w podatkach pozwalam sobie na założenie tematu ,który pośrednio może nie dotyczy tylko Mojej skromnej Osoby.

Dotychczas jako Osoba Niepełnosprawna miałem możliwość odliczenia wydatków na rehabilitacji
Były to min.
-Zakup leków powyżej 100 złotych miesięcznie
-Odliczenie kosztów dojazdu samochodem 2280 złotych w skali roku
-Odliczenie utrzymania Pieska dla Osób niewidomych w skali roku 2280 złotych
-Odliczenie pobytów rehabilitacyjnych

Wczoraj zrealizowałem w Aptece receptę taką tradycyjna na kwotę ponad 1250 złotych ,znowu okazało się ,że tym razem TYLKO 2 leki delikatnie Staniały z 57 na 98 złotych
Tradycyjnie poprosiłem o Rachunek/ Fakturę
Jednak Farmaceuta poinformował mnie że w związku z wejściem Nowego Ładu ta ulga Zniknęła ???

No nie ukrywam że właczyła mi się dodatkowa Adrelalina !

Dzwonie do Znajomej Księgowej Pani ,która od lat prowadzi sprawy podatkowe .
Pani delikatnie mnie zbyła bo nie zgadza Jej się wypłata dla Pracowników na 10 stycznia

Szukam w internecie bo już powinna być Informacja - Ulga Podatkowa dla Osób Niepełnospranych rok 2022

No BRAK jakiejkolwiek Informacji

Tych ulg było Kilka
No fakt podniesiono Kwotę Wolną od Podatku

No ale zabrano tzw ulgę Zdrowotną
No i podwyższono kilka Lekarstw w Aptekach
Ludzi płacących powyżej 500 złotych w Aptekach Jest Coraz więcej
Ludzi Prywatnie korzystających z wyjazdów Sanatoryjnych również Jest Wielu.

Wiem mamy dopiero poczatek Stycznia -ale jeżeli Została Zlikwidowana dotychczasowa Ulga to Kilku Ludków nieżle dostanie po 4 literach.

Przecież NIKT nie może Antydatować Ulg na rok już bieżący

Czy może posiadacie jakie kolwiek informacje na temat Ulgi Rehabilitacyjnej na 2022 rok

Proszę o merytoryczne wpisy.
Wiem Temat podchodzi pod politykę
Ale też Dotyczy Wielu Forumowiczów
Awatar użytkownika
ewasz
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 24524
Na forum od: 10 mar 2014 20:44
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Ulga rehabilitacyjna w Nowym Polskim Ładzie

Post autor: ewasz »

No to mnie zaskoczyłeś Darku.
Dopytam się i jak już się czegoś dowiem to napiszę.
mariolaa
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 565
Na forum od: 16 mar 2011 20:33

Re: Ulga rehabilitacyjna w Nowym Polskim Ładzie

Post autor: mariolaa »

Czytałam troszeczkę o zmianach w w uldze rehabilitacyjnej na 2022 rok. Czyta się to wszystko dość trudno, wydaje mi się, że brak jeszcze jednoznacznych interpretacji jak to będzie w praktyce.
takie zmiany znalazłam:
Zmiany dotyczące ulgi rehabilitacyjnej, Art. 26. - [Podstawa opodatkowania. Odliczenia] - Podatek dochodowy od osób fizycznych.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2021.1128 t.j. Akt obowiązujący


(z netu komentarze)
"od 2022 roku przepisy Polskiego Ładu rozszerzają zakres stosowania ulgi rehabilitacyjnej.
Zmiany:
1. Wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych.

Od 2022 r. podatnicy w ramach ulgi rehabilitacyjnej będą mogli odliczyć nie tylko wydatki na zakup i naprawę, ale także na najem indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Resort finansów dokonał zmian w obowiązujących przepisach poprzez dodanie pkt 2a w art. 26 ust. 7a ustawy PIT. Na podstawie tego przepisu odliczeniu od podstawy opodatkowania będą podlegały wydatki na zakup, naprawę lub wypożyczenie wyrobów medycznych wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik do rozporządzenia wydanego na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U z 2020 r. poz. 357, z późn. zm.) oraz wyposażenia umożliwiającego ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem, z wyjątkiem pieluchomajtek, pieluch anatomicznych, chłonnych majtek, podkładów i wkładów anatomicznych, gdyż te zostaną objęte odrębnym tytułem odliczenia (dodanie pkt 3a w art. 26 ust.7a ustawy PIT).

2. Wydatki za pobyty lecznicze oraz zabiegi rehabilitacyjne.

W przypadku poniesionych wydatków za pobyty lecznicze oraz zabiegi rehabilitacyjne podatnik będzie mógł odliczyć od dochodu:

- wydatki za pobyt w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładzie opiekuńczo-leczniczym, zakładzie pielęgnacyjno -opiekuńczym;
- wydatki za pobyt opiekuna osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I grupy inwalidztwa lub dzieci niepełnosprawnych do lat 16, przebywającego z osobą niepełnosprawną na turnusie rehabilitacyjnym lub w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, lub zakładzie rehabilitacji leczniczej (dotychczas odliczeniu podlegały jedynie wydatki poniesione za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym i w tych zakładach jedynie osób niepełnosprawnych);
- wydatki za zabiegi rehabilitacyjne lub leczniczo-rehabilitacyjne;
- wydatki na pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, chłonne majtki, podkłady, wkłady anatomiczne, w kwocie nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280 zł.

3. Wydatki poniesione na przewóz osób niepełnosprawnych i dzieci niepełnosprawnych do lat 16.

Podatnicy będą mieć prawo do odliczenia od dochodu poniesione wydatki na przewóz osób niepełnosprawnych i dzieci niepełnosprawnych do lat 16, bez względu na cel, któremu miał służyć przewóz osoby niepełnosprawnej.

Do końca 2021 r. ulgą objęte były wyłącznie wydatki związane z przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.


4. Ponadto w ustawie pojawiło się odesłanie do prawa farmaceutycznego w zakresie definicji leku. Wprowadzenie doprecyzowania, że chodzi o leki w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne, ma dać podatnikom pewność, co do intencji ustawodawcy i zmniejszyć liczbę postępowań podatkowych w zakresie ulgi rehabilitacyjnej."

A tu chyba ważne dla dużej ilości osób:
"podwyższenie kwoty wolnej od podatku może ograniczyć stosowanie ulgi.
Jeżeli dochód danej osoby nie przekroczy progu tzw. kwoty wolnej od podatku, która wyniesie od nowego roku 30.000 zł, to nie skorzysta ona z ulgi rehabilitacyjnej. Wynika to z tego, że takiej osoby nie obciążał podatek dochodowy, a więc nie będzie miała od czego odliczyć wydatków na leczenie.
Ulga jest odliczana od dochodu. W sytuacji kiedy dochody podatnika nie przekroczą kwoty 30 000 zł, to nie zapłaci on podatku bez konieczności korzystania z ulg. "

Ale się rozpisałam ;) to tyle co znałam.

Trzeba czekać jeszcze na dalsze interpretacje Ustawodawcy.
Pozdrawiam wszystkich :kwiat:
Awatar użytkownika
ANDY12345
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 14311
Na forum od: 26 maja 2018 11:42
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Ulga rehabilitacyjna w Nowym Polskim Ładzie

Post autor: ANDY12345 »

Obowiązek wystawiania faktury jeszcze nie zniesiono i nie ma tu nic do znaczenia do jakich celów ją potrzebujemy - np. może być potrzebna do zasiłku z MOPS.
Wszelkie poniesione koszta związane z niepełnosprawnością przedstawiamy w PIT-O i na tej podstawie rozliczamy np. w PIT-37 w rub. E odliczenia od dochodu. Jeżeli mamy dochód, a ustawowe zmiany nie nastąpiły w roku 2020 to rozliczenia zostały takie jak we wcześniejszych latach. Jakiekolwiek zmiany nie mogą czy nie powinny wchodzić w trwającym roku.... choć tk (nie mylić z tomografią) wszystko może zanegować :evil: . Tak czy tak zbieram także i w tym roku wszystkie faktury na poniesione wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.
Jeżeli nawet coś po nocach by zmienili w ustawach to i tak muszą ogłosić to w Dzienniku Ustaw czy Monitorze. Podejrzewam , że już by było słychać w dobrych stacjach rtv.


Czyli znowu nas kopną jak nie zapłacimy podatku :roll:
Ostatnio zmieniony 09 sty 2022 15:40 przez ANDY12345, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Maryann
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6763
Na forum od: 21 kwie 2017 17:42
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 4

Re: Ulga rehabilitacyjna w Nowym Polskim Ładzie

Post autor: Maryann »

Moja ciocia z wujkiem otrzymali już emerytury styczniowe. U cioci plus 40zl u wujka minus 60. Żeby chociaż wyszło na to samo, a tu 2 dyszki znikly :mrgreen: Rodzice otrzymają swoje świadczenia około 20 stycznia. Pewnie będzie odwrotnie bo mama ma większą emeryturę od ojca. Mamie skrobną ojcu cos tam dołożą plus napiwek dla Janosika i wszystko się zgadza.
mariolaa
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 565
Na forum od: 16 mar 2011 20:33

Re: Ulga rehabilitacyjna w Nowym Polskim Ładzie

Post autor: mariolaa »

Darku może pani w aptece miała na myśli te zmiany bardziej uszczegółowione w zapisach ustawy PIT po zmianach.

Na podstawie tego przepisu odliczeniu od podstawy opodatkowania będą podlegały wydatki

"12)
leki, o których mowa w ustawie z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1977) - w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeżeli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować stale lub czasowo te leki;"

Andy masz rację Fa powinna być zawsze wystawiona, jeżeli tego sobie życzymy, nic do tego dla jakich celów. W wielu zakładach z funduszu socjalnego też refundują poniesione koszty leczenia.

Teraz jeszcze przy obecnym rocznym rozliczeniu odliczymy ulgi, ale w następnym za 2022 rok pewno nie będzie od czego odliczyć ;) :evil:
Czekam na swoją daninę..., zobaczę jaka będzie dopiero po 20.. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Ulga rehabilitacyjna w Nowym Polskim Ładzie

Post autor: Felice »

Wszystko to jedna wielka niewiadoma. Jedno jest pewne, że osoby z niskimi świadczeniami dostaną po doopie. Podnieśli o parę złotych emeryturę, ale już żadnych odliczeń nie ma. Z tych ulg nazbierało się zawsze tego zwrotu parę groszy. Ja mogę odliczać okulary, a jaka jest ich cena każdy wie. Teraz ani auto, ani opiekun, ani faktury. Czyli ci z mojego progu podatkowego wychodzą pewnie na zero, albo nawet na minusie.
A co z małżonkami rozliczającymi się wspólnie? Wielka niewiadoma znów.
Taki to właśnie mamy Polski NIE Ład. A inflacja szaleje...Zostanie nam obiecywana miska ryżu.
Leki na astmę i POCHP też straciły refundację, a ile wziewy kosztują każdy astmatyk wie. Mój jeden tylko 180 zł... taniocha.
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7782
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Ulga rehabilitacyjna w Nowym Polskim Ładzie

Post autor: darek »

Droga Felice

Właśnie poruszyłaś kolejną sprawę WSPÓLNE OPODATKOWANIE.
To chyba totalnie umknęło

Ale wracając do Twojego wpisu
1 Wlew =180 złotych
Ale prócz owego wlewu zapewne dochodzą inne leki.

Podana kwota wolna 30 000 nie jest aż taką wielką kwotą bo nawet Osoba posiadająca orzeczenie o Niepełnosprawności w ciągu Roku zarabia Minimalnie 36 120 złotych ( 12 x 3010)

A leki jak wiadomo w od stycznia troszkę zdrożały w Moim przypadku na 14 zażywanych leków 2 poszły w górę -FAKT 11 pozostało na swoim dotychczasowym poziomie 1 staniał całe 0,20 złotego na opakowaniu.
No ale wg informacji od Kwietnia już szykują się zmiany w związku ze zmianami kursów dolara - kilka leków jest sprowadzanych

Ok a co z pozostałymi Ulgami ?

Co z ulgą za pobyty Rehabilitacyjne
Wiem NIE KAŻDY wyjeżdża ,ale też wiele Osób nie zdaje się tylko na NFZ i samodzielnie rehabilitują się a to Kosztuje.

Oczywiście pozostaje Najstarsza ulga dla Niepełnosprawnych -Podatek Drogowy -Tak był taki swego czasu ,który został wliczony w cenę benzyny a od 1992 -Osoby Niepełnosprawne w ramach ulgi mogły go odliczać za samochód

Co z Odliczeniem dla Niewidomych za Pieska Przewodnika
Wszak wiadomo że taki Pies musi mieć obowiązkowe szczepienia i mieć odpowiedni atest -To kosztuje
Czy tych kilku Niewidomych ma wyrzucić te Pieski ?
Awatar użytkownika
andrzej1955
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 19424
Na forum od: 27 sty 2011 16:52
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 10

Re: Ulga rehabilitacyjna w Nowym Polskim Ładzie

Post autor: andrzej1955 »

Witam, oże nie koniecznie dokładnie w temacie ale ogólnie- przew, Związku Zawodowego Skarbówki wydał pisemne Oświadczenie że US, nie są przygotowane na stosowanie nowych przepisów bo brak jest właściwych Ustaw i Rozporządzeń i w związku z tym wszelkie pytania ewentualni petenci powinni kierować do Ministerstwa Finansów, i wszystko ,,,,jasne :roll:
mariolaa
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 565
Na forum od: 16 mar 2011 20:33

Re: Ulga rehabilitacyjna w Nowym Polskim Ładzie

Post autor: mariolaa »

Już miałam nie zabierać głosu ale ..... im więcej podyskutujemy to może będziemy więcej wiedzieć....... Z różnych źródeł informacje przecież są.
Podana kwota wolna 30 000 nie jest aż taką wielką kwotą bo nawet Osoba posiadająca orzeczenie o Niepełnosprawności w ciągu Roku zarabia Minimalnie 36 120 złotych ( 12 x 3010)
Ta kwota 36 120 złotych to jest przychód a nie dochód od którego możemy odliczać ulgi. Po drodze jeszcze musimy odliczyć k.u.p. oraz składki ZUS .

Natomiast u seniorów tu akurat dochód i przychód nie różni się ( o ile nie pracują).
Z wyliczenia Ministerstwa Finansów, że aż 2/3 emerytów przestanie płacić PIT.

Nie będę komentować tego.

Może nam dopłacą z tytułu poniesionych wydatków na rehabilitację. ;)

Jest dużo niejasności. Aż dziwne, że urzędy skarbowe nie miały szkoleń.
Trzeba wrócić do czasów kiedy komentarz Ministerstwa Finansów tylko się stosowało, do ustaw nie trzeba było zaglądać. Teraz treść ustaw jest tak często zmieniana, że można się pogubić.

Darku
w zakresie ulgi za pobyty rehabilitacyjne i odliczeń dla niewidomych tutaj się nic nie zmieniło. Zajrzyj do ustawy PIT.
ODPOWIEDZ