Czy już są i gdzie na grzyby?

Tu można inicjować tematy niemieszczące się w zakresie innych kategorii.
Awatar użytkownika
Maryann
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6774
Na forum od: 21 kwie 2017 17:42
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 4

Re: Czy już są i gdzie na grzyby?

Post autor: Maryann »

Tez jestem ciekawa co to za gatunek grzyba... górski :D
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7820
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Czy już są i gdzie na grzyby?

Post autor: darek »

Witam

Górskie ??
Dziś na targu też pojawił sie Opis GÓRSKIE .
To odmiana Borowika ,ale te Te Jasne Białe dziś chyba była większa dostawa na giełdzie bo ów Górski był po 50 zeta
Normalny Borowik -45
Kozak -35
Podgrzybek -25
Maślak -20
Chyba Kanie też były ale ceny nie stwierdziłem
Ale wiadomo że w każdym regionie Polski ten sam grzyb może mieć swoją nazwę
Musielibyśmy posiłkować zdjęciami
Awatar użytkownika
ka_jak_kazimierz
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 3814
Na forum od: 13 mar 2016 14:48
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 5

Re: Czy już są i gdzie na grzyby?

Post autor: ka_jak_kazimierz »

Nie wiem czy mogę wstawić link do Wiki, zacytuję stamtąd opis tego grzybka:

" Borowik górski (Butyriboletus subappendiculatus (Dermek, Lazebn. & J. Veselský) Arora & J.L. Frank) – gatunek grzyba kapeluszowego z rodziny borowikowatych (Boletaceae)[1]. Nazewnictwo tego gatunku i jego występowanie w Polsce jest bardzo niejasne. Według Index Fungorum jest to odrębny gatunek, w opracowanym przez Władysława Wojewodę wykazie wszystkich gatunków grzybów wielkoowocnikowych w Polsce brak tego gatunku[2]. Oznacza to, że albo gatunek ten nie występuje w Polsce, albo dla polskich mykologów jest gatunkiem nieznanym, bądź utożsamianym z innym gatunkiem. Morfologicznie bardzo podobny jest tzw. borowik żółtobrązowy (Butyriboletus appendiculatus). Butyriboletus subappendiculatus (borowik górski) jest jednak w internetowym atlasie grzybów, gdzie jest uważany za formę borowika żółtobrązowego[3]. "

Źródło - Wikipedia
Awatar użytkownika
ANDY12345
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 14540
Na forum od: 26 maja 2018 11:42
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Czy już są i gdzie na grzyby?

Post autor: ANDY12345 »

Na razie nie będę na placu to nie będę mógł Wam pomóc, opisałbym różnice między "górskim" a "zwykłym" ... prócz ceny :lol:
Awatar użytkownika
ka_jak_kazimierz
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 3814
Na forum od: 13 mar 2016 14:48
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 5

Re: Czy już są i gdzie na grzyby?

Post autor: ka_jak_kazimierz »

Się nie pali 😊. Ale przyznam że chętnie poznam tego górskiego gagatka. Wydaje mi się też, że kiedyś na urlopie w Świętej Katarzynie poznałem też troszkę inną odmianę prawdziwka, taki bardziej ceglasty był niż brązowy.
Awatar użytkownika
ewana
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1638
Na forum od: 09 lut 2020 07:23
Oddział NFZ: Świętokrzyski

Re: Czy już są i gdzie na grzyby?

Post autor: ewana »

Kazimierz bardzo się postarałeś -opis encyklopedyczny.najlepiej posiłkować się atlasem grzybów .A już najlepiej mieć własne doświadczenia .To przychodzi z wiekiem :lol: Ceglasto -rdzawe kapelusze mają czerwone kozaki , a borowiki w górach świętokrzyskich mają jasno brązowe kapelusze.Natomiast podgrzybki mają ciemno brązowe kapeluchy :) ;)
Awatar użytkownika
ka_jak_kazimierz
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 3814
Na forum od: 13 mar 2016 14:48
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 5

Re: Czy już są i gdzie na grzyby?

Post autor: ka_jak_kazimierz »

Czerwonego kozaka bym z prawdziwkiem nie pomylił, też piękny grzyb, szczególnie młode okazy. Ale przyznam że teraz mnie zbiłaś z tropu - może to podgrzybki były troszkę inne niż u nas na Mazowszu🤔. W końcu to dawno było.
E tam, zaplątałem się w zeznaniach 🙂.
Pora iść spać, dobranoc.
Awatar użytkownika
alutka 114
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 4929
Na forum od: 22 gru 2018 19:01
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Czy już są i gdzie na grzyby?

Post autor: alutka 114 »

Mój mąż jest zawodowym grzybiarzem, ja tylko pomagam oczyścić i przerabiam, ale wiem, że jest kilka odmian borowików, najpiękniejsze to te na grubej nóżce z ciemnobrązowym kapeluszem, ale są też jasne na wysokiej smukłej nóżce.
W tym roku u nas sezon grzybowy rozpoczął się bardzo późno, może potrwa dłużej :D
Pozdrawiam wszystkich grzybiarzy.
Awatar użytkownika
ANDY12345
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 14540
Na forum od: 26 maja 2018 11:42
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Czy już są i gdzie na grzyby?

Post autor: ANDY12345 »

Nie ma siły żeby pomylić kozaka od prawdziwka :roll: , różnią się trzonem i to znacznie. Podgrzybki lubią się znacznie różnić i to ze względu na jakim obszarze rosną i na drzewa... zbierajcie bo to wypoczynek pochodzić i przyjemność jak się znajdzie :)
Awatar użytkownika
Nutka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 31259
Na forum od: 20 lut 2015 19:53
Oddział NFZ: Świętokrzyski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Czy już są i gdzie na grzyby?

Post autor: Nutka »

Maryann pisze: 25 wrz 2020 08:12 Tez jestem ciekawa co to za gatunek grzyba... górski :D
A ja Wam powiem tak.....przez kilka lat dane mi było zbierać prawdziwki w okolicach Babiej Góry,
teraz już tam nie jeżdżę,ale corocznie mam stamtąd dostawę suszu i nie tylko.I co zauważyłam.....
czy ten prawdziwek będzie górski ,czy świętokrzyski,to walory smakowe są takie same ;)
I tak jak pisze Alutka,te górskie,a szczególnie o tej porze roku są przepiękne :roll: korzeń gruby,
kapelusz nie dość,że też opasły,to jędrny,w kolorze ciemnego brązu .Są też i o innym ubarwieniu,
ale jest ich mniej.
Ja osobiście wolę podgrzybka czy kozaka,bo mają intensywniejszy aromat,który jest bardziej wyczuwalny
w potrawach ;) czego o prawdziwku powiedzieć nie można...... on tylko nazwę szlachetną ma i wygląd ;)
ODPOWIEDZ