Nałęczów

Opis miejscowości uzdrowiskowych. Fotografie. Otoczka pobytów w sanatoriach. Nieco rozrywkowo, nieco turystycznie. Co warto zobaczyć, gdzie się rozerwać.
Awatar użytkownika
Suzen
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3505
Na forum od: 26 kwie 2014 07:56

Re: Nałęczów

Post autor: Suzen »

Miejscem nr 2, które odwiedziliśmy był zamek w Janowcu nad Wisłą. To wieś położona w powiecie puławskim, na skraju trójkąta turystycznego: Puławy - Kazimierz Dolny - Nałęczów, połączona przeprawą promową z Kazimierzem Dolnym.

Miejsce przeprawy promowej przez Wisłę do Janowca widziane od strony Kazimierza.
[ obrazek zewnętrzny ]

Niestety tak jak pisałam wcześniej moja wycieczka miała miejsce w listopadzie i przeprawa promowa była nieczynna, (prom kursuje od kwietnia do października) tak więc dojechaliśmy na miejsce korzystając z mostu drogowego w Puławach.

Most drogowy w Puławach - widziany w strugach padającego deszczu.
[ obrazek zewnętrzny ]

Zamek w Janowcu został wzniesiony w latach 1508 - 1526, jego fundatorem był M. Firlej - hetman wielki koronny.
Rozbudowywany w ciągu wieków stał się jedną z piękniejszych rezydencji magnackich w ówczesnej Polsce.
Zniszczony, w 1658, przez Szwedów pod dowództwem Karola Gustawa został odbudowany przez Lubomirskich.
Po raz kolejny zniszczony przez wojska rosyjskie i austriackie w latach 1809 - 1813, często zmieniał właścicieli,
których nie było stać na jego utrzymanie. Popadał w ruinę stanowiąc źródło pozyskiwania materiałów budowlanych.
W 1931 roku ruiny zakupił Leon Kozłowski, ostatni prywatny właściciel zamku do 1975 roku, kiedy to zamek wykupił
Skarb Państwa przekazując go Muzeum Nadwiślańskiemu w Kazimierzu Dolnym.


Widok ogólny zamku.
[ obrazek zewnętrzny ]

Ściana frontowa z wejściem na dziedziniec zamkowy.
[ obrazek zewnętrzny ]

Zamkowe krużganki; na parterze sala straży i komnata mieszkalna na I piętrze dwie komnaty do wynajęcia.
***
[ obrazek zewnętrzny ]

Wnętrze sali straży zamkowej /zbrojowni/.
[ obrazek zewnętrzny ]

Wnętrze komnaty mieszkalnej /sypialni/.
[ obrazek zewnętrzny ]

Odrestaurowana północna część zamku mieszcząca dwie sale wystawowe...
[ obrazek zewnętrzny ]

- na parterze : meble, makiety zamku/obrazujące etapy rozbudowy/, rzeźby;
[ obrazek zewnętrzny ]

- w piwnicach wystawa przepięknej holenderskiej porcelany.
[ obrazek zewnętrzny ]

Widok z krużganków na dziedziniec zamkowy i basztę zachodnią zwaną basztą Franciszki,
po prawej widoczne ruiny kaplicy pod która była zamkowa studnia.

[ obrazek zewnętrzny ]

Widok z wieży bramnej na leżący w dole Janowiec i zakole Wisły.

[ obrazek zewnętrzny ]

*** Tak to nie jest żart. Na zamku w Janowcu są dwie, ogólnodostępne, w pełni wyposażone /z pełnym węzłem sanitarnym/ komnaty mieszkalne stylizowane na okres XVIII wieku. Ze względu na brak ogrzewania można z nich korzystać od maja do września. Wynajmujący otrzymuje z kluczem do komnaty klucz do furty zamkowej i może bez przeszkód wychodzić.
Cena pobytu 2 osoby = 200 zł/doba, od 14;00 do 12;00. Uwaga! W cenie pokoju brzęczące, w nocy, łańcuchy, a podczas pełni spacerująca po zamku "Czarna Dama". Rezerwować trzeba z dużym wyprzedzeniem, bo jest spore zainteresowanie turystów.


[ obrazek zewnętrzny ]
*Z zamkiem związana jest legenda o Czarnej Damie ukazującej się w ruinach dawnych komnat podczas pełni księżyca. Jest to duch Heleny Lubomirskiej, która zakochała się w służącym swojego ojca zajmującym się łowieniem ryb. Rodzice, przeciwni ich związkowi usiłowali zabronić spotykania się zakochanej pary. Gdy jednak żadne groźby nie pomagały Helena został zamknięta w wieży zamkowej. Jako, że wciąż nie wyrzekała się swojej miłości trwała w zamknięciu kilka miesięcy. W końcu popełniła samobójstwo skacząc z wieży na dziedziniec. W Janowcu zapanowała wielka rozpacz. Ciało Heleny Lubomirscy przewieźli w oszklonej trumnie do kościoła Kazimierzu. Gdy jednak kilkakrotnie ujrzeli w zamku ducha swojej ukochanej córki postanowili przenieść trumnę do kościoła w Janowcu. Nic to jednak nie dało, duch nadal krąży po zamku podczas pełni.
* [źródło; www. zamki.res.pl]
Awatar użytkownika
malgorzatas
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 58743
Na forum od: 16 lis 2013 14:16
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 6

Re: Nałęczów

Post autor: malgorzatas »

Pięknie Suzen :kwiat: Dziękuję :kwiat:
forumowicz

Re: Nałęczów

Post autor: forumowicz »

Suzen , rewelacyjna fotorelacja . Gratuluję :D
Awatar użytkownika
Suzen
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3505
Na forum od: 26 kwie 2014 07:56

Re: Nałęczów

Post autor: Suzen »

Małgosiu,Jacku dziękuję Wam za miłą ocenę mojej pracy.Mam nadzieję,że kolejne fotoreportaże z okolic Nałęczowa
/które wkrótce zamieszczę/, również się spodobają. :D
Awatar użytkownika
malgorzatas
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 58743
Na forum od: 16 lis 2013 14:16
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 6

Re: Nałęczów

Post autor: malgorzatas »

Ja też tam byłam i to wszystko widziałam...nawet mam takie zdjęcia...ale Ty to zrobiłaś profesjonalnie...pełen szacun :serce:
Awatar użytkownika
Suzen
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3505
Na forum od: 26 kwie 2014 07:56

Re: Nałęczów - okolica w fotografii.

Post autor: Suzen »

Kolejne miejsce, /nr 3/ które udało nam się zwiedzić, podczas weekendowego pobytu w Nałęczowie,
to drewniany, modrzewiowy dwór z drugiej połowy XVIII wieku położony w parku obok Janowieckiego zamku.


Dwór z Moniak, bo to o nim mowa został wybudowany w latach 1760 - 1770 we wsi Moniaki, niedaleko Urzędowa na Lubelszczyźnie przez Jakuba Wierzbickiego, chorążego żytomierskiego. W 1858 roku majątek Moniaki kupił na licytacji Ludwik Zembrzuski. Około 1910 roku nastąpiła znaczna przebudowa pierwotnej wersji dworu. Budynek ma cechy charakterystyczne dla dworów polskich: jest drewniany, podmurowany, kryty gontem.

Od frontu /strona północna/ znajduje się ganek wsparty na czterech kolumnach.
[ obrazek zewnętrzny ]

Od strony południowej jest taras, a przed nim parter.
/parter to niski symetrycznie skomponowany bukszpanowo - trawiasty ogródek/
[ obrazek zewnętrzny ]

Dwór był zamieszkiwany przez właścicieli / Rodzinę Zembrzuskich/do II wojny światowej. W 1944 roku majątek został im odebrany. Losy tego dworu były podobne to losów innych siedzib ziemiańskich. Zaadaptowany na różne potrzeby; szkoła, siedziba zarządu Spółdzielni Produkcyjnej, mieszkania; nieremontowany i zaniedbany szybko popadł w ruinę.
Dzięki staraniom syna ostatniej współwłaścicielki Moniak, dwór w latach 1978 - 1985 został przeniesiony do Janowca i przystosowany do pełnienia funkcji muzeum. We dworze, na parterze jest wystawa odtwarzająca wnętrze ziemiańskiej siedziby, a na piętrze znajdują się pokoje gościnne /do wynajęcia - ogólnodostępne/.


Na zdjęciach poniżej zabytkowe wnętrza dworu.
[ obrazek zewnętrzny ]
[ obrazek zewnętrzny ]
[ obrazek zewnętrzny ] [ obrazek zewnętrzny ]
[ obrazek zewnętrzny ]
[ obrazek zewnętrzny ]
[ obrazek zewnętrzny ] [ obrazek zewnętrzny ]
[ obrazek zewnętrzny ]
[ obrazek zewnętrzny ]
[ obrazek zewnętrzny ] [ obrazek zewnętrzny ]
[ obrazek zewnętrzny ]
[ obrazek zewnętrzny ]
[ obrazek zewnętrzny ]

Typowy majątek ziemiański - zwany kiedyś folwarkiem składał się także z licznych budynków gospodarczych.

Drewniany spichlerz pochodzi z połowy XIX wieku i został przywieziony z Podlodowa n/Wieprzem.
[ obrazek zewnętrzny ]

We wnętrzu spichlerza wystawa etnograficzna: sztuka ludowa, rzemiosła lokalne, rybołówstwo.
[ obrazek zewnętrzny ]
[ obrazek zewnętrzny ]
[ obrazek zewnętrzny ]
[ obrazek zewnętrzny ]

Drewniana stodoła z XIX wieku pochodzi ze wsi Wylągi leżącej koło Kazimierza Dolnego.

[Wnętrze tego budynku służy organizacji koncertów i spektakli teatralnych.]
[ obrazek zewnętrzny ]

Lamus czyli składzik pochodzi z przełomu XIX i XX wieku, został przeniesiony z Kurowa.
[ obrazek zewnętrzny ]

Niewiele dziś zachowało się drewnianych dworów z XVIII w., ten w Janowcu, ocalony przed zupełnym zniszczeniem, wprowadza nas w tamten czas i próbuje przywołać styl życia ówczesnych rodzin ziemiańskich.
Awatar użytkownika
malgorzatas
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 58743
Na forum od: 16 lis 2013 14:16
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 6

Re: Nałęczów

Post autor: malgorzatas »

Wrócę tutaj później Suzen :kwiat: :serce:
Awatar użytkownika
Nutka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 31258
Na forum od: 20 lut 2015 19:53
Oddział NFZ: Świętokrzyski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Nałęczów

Post autor: Nutka »

Piękne zdjęcia Suzen :serce:

Tak na marginesie....bardzo podoba mi się ta porcelanowa filiżanka koło łóżeczka ;) .....przydałaby mi się taka :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3415
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Nałęczów

Post autor: Dzia_dek »

danusia64 pisze:(...) bardzo podoba mi się ta porcelanowa filiżanka koło łóżeczka (...)
Danusiu czy, aby na pewno o tą filiżankę chodzi? Nie o te co na stoliku? :lol: :lol:
Wprawdzie ta na podłodze ma ładniejsze wzory. :lol: :lol: Nie ma co. Brawo za spostrzegawczość. :)
Ostatnio zmieniony 13 lut 2016 22:07 przez Dzia_dek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Nutka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 31258
Na forum od: 20 lut 2015 19:53
Oddział NFZ: Świętokrzyski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Nałęczów

Post autor: Nutka »

Ta na podłodze Zbyszku fajniejsza jest ;) ....pojemniejsza ;) :lol: :lol:
ODPOWIEDZ