Horyniec-Bajka

Opis miejscowości uzdrowiskowych. Fotografie. Otoczka pobytów w sanatoriach. Nieco rozrywkowo, nieco turystycznie. Co warto zobaczyć, gdzie się rozerwać.
kmz44
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 213
Na forum od: 11 mar 2017 20:09
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Horyniec-Bajka

Post autor: kmz44 »

Witam: grzegorz pyta co robić w Horyńcu, otóż spacery po pięknym parku i nad zalew, wycieczki do Lwowa, Przemyśla Zamościa i po Roztoczu / do Lwowa konieczny paszport/ oraz tańce w Sawie :lol:
kmz44
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 213
Na forum od: 11 mar 2017 20:09
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Horyniec-Bajka

Post autor: kmz44 »

Sanatorium CRR KRUS ma lepsze warunki hotelowe i ma basen a na borowinę i siarkę trzeba chodzić do Domu Zdrojowego a w Bajce nie ma basenu a pozostałe zabiegi są na miejscu, znajduje się w centrum Horyńca wszędzie blisko :lol:
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3415
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Horyniec-Bajka

Post autor: Dzia_dek »

Grzegorzu w tym czasie to tylko w "Bajce"zaczyna się turnus. Pozostałe sanatoria zaczynają nieco wcześniej.
Będąc tydzień temu na wypadzie weekendowym w Horyńcu zajrzałem też i do tego sanatorium. Przyznam, że
bardziej zaciekawiła mnie historia tego obiektu niż jego obecne przeznaczenie, ale przy okazji mam trochę
informacji dla Ciebie. Obiekt położony prawie w samym centrum miejscowości i jego umiejscowienie sprawia,
że wszędzie jest bliziutko. Dla przyjeżdżających własnym transportem dostępny, płatny parking w cenie 2 zł
(tak , to nie pomyłka) za dobę. Zakwaterowanie; pokoje max 3 osobowe z pełnym węzłem lub tylko z umywalką
w dwóch obiektach, w głównym czyli pałacu i w leżącej vis-à-vis dawnej pałacowej oficynie. Baza zabiegowa na
miejscu, ale w oddzielnym budynku do którego, z pałacu prowadzi podziemny korytarz, a z oficyny musimy wyjść
na zewnątrz. Jadalnia mieści się w pałacu na parterze. Budynek ma dwa piętra, ale jest wyposażony w windę,
co nie jest bez znaczenia przy dość stromych i długich schodach. Jedna kondygnacja budynku ma prawie 5 m
wysokości. Na miejscu jest biblioteka i salka ogólna TV. Do pokoju odbiornik za 2 zł doba. Za budynkiem jest
okazały (chyba z 10 ha) park z mnóstwem alejek do spacerowania, ławkami do odpoczynku oraz trochę zaniedbaną
ścieżką zdrowia. W południowej części parku znajdują się dwa dość duże stawy z mnóstwem różnych ryb. Niestety
pani dyrektor i właścicielka sanatorium (to obiekt prywatny, który ma podpisaną umowę z NFZ) w jednej osobie nie
zezwala na wędkowanie, nawet sportowe czyli na zasadzie złów i wypuść. Jeśli ktoś chciałby spędzać wolny czas
z "kijem" to trzeba się wybrać nad zalew (to około kilometra od "Bajki") i tam po wykupieniu licencji można "kija"
zamoczyć. Co jeszcze można robić będąc tam na miejscu? Spacery na pewno tak, ale czy w parku zdrojowym?
Nic ciekawego tam nie ma. Dwie alejki przez środek i dwie alejki na drewnianych pomostach ze względu na podmokły
teren. Atrakcją tego parku jest rzeczka Glinianiec przepływająca przez jego środek. Ładniejszy park jest za "Bajką".
Moim zdaniem warto tam wziąć swój rower. To daje mnóstwo możliwości na spokojne zwiedzanie okolicy, a jest sporo
do zobaczenia. Można taki sprzęt wypożyczyć na miejscu, ale opłata wynosi bodajże 3 zł na godzinę, a w skali 3 tygodni
pobytu to się trochę kasy uzbiera. Wycieczki dłuższe z biurem turystycznym lub samodzielnie autem na weekendach to
dobry sposób na zwiedzenie dalszej okolicy. Jeśli chodzi o tańce to polecam raczej parkową "Sanację"; wprawdzie grają
tylko dwa razy w tygodniu i wstęp 10 zł, ale muzyka do tańca o niebo lepsza jak w "Sawie" No i reszta jakoś tak też lepsza.
Na koniec trochę Ci zmartwię ponieważ wystrój i wyposażenie tego obiektu pamięta jeszcze XX wiek i na pewno nie jego
końcówkę, ale jeszcze ze dwie dekady do tyłu. Fajnym "eksponatem" jest drewniana budka telefoniczna (bez aparatu)
na parterze. Dobre miejsce dla tych co lubią, na korytarzu dużo i głośno gadać przez telefon. Nie widziałem tam też
osób (co nie znaczy, że ich nie było)z peselem zaczynającym się od cyfry 6 czy 7, a wszystkie, które spotkałem to pesele
zdecydowanie niższe i brak u nich takiego "szelmowskiego" błysku w oku. ;) Przynajmniej ja takiego nie widziałem. :(
p.s. w wolnym czasie wrzucę tu kilka fotek.
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3415
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Horyniec-Bajka

Post autor: Dzia_dek »

Obiecane kilka fotek do wcześniejszego opisu.
P1040550.JPG
"Bajka" - widok od frontu - strona zachodnia.
P1040565.JPG
Widok od strony parku - strona wschodnia.
P1040577.JPG
Widok od strony południowej. Po lewej budynek bazy zabiegowej.
P1040592.JPG
Dawna oficyna pałacowa.
P1040593.JPG
Parking dla kuracjuszy.
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3415
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Horyniec-Bajka

Post autor: Dzia_dek »

P1040582.JPG
Widok na park z tarasu. Jeszcze brak ławeczek.
P1040574.JPG
Staw w południowo - zachodniej części parku.
P1040557.JPG
Jadalnia przygotowywana do podania obiadu.
P1040584.JPG
Hol główny na parterze. Obok windy wyjście do parku.
P1040588.JPG
Wspomniany wcześniej relikt przeszłości - budka telefoniczna.
forumowicz

Re: Horyniec-Bajka

Post autor: forumowicz »

Brawo Dziadku Z. , a ta budka to taka intrygująca.... można pogadać i nikomu to nie przeszkadza ale gdyby firaneczki powiesili to .... hmm 8-)
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3415
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Horyniec-Bajka

Post autor: Dzia_dek »

Dzięki Basiu. Obawiam się, że gdyby tam powiesili firaneczki to ta budka mogłaby służyć jeszcze w innym celu. ;) :lol:
Ogólnie Horyniec to takie miejsce gdzie diabeł mówi dobranoc, ale przy ładnej pogodzie, jeśli potrzebujemy ciszy i spokoju
to można weekend, może nawet taki dłuższy, np. majowy, wytrzymać. Cały turnus chyba byłoby mi ciężko, ale to zależy w dużej
mierze od naszego charakteru i od tego jak lubimy spędzać wolny czas. Horyniec to dobre miejsce dla "moli" książkowych. :)
Awatar użytkownika
malgorzatas
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 58743
Na forum od: 16 lis 2013 14:16
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 6

Re: Horyniec-Bajka

Post autor: malgorzatas »

Bardzo ładne zdjęcia Dzia_dku :kwiat: fajnie się ogląda...ale zdjęcia to wyższa jazda...pozdrawiam :kwiat:
Awatar użytkownika
GIENIA
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 14127
Na forum od: 18 maja 2016 10:12
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 15

Re: Horyniec-Bajka

Post autor: GIENIA »

Brawo Dziadku :) duży PLUSIK dla Ciebie :D gdyby kazdy po powrocie napisał cokolwiek o miejscu w którym był :roll:
Awatar użytkownika
Suzen
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3505
Na forum od: 26 kwie 2014 07:56

Re: Horyniec-Bajka

Post autor: Suzen »

Dziadku
Dziękujemy za ciekawe opisy i piękne fotki. :kwiat:
Tobie nie brakuje z pewnością "szelmowskiego" błysku w oku i w oku...obiektywu. ;) 8-)
ODPOWIEDZ