Przepisy na dania wigilijne

Kulinarny kącik kuracjuszy. Jeśli gotowanie to Twoja pasja i chcesz się tym podzielić, pisz w tym dziale. Mile widziana posiłki, diety mogące pomóc w różnych schorzeniach.
Regulamin forum
Uwaga! Zamieszczamy osobiście sprawdzone przepisy. Jeśli wstawiacie zdjęcia, powinny to być zdjęcia samodzielnie przygotowanych potraw.
W pozostałych zasadach pisania obowiązuje jak zwykle regulamin forum http://www.forum.nasze-sanatorium.pl/vi ... p?f=2&t=10 oraz netykieta.
Awatar użytkownika
Adela
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 8986
Na forum od: 12 lip 2014 15:10
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 9

Re: Przepisy na dania wigilijne

Post autor: Adela »

Oj tak :D świąteczna grzybowa( u mnie zawsze w 1 dzień) zawsze z suszonych , z kluseczkami i śmietanką :lol: śmietany nie jem, ale ...raz do roku :lol:
Awatar użytkownika
Maryann
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6763
Na forum od: 21 kwie 2017 17:42
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 4

Re: Przepisy na dania wigilijne

Post autor: Maryann »

darek pisze: 09 gru 2018 21:43 a jako Zupa Warzysz Smuszka
\Pochwol się ale tak szczerze
Bo u Nos tradycyjnie Dwie żurek z grzybkami ( Miały być od Cioci Maryanny bo ma ich 50 kg ususzonych :D )
oraz Córcia dla maluszków barszczyk niestety pod maluszków na swoim zakwasie i pierożkami od PraBabci kiere juz ufyrlała
Przyjedziesz po te grzybki??Czy mam Ci kurierem wyslac?? ;) :D
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7780
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Przepisy na dania wigilijne

Post autor: darek »

Wiem
Wiem zawracam 4 litery
Opcja z grzybami była we Wrocławiu ..ale..
Natomiast gdy jestem na "Ranczu"to ostatnio tylko przejazdem .
A grzybki i tak ..Odbiorę ;) ;)
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Przepisy na dania wigilijne

Post autor: Felice »

U mnie barszcz czerwony wigilijny z uszkami.
Kiedyś jak do wigilii siadało się późno to na wracających z pracy czekała zupa rybna.
Duszyczka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6079
Na forum od: 28 paź 2018 19:17

Re: Przepisy na dania wigilijne

Post autor: Duszyczka »

SMUGO.... :D Daj przepisik jeszcze na te kulki śledziowe.PROSZĘ.! 🙏Ocet to mój trunek... :mrgreen:
Awatar użytkownika
smuga
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 991
Na forum od: 25 sty 2017 21:57
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Przepisy na dania wigilijne

Post autor: smuga »

Duszyczka pisze: 11 gru 2018 16:47 SMUGO.... :D Daj przepisik jeszcze na te kulki śledziowe.PROSZĘ.! 🙏Ocet to mój trunek... :mrgreen:
Duszyczko to takie kulki z rybek mielonych , bardzo u nas popularne na imprezach pod wódeczkę ;) Jak się robi w innych regionach nie wiem , ale śląskie są bardzo specyficzne ;) Przepis mój jest barrrdzo stareńki , na żółtej karteczce :) jeszcze spisany od siostry ojca . Troszkę zmodyfikowane bo w przepisie mam szczupaka lub sandacza ( ale teraz okrutnie drogie ryby ) a można spokojnie zastąpić mintajem , płaty świeże ( jak mrożony to kilogram ryby po rozmrożeniu i ocieknięciu na sicie ) do tego 2 płaty śledzia matias i taki ciekawy element około 30 dkg karczku :D 1 namoczona w mleku czerstwa bułka , 2 łyżki mączki ziemniaczanej ( u nas mówi się ...szkrobek :lol: :lol: :lol: ) 2 jajka , 3 ząbki czosnku , 2 cebule , sól ( ostrożnie bo śledzie były słone ) , pieprz do smaku . Ryby , mięso , cebulę , czosnek i mocno odciśniętą bułkę mielimy , dodajemy pozostałe składniki i dobrze wyrabiamy , jeśli będzie masa za lużna można dodać trochę bułki tartej . Małe kulki obtaczamy w bułce tartej i na głębokim tłuszczu ( oleju)smażymy na lekko brązowy kolor . Odkładamy na papierowy ręcznik do wystudzenia . Teraz zalewa , mam proporcję 4 płaskie łyżki cukru , 1 łyżka soli , litr wody , 1 setka octu ( i tu można modyfikować według smaku 1 do 1,5 setki ) , ziele angielskie parę sztuk , liście bobkowe , i jedna cebulka pokrojona w piórka . Wszystko ale bez octu gotujemy i na koniec dodajemy ocet . Zalewa musi całkowicie wystygnąć . Podałam proporcje zalewy ale do tej ilości ryby to trzeba tak ze 2 litrów wody zrobić tej zalewę wg proporcji . Kulki do szklanej misy ( wyjdzie sporo :D ) zalać zalewą i do zimnego ....tak na 24 godzinki , niech się przegryzie :D ...Smacznego :kwiat:
Duszyczka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6079
Na forum od: 28 paź 2018 19:17

Re: Przepisy na dania wigilijne

Post autor: Duszyczka »

Oo..dzięki! Kochana jesteś!😘Swoją drogą pierwszy raz spotykam się z mieszaniem wieprzowiny z rybą. :roll: Całe życie jednaj człowiek uczy się.Poznaje dania z innych zakątków świata a nie zna tych krajowych.sąsiedzkich. :kwiat:
Awatar użytkownika
smuga
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 991
Na forum od: 25 sty 2017 21:57
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Przepisy na dania wigilijne

Post autor: smuga »

Bardzo smakują mi potrawy kuchni łemkowskiej ....może ktoś ma jakieś przepisy typowe dla tej kuchni .
forumowicz

Re: Przepisy na dania wigilijne

Post autor: forumowicz »

co by nie czynić , karp zawsze śmierdzi :(
forumowicz

Re: Przepisy na dania wigilijne

Post autor: forumowicz »

Nie wiem co Wam śmierdzi w tym karpiu , ja kupuję zawsze dużego czyszczę, traktuję cytryną i cymesik :) ,
w tym roku może wypróbuję pomysł Jettp
ODPOWIEDZ