Ciasta-sprawdzone przepisy

Kulinarny kącik kuracjuszy. Jeśli gotowanie to Twoja pasja i chcesz się tym podzielić, pisz w tym dziale. Mile widziana posiłki, diety mogące pomóc w różnych schorzeniach.
Regulamin forum
Uwaga! Zamieszczamy osobiście sprawdzone przepisy. Jeśli wstawiacie zdjęcia, powinny to być zdjęcia samodzielnie przygotowanych potraw.
W pozostałych zasadach pisania obowiązuje jak zwykle regulamin forum http://www.forum.nasze-sanatorium.pl/vi ... p?f=2&t=10 oraz netykieta.
Awatar użytkownika
Martinka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 6353
Na forum od: 06 maja 2014 12:50
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Ciasta-sprawdzone przepisy

Post autor: Martinka »

BozenaMat pisze: 31 paź 2018 12:40 Kakaowiec dla Martinki

Ciasto:
0.5 kg mąki pszennej
3/4 szklanki mleka
40 g drożdży
3 żółtka
1 całe jajko
100 g masła
1/4 łyżeczki soli
6 łyżek cukru

Zrobić zaczyn (drożdże, cukier, troszkę ciepłego mleka i troszkę mąki). Poczekać aż "ruszy". Do tego wsypać mąkę, sól, roztopione masło, wbić jajko i żółtka, wlać ciepłe mleko. Wyrabiać (ja wyrabiam w misce robotem z hakami). Tak z 15 minut się kręci, a ja mam luzik.
Odstawić do wyrośnięcia, aż podwoi objętość.
Jak wyrośnie podzielić na 2 części i rozwałkować na stolnicy. Posmarować roztopionym masłem (tak z 1/5 kostki, posypać kakaem i cukrem pudrem (ja na te 2 placki daję 2 łyżki cukru pudru i 5 łyżek kakao).
Zawinąć w rulon, włożyć do długiej, wąskiej blaszki, wierzch posmarować roztrzepanym żółtkiem z mała ilością mleka. Wstawić do piekarnika, piec 10 minut w 150 stopniach (by ładnie podrosło), później 30 minut w 180 stopniach. Czas pieczenia jednak jest różny (zależy od piekarnika).
No to tyle....... mnie się zawsze udaje....... :)
Dziękuję Bożenko, wydrukowałam przepis. :)
Nie wchodziłam na tę stronę już dawno, a dzisiaj patrzę 8-) przepisik i to dla mnie. :)
Jeszcze raz dziękuję :kwiat: :kwiat: :kwiat:
Awatar użytkownika
agunia3
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 4334
Na forum od: 23 wrz 2012 18:17
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Ciasta-sprawdzone przepisy

Post autor: agunia3 »

Koralik_bis pisze: 25 lis 2018 11:54 Witajcie: podam przepis na sernik, może ktoś skorzysta; nie ma przy nim dużo roboty; ja już kilka razy go robiłam i zawsze się udawał, zdjęcia z ostatniego pieczenia
Sernik na biszkoptach

1 paczka biszkoptów
1 kg sera z wiaderka
1/2 szkl. oleju
1 mleko skondensowane
2 łyżki mąki ziemniaczanej lub 1 budyń śmietankowy
4 jajka
1 puszka masy krówkowej
1 śmietana 18% duża

Wykonanie:

Ser, olej, mleko skondensowane, mąka ziemniaczana, żółtka delikatnie połączyć łyżką. Ubić pianę i delikatnie wymieszać z masą serową tylko do połączenia składników. Masę wylać na wyłożone biszkopty. Masę krówkową wpuszczać po łyżeczce w ciasto na blaszce. Wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec ok. 1 godz. w temperaturze 160 stopni, następnie wyjąć i wylać na wierzch śmietanę i równo rozprowadzić i piec 15 min w temp. 120 stopni. To jest porcja na tortownicę o średnicy 28 cm lub blaszkę 24 x 28 cm.

Życzę smacznego :D

Miałam ochotę na sernik ale tak na szybko i skusiłam się na ten przepis - faktycznie nie ma dużo roboty ale mam pytanie: napisałaś, że 1 mleko ale jaka pojemność? Ja wlałam ''na oko'', aby nie było za rzadkie. Śmietana 18% do wylania na wierzch ciasta ale słodka czy kwaśna? Pewnie słodka ale zrobiłam bez niej. Sernik nie był zbyt słodki, taki akurat, na wierzch dałam resztę masy krówkowej (puszki z masą też są różnej wielkości ;) ) Przepis zapisuję bo jeszcze pewnie go kiedyś zrobię. Dzięki :)
Awatar użytkownika
Koralik_bis
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 270
Na forum od: 21 sie 2018 13:01
Oddział NFZ: Mazowiecki

Re: Ciasta-sprawdzone przepisy

Post autor: Koralik_bis »

agunia3; ja dałam mleko skondensowane w puszce z Gostynia niesłodzone 411 g; natomiast śmietanę z Piątnicy dałam, taką z kubka czyli jest napisane do zupy; ale można też dać inną lub w ogóle nie polewać :)
Awatar użytkownika
agunia3
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 4334
Na forum od: 23 wrz 2012 18:17
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Ciasta-sprawdzone przepisy

Post autor: agunia3 »

Jeszcze raz dzięki :) następnym razem spróbuję ze śmietaną i z całą puszką mleka. Jedno jest pewne: przepis zapisany i na pewno będę robić ten sernik bo naprawdę jest szybki i dobry - nawet moja lekko wybredna ;) córka go jadła, koleżanka się załapała na kawałek i w ten sposób ciacho szybko ''zniknęło'' :D
Awatar użytkownika
aannaa
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 232
Na forum od: 29 lis 2015 19:31
Oddział NFZ: Kujawsko-Pomorski
Staż sanatoryjny: 9

Re: Ciasta-sprawdzone przepisy

Post autor: aannaa »

Podzielcie się proszę sprawdzonym przepisem na metrowiec .
Awatar użytkownika
Princi
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 27697
Na forum od: 17 cze 2014 16:28
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 8

Re: Ciasta-sprawdzone przepisy

Post autor: Princi »

Chętnie ale dopiero pod koniec czerwca .... przepis został w domu :roll:
Awatar użytkownika
poziomka51
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 47
Na forum od: 07 sie 2019 19:23

Re: Ciasta-sprawdzone przepisy

Post autor: poziomka51 »

Teraz jest sezon na owoce.Polecam zrobić pyszny sernik na zimno z galaretka.Świetny na upały 🙂
Awatar użytkownika
Princi
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 27697
Na forum od: 17 cze 2014 16:28
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 8

Re: Ciasta-sprawdzone przepisy

Post autor: Princi »

aannaa pisze: 03 cze 2019 16:26 Podzielcie się proszę sprawdzonym przepisem na metrowiec .
Najmocniej przepraszam ale nawiedził mnie "miły starszy pan z Niemiec" i jakoś tak...zapomniałam :oops:
Już się poprawiam.
Metrowiec
16 łyżek oleju
16 łyżek ciepłej wody
2 szklanki cukru pudru
3 szklanki mąki
8 jaj
4 łyżki kakao i 4 łyżki mąki
4 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
Żółtka utrzeć z cukrem(do białości). Dodać mąkę z proszkiem,olej, wodę i ubitą pianę z białek. Ciasto podzielić na dwie części. Do jednej dodać kakao a do drugiej tyle samo mąki. Upiec w dwóch blaszkach. Ja piekę wszystko na czuja bo mój piekarnik jest już wiekowy czyli do suchego patyczka w temp. ok 180-200 stopni
Krem
1 szklanka cukru pudru
1 masło roślinne
0,5 szklanki śmietany 18%
szczypta kwasku cytrynowego
Utrzeć cukier z masłem. Dodać kwasek i śmietanę.
Polewa
1 masło roślinne
1 szklanka cukru pudru
2-3 łyżki kakao
troszkę mleka
Składniki rozpuścić i doprowadzić do wrzenia.
Oba ciasta pokroić w plastry grubości 1,5-2 cm. Układać naprzemiennie jasne-ciemne smarując kremem. Z wierzchu polać polewą.
Smacznego :)
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Ciasta-sprawdzone przepisy

Post autor: BozenaMat »

Notuję........ też czekałam na ten przepis :D
A masło roślinne to ta małą porcja (250 g) czy duża ??
Awatar użytkownika
Princi
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 27697
Na forum od: 17 cze 2014 16:28
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 8

Re: Ciasta-sprawdzone przepisy

Post autor: Princi »

Bożenko przepraszam, że nie dopisałam, oczywiście mała porcja tzn. 250g
ODPOWIEDZ