Naleśniki,racuchy - różne przepisy

Kulinarny kącik kuracjuszy. Jeśli gotowanie to Twoja pasja i chcesz się tym podzielić, pisz w tym dziale. Mile widziana posiłki, diety mogące pomóc w różnych schorzeniach.
Regulamin forum
Uwaga! Zamieszczamy osobiście sprawdzone przepisy. Jeśli wstawiacie zdjęcia, powinny to być zdjęcia samodzielnie przygotowanych potraw.
W pozostałych zasadach pisania obowiązuje jak zwykle regulamin forum http://www.forum.nasze-sanatorium.pl/vi ... p?f=2&t=10 oraz netykieta.
Awatar użytkownika
smuga
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 991
Na forum od: 25 sty 2017 21:57
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Naleśniki,racuchy - różne przepisy

Post autor: smuga »

Pogoda taka jakaś niby zima a tak bardziej jesień :( nie chciało się nawet wyjść do piekarni po bułeczki na śniadanie więc upiekłam sobie sama maślane :lol: taka mała konkurencja dla piekarni . A oto przepis : 500g mąki poznańskiej , 250ml. mleka , 4 żółtka , 60g. cukru , 50g. masła , szczypta soli , 30g. drożdży świeżych . Wszystkie produkty temperatura pokojowa . Zrobić zaczyn z drożdży , 2 łyżek letniego mleka , łyżeczki cukru i łyżki mąki . Jak zacznie rosnąć dodajemy przesianą mąkę , żółtka , resztę cukru ,letnie mleko i rozpuszczone wystudzone masło , sól . Wryabiamy i pozostawiamy do wyrośnięcia w cieple przykryte ściereczką . Jak ciasto podwoi objętość przerabiamy i znów pozostawiamy do wyrośnięcia , powtarzamy wyrabianie by wypchnąć nadmiar powietrza z ciasta . Jak już pięknie wyrośnie wyrabiamy i nadajemy kształt rulona dzieląc na 9(12) równych kawałków . Z każdego kawałka tworzymy kulkę i układamy lużno na blaszce wyłożonej pergaminem do wyrośnięcia . Ja smaruję wyrośnięte bułeczki mlekiem ale można zrobić kruszonkę ....2 łyżki mąki , 1 łyżka schłodzonego masła , 1 łyżka cukru . Teraz do piekarnika na 30 minut 180 stopni ( podaję na piekarnik elektryczny , myślę że na gazowym podobnie ) . Teraz pozostaje zrobić kakao , posmarować miodem i ....smacznego .
forumowicz

Re: Naleśniki,racuchy - różne przepisy

Post autor: forumowicz »

Podoba mi się ten przepis Smugo , może zrobię takie bułeczki na dzień babci i małe szkraby mi pomogą :D
Awatar użytkownika
Maryann
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6763
Na forum od: 21 kwie 2017 17:42
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 4

Re: Naleśniki,racuchy - różne przepisy

Post autor: Maryann »

Też mi się podoba :D .. Wypróbuję.. :D
koperewa86
Kuracjusz
Kuracjusz
Posty: 14
Na forum od: 25 kwie 2017 07:50
Oddział NFZ: Małopolski

Re: Naleśniki,racuchy - różne przepisy

Post autor: koperewa86 »

uwielbiam racuszki :D :D :D
Duszyczka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6079
Na forum od: 28 paź 2018 19:17

Re: Naleśniki,racuchy - różne przepisy

Post autor: Duszyczka »

To ja wrócę do nalesników. :D
Zawsze mam problem z przewracaniem na patelni.Nie umiem tak z podrzutu :oops: Czasami podczas składania z farszem pękały mi i przy podsmażaniu wyciekało wszystko na patelnię.Do czasu kiedy zjadłam naleśnika na wyjeździe .Tam one u kucharza latały w górze jak z gumy .Podczas noszenia się z nim w garści nic nie pękało i nie wyciekało.Pod zębami były lekko gumowe.Wszystko na plus mojej rodzinie. :D Okazało się że aby ciasto było elastyczne należy ok.1/5 część mąki pszennej zastąpić mąką ziemniaczaną.Takie ciasto również łatwiej ślizga się po patelni co ułatwia kucharzenie.
:kwiat:
Pietka 50+
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 580
Na forum od: 28 lut 2017 14:04
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Naleśniki,racuchy - różne przepisy

Post autor: Pietka 50+ »

Dzień dobry, to ja może zaproponuję tort naleśnikowy na ostro :) W małej tortownicy układam na zmianę naleśnik - farsz z uduszonej kapusty kiszonej, może być z grzybkami albo bez, jak kto woli - naleśnik - kapusta - naleśnik itd., a na wierzchu posypuję startym serem żółtym i lekko kropię ketchupem. Podpiekam w piekarniku, wyjmuję, kroję w kawałki jak tort i wszyscy zajadają ! Mmmniam Pozdrawiam
Pietka 50+
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 580
Na forum od: 28 lut 2017 14:04
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Naleśniki,racuchy - różne przepisy

Post autor: Pietka 50+ »

Duszyczko, ciekawy sposób z tą mąką ziemniaczaną, muszę wypróbować :)
Duszyczka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6079
Na forum od: 28 paź 2018 19:17

Re: Naleśniki,racuchy - różne przepisy

Post autor: Duszyczka »

Pietka 50+ pisze: 11 kwie 2019 10:28 Dzień dobry, to ja może zaproponuję tort naleśnikowy na ostro :) W małej tortownicy układam na zmianę naleśnik - farsz z uduszonej kapusty kiszonej, może być z grzybkami albo bez, jak kto woli - naleśnik - kapusta - naleśnik itd., a na wierzchu posypuję startym serem żółtym i lekko kropię ketchupem. Podpiekam w piekarniku, wyjmuję, kroję w kawałki jak tort i wszyscy zajadają ! Mmmniam Pozdrawiam
Mi podoba się ten tort.😋 Jeszcze może gdzieś dorwę kapustę kiszoną w dobrym stanie.Na piątunio jak znalazł obiadzik. :D
Awatar użytkownika
Atina
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 11569
Na forum od: 19 sie 2011 09:29
Oddział NFZ: Pomorski

Re: Naleśniki,racuchy - różne przepisy

Post autor: Atina »

Tort naleśników na wytrawnie :) trzeba spróbować
ODPOWIEDZ