Ogórki -przetwory na zimę

Kulinarny kącik kuracjuszy. Jeśli gotowanie to Twoja pasja i chcesz się tym podzielić, pisz w tym dziale. Mile widziana posiłki, diety mogące pomóc w różnych schorzeniach.
Regulamin forum
Uwaga! Zamieszczamy osobiście sprawdzone przepisy. Jeśli wstawiacie zdjęcia, powinny to być zdjęcia samodzielnie przygotowanych potraw.
W pozostałych zasadach pisania obowiązuje jak zwykle regulamin forum http://www.forum.nasze-sanatorium.pl/vi ... p?f=2&t=10 oraz netykieta.
Awatar użytkownika
Koralik_bis
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 270
Na forum od: 21 sie 2018 13:01
Oddział NFZ: Mazowiecki

Re: Ogórki -przetwory na zimę

Post autor: Koralik_bis »

A może ktoś ma wypróbowany sposób na ogórki konserwowe bez pasteryzowania; :lol: dla leniwych ;)
Awatar użytkownika
smuga
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 991
Na forum od: 25 sty 2017 21:57
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Ogórki -przetwory na zimę

Post autor: smuga »

Koraliku :D omijam ocet więc ogórków konserwowych nie robię od jakiegoś czasu …ale jak wieki :mrgreen: temu robiłam to nie zawsze pasteryzowałam . Zależało od wielkości , jak były małe to jedynie zalewa z octu , wody , przypraw ( czosnek , ziele , liść laurowy , troszkę chrzanu i kopru , kolendra , ziarna czarnego pieprzu i gorczyca ) , soli i cukru , gotowana tak ze 3 minutki i gorącą zalewałam ogóreczki , zakręcałam ….odwrócić ...koniec :lol: :lol:
Awatar użytkownika
Atina
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 11569
Na forum od: 19 sie 2011 09:29
Oddział NFZ: Pomorski

Re: Ogórki -przetwory na zimę

Post autor: Atina »

Smuga zalewa na oko :roll: ?
Awatar użytkownika
smuga
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 991
Na forum od: 25 sty 2017 21:57
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Ogórki -przetwory na zimę

Post autor: smuga »

Oczywiście że nie :lol: :lol: :lol: ja tak tylko napisałam że można bez pasteryzacji ;) W moim przepisie było na 7 szklanek wody 2 szklanki octu tak na 2 kg ogóreczków , cukru różnie od 1/2 do 3/4 cukru ( ja dawałam więcej cukru bo nigdy nie przepadałam za octowymi :mrgreen: ) i z 7 ząbków czosnku . Te przyprawy to tak według lubienia :lol: Oj ...no i sól 2 łyżki ;) Dodam jeszcze że ja to sobie tak ubogacałam te ogórasy ….a to dodałam parę małych szalotek , a to pokrojona marcheweczka lub parę pasków papryki czerwonej ….może to tak dla wyglądu ? no nie wiem :lol: :lol:
Awatar użytkownika
smuga
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 991
Na forum od: 25 sty 2017 21:57
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Ogórki -przetwory na zimę

Post autor: smuga »

oj :roll: :roll: teraz zauważyłam że to stary przepis i tam mam 6 % ocet :?
Awatar użytkownika
Atina
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 11569
Na forum od: 19 sie 2011 09:29
Oddział NFZ: Pomorski

Re: Ogórki -przetwory na zimę

Post autor: Atina »

To moze 1,5 szklaneczki tego 10 % :) ...
Jak myślisz będzie ok :roll: ?
Awatar użytkownika
smuga
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 991
Na forum od: 25 sty 2017 21:57
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Ogórki -przetwory na zimę

Post autor: smuga »

Myślę :roll: ...myślę i wymyśliłam :lol: Wystarczy, że do 150 ml octu 10% dodasz 100 ml wody. Dzięki temu otrzymasz 250 ml 6% octu. Więc dwie szklanki to tak mniej więcej 300 ml octu 10% plus 200 ml wody ...chyba :lol: :lol: Ale myślę że można też modyfikować z tym octem jak ktoś lubi bardziej octowo ( ja nie brrr )
Awatar użytkownika
Atina
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 11569
Na forum od: 19 sie 2011 09:29
Oddział NFZ: Pomorski

Re: Ogórki -przetwory na zimę

Post autor: Atina »

Dzięki smuga :) po pracy na działkę po ogórki....czy mi sie chce :roll: nie ,ale muszę bo są wlasne :roll:
Awatar użytkownika
smuga
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 991
Na forum od: 25 sty 2017 21:57
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Ogórki -przetwory na zimę

Post autor: smuga »

W tym roku nie mam swojasów ogórasów :roll: częste wyjazdy więc brak opieki nad grządeczkami :lol: :lol: ale jutro odbieram woreczek 15kg prosto z Podlasia :D już z tej radochy dzisiaj słoiczki pomyte ;) czekają :D
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Ogórki -przetwory na zimę

Post autor: BozenaMat »

A ja biorę się za ogóraski w środę. Zaprzyjaźniony ogrodnik ma dostarczyć z porannego zbioru i będzie bal przez cały dzień :)
I pewno to dopiero pierwsza partia, bo każda córcia już sobie zamówiła po naście słoików :D :D
Chrzan, koper, czosnek, liście z czarnej porzeczki i z wiśni (nie wiem jak działają, ale babcia mi sprzedała ten przepis). Później zalewam osoloną gotującą się wodą, zakręcam słoiki, do góry dnem, jak wystygną siedzą w kuchni tydzień, później do zimnej piwnicy. I są super..... ani jeden nie jest pusty w środku :)
ODPOWIEDZ