Przepisy na sprawdzone potrawy z dyni

Kulinarny kącik kuracjuszy. Jeśli gotowanie to Twoja pasja i chcesz się tym podzielić, pisz w tym dziale. Mile widziana posiłki, diety mogące pomóc w różnych schorzeniach.
Regulamin forum
Uwaga! Zamieszczamy osobiście sprawdzone przepisy. Jeśli wstawiacie zdjęcia, powinny to być zdjęcia samodzielnie przygotowanych potraw.
W pozostałych zasadach pisania obowiązuje jak zwykle regulamin forum http://www.forum.nasze-sanatorium.pl/vi ... p?f=2&t=10 oraz netykieta.
Awatar użytkownika
GMak
Nowy Kuracjusz
Nowy Kuracjusz
Posty: 6
Na forum od: 15 lis 2018 15:58
Oddział NFZ: Dolnośląski
Staż sanatoryjny: 1

Re: Przepisy na sprawdzone potrawy z dyni

Post autor: GMak »

Polecam Wam wszystkim zupę krem z dynii. Najlepsza jest taka na ostro z dużą ilością imbiru. Oczywiście trzeba zaczać od pokrojenia dynii na małe kostki a później dodajemy imbir i resztę przypraw (polecam dobrze posolić i trochę gałki muszkatałowej, a resztę jak kto lubi) to tego dolewać wody co jakiś czas do garnka i tyle. Konsystencja zupy powinna być bardzo gęsta, wtedy jest najlepsza. Świetna potrawa na zimne grudniowe wieczory!
Awatar użytkownika
lawenda
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1540
Na forum od: 29 cze 2014 15:01
Oddział NFZ: Opolski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Przepisy na sprawdzone potrawy z dyni

Post autor: lawenda »

Ja oprócz imbiru i gałki muszkatołowej dodaję jeszcze papryczkę chili, kurkumę, podsmażoną cebulkę, no i obowiązkowo czosnek. Na końcu wszystko miksuję. Już na talerz nakładam kleks dobrej śmietany i drobniutko posiekaną natkę pietruszki.
Duszyczka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6079
Na forum od: 28 paź 2018 19:17

Re: Przepisy na sprawdzone potrawy z dyni

Post autor: Duszyczka »

Ja robię arabską.Duuużo dyni.1 cebula podsmażona w kostkę.kminek lub kumin .gałka.kolendra.papryka słodka.papryka ostra. cary.sól. serki topione jogurt naturalny.Po wierzchu pestki dyni uprażone.Kolendra i kminek wczesniej przemielić przez młynek.Moje popisowe na imprezki.
Awatar użytkownika
zawiela
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1227
Na forum od: 02 sty 2013 08:44
Oddział NFZ: Podlaski
Staż sanatoryjny: 6

Re: Przepisy na sprawdzone potrawy z dyni

Post autor: zawiela »

Muszę przetrząsnąć piwnicę i zrobić tą dynie.Podoba mnie się przepis mniam,mniam 🥘
Duszyczka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6079
Na forum od: 28 paź 2018 19:17

Re: Przepisy na sprawdzone potrawy z dyni

Post autor: Duszyczka »

Jak chcę mieć bardziej treściwą (bo takowe mój ślubny woli )to dodaję do tego ryżu albo makaronu lub inne kluseczki.Oczywiście wczesniej wszystko zblendowane przez kluskami i pestkami.Ta kolendra i kminek dają ciekawy posmak.Kiedyś coś takiego wynalazłam na google i przyjęła się. A....bym zapomniała.Najważniejsze. ...baza to wywar warzywny!!! :mrgreen: Leniuszkom polecam kostki rosołowe warzywne.Często tak robię na skróty niestety.Smacznego!
Awatar użytkownika
smuga
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 991
Na forum od: 25 sty 2017 21:57
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Przepisy na sprawdzone potrawy z dyni

Post autor: smuga »

Bawiłam się ostatnio w przerabianie dyń....trochę tego urosło :lol: :lol: Kiedyś robiła dynię do słoiczków moja mam na święta ;) taka przegryzka obok grzybków, węgierek , pikli w occie do wódeczki . Na święta od jakiegoś czasu wyjeżdżamy ale potem mamy karnawał to chyba przyda się jako urozmaicenie na bufecie do mięska na zimno 8-) Biorę tak ze 2 kg oczyszczonej dyni , 0,5 litra wody , 200 g cukru , 200ml octu winnego z białego wina , 3-5 gozdzików , 4-5 owocków kardamonu ( tak około 20-30 czarnych ziarenek ) 1 łyżeczka soli . Dynie kroimy w grubszą kostkę . Wodę zagotować z octem, cukrem , przyprawami , do tego wrzucić dynie i tak z 3 minutki pogotować ( nie dłużej ) Dynie zapakować do słoiczków zalać syropem , zakręcić i pasteryzować tak do 10 minut . Nie używam octu spirytusowego ze względów zdrowotnych więc moja dynia jest może mniej wytrawna , można zamiast tego winnego użyć właśnie spirytusowy jak ktoś lubi na ostro :D Ten podstawowy przepis można modyfikować przyprawami ....i tak jak dodamy musztardy i miodu a zamiast kardamonu i goździków dodamy ziele angielskie to mamy taką francuską :lol: :lol: dynie . Można i na słodko ( ja nie przepadam ) Tu jako przyprawy dodajemy cynamon w lasce , gozdziki , estragon . Oj jest tych sposobów masa i warto eksperymentować bo dynia jest bardzo przyjaznym warzywem …smacznego :D
smerfiatka
Nowy Kuracjusz
Nowy Kuracjusz
Posty: 9
Na forum od: 08 kwie 2020 10:39
Oddział NFZ: Śląski

Re: Przepisy na sprawdzone potrawy z dyni

Post autor: smerfiatka »

W zeszłym roku robiłam dżem z dyni i pomarańczy, przepis miałam chyba z Kwestii Smaku. Pyszne to wyszło, teraz do ciast używam.
ODPOWIEDZ