Iwonicz Zdrój - sanatorium Pod Jodłą- czerwiec 2021

Forum na którym możemy wyrazić swoją opinię na temat ośrodka, w którym byliśmy. Podziel się z innymi wrażeniami o sanatorium, szpitalu uzdrowiskowym. Zapytaj kuracjuszy jak było podczas ich turnusu. Jakie mieli warunki zakwaterowania i zabiegi rehabilitacyjne.
Awatar użytkownika
Andrzej-WP
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 350
Na forum od: 07 paź 2015 08:39
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 7

Iwonicz Zdrój - sanatorium Pod Jodłą- czerwiec 2021

Post autor: Andrzej-WP »

W Iwoniczu Zdroju przebywałem od 13 czerwca do 3 lipca 2021 roku.
Był to mój drugi pobyt w Iwoniczu Zdroju. Pierwszy w 2019 roku w sanatorium Stare Łazienki.
Obecnie przebywałem w sanatorium Pod Jodłą.
Mój staż ogólny sanatoryjny -to ponad 10 turnusów ,pobytów .
Obiekty sanatoryjne umiejscowione na dole w Centrum uzdrowiska , przy pasażu ,to sanatorium: Uzdrowiskowy Zakład Przyrodoleczniczy z częścią sanatoryjną tzw. Oddział IV, sanatorium Stare Łazienki ,sanatorium Pod Jodłą, sanatorium Biały Orzeł oraz sanatorium-hotel Klimat. Pozostałe sanatoria są umiejscowione na wzgórzach, bliższych i dalszych , gdzie trzeba zawsze dojść pokonując mniejszy lub większy pagórek. Ale generalnie wszystkie sanatoria są w obrębie maksymalnie do 1 kilometra od głównego placu, deptaka.
Bardzo mi się podoba usytuowanie uzdrowiska , zagłębione jest wśród okolicznych zalesionych wzgórz, gdzie można spacerować, robić wędrówki i podziwiać w punktach widokowych piękną panoramę okolic. Uzdrowisko jest nie duże ,kameralne .
Parki, fontanny pięknie usytuowane ,często podświetlane, z urozmaiconymi wysokością i siłą -strumieniami z dysz wodnych i inne atrakcje stwarzają swoisty pozytywny klimat.
Dużo ławek. Czysto. Piękne klomby kwiatowe.
Są też tężnie , gdzie można posiedzieć i powdychać solankowe powietrze. Takie tęznie są także przy niektórych obiektach sanatoryjnych.
Są 2 biura turystyczne oferujące wycieczki po bliższych i dalszych okolicach .
Przy głównym deptaku parę punktów sprzedających lody. Jest także przy deptaku sklep spożywczy, kioski z prasą. Więcej sklepów przy głównej ulicy dojazdowej do Uzdrowiska..

Jest gdzie się pobawić, potańczyć. Poza muzyką w sanatoriach( nie których) można potańczyć w restauracjach :Balladzie na pięterku, w Krakowiaku, w Aleksandrze w ogródku na powietrzu, Zdrojowej przy głównym pasażu oraz w Barze na Górce – na zewnątrz. Może jeszcze gdzie indziej są zabawy, ale w czasie jak ja byłem to były otwarte powyższe miejsca rozrywki. Na piwko chodziliśmy do hotelu -Klimat ( sympatyczny taras z widokiem na park) ,pod parasole do Zdrojowej lub do małej kawiarenki z tańcami-Aleksandry. Piwko lane ,duże 7-8 zł.

Sanatorium Pod Jodłą to jedno z ładniejszych sanatoriów . Pięknie położone. Dosyć kameralne. Pokoje na parterze i na I piętrze wysokie , wys około 4 metrów. Na drugim piętrze już niższe. Ale wszystko ładnie wyremontowane, choć okres pandemii opóżnił zakończenie remontów wszystkich pokoi i łazienek. Ja miałem dość duży podój na I piętrze z balkonem, dużą łazienką
Nowe meble. Duża łazienka. Zabudowana lodówka. Telewizor, radio, telefon, Wi.fi ,
Schody , hol, wyłożone szlifowanymi kamieniami, lustra. Wszędzie czysto , schludnie. Duża stołówka. Jedzenie bardzo urozmaicone. Dużo surówek warzywnych( na obiedzie zawsze co najmniej 2-3 rodzaje surówek).
Owoce, desery, nawet parę razy dostaliśmy lody. Nie musiałem nic dokupywać z jedzenia. Jedzenie mogę powiedzieć,że posiłki dobrze zaplanowane, dobrane, tak,że pomimo,że były lekkie to w pełni wystarczały. To chyba sprawa dobrego dietetyka.
Pod sanatorium parking na 15 samochodów płatny 7 zł/ doba. Także jest dość duży parking zarządzany przez uzdrowisko za sanatorium Pod Jadłą, oddalony około 200 metrów , ogrodzony. Cena podobna.

Wczesniej w 2019 roku byłem w Starych łazienkach, także miałem pozytywne wrażenia, choć pokoje bardziej ciemne( inne usytuowanie okien , całego obiektu). Stołówka także mniejsza. Jedzenie choć także catering , to wydaje mi się z perspektywy czasu dwóch lat,że teraz jest bardziej urozmaicone. A jak mi wiadomo to ten sam catering ze szpitala- sanatorium Excelsior.

Zabiegi w Zakładzie Przyrodoleczniczym wspaniałe. Naprawdę przykładają się ,żeby pacjent był zadowolony i żeby zabieg pomagał. Żadnego skracania czasu. Także gimnastyka urozmaicona ćwiczeniami oddechowymi , które są potrzebne , po okresie pandemii. Duży basen, fajne ćwiczenia w basenie.
Właściwie to napisałem same superlatywy. Ale z mojego punkt widzenia tak jest, tak odczuwam. Jestem bardzo zadowolony z pobytu. Mogę w pełni polecić .
Awatar użytkownika
andrzej1955
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 19424
Na forum od: 27 sty 2011 16:52
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 10

Re: Iwonicz Zdrój - sanatorium Pod Jodłą- czerwiec 2021

Post autor: andrzej1955 »

Serdeczne Podziękowania Andrzeju za bardzo obszerny opis pobytu ,warunków jak i całego otoczenia i zachęcenia do odwiedzenia Iwonicza ,Najważniejsze że pobyt i rehabilitację oceniasz na plus i oby przyczyniła się do Poprawy Twojego Tak Cennego Zdrowia, Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Iwonicz Zdrój - sanatorium Pod Jodłą- czerwiec 2021

Post autor: Felice »

Andrzeju dzięki 👏
Dzięki Twojemu opisowi nabrałam chęci na wyjazd do Iwonicza. Podpowiedz, który obiekt polecasz najbardziej.
Awatar użytkownika
ewana
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1638
Na forum od: 09 lut 2020 07:23
Oddział NFZ: Świętokrzyski

Re: Iwonicz Zdrój - sanatorium Pod Jodłą- czerwiec 2021

Post autor: ewana »

Super ciekawy informacyjny opis ,bardzo dziękuję ,bo rozważam wyjazd w tym roku .Rozumiem ,że Pod Jodłą jest lepiej ,niż w Starych Łazienkach. A czy jest możliwość otrzymania jedynki?
Awatar użytkownika
Andrzej-WP
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 350
Na forum od: 07 paź 2015 08:39
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 7

Re: Iwonicz Zdrój - sanatorium Pod Jodłą- czerwiec 2021

Post autor: Andrzej-WP »

Dobry Wieczór. Odpowiadając na pytania , uzupełniam swój opis.
Obydwa obiekty są godne polecenia . W obydwu obiektach ( Stare Łazienki, Pod Jodłą ) są jedynki. Oczywiście trzeba wcześniej rezerwować " jedynki", gdyż nie jest ich dużo. W Starych Łazienkach polecam wszystkie pokoje( są dość duże ) poza tymi , których okna wychodzą na budynek" Pijalni " . Gdyż w szczególności na parterze nie jest komfortowo jak ktoś spacerujący zagląda do okna. W Starych Łazienkach jest trochę taniej ( jeśli komercyjnie) > Taniej około 20 zł/ osoba/doba.Pod oknami z frontu przepływa mały potok, który daje przyjemny delikatny szelest przepływającej wody
Natomiast Pod Jodłą polecam wszystkie pokoje. Ale trzeba wziąść pod uwagę ,że pokoje na wysokim parterze i na 1 piętrze są wysokie, mają około 4 metrów wysokości . A to jest lepsza wymiana powietrza, w szczególności w okresie letnim, letnich upałow. Wszystkie pokoje są dość dobre z wyremontowanymi łazienkami ( jeszcze pare pokoi zostało do remontu łazienek- wstrzymała pandemia). Pokoje z oknami wychodzącymi na las ( z tyłu budynku ) które są na parterze są widokowo gorsze . Ale generalnie okna wychodzą na zielen, na parki z fontanami , które są zlokalizowane przed frontem tego sanatorium oraz w szczycie zaraz za sanatorium ( romantyczny) i w szczycie przed sanatorium .
Obydwa obiekty mają dobrą lokalizacje. Przy głownym pasażu i jednocześnie wsród parków ,zieleni.
Przy Starych Łazienkach bardzo często , prawie codziennie jest jakiś grajek z głośnikami , jako plener i umila czas muzycznie siedzącym na ławkach kuracjuszom, stawiając przed sobą kapelusz na drobne datki.
Abstynent666
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 649
Na forum od: 25 kwie 2021 17:06
Oddział NFZ: Lubelski

Re: Iwonicz Zdrój - sanatorium Pod Jodłą- czerwiec 2021

Post autor: Abstynent666 »

Bede we wtorek ,zobacze i mysle ze potwierdze :lol:
Awatar użytkownika
Andrzej-WP
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 350
Na forum od: 07 paź 2015 08:39
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 7

Re: Iwonicz Zdrój - sanatorium Pod Jodłą- czerwiec 2021

Post autor: Andrzej-WP »

Uzupełniając swoją wypowiedz. Chcę powiedzieć,że prawie wszystkie sanatoria w Iwoniczu mają dobre lub bardzo dobre opinie , tak jak: Górnik, Sanwit, Swierkowy Zdrój,Sanato,Excelsior( duże sanat nad parkiem),Biały Orzeł( głownie ZUS), Klimat, KRUS,i inne. Do wszystkich można dojść maksymalnie w czasie 10 minut . Słyszałem złe opinie tylko o sanatorium "PIAST " oraz " Wisła" (słabe warunki mieszkaniowe i wyżywienie). Wisła podobnie jak KRUS jest najdalej umiejscowiona w stosunku do głownego parku zdrojowego . Około 1 km. Ale za to ma piękne widoki na przeciwne zielone wzgórza zabudowy jednorodzinnej Iwonicza.
Iwonicz ma dosyć dobre połaczenia z głownymi miastami Polski poprzez sieć połaczen NeBus Np. Warszawa, Wrocław, Łodz , Rzeszów, Kraków, Kielce, Katowice i inne miescowości . Także są wywieszki( nie wiem ,czy aktualne) połaczen autobusowych EURORES, np z Warszawa i innymi miastami
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3415
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Iwonicz Zdrój - sanatorium Pod Jodłą- czerwiec 2021

Post autor: Dzia_dek »

Andrzeju zdecydowanie poszerzyłeś wiedzę o obiektach w tym uzdrowisku, ale w uzupełnianiu to trochę się zapędziłeś;
"Excelsior" to szpital uzdrowiskowy, a więc nieco inne zasady rehabilitacji jak w sanatoriach; "Klimat" to hotel i ośrodek
rehabilitacji ZUS-u, a "Sanato" sanatorium było przed II WŚ, w chwili obecnej to pensjonat (pokoje gościnne) sezonowy
czynny od maja do października. Jeśli chodzi o polecenie obiektów na pobyt komercyjny, to przede wszystkim "Górnik"
i to pod każdym względem. Jedyny mankament to brak basenu, ale i tak mamy wybór bo w pobliżu są baseny w CRR, ZLU
oraz najbliżej w "Sanvicie", który również można polecić na pobyt komercyjny. Dodałbym do tego jeszcze sanatorium nr IV
położone w budynku ZLU. "Biały Orzeł", "Pod Jodłą" czy "Stare Łazienki" to zdecydowanie niższy standard od wcześniej wymienionych.
Awatar użytkownika
wiktor64
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1258
Na forum od: 17 sty 2017 20:42
Oddział NFZ: Dolnośląski
Staż sanatoryjny: 7

Re: Iwonicz Zdrój - sanatorium Pod Jodłą- czerwiec 2021

Post autor: wiktor64 »

Andrzej_WP dzięki za opinie takich więcej
tylko brać przykład :D :D :D
Awatar użytkownika
To_ja_Jowita
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 934
Na forum od: 27 sty 2017 22:02
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 3

Re: Iwonicz Zdrój - sanatorium Pod Jodłą- czerwiec 2021

Post autor: To_ja_Jowita »

Andrzej dzięki, przekonałeś mnie, Iwonicz jest już w moich planach wyjazdowych, jeszcze nie wiem kiedy ale wiem, że muszą tam pojechać,
Masz "lekkie pióro", czyta się Ciebie jak dobrą książkę ... Pozdrawiam
ODPOWIEDZ