1 grupa niepełnosprawności a wyjazd leczniczo-uzdrowiskowy

Inne tematy okołosanatoryjne, nie mieszczące się w powyższych działach.
Mazrena
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2560
Na forum od: 14 sty 2017 16:54
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 7

1 grupa niepełnosprawności a wyjazd leczniczo-uzdrowiskowy

Post autor: Mazrena »

Czy w związku ze zmianami przepisów dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności są jakieś zmiany odnośnie wyjazdów leczniczo- uzdrowiskowych :?: Czy mogą skorzystać z wyjazdu z opiekunem :?: Czy pozostał nadal wyjazd z NFZ i PCPR :?: :idea:
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7818
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: 1 grupa niepełnosprawności a wyjazd leczniczo-uzdrowiskowy

Post autor: darek »

Mazrena pisze: 03 gru 2018 20:25 Czy w związku ze zmianami przepisów dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności są jakieś zmiany odnośnie wyjazdów leczniczo- uzdrowiskowych :?: Czy mogą skorzystać z wyjazdu z opiekunem :?: Czy pozostał nadal wyjazd z NFZ i PCPR :?: :idea:
O jakich Pani mówi zmianach dotyczących Osób ze stopniem Znacznym
Jedyna zmiana o które było głośno to sławne podwyższenie 153 złotych o około 30
Proszę przybliżyć Informacje bo a nóż jakaś ustawa była Noca Pisana
Mazrena
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2560
Na forum od: 14 sty 2017 16:54
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 7

Re: 1 grupa niepełnosprawności a wyjazd leczniczo-uzdrowiskowy

Post autor: Mazrena »

Myślę o łatwiejszym dostępie do rehabilitacji , nie ograniczonym dostępie do środków medycznych...itp ale nie wiem jaka jest możliwość odnośnie wyjazdu na rehabilitację z opiekunem ? Czy tylko z NFZ , ale wiem ,że to muszą być złożone 2 wnioski o wyjazd sanatoryjny i czekanie wg kolejności :roll: i z PCPR (PEFRON) - turnus rehabilitacyjny :?: :?:
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7818
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: 1 grupa niepełnosprawności a wyjazd leczniczo-uzdrowiskowy

Post autor: darek »

Pozwolę sobie powtórzyć PYTANIE

O jakich zmianach Pani wspomniała

Czy w związku ze zmianami przepisów dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności są jakieś zmiany odnośnie wyjazdów leczniczo- uzdrowiskowych

Jakie i z kiedy te Zmiany
forumowicz

Re: 1 grupa niepełnosprawności a wyjazd leczniczo-uzdrowiskowy

Post autor: forumowicz »

Witam Panią ! Podaję podstawę prawną ,tj Dziennik Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 17 maja 2108 poz.932 - Ustawa z dnia 9 maja 2018 r o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Pan Prezydent Ustawę podpisał w dniu 1 lipca 2018 r . M.in . zniesione zostały limity finansowania z zakresu rehabilitacji leczniczej i zostały zwiększone , zakup leków w aptekach i innych punktach sprzedaży art.medycznej zakupi Pani poza kolejnością, rejestracja do poradni specjalistycznych poza kolejnością z podanym terminem przyjęcia ,otrzyma Pani turnus na rehabilitację leczniczą poza kolejnością (zasady wyjazdów nie zmieniły się dla osób z znacznym stopniem niepełnosprawnością), wyjazdy pozostały z NFZ i (wyjazd P C P R z funduszu PFRON),NFZ finansuje nadal takie wyjazdy reh. Na stronie internetowej swojego WO N F Z odczyta Pani w "Strefie osób niepełnosprawnych " zakładkę poświęconą obowiązującym od dnia 1 lipca 2018 tj uprawnieniom osób z znacznym stopniem niepełnosprawności.Nie wiem czy pytania zadała Pani jako opiekun czy osoba chora? Dziękuję za uwagę ,zapraszam do lektury w internecie do odczytania co konkretnie oznaczają te zmiany dla pacjentów o znacznym stopniu niepełnosprawności.Ze swojej strony, dodam dużo dobrego dla pacjentów.Pozostaję z życzeniami dobrego zdrówka i pomocnej kuracji na najbliższym planowanym turnusie rehabilitacji leczniczej .Dobranoc.Kotek1972 :ugeek:
Mazrena
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2560
Na forum od: 14 sty 2017 16:54
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 7

Re: 1 grupa niepełnosprawności a wyjazd leczniczo-uzdrowiskowy

Post autor: Mazrena »

Kotek , dziękuję za info :)
Pytanie zadaję jako opiekun. Pytam ponieważ osoba ta nigdy nie korzystała z żadnych wyjazdów , a w tej chwili dojrzała do takowego wyjazdu stąd moje pytanie o wyjazd os ze znacznym stopniem niepełnosprawności na leczenie uzdrowiskowe :?: Z jakiej formy można skorzystać i jak to wygląda z odpłatnością :?:
Wiem ,że z NFZ jest wyjazd sanatoryjny ale nie ma czegoś takiego jak opiekun os n.. Powtórzę ; należy złożyć 2 wnioski i odczekać w kolejce wg kolejki danego województwa . Potem osoby te mogą jechać razem i korzystać z zabiegów , podobnie jak wnioski złożona przez małżeństwa .
forumowicz

Re: 1 grupa niepełnosprawności a wyjazd leczniczo-uzdrowiskowy

Post autor: forumowicz »

Pani Marzenko, w skierowaniach jest rubryczka dla wpisu dla lekarza odn.opiekuna, taka jak i w NFZ tak i z P C P R (pokrywa PFRON.) Nie potrzebne są dwa oddzielne skierowania na turnus z zakresu rehabilitacji leczniczej dla osoby wymagającej opiekuna. Chora /y o znacznym stopniu niepełnosprawności objęta jest ustawowo taką opieką ,tak jak rodzic wyjeżdżający na turnus z niepełnosprawnym swoim dzieckiem. Co do kosztów wyjazdów to poinformują Panią, w biurze PCPR w miejscu zamieszkania,są podane wskaźniki dochodu na 1 członka rodziny w internecie na stronie każdego powiatu.Jak Pani uważa, ,może złożyć w NFZ czy w PCPR.Z NFZ również wyjeżdżają pacjenci z opiekunem na reh.leczniczą do szpitali uzdrowiskowych.Nie należy wysłuchiwać tylko zajrzeć do podstawy prawnej. Na moim turnusie były dwie panie na wózkach , z córkami jako opiekunki i jedna pani z niepełnosprawną nieletnią córką. Kotek1972 :ugeek:
Awatar użytkownika
smuga
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 991
Na forum od: 25 sty 2017 21:57
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 8

Re: 1 grupa niepełnosprawności a wyjazd leczniczo-uzdrowiskowy

Post autor: smuga »

Trzy razy spotkałam się na turnusie z NFZ z osobami przebywającymi z opiekunami . Raz w Ciechocinku starsza pani na wózku z synową ( dowiedziałam się z rozmowy z nią ) Pani była na skierowanie , synowa była na pełnopłatnym pobycie bez zabiegów . W Wysowej miałam przyjemność siedzieć na posiłkach z małżeństwem , pan niewidomy na skierowanie z opiekunką żoną też pełnopłatną z wykupionymi zabiegami na narządy ruchu. Również tu ale w innym roku w Biawenie była pani jako opiekun 20 letniej córki z zespołem Downa , córka na rehabilitacji na narządy ruchu ale tu nie wiem jak było z płatnością li tylko że skierowanie z NFZ. Wszystkie te osoby miały najwyższy stopień niepełnosprawności . Myślę że najdokładniejsze informacje uzyska się tam gdzie będzie się składać wniosek . Jak widać choć NFZ pisze o wymogu samodzielności kuracjusza to jednak ludzie nie w pełni samodzielni wyjeżdżali i nadal wyjeżdżają :D
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20157
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: 1 grupa niepełnosprawności a wyjazd leczniczo-uzdrowiskowy

Post autor: Felice »

Kotek nie wprowadzaj ludzi w błąd,NFZ nie finansuje pobytu opiekuna na turnusie.
Awatar użytkownika
ANDY12345
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 14527
Na forum od: 26 maja 2018 11:42
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: 1 grupa niepełnosprawności a wyjazd leczniczo-uzdrowiskowy

Post autor: ANDY12345 »

A czy nie lepiej podejść do oddziału NFZ (jak masz taką możliwość) do okienka z sanatorium i dowiedzieć się na miejscu. W tamtym roku przedstawiłem sprawę i pani doradziła mi jak poprowadzić dalej sprawę a nawet podyktowała jak napisać odwołanie i czego mogę oczekiwać. We wrześniu br. byłem w sanatorium.
Jak masz problem z dojazdem do oddziału NFZ, to powinien udzielić informacji Ośrodek Pomocy Społecznej.
Zyczę szybkiego rozwiązania sprawy :)
ODPOWIEDZ