rehabilitacja ambulatoryjna

Inne tematy okołosanatoryjne, nie mieszczące się w powyższych działach.
slubka
Posty: 4
Na forum od: 25 mar 2019 12:56

rehabilitacja ambulatoryjna

Post autor: slubka »

Witam, czy ktoś z Państwa dostał rehabilitację ambulatoryjną? Na czym to polega? ile trwa? itp
Awatar użytkownika
Migotka333
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 84
Na forum od: 24 sty 2019 17:26
Oddział NFZ: Śląski

Re: rehabilitacja ambulatoryjna

Post autor: Migotka333 »

Witaj Slubka
Miałam juz kilka razy,jak dla mnie to mało zabiegów .
Ciesze się ,że jestem w sanatorium
I jest sporo gimnastyki
Zabiegów wjęcej bo turnus trwa 24 dni.

A pozatym to zależy z jakimi dolegliwościami się borykasz

Niżej opis co to są rehabilitacje ambulatoryjne😊
Pozdrawiam😊



Rehabilitacja w warunkach ambulatoryjnych (czyli w przychodni) realizowana jest w tzw. cyklach terapeutycznych obejmujących zazwyczaj 10 dni zabiegowych (przy czym dziennie ilość zabiegów nie przekracza więcej niż 5). Leczenie rehabilitacyjne ambulatoryjne to zabiegi wykonywane w placówce, najczęściej przychodni lub w gabinecie fizjoterapeuty/rehabilitanta, bez konieczności przebywania w niej ponad 24 godziny.
Awatar użytkownika
violet58
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3202
Na forum od: 14 sty 2012 20:26
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 14

Re: rehabilitacja ambulatoryjna

Post autor: violet58 »

Jeżeli chodzi o ZUS to rehabilitacja ambulatoryjna w odróżnieniu od stacjonarnej nie wiąże się z koniecznością wyjazdu i noclegu w ośrodku rehabilitacyjnym z którym ZUS ma podpisaną umowę, Zwykle odbywa się to w miejscu zamieszkania, dotyczy to głównie większych miast (listę ośrodków znajdziesz na stronie ZUS >>>> https://www.zus.pl/documents/10182/1677 ... cc12ae71a1) Rehabilitacja trwa 24 dni - dla narządu ruchu 6 dni w tygodniu (pon.-sob.), dla kardiologii 5 dni w tygodniu (pon.-pt.) Ośrodek zapewnia opiekę lekarską i pielęgniarską oraz ciepłe i zimne napoje, a zabiegi nie mogą rozpoczynać się wcześniej niż o 8.30. Trzeba zabrać ze sobą odzież i obuwie sportowe.
ZUS zwraca koszty przejazdu do ośrodka.
Ja zaczynam w środę, zobaczymy jak to będzie wyglądać w praktyce. ;) :D
slubka
Posty: 4
Na forum od: 25 mar 2019 12:56

Re: rehabilitacja ambulatoryjna

Post autor: slubka »

violet58 -daj proszę znać jak to wygląda w realu. Ja chciałam jechac do sanatorium a dostalam ambulatoryjną - nawet nie wiedziałam, że taka jest, i się załamałam. Czyli trwa normalnie 24 dni i też dostaje się za ten czas l4?
Awatar użytkownika
violet58
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3202
Na forum od: 14 sty 2012 20:26
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 14

Re: rehabilitacja ambulatoryjna

Post autor: violet58 »

No to musisz się uzbroić w cierpliwość ;) :D Mam się stawić ze skierowaniem, dowodem i dokumentacją medyczną w środę o 8.30 i wtedy będę wiedział więcej, ale pewnie rehabilitacja ta będzie miała ona podobny przebieg jak rehabilitacja w sanatorium tyle że bez posiłków i noclegów. Rozpocznie się wizytą u lekarza, który pobieżnie przejrzy dokumentację medyczną ;) , zaordynuje zabiegi, potem do planowania i rozpisania karty zabiegowej.A dalej to już zgodnie ze sporządzonym grafikiem, nie wiem tylko czy jeśli pomiędzy zabiegami będzie dłuższa przerwa to będzie można opuścić ośrodek - mój znajduje się nieopodal miejsca zamieszkania więc czas wolny mógłbym spędzić w domu. Jeśli chodzi o zwolnienie to wybór należy do Ciebie, może to być urlop lub zwolnienie lekarskie (pamiętaj o NIP-ie pracodawcy) - mnie to nie dotyczy bo jestem na świadczeniu rehabilitacyjnym.
Napiszę coś więcej pod koniec tygodnia. Jedno jest pewne, po zakończeniu rehabilitacji, dla ZUS będę z pewnością ZDROWSZY jak nie zupełnie ZDROWY.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
violet58
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3202
Na forum od: 14 sty 2012 20:26
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 14

Re: rehabilitacja ambulatoryjna dzien 1

Post autor: violet58 »

Dzień pierwszy to dzień spotkania organizacyjnego i badań lekarskich poprzedzonych zmierzeniem, zważeniem i pomiarem ciśnienia, Jak zwykle sporo bałaganu, spóźnieni pracownicy i lekarze. Grupa 25-cio osobowa stłoczona w ciasnym korytarzu, trzy krzesła, zajęte przez tych co przyszli jako pierwsi ;) :D Czasem nadgorliwość się opłaca.Reszta podpiera ściany - selekcja naturalna , przetrwają najsilniejsi wszak to prewencja rentowa ZUS - Układ ruchu ;) :D :lol:
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7782
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: rehabilitacja ambulatoryjna

Post autor: darek »

Czyli Pracownicy już na poczatku zrobili "SZYBKA WERYFIKACJE "
25 Osób po zabiegach na Prewencję ZUS i 3 Krzesła ;)
Czyżby te krzesła były z jakiegoś filmu z "Filmówki od Pana Bareji "

Może jutro będzie lepiej
slubka
Posty: 4
Na forum od: 25 mar 2019 12:56

Re: rehabilitacja ambulatoryjna

Post autor: slubka »

Violet58 - czy cwiczenia rozpisane są jakos sensownie czy faktycznie są przerwy? Rozpiska jest na cały okres czy tylko na np pierwszy tydzień?
Awatar użytkownika
violet58
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3202
Na forum od: 14 sty 2012 20:26
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 14

Re: rehabilitacja ambulatoryjna

Post autor: violet58 »

Tutaj z pewnością nie ma reguł, wszystko będzie zależeć od ośrodka gdzie będzie prowadzona rehabilitacja. Miałem nadzieję, że podczas rehabilitacji ambulatoryjnej ZUS daruje sobie relaksację - nic bardziej mylnego, będzie osiem razy po 30 minut o stałej godzinie popołudniami (od 15.00), do tego standardowe prelekcje o zagrożeniach w miejscu pracy, prawidłowym żywieniu, chorobach cywilizacyjnych, wiedzy o profilu schorzenia i prawie pracy - również pięć razy po pół godziny w różnych godzinach (od 11.00) Do tego dochodzą zabiegi, była deklaracja o takim planowaniu, żeby mogły się one odbywać jeden po drugim, ale jak znam życie to trudno będzie wszystkim dogodzić. Ja wybrałem termin popołudniowy, w sumie jest mi wszystko jedno, od ośrodka dzieli mnie kilkanaście minut spaceru lub kilka minut jazdy rowerem. Tak jak pisałem zabiegi dla "nieruchawych" od poniedziałku do piątku, ja ustaliłem tylko godzinę rozpoczęcia zabiegów, rodzaje ( wg zlecenia lekarskiego) będą ustalane na bieżąco, czyli codziennie. Zobaczymy jak to zafunkcjonuje - start jutro :D
Awatar użytkownika
violet58
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3202
Na forum od: 14 sty 2012 20:26
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 14

Re: rehabilitacja ambulatoryjna dzień 2

Post autor: violet58 »

I już wszystko jasne... Zabiegi ustalone przez lekarza ( 5 rodzajów ) będą wykonywane codziennie plus oczywiście wspomniana powyżej relaksacja i pogadanki co razem daje 24 x 5 + 8 + 4 = 132 szt. Z uwagi na te ostatnie odbywające się w różnych godzinach konieczna będzie dwukrotna wizyta w poradni rehabilitacyjnej, być może niektórym uda się załatwić to za jednym zamachem, ale będzie to niewielka ilość osób. Mniej więcej po upływie połowy turnusu będzie kolejne badanie lekarskie i wówczas może dojść do zmiany zabiegów. Moja dzisiejsza wizyta zabrała mi trochę ponad półtorej godziny (szatnia-oczekiwanie-zabiegi-szatnia) Myślę, że tak będzie przez cały turnus ZUS-owskiej rehabilitacji.
ODPOWIEDZ