Rymanów Zdrój moje wędrówki

Rymanów-Zdrój okiem kuracjusza.
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Rymanów Zdrój moje wędrówki

Post autor: BozenaMat »

Wczoraj byłam ma wycieczce autem ze znajomymi – Rezerwat Przyrody Nieożywionej Prządki - niedaleko Korczyna, ale że wieczorem były rozgrywki sanatoryjne, to nie było czasu, by zamieścić relację. Nadrabiam dziś.
W Rezerwacie są tzw. Ostańce, głazy do wysokości 20 metrów. Najsłynniejsze z nich to właśnie Prządki.
Legenda głosi, że 3 siostry miały swych ukochanych, którzy wyruszyli na wojnę. One w tym czasie miały uprząść 3 szaty weselne, ale jak to baby – zamarudziły. Gdy wzięły się za pracę, czasu było już mało więc przędły nawet w święto. Za karę zostały zamienione w głazy.
Z kolei druga legenda głosi, że w tych okolicach grasowali zbójnicy. Pewnego razu 3 siostry wyszły na wzgórze, by wypatrywać czy nadjeżdżają ukochani. Ale zamiast nich pojawili się zbójcy i aby ustrzec panny przed zakusami niecnych zbójów zamieniono je w głazy.

Przy okazji obejrzeliśmy Zamek w Odrzykoniu – miejsce słynnej „Zemsty” Aleksandra Fredry. To właśnie to miejsce zainspirowało Fredrę do napisania tego dzieła. Będąc właścicielem zamku odrzykońskiego (poprzez małżeństwo z Zofią Jabłonowską) przeglądając archiwa zamku, natrafił na akta procesowe właścicieli zamku z XVII w. I tym sposobem Odrzykoń stał się miejscem, gdzie Cześnik z Rejentem toczyli słynny spór, a Papkin próbował uwieść Klarę.
20181022_154557.jpg
Szlak w Rezerwacie
20181022_154833.jpg
Jedne z Ostańców
20181022_155803.jpg
Fajnie wyglądają te drzewa rosnące na skałach.
20181022_160106.jpg
Skały Prządki - trzy siostry zamienione w głazy :D
20181022_164806.jpg
Ruiny Zamku w Odrzykoniu
Awatar użytkownika
Hipokryt
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 7543
Na forum od: 11 lut 2015 18:49
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 21

Re: Rymanów Zdrój moje wędrówki

Post autor: Hipokryt »

W imieniu zainteresowanych turystyką - wielkie dzięki za szczegółowe opisy Rymanowa :D
Taka doskonała fotorelacja Bożenki to przecież zachęta do odwiedzenia tamtych stron :D
Zamiast map i przewodników wystarczy wyświetlić ten temat na telefonie... i ruszamy w drogę :)
Niekoniecznie musi być zlot, ale wycieczka autokarowa w dużej fajnej grupie - bardzo prawdopodobna już na wiosnę :D
Radość gwarantowana :lol: wiec można i cieszyć się i śmiać :lol:
forumowicz

Re: Rymanów Zdrój moje wędrówki

Post autor: forumowicz »

W moim imieniu nie dziękuj Hipokryt :|
Awatar użytkownika
Hipokryt
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 7543
Na forum od: 11 lut 2015 18:49
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 21

Re: Rymanów Zdrój moje wędrówki

Post autor: Hipokryt »

Hipokryt pisze: 24 paź 2018 12:15 W imieniu zainteresowanych turystyką - wielkie dzięki :D
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3415
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Rymanów Zdrój moje wędrówki

Post autor: Dzia_dek »

Hipokryt pisze: (...) Zamiast map i przewodników wystarczy wyświetlić ten temat na telefonie... i ruszamy w drogę (...)
Takich herezji to już dawno nie czytałem. Z telefonem do można wybrać się na spacer do miejskiego parku. :roll:
Takie stwierdzenie mogła napisać tylko osoba, która wcale lub bardzo rzadko opuszcza "miejskie" szlaki. :? :shock:
A, i jeszcze jedno, w nawiązaniu do postu Basi, jeśli będę chciał podziękować komuś za coś, to zrobię to tak jak
należy, bez Twojego pośrednictwa, ukrytego szyderstwa lub hipokryzji, z którą tak się obnosisz po tym forum. :?
Awatar użytkownika
malgorzatas
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 58743
Na forum od: 16 lis 2013 14:16
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 6

Re: Rymanów Zdrój moje wędrówki

Post autor: malgorzatas »

No to może ja pierwsza :D
Bożenko :kwiat: bardzo fajna relacja ,super sie oglada i czyta...może ja też tam dostanę skierowanie kto wie ;)
Wiem jakie to miłe jak ludzie oglądają i coś napiszą. ....
Bardzo,bardzo....fajna relacja..... :serce:
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Rymanów Zdrój moje wędrówki

Post autor: BozenaMat »

Nie da się wędrować według tego, co zamieszczam. To tylko fotomogawki z wędrówek. Chcąc wyruszyć gdzieś, trzeba zaopatrzyć się w miarę dokładne mapy turystyczne. Ja tak robię... mapa plus zaznaczenie trasy i miejsc, które chcę zobaczyć, by nie kręcić się w kółko i nie łazić ze 3 razy tą samą drogą.

I bardzo dziękuję odwiedzającym. Te fotorelacje robię z przyjemnością, wspominam przy tym daną wędrówkę i jest to dla mnie czymś fajnym.
Małgosiu......... cieszę się, że podoba Ci się ten temat moich wędrówek :kwiat:
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Rymanów Zdrój moje wędrówki

Post autor: BozenaMat »

Wczoraj byłam w Krośnie. Pogoda nie sprzyja wędrowaniu po górach........ baaaaaaaa.......... dostaliśmy nawet zakaz wychodzenia w wyższe partie lasu po tym, jak jeden kuracjusz zjechał na mokrych liściach .......... na 4 literach .......... prawie pod sam Zimowit. O mało karku nie skręcił.
Dlatego pojechałam sobie, by połazić po Krośnie. Teraz pierwsza część relacji :)
20181023_155942.jpg
Idąc w stronę krośnieńskiego Rynku możemy obejrzeć powieszone na ogrodzeniu zdjęcia Krosna pt: „Krośnieńskie drogi do niepodległości Polski”.
20181023_145156.jpg
Krośnieński Rynek wytyczony został najprawdopodobniej w czasie lokacji miasta w połowie XIV w. Pierwotnie otaczały go budynki drewniane, które od końca XV w. stopniowo zastępowano murowanymi. Trwała zabudowa pojawiła się pod koniec XV w. Z tego okresu pochodzi najstarsza zachowana kamienica wójtowska oraz piwnice przyrynkowych kamienic, w których niegdyś składowano wino.
20181023_145739.jpg
Kościół Farny pod wezwaniem św. Trójcy to najważniejszy zabytek Krosna. Wybudowany w XIV wieku był w swojej historii wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany. Jego bryła przylega do murów miejskich, a kruchta była częścią fortyfikacji. Jest to typowa budowla gotycka. Do głównego korpusu przylega przepiękna XVII wieczna nakryta dwiema kopułami kaplica grobowa rodziny Porcjuszy. Na placu kościelnym wyróżnia się barokowa dzwonnica nakryta barokowym hełmem. Kryje ona jeden z największych polskich dzwonów, ważący 5 ton Urban.
Wewnątrz dzwonnicy zamontowane są trzy dzwony wykonane w 1639 r. przez ludwisarzy niemieckich: Stefana Mautela i Gregora Oliviera. Największy dzwon to Urban mierzący w obwodzie 490 cm, trochę mniejszy to Jan o obwodzie 390 cm i najmniejszy Marian, którego obwód wynosi 350 cm. Dzwony na wieży zawisły w 1658 roku co może świadczyć, że w tym właśnie roku została zakończona budowy dzwonnicy.
20181023_145644.jpg
Na placu przy ul. Piłsudskiego, nieopodal krośnieńskiej fary w 2015 r. stanął pomnik Roberta Wojciecha Portiusa. Odlana z brązu rzeźba ma ponad 2,5 m wysokości i waży ok. 300 kg. Obok, na kamiennej bryle umieszczono życiorys niezwykłego krośnianina w j. polskim, angielskim oraz w alfabecie Braille’a. Kim był ów jegomość przedstawiony w staropolskim stroju?
Do historii przeszedł jako Robert Wojciech Porcjusz, chociaż jego pełne nazwisko brzmi: Robert Gilbert Porteous de Lanxetx. Urodził się w 1601 r. w Szkocji, a do Krosna zawitał w latach 20. XVII w. Tutaj pod okiem innego szkockiego kupca zdobywał doświadczenie w handlu. Tutaj też poślubił wdowę po krośnieńskim rymarzu – Annę z Hesnerów, z którą zamieszkał w jednej z przyrynkowych kamienic (obecnie nr 27).
20181023_155834.jpg
Najważniejszym budynkiem mieszkalnym jest Pałac Biskupi z XIV wieku. Pałac spłonął w pożarze w 1638 roku, po którym odbudowano go ponownie. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Podkarpackie.

CDN.................... :)
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Rymanów Zdrój moje wędrówki

Post autor: BozenaMat »

20181023_155749.jpg
W Krośnie warto zobaczyć Muzeum Rzemiosła. Mieści się w dawnej siedzibie Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych (1901-1938). Fabryka była własnością Michała Mięsowicza - wybitnego obywatela Krosna okresu międzywojennego, zegarmistrza, wielokrotnego laureata krajowych i międzynarodowych wystaw. Największym sukcesem fabryki było wyprodukowanie zegara nagrodzonego złotym medalem na Międzynarodowej Wystawie Przemysłowej w Paryżu w 1908 roku.
20181023_152654.jpg
Dom w którym mieszkał i tworzył malarz z Krosna Stanisław Bergman został wzniesiony w latach 1903 – 1904. Obiekt wykonany jest w eklektycznym stylu willowym wg projektu Jana Sas-Zubrzyckiego. Dom dwupiętrowy z narożną wieżą zbudowany jest z cegły z tynkowymi poziomymi pasami na parterze, w nakrążach budynku oraz przy oknach. W narożnej wieży mieściła się pracownia malarza.
Stanisław Bergman (1862 -1930) artysta, malarz. Studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie a następnie w Akademii Monachijskiej. Był między innymi uczniem Jana Matejki. Malował obrazy historyczne, pejzaże oraz portrety.
20181023_154432.jpg
Wzniesiony budynek sądu jest obiektem murowanym z cegły, dwupiętrowy z ozdobną fasadą. Został wzniesiony w latach 1910 – 1913 na placu zakupionym w 1910 roku. Autorem projektu budynku jest krośnieński architekt Stanisław Bergman, bratanek malarza pochodzącego również z Krosna i noszącego to same nazwisko i imię.
W trójdzielnym zakończeniu fasady w 1912 r. zamontowany został zegar z tutejszej fabryki zegarów wieżowych Michała Miąsiewicza. Pomimo, że oddany do użytku obiekt przeznaczony był na siedzibę sądu, na początku tylko przez rok pełnił tą funkcję.
Po wybuchu I wojny światowej i zajęciu miasta przez Rosjan urządzono tutaj siedzibę sztabu na następnie szpital wojskowy. W okresie międzywojennym ponownie w gmachu mieścił się sąd. Podczas II wojny światowej w budynku ponownie urządzony został szpital. Obecnie zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem ma tu swoją siedzibę sąd.
20181023_153002.jpg
Pomnik Mikołaja Kopernika usytuowany jest przed I Liceum Ogólnokształcącym jego imienia. Popiersie astronoma wieńczy cokół, na którym umieszczony jest napis "MIKOŁAJ KOPERNIK 1473 – 1543". Ustawione na cokole popiersie M. Kopernika przedstawia astronoma, który opiera lewą rękę na kuli ziemskiej natomiast prawą przysłania oczy, patrząc w kierunku nieba. Pomnik wykonany wg projektu krośnieńskiego rzeźbiarza Stanisława Kochanka odsłonięty został w 1973 roku.
20181023_154833.jpg
W Krośnie znajduje się tez jeden z najstarszych obiektów, należących do Kościoła, czyli XVII-wieczny Klasztor Jezuitów. Przez stulecie mieścił uczelnię jezuicką o wysokim poziomem nauczania. Obecnie jest to siedziba Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie.

CDN.................. :D
p-siak
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1690
Na forum od: 04 cze 2013 20:36

Re: Rymanów Zdrój moje wędrówki

Post autor: p-siak »

Bożenko,Tobie medal się należy za pracę i czas poświęcony na zamieszczenie relacji.Dziękuję, pozdrawiam.
Byłem w Krośnie, trochę widziałem plus Muzeum Szkła.
ODPOWIEDZ