Rymanów Zdrój - wspomnienia i ciekawostki

Rymanów-Zdrój okiem kuracjusza.
forumowicz

Re: Rymanów Zdrój - wspomnienia i ciekawostki

Post autor: forumowicz »

Wiesz Bożenko , któregoś razu pokusiłam się na spokojne przejrzenie tego wątku i tematu Rymanów Zdrój moje wędrówki do tego należy dodać Twoją relację Rymanów Zdrój - Zimowit i co ??? GRATULACJE I WIELKIE DZIĘKUJĘ :kwiat:
Należy Ci się dodatkowy pobyt w sanatorium :D
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Rymanów Zdrój - wspomnienia i ciekawostki

Post autor: BozenaMat »

Oooooooooooo........ jestem za :D :D Mogę jeździć i zamieszczać później relacje :lol: Pasuje mi.
Dziękuję Bibi :kwiat: Cieszę się, że te tematy Ci się spodobały. Dla mnie .... jak je teraz zamieszczam, to jakby powrót do tego uroczego miejsca. Mój pierwszy wyjazd do Sanatorium i taki udany........ pod każdym względem :)
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Rymanów Zdrój - wspomnienia i ciekawostki

Post autor: BozenaMat »

Trasa rymanowskich źródełek.
20181014_141925.jpg
Za Sanatorium Anna (poniżej Zimowita) jest Źródełko Anna. Super woda na kawę, herbatę, do picia.
20181008_144714.jpg
Idąc dalej w stronę centrum jest Źródełko Naftusia…….. najlepsza woda źródlana do mycia włosów. Nie próbowałam… ale ponoć coś w tym jest. Tylko nie wiem czy siwe farbuje, a łysy odzyska bujną czuprynę :D :D
20181021_161544.jpg
Przy Zielonym Domku jest słynne Źródełko Marysieńka, a właściwie są tam 3 ujęcia – Źródełko Marysieńka (smaczna woda na kawę, herbatę), Źródełko Ignacy i Źródełko Jan (siarczkowe).
20181016_114202.jpg
Mijając Zielony Domek jest jeszcze jedno Źródełko – Staś (żelaziste).
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Rymanów Zdrój - wspomnienia i ciekawostki

Post autor: BozenaMat »

20181017_152700.jpg
Idąc drogą naprzeciw Kościoła, mijamy Sanatorium Stomil, a dalej jest Pijalnia
20181017_152722.jpg
Przy Pijalni 2 ujęcia wody – Zdrój Danuta i Zdrój Czerpalny (woda z tego zdroju używana jest do produkcji wody mineralnej Celestynka).
20181006_151006.jpg
Przy Polanie Horodziska Źródełko Krokusowe.
20181019_170152.jpg
W samym Sanatorium Zimowit są 3 kraniki ze Źródeł: Klaudia, Krokusowe i Mieczysław.

Jak któreś źródełko ominęłam, to… widocznie jest jakieś zagubione i mało znane… i nie trafiłam do niego.
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Rymanów Zdrój - wspomnienia i ciekawostki

Post autor: BozenaMat »

Czy w Rymanowie-Zdroju jest czyste powietrze? Na to pytanie odpowiedź udziela nowo powstała stacja monitorującą jakość powietrza. Urządzenie zostało zainstalowane przed Zakładem Przyrodoleczniczym Eskulap. Stacja znajduje się wewnątrz altanki, na zewnątrz są rozmieszczone ławeczki i można tam posiedzieć.
To jedyne takie urządzenie na Podkarpaciu zainstalowane w gminie uzdrowiskowej. Stacja dołączyła do sieci podkarpackiego monitoringu powietrza. Wyniki z pomiarów dostępne są na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie.
W okresie od 1 września do 31 grudnia 2016 r. na stacji pomiarowej
W Rymanowie Zdroju przy ul. Parkowej nie zanotowano ani jednego przypadku przekroczenia dopuszczalnego stężenia 24 – godzinnego dla pyłu zawieszonego PM 10, ustalonego na poziomie 50 (µg/m3) – dane Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie.
20181018_115207.jpg
20181019_121703.jpg
20181019_121828.jpg
p-siak
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1690
Na forum od: 04 cze 2013 20:36

Re: Rymanów Zdrój - wspomnienia i ciekawostki

Post autor: p-siak »

Pięknie dziękujemy.Żeby co 50-ty choć 1/200 tego o swoim pobycie napisał, to byłoby dobrze
/A to jest tak:,, wyjeżdzam tu a tu, proszę o opinie".I więcej ich nie ma./Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Rymanów Zdrój - wspomnienia i ciekawostki

Post autor: BozenaMat »

Wiesz Grzegorzu?....... Ja jechałam pierwszy raz i wszystko dla mnie było nowością. Od zakwaterowania, zabiegi, po atrakcje danej miejscowości i okolic. Wrażenia były niezapomniane i może dlatego ciągle wracam do wspomnień i zamieszczam je na Forum.
Jak się jedzie któryś raz z kolei większość spraw jest tak oczywista, że się o nich nie wspomina. Wyjazd do Sanatorium był dla mnie przygodą.... fajną, leczniczą przygodą. Pewno na długo pozostanie w mojej pamięci.
Dziękuję za odwiedziny tego tematu :)
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Rymanów Zdrój - wspomnienia i ciekawostki

Post autor: BozenaMat »

To coś na wieczór.

Kapliczka Św. Huberta została postawiona z okazji 50-lecia Koła Łowieckiego "Ryś" z Rymanowa. To przy niej corocznie (w dniu Św. Huberta) odbywa się apel wszystkich ludzi związanych z lasem (łowczych, myśliwych, leśników).
W tym roku przez pewien czas teren wokół Kapliczki był ogrodzony, bez możliwości podejścia do niej. A to za sprawą szerszeni, które zagnieździły się pod dachem Kapliczki. Jako, że to teren leśny, objęty ochroną, nie można było usunąć gniazda. I nie wiadomo czy owady same się wyniosły, czy ktoś ukradkiem im pomógł…… nie ma ich :D :D
20181006_153611.jpg
20181021_102154.jpg
Wstawiłam 2 zdjęcia, by pokazać, jak zmieniło się otoczenie w ciągu 2 tygodni. Pierwsza fotka była robiona w pierwszym dniu przyjazdu do Rymanowa, druga 6 dni przed wyjazdem. :)
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3415
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Rymanów Zdrój - wspomnienia i ciekawostki

Post autor: Dzia_dek »

BozenaMat pisze: Jak któreś źródełko ominęłam, to… widocznie jest jakieś zagubione i mało znane… i nie trafiłam do niego.
Trafiłaś, trafiłaś Bożenko tylko gdzieś Tobie to umknęło. Chodzi o źródło "Tytus". Woda z niego dostępna jest latem w pijalni,
a zimą w holu szpitala "Eskulap. Źródło "Tytus" poprzez pijalnię zasila również mini tężnię w parku. Kolejne źródło to "Celestyna",
woda dostępna tylko w pijalni. Dodam jeszcze, że woda ze źródła "Klaudia" jest dostępna również w pijalni oraz szpitalu "Eskulap",
a Zdrój Czerpalny w Pijalni nr 2 na ul Spacerowej (Deszno) to inaczej źródło "Mieczysław".
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Rymanów Zdrój - wspomnienia i ciekawostki

Post autor: BozenaMat »

Super Dzia_dku, że uściśliłeś temat źródełek. Fajnie, że jesteś i dokładasz co nieco do tych moich wspomnień :) Jak nic, to już ze 2 kawy Ci wiszę :D
To, że Zdrój Czerpalny to Mieczysław nie wiedziałam. Wielkie dzięki.
A temat źródeł Celestyna, Tytus i Klaudia zawarłam w temacie Pijalni. Nie chciałam powielać informacji.
BozenaMat pisze: 29 paź 2018 15:25 Można tu skosztować wody Tytus, Celestyna (nazwy dla upamiętnienia ojca i matki Anny Potockiej) i Klaudia (dla upamiętnienia matki Stanisława Potockiego).
Ale jaką wodą jest zasilana tężnia, to jednak nie wiedziałam. I proszę... ciągle czegoś nowego się dowiaduję. Jeszcze raz dzięki za rozszerzenie wiedzy... mojej i Forumowiczów. :)
ODPOWIEDZ