Kąpiele siarczkowe (siarkowe) - balneoterapia

Tu można porozmawiać o swoich schorzeniach i być może uzyskać porady innych użytkowników forum nasze sanatorium.
forumowicz

Kąpiele siarczkowe (siarkowe) - balneoterapia

Post autor: forumowicz »

Chyba cos sie komus pomyliło we wskazaniach i przeciwskazaniach :shock: i nikt nie sprostował :lol:

[link]
:o
Ostatnio zmieniony 05 lis 2015 22:06 przez administrator, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: usunięto link
forumowicz

Re: Kąpiele siarczkowe (siarkowe) - balneoterapia

Post autor: forumowicz »

A teraz na na poważnie o kąpielach siarczkowych ;)

"""Działanie miejscowe:
Wpływ kąpieli na organizm zaczyna się już od momentu kontaktu skóry z wodą siarczkową poprzez łagodne złuszczanie naskórka, a następnie stymulację procesów odnowy. Działanie to wspomagają bakteriobójcze i grzybobójcze właściwości wody siarczkowej. Efekt miejscowy to również pobudzenie mikrokrążenia, lepsze ukrwienie oraz metabolizm skóry, wyrażające się odczynem naczynioruchowym - zaczerwienieniem, utrzymującym się do około 2 godzin.

Działanie ogólne:
Po przeniknięciu przez warstwy skóry siarkowodór tworzy wielosiarczki, będące fizjologicznym składnikiem tkanki łącznej i substratem do syntezy kwasu chondroityno-siarkowego (składnika chrząstek stawowych) oraz aminokwasów (cystyny i metioniny). Kąpiele siarczkowe wykazują działanie przeciwzapalne uczestnicząc w procesach obrony antyoksydacyjnej organizmu. Efektem tego jest zmniejszenie dolegliwości bólowych, zmniejszanie się obrzęków i poprawa ruchomości stawów.
Kąpiel siarczkowa wpływa korzystnie również w chorobach przemiany materii, obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, kwasu moczowego oraz glukozy.

Najsilniejsza na świecie woda siarczkowa wykorzystywana jest do leczenia m.in. następujących chorób:

- Zwyrodnień stawów i kręgosłupa
- Dyskopatii
- Rwa kulszowa
- Reumatoidalnych zapaleń stawów
- Stanów pourazowych i przeciążeniowych narządu ruchu
- Przewlekłych chorób skóry: łuszczycy, zapaleń łojotokowych, zapaleń atopowych
- Zaburzeń tętniczego krążenia obwodowego
- Cukrzycy
- Dna moczanowa
- Miażdżycy- Chorób pochodzenia neurologicznego: neuralgie, neuropatie, zespoły korzeniowe, niedowłady
- Chorób ginekologicznych

Siła oddziaływania zabiegów zależna jest od stężenia związków czynnych
w wodzie kąpielowej i wielkości powierzchni wchłaniania czyli powierzchni ciała. Uznaje się, że wchłonięciu ulega 10% siarki zawartej w wodzie siarczkowo-siarkowodorowej słonej. Im wyższe stężenie roztworu tym większa jego wchłanialność. Wykorzystanie w leczeniu źródeł wód leczniczych zawierających wysokie stężenia czynnych związków siarki może zapewnić lepsze efekty leczenia uzdrowiskowego. Jak każde leczenie bodźcowe wymaga ono zastosowania serii zabiegów, a efekty lecznicze utrzymują się około roku od zakończenia leczenia..

Przeciwwskazania do kąpieli siarczkowych:
• znacząca niewydolność krążenia
• wyraźne zaburzenia rytmu serca
• stany po zawale mięśnia sercowego
• niestabilna choroba wieńcowa
• nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze
• stany po przebytej chorobie nowotworowej
• przewlekłe stany zapalne wątroby i trzustki
• nawracające zapalenie żył
• ciąża i okres karmienia
:kwiat: :)
Awatar użytkownika
Adela
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 8986
Na forum od: 12 lip 2014 15:10
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 9

Re: Kąpiele siarczkowe (siarkowe) - balneoterapia

Post autor: Adela »

Dzięki Kruszynko :kwiat:
Wiem,że mamy w Polsce naturalne złoża,ale czy ktoś wie gdzie najlepsze?Busko , Solec,Lądek ?
forumowicz

Re: Kąpiele siarczkowe (siarkowe) - balneoterapia

Post autor: forumowicz »

Mamy sporo w Polsce miejsc z występowaniem wód siarczkowych ....Busko-Zdrój, Dobrowoda, Horyniec-Zdrój, Kraków-Mateczny, Kraków-Swoszowice, Krzeszowice, Las Winiarski,Latoszyn, Solec-Zdrój, Wapienne,Wełnin , Kudowa-Zdrój, Lądek-Zdrój, Przerzeczyn-Zdrój , Ciechocinek, Wieniec-Zdrój.....Za najlepsze kąpiele są uznawane w Polsce w basenie solankowo-siarczkowym który znajduje się w Solcu Zdroju. Woda w basenie leczniczym ma ok. 3 % zasolenia, poprzez wykorzystanie w nim stężonej solanki z Ciechocinka w połączeniu z najsilniejszą na świecie solanką siarczkową. Solanka siarczkowa pochodząca ze źródła "Malina" jest to silnie zmineralizowana woda chlorkowo-sodowa (solanka) siarczkowa, bromkowa, jodkowa, borowa o zawartości aktywnych związków siarki ok. 900 mg/l, która w warunkach naturalnych posiada najwyższe stężenie tych związków na świecie. Basen w Solcu Zdroju ma głębokość 90 cm, a woda w mineralnym basenie solankowo-siarczkowym nie jest chlorowana.
Awatar użytkownika
MaryKate
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 491
Na forum od: 03 gru 2014 13:40
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Kąpiele siarczkowe (siarkowe) - balneoterapia

Post autor: MaryKate »

Byłam już na tych basenach w Solcu-Zdroju , siarka rzeczywiście działa cuda , mam tylko jedno zastrzeżenie że ludzie do tego drugiego basenu wchodzą bez czepków , niektóre panie z długimi włosami nawet ich nie wiążac no trzeba zdjąć srebro bo czarnieje .
ewiko
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2427
Na forum od: 10 lut 2013 07:07
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 8

Re: Kąpiele siarczkowe (siarkowe) - balneoterapia

Post autor: ewiko »

Ja korzystam z siarki w Busku, ale niemal wszyscy kuracjusze twierdzą że najlepsza siarka to tylko w Solcu.
Awatar użytkownika
Nutka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 31258
Na forum od: 20 lut 2015 19:53
Oddział NFZ: Świętokrzyski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Kąpiele siarczkowe (siarkowe) - balneoterapia

Post autor: Nutka »

Potwierdzam... Zawartość siarkowodoru (popularnej siarki) w wodach mineralnych wynosi 100mg/l
i pod tym względem Solec zajmuje pierwsze miejsce wśród polskich uzdrowisk.Posiada o 2% większe stężenie niż w Busku.
Jako uzdrowisko kulturalno-rozrywkowe jest ubogie,bo to maleńka miejscowość,ale za to, jest to miejsce doskonałe do wypoczynku i regeneracji organizmu.
Baseny , sauny ,komfortowe pokoje .....wszystko nowe ;)
A do Buska na występy niedaleko.....tylko 25 km :D
Awatar użytkownika
grazynamackowiak
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 23721
Na forum od: 11 maja 2014 19:33
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Kąpiele siarczkowe (siarkowe) - balneoterapia

Post autor: grazynamackowiak »

Witam będać na kuracji w Lądku Zdroju korzystałam z kąpieli siarkowo-fluorkowa w basenie Wojciech z naturalnego
termalnego żródła oraz kapiel perełkowa która odbywała się termalnej wodzie siarkowo-fluorkowej .
W sanatorium Wojciecj jeszcze są kąpiele w wannnach siarkowo-fluorkowa .
W sanatorium Jerzy odbywają się zabiegi z zastosowaniem wody radonowo -siarkowej min masarze podwodne .
masaże wirowe oraz kuracja pitna może kiedyś będę korzystać z tych wód pozdrawiam :) :kwiat:
Wera1963
Kuracjusz
Kuracjusz
Posty: 22
Na forum od: 28 sty 2020 16:16
Oddział NFZ: Pomorski

Re: Kąpiele siarczkowe (siarkowe) - balneoterapia

Post autor: Wera1963 »

Znalazłam temat nieaktywny od ponad 6 lat. Interesuje mnie, więc go odświeżam.
Trochę czytałam na różnych stronach o tych kąpielach, również w tym wątku. Mam w tym temacie kilka wątpliwości i pytań.

Na stronie, która wydaje się wiarygodna znajdują się sprzeczne info, kopiuję fragmenty:
Kąpiel siarkowa - ... Zalecana w chorobach o charakterze zwyrodnieniowym...

Efekty zabiegu kąpieli siarkowej...
- uzupełnienie siarki w organizmie
- regeneracja tkanki łącznej oraz chrząstki stawowej
- zmniejszenie dolegliwości bólowych
- zmniejszanie się obrzęków
- poprawa ruchomości stawów...

Przeciwwskazania do zabiegu kąpieli siarkowej...
- przewlekłe zapalenie stawów
- choroby zwyrodnieniowe stawów...

Całość: http://www.sanatoria.org/pl/doferta/kap ... rkowa.html

Więc jak to jest, przy zwyrodnieniach stawów, przy reumatoidalnym zapaleniu stawów - kąpiele siarkowe są wskazane, czy przeciwskazane?
Proszę forumowiczów o opinie o efektach takich kąpieli, w tym efektach wyżej cytowanych.

Czytając na forum o kąpielach siarkowych najwięcej poleceń jest Solca Zdrój i Buska Zdrój. Czytałam, że w Busku (Włókniarz i Wojskowy) mikstura uzyskiwana z miejscowych źródeł leci do wanny z kranu i jest uzupełniana wodą (Proszę o potwierdzenie).
Zastanawia mnie jak to jest w sanatoriach, gdzie nie ma (?) źródeł siarkowych, a oferują one takie kąpiele.
Z pewnych względów wolałabym uzdrowisko na północy Polski. Byłam w Połczynie, gdzie nie było kąpieli siarkowych. Wyczytałam, że
w Łebie Zdrowotel-Mazowsze, również w Inowrocławiu (Kujawiak?) oferują takie kąpiele.
Był ktoś w w/w sanatoriach?
Skąd tam siarka, jak kąpiele siarkowe są tam realizowane?
Czy są odpowiednio, jak w Solcu i Busku skuteczne?
Z góry dziękuję znającym temat, zwłaszcza korzystającym z kąpieli siarkowych za wyjaśnienia.
Awatar użytkownika
andrzej1955
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 19424
Na forum od: 27 sty 2011 16:52
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 10

Re: Kąpiele siarczkowe (siarkowe) - balneoterapia

Post autor: andrzej1955 »

Witam, to nic dziwnego tylko samo życie, dlatego zabiegi przydziela lekarz przy pierwszej rozmowie z kuracjuszem i na podstawie schorzeń ,a wiadomo że nasze organizmy nawet z takimi samymi schorzeniami różnie reagują a są jeszcze choroby współistniejące ,kąpiele siarkowe są bardzo dobre ale nie dla wszystkich, co do ich wartości i jakości to nie będę się wypowiadał bo temat jest już bardzo dobrze opisany a z niektórymi którzy wypisują bzdury nie mam zamiaru dyskutować bo szkoda czasu ,Pozdrawiam i owocnych kuracji z pozytywnymi skutkami życzę :)
ODPOWIEDZ