Starzenie się mózgu

Tu można porozmawiać o swoich schorzeniach i być może uzyskać porady innych użytkowników forum nasze sanatorium.
Awatar użytkownika
medi
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 8463
Na forum od: 22 lip 2011 15:26
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 6

Starzenie się mózgu

Post autor: medi »

No właśnie :roll: Wtórne zdziecinnienie czy demencja starcza ,Alzheimer .Jak zapobiec starczej degeneracji mózgu .Dlaczego jedni są umysłowo sprawni do samej śmierci inni nie ? Dlaczego jedni na starość nie potrafią przyswajać wiedzy inni piszą prace naukowe lub kończą studia w wieku osiemdziesięciu lat ?
Ps.Tylko proszę bez naukowego bełkotu zerżniętego z netu
Awatar użytkownika
Suzen
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3505
Na forum od: 26 kwie 2014 07:56

Re: Starzenie się mózgu

Post autor: Suzen »

Niektórzy są sprawni do samej starości,bo "ćwiczą "swoje szare komórki.Często wiąże się to z rodzajem wykonywanej pracy,a nieprzerwanie trwa to również w okresie starczym.Bardzo często , np wykładowcy,nauczyciele ,są grubo po 70, ich umysł jest tak chłonny,że aż szok.
Pamiętam swojego profesora akademickiego.Osoba bardzo inteligentna,mająca aktualne wiadomości,informacje,podróżująca na egzotyczne wyprawy.Posiadał dar pięknego opowiadania.
To człowiek ,który utkwił w mojej pamięci ze względu na bystrość umysłu,inteligencję i umiejętność zaciekawienia obszarem swoich badań.
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3415
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Starzenie się mózgu

Post autor: Dzia_dek »

Mnie się wydaje, że Suzen ma sporo racji pisząc o "ćwiczeniu szarych komórek".
Czytanie prasy, książek; rozwiązywanie łamigłówek, krzyżówek poprawia ich (komórek) pracę.
Aktywne uczestnictwo w życiu towarzyskim, wspólne wyjazdy, wycieczki czy nawet
wyjścia czy wyjazdy do teatru, filharmonii, kina.
Hobby, któremu oddajemy się z pasją, obsługa komputera, tabletu czy nawet telefonu
wymaga obecnie "rozruszania szarych komórek". Dla niektórych to może wydaje się banalne,
ale znam osoby niewiele starsze ode mnie, które nie potrafią skorzystać z komputera, telefon
tylko tradycyjny z klawiszami, a wybranie pieniędzy z bankomatu urasta do rangi problemu.
Pewnie z racji wykonywanego zawodu, niektórym osobom łatwiej długo utrzymać sprawność umysłu.
Dotyczy to wspomnianych wcześniej nauczycieli, ale także np. lekarzy, polityków czy dyplomatów.
Dbając o swoją sprawność umysłową, nie możemy zapominać, że powinniśmy także zadbać
o naszą sprawność fizyczną. Jeśli tylko zdrowie pozwala - rower, basen, taniec czy nawet spacer.
Nie na darmo mówi się, że w zdrowym ciele, zdrowy duch. Można też, zachowując daleko idącą
ostrożność, skorzystać z suplementów diety, które chociaż trochę są w stanie spowolnić
proces starzenia się naszych "szarych komórek". Dla mnie osobiście niedoścignionym wzorem
światłego umysłu, logicznych, mądrych wypowiedzi, mimo sędziwego wieku, będzie śp. Prof. Bartoszewski
Awatar użytkownika
Sloneczko
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 24937
Na forum od: 23 kwie 2013 17:54
Oddział NFZ: Świętokrzyski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Starzenie się mózgu

Post autor: Sloneczko »

Oj Medi :kwiat:
Wiem, ze to wszystko przeze mnie :o :?
I naszą rozmowę :shock:
A może nie :o
Awatar użytkownika
andrzej1955
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 19424
Na forum od: 27 sty 2011 16:52
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 10

Re: Starzenie się mózgu

Post autor: andrzej1955 »

Witam,bardzo ciekawy temat Medi :kwiat: mądrzy ludzie-lekarze twierdzą że nigdy do końca nie wykorzystujemy Naszego Mózgu w 100% i w związku z tym mamy niesamowite rezerwy,inną rzeczą jest jak tu podkreślacie ciągły trening i zmuszanie go do wysiłku-tak aby nie był w uśpieniu i dostarczanie pożywienia w postaci tlenu-wycieczki i spacery po świeżym powietrzu,zwłaszcza tam gdzie nie jest ono skażone,wszelkiego rodzaju uprawiane sporty i wysiłek fizyczny-wszystko dostosowane do wieku i kondycji,kiedyś już o tym pisałem-doszliśmy już do wielu sukcesów w transplantacji wielu narządów ale ingerencja w Nasz Centralny ciągle jest wielką niewiadomą i nie zawsze przynosi spodziewane efekty,stosowane leki na jego pobudzenie też nie zawsze przynosi skutek-coś na ten temat wiem bo przerabiam to na sobie-przy okazji ponowię apel o sprawdzanie tego złego cholesterolu który powoduje blokadę naczyń krwionośnych co prowadzi do niedostatecznego dotleniania mózgu co prowadzi do nieodwracalnych skutków :!: :!: :!: dlatego dbajmy o swój centralny,ćwiczmy go i korzystajmy z jego zasobów bo mamy tylko jedno Życie :!: Doskonałej kondycji Psychicznej i Fizycznej Wszystkim Życzę JAK NAJDŁUŻEJ :!: po prostu cieszmy się ŻYCIEM :D Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7120
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Starzenie się mózgu i ciała...

Post autor: jacky6 »

Starość nie radość...
I nie pomoże "Święty Boże"...
ani żadne zlituj...
Sięgamy - wcześniej czy później - po rozmaite "wspomagacze"...
Zaczynamy od okularów ...
Potem sztuczne zęby...
Laseczki ...
Kule i rozmaite protezy...
Niebieskie ( choć nie tylko ) pigułki...
i uciekamy jak najszybciej od wózka inwalidzkiego...
A myśli krążą...
Pamiętamy jak wczoraj - co było na maturze...
Zapominamy jakie pigułki braliśmy 3 godziny wcześniej ...
Idziemy na kolejny wykład uniwersytetu III wieku...
Zdajemy kolejny egzamin i otrzymujemy kolejne magisterium ...
Na ekranie podziwiamy pewnego profesora co od 26 lat modernizuje nam gospodarkę biorąc emeryturę za dwie KRUSowe wioski...
W tramwaju dziwimy się, gdy młodzież ustępuje nam miejsca...
Wnuczki i wnukowie cieszą się z kieszonkowego od nas...
Nasza praktyczna wiedza zapoczątkowana wielopokoleniowym doświadczeniem idzie w świetle zapisów w necie prosto w kosmos ...
Zamawiamy sobie skremowanie ale nie wadowickimi ciasteczkami...
Licząc na ciepłą miejscówkę u św. Piotra za pieckiem...
...
Jak Pan Bozia pozwoli to już wkrótce mieć będę to wszystko w poważaniu głębokim jak w Hemoroidowym Zagajniku ...
Bo i tak znane są Opowieści Lasku Bulońskiego ...
...
Relację zainteresowani znajdą...
Linka zawsze zapodać mogę...
zawsze jest opcja na priva ...
...
:mrgreen: :ugeek:
forumowicz

Re: Starzenie się mózgu

Post autor: forumowicz »

Mózg się starzeje, ale wieczna dusza jest zawsze młoda :D
Awatar użytkownika
medi
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 8463
Na forum od: 22 lip 2011 15:26
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 6

Re: Starzenie się mózgu

Post autor: medi »

Naprawdę :?: :?: :o Mój małż ma duszę 80 latka :? :? :? A ja ...16-latki :D :lol: :lol: :lol: Nie darmo powtarza mi przynajmniej raz dziennie tekst cytuję "Jesteś egzaltowana jak szesnastolatka ".
Awatar użytkownika
Suzen
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3505
Na forum od: 26 kwie 2014 07:56

Re: Starzenie się mózgu

Post autor: Suzen »

Dobrze ,że teraz cieszą się dużym powodzeniem wśród seniorów Uniwersytety Trzeciego Wieku.Te formy działalności ludzi starszych są i w dużych,i małych ośrodkach.
To bardzo cenna inicjatywa ,bo starsi kształcą się na każdym polu i rozwijają swoje zdolności oraz doskonalą umiejętności.
Nauka języków obcych,obsługa komputera pobudza mózg do do pracy.
Zanika stereotyp emeryta siedzącego w fotelu i patrzącego tylko w telewizor.
Nie dotyczy to wszystkich ludzi starszych,ale z moich obserwacji wynika,że spora grupa seniorów uczestniczy w takich zajęciach.
To ludzie aktywnie organizujący sobie wolny czas.
forumowicz

Re: Starzenie się mózgu

Post autor: forumowicz »

medi pisze: Mój małż ma duszę 80 latka... A ja ...16-latki
To macie średnią 56 :lol:

Ps. Wieku duszy nie mierzymy w latach :idea:
ODPOWIEDZ