Turnusy rehabilitacyjne z dofinansowaniem PFRON

Tu można porozmawiać o swoich schorzeniach i być może uzyskać porady innych użytkowników forum nasze sanatorium.
Awatar użytkownika
Marlenka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 301
Na forum od: 30 lip 2015 20:09
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Turnusy rehabilitacyjne z dofinansowaniem PFRON

Post autor: Marlenka »

gumisia pisze:Ja składałam pierwszy raz i czekam na decyzję . Też najchętniej wybrałabym wyjazd nad morze . Jaka kwota jest u Was na stopień umiarkowany , czy wszędzie po równo dają . Nie odnoszę takiego wrażenia że trzeba mieć jakieś chody żeby dostać dofinansowanie ale ja dopiero pierwszy raz sie staram więc zobaczymy jak złoże po raz drugi wniosek . Które ośrodki polecacie ? :)
Z moich wiadomości wynika że Kraków właśnie dostał środki i zaczyna je rozdzielać. Nie ma dużo do rozdania, więc dostają w pierwszej kolejności ci którzy składają po raz pierwszy i ci który jeszcze nigdy nie wyjeżdżali. Kwota zależy od grupy niepełnosprawności i dochodów np Osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności bądź II grupą inwalidzką przysługuje dofinansowanie w kwocie 1.098,00 zł jeśli nie jest przekroczony w/w dochód – 27 % przeciętnego wynagrodzenia. Jeżeli pracuje w ZPCH to jeszcze mniej.
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Turnusy rehabilitacyjne z dofinansowaniem PFRON

Post autor: Fionka »

Marlenko jezeli chodzi o ZPCHR to mam inne wiadomości.Mam pytanie skąd pochodzi Twoja wiedza :?:
Awatar użytkownika
Marlenka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 301
Na forum od: 30 lip 2015 20:09
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Turnusy rehabilitacyjne z dofinansowaniem PFRON

Post autor: Marlenka »

Tak mi powiedziały osoby w MOPS-e.
Osobiście składałam wniosek w 2013 r i wtedy dostałam takie wytyczne

Dofinansowanie do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym wynosi:
dla znacznego stopnia niepełnosprawności 996 zł
(I grupa inwalidztwa/całkowita niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji, dziecko niepełnosprawne)

dla umiarkowanego stopnia niepełnosprawności 923 zł
(II grupa inwalidzka, całkowita niezdolność do pracy)

dla lekkiego stopnia niepełnosprawności 849 zł
(III grupa inwalidztwa, częściowa niezdolność do pracy)

dla opiekuna, pracownika zakładu pracy chronionej 664 zł

Piszę o Krakowie. W innych miastach mogą być oczywiście inne kwoty i inne zasady.

W 2013 dostałam dofinansowanie, teraz byłam się zorientować czy mam jakieś szanse w tym roku i powiedzieli mi że praktycznie minimalne. Środki już są powoli rozdzielane od (1-04), ale tak jak w zeszłym roku, dostają je osoby które nigdy jeszcze takiego dofinansowania nie dostały. Jak coś zostanie albo ktoś zrezygnuje to może się załapię ;)
Awatar użytkownika
Marlenka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 301
Na forum od: 30 lip 2015 20:09
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Turnusy rehabilitacyjne z dofinansowaniem PFRON

Post autor: Marlenka »

Na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej kwoty z zeszłego roku są niewiele wyższe
Od stycznia 2015 r. na wyższe dopłaty do turnusów rehabilitacyjnych będą mogły liczyć wszystkie osoby niepełnosprawne. Największe wsparcie dotyczy osób niepełnosprawnych w szczególnie trudnej sytuacji. Będą oni mogli otrzymać zwrot wysokości nawet 40% przeciętnego wynagrodzenia, czyli 1512 zł.

Na jakie dopłaty można liczyć?
- osoby niepełnosprawne ze znacznym stopniem niepełnosprawności, osoby niepełnosprawne w wieku do 16. roku życia oraz osoby niepełnosprawne w wieku 16-24 lat uczące się i niepracujące, bez względu na stopień niepełnosprawności, mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości do 30% przeciętnego wynagrodzenia, czyli do 1134 zł;
- osoby niepełnosprawne z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mogą otrzymać dopłatę do wysokości 27% przeciętnego wynagrodzenia, czyli do 1021 zł;
- osoby niepełnosprawne z lekkim stopniem niepełnosprawności mogą otrzymać dopłatę do wysokości 25% przeciętnego wynagrodzenia, czyli do 945 zł;
- opiekun osoby niepełnosprawnej oraz osoba niepełnosprawna zatrudniona w zakładzie pracy chronionej, niezależnie od posiadanego stopnia niepełnosprawności, może otrzymać dofinansowanie w wysokości do 20% przeciętnego wynagrodzenia, czyli do 756 zł.
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Turnusy rehabilitacyjne z dofinansowaniem PFRON

Post autor: Fionka »

Marlenko pozdrawiam .Kwoty dofinansowania są w całym kraju jednakowe ale tak jak piszesz dofinansowania znacznie się różnią w zależności od zasobności portfeli i gospodarności.Co zaś tyczy się ZPCH to kwoty są przyznawane indywidualne w tzw.IPR i się bardzo różnią bo to zakład pracy decyduje komu i ile.Ja mam co rok sfinansowany pobyt nad morzem i to w kwocie która pozwala na pobyt np. w czerwcu w ośrodku z basenem i jedynce.Pefron stwierdza że pobyt nad morzem jest dla mnie najistotniejszą forma rehabilitacji. :)
Awatar użytkownika
Marlenka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 301
Na forum od: 30 lip 2015 20:09
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Turnusy rehabilitacyjne z dofinansowaniem PFRON

Post autor: Marlenka »

wiesniaczkaela pisze:Marlenko pozdrawiam .Kwoty dofinansowania są w całym kraju jednakowe ale tak jak piszesz dofinansowania znacznie się różnią w zależności od zasobności portfeli i gospodarności.Co zaś tyczy się ZPCH to kwoty są przyznawane indywidualne w tzw.IPR i się bardzo różnią bo to zakład pracy decyduje komu i ile.Ja mam co rok sfinansowany pobyt nad morzem i to w kwocie która pozwala na pobyt np. w czerwcu w ośrodku z basenem i jedynce.Pefron stwierdza że pobyt nad morzem jest dla mnie najistotniejszą forma rehabilitacji. :)
Witaj :kwiat:
To są 2 różne rzeczy dofinansowanie z Pefron i z zakładu pracy. Ja pisałam o dofinansowaniu z Pefron dla ludzi pracujących ZPCH. Na dole wniosku jest takie pytanie czy jesteś zatrudniona w ZPCH jeżeli tak automatycznie, niezależnie od grupy dostajesz najniższą kwotę.
Z zakładu pracy oczywiście też można się starać, ale akurat mój jest strasznie biedny, niby też ZPCH ale dostaje się tylko jakieś grosze :(
Awatar użytkownika
maria123
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1596
Na forum od: 04 lis 2013 21:03
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Turnusy rehabilitacyjne z dofinansowaniem PFRON

Post autor: maria123 »

Joleczka pisze:U nas akurat bez żadnych znajomości tylko warunek : kto pierwszy złoży wniosek o dofinansowanie ten ma większe szanse. Ja składałam 2 stycznia ;)
Joleczka, 2 stycznia 2016 była sobota. W sobotę pracowali? Moja siostra złożyła 4 stycznia 2016 i też z Lublina. :kwiat:
Awatar użytkownika
gre_ys
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 84
Na forum od: 19 gru 2009 15:58
Oddział NFZ: Lubuski
Staż sanatoryjny: 9

Re: Turnusy rehabilitacyjne z dofinansowaniem PFRON

Post autor: gre_ys »

Joleczka pisze:Witam!
Gdzie polecacie turnus rehabilitacyjny nad morzem? dostałam dofinansowanie z PFRON i potrzebuję porady. :) ;) :P
Witaj Joleczka, czy już wybrałaś miejsce turnusu?

Prawdopodobnie tym razem otrzymam dofinansowanie, ( czekam na potwierdzenie). Bardzo liczę na Wasze podpowiedzi o sprawdzonych ośrodkach.
Wiosna nad morzem..............,to jest to!, upały letnie odpadają.
Jeśli ktoś z Was może polecić fajny ośrodek nad morzem......z góry dziękuję
Pozdrawiam
forumowicz

Re: Turnusy rehabilitacyjne z dofinansowaniem PFRON

Post autor: forumowicz »

Zasady są proste. Należy się, to jest dofinansowanie. Nie należy się, to nie ma dofinansowania. Oczywiście plus refleks i cierpliwość.
:|
Joleczka
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 60
Na forum od: 26 gru 2015 22:17
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 1

Re: Turnusy rehabilitacyjne z dofinansowaniem PFRON

Post autor: Joleczka »

Witajcie kochani!
Dawno mnie tu nie było. Cały czas szukam coś fajnego. Nic jeszcze nie znalazłam godnego polecenia i oczywiście w dobrej cenie. Szukam szukam i szukam. :D :) ;)
ODPOWIEDZ