Niedobór wit. D

Tu można porozmawiać o swoich schorzeniach i być może uzyskać porady innych użytkowników forum nasze sanatorium.
olka44
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 330
Na forum od: 30 paź 2019 15:11
Oddział NFZ: Podlaski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Niedobór wit. D

Post autor: olka44 »

Szacuje się, że na niedobór VitD cierpi nawet 90% społeczeństwa. To dużo..Zarówno nadmiar jak i niedobór Vit D w organizmie może zaszkodzić.
Do przedawkowania witaminy D zwykle dochodzi w wyniku przyjęcia w nadmiarze (dawki cztery razy większej niż zalecana) preparatów witaminowo-mineralnych. Także moje Panie uważajcie(nigdy suplementy)...
Z kolei niedobór zwykle jest powodowany niewystarczającą ekspozycją na słońce. By powstała właściwa ilość witaminy D, wystarczy 20-minutowy spacer po słońcu. Jednak wiosną i latem zwykle używa się kremów z wysokim filtrem, chroniąc się przed poparzeniem. Z kolei jesienią i zimą z oczywistych powodów proces produkcji witaminy D w skórze jest niewystarczający, stąd jej niedobory. Przecież w Polsce nie mamy słońca dużo..i mylne myślenie kobiet,że latem wystawia się na słońce i już..Z kolei jesienią i zimą z oczywistych powodów proces produkcji witaminy D w skórze jest niewystarczający, stąd jej niedobory.Co może być początkiem osteoporozy u kobiet.U tu kłania się badanie densytometria- badanie gęstości kości.
Skutki niedoboru Vit.D są b.duże, więc pisać nie będę.
A to jest moje motto: człowiek na swój stan zdrowia pracuje całe życie..
Tak więc szanujmy swój organizm...zdrowe i mądre odżywianie...
forumowicz

Re: Niedobór wit. D

Post autor: forumowicz »

przedawkować bardzo cięzko,a suplementy niektóre sa lepsze jak leki,tyle z mojej strony,własnie zrobiłem 2 dni temu badanie poziomu =51 rok temu miałem 31,więc Vigantol 2000 podniósł co nieco,ale poziom zadowalajacy to około 80, teraz zmienie na dr Jacobs 5000,i nastepne badanie za 3 miesiace,pozdrawiam
olka44
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 330
Na forum od: 30 paź 2019 15:11
Oddział NFZ: Podlaski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Niedobór wit. D

Post autor: olka44 »

MAx-R..
Aż 43 proc. Polaków przypisuje suplementom właściwości, których w rzeczywistości nie posiadają, aż 50 proc. postrzega je jako produkty lecznicze i uważa, że są one poddawane takim samym kontrolom jak leki.
Zasadnicza różnica polega na tym, że producent leków musi przeprowadzić testy kliniczne potwierdzające leczniczą skuteczność preparatu i opisać możliwe skutki uboczne, a producent suplementu diety nie ma takiego obowiązku.
W tym czasie produkt może być w sprzedaży i nawet jeśli zostanie uznany za niebezpieczny, może zdarzyć się, że nie jest eliminowany z rynku.
Efekt? Na jedenaście przebadanych próbek w czterech, z grupy probiotyków, stwierdzono obecność niewykazanych w składzie szczepów drobnoustrojów; w jednej były bakterie chorobotwórcze z grupy Enterococcus Faecium. Ich obecność stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia.
Suplementy diety nie zastąpią racjonalnej diety, z której organizm czerpie zdecydowanie najwięcej korzyści. - W ogóle nie należy stosować suplementów diety jeżeli nie jest to medycznie uzasadnione. Witaminy syntetyczne albo wchłaniają się w niewielkim stopniu, do tego muszą być metabolizowane przez nerki, co sprzyja ich uszkodzeniom. Witaminy spożyte w nadmiarze mogą być toksyczne, i to nie tylko witaminy rozpuszczalne w tłuszczach jak się powszechnie uważa, ale nawet zwykła witamina C. Nie da się natomiast przedawkować witamin z pożywienia. Tak więc zamiast łykać suplementy należy zadbać o odpowiednią ilość warzyw i owoców w diecie oraz innych wartościowych pokarmów.
Uwierz.., wiem coś o tym..
Ale wybór należy od Nas samych
pozdrawiam..
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Niedobór wit. D

Post autor: Felice »

Olka nie wiem czy jesteś lekarzem,czy farmaceutą i skąd wiedza którą tu przytaczasz...dla mnie ewidentnie zaczerpnięta z internetu.
Piszesz tak jak byśmy my wszyscy nie mieli o tym pojęcia tylko ty posiadasz właściwą wiedzę.
Każda decyzja o tym co mam brać i w jakiej dawce jest poprzedzona badaniami i skonsultowana z lekarzem. Uwierz mi że są sytuacje w których lekarze zalecają suplement bo ma większą dawkę podstawowego składnika.
Róźnica między lekami a suplementami też jest nieco inna niż to opisujesz.
Są też sytuacje kiedy nawet najlepsza i najlepiej dobrana żywność nie jest w stanie wyrównać niedoborów choćby np. zaburzenia wchłaniania.
Awatar użytkownika
ewaryz
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 79
Na forum od: 10 mar 2019 11:51
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Niedobór wit. D

Post autor: ewaryz »

Moja pani doktor neurolog zawsze na jesień przypomina mi abym brała wit.D3.Oczywiście nie przepisuje mi żadnego preparatu więc biorę suplement D3+K2 2000j.m.od pażdziernika ubiegłego roku.Na początku stycznia robiłam badania na metabolit 25 OH i mój poziom wt d3 wynosi 44.Wg norm na badaniu poziom jest własciwy,ale przy najbliższej wizycie zapytam co o tym sądzi i czy zwiększyć dawkę.
olka44
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 330
Na forum od: 30 paź 2019 15:11
Oddział NFZ: Podlaski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Niedobór wit. D

Post autor: olka44 »

Tak..mam dużo wspolnego z medycyną..
Więc nie będę już pisać co jest dobre, a co nie, kazdy ma swoja wolę i sam pracuje na swoje zdrowie..
Pozdrawiam i życzę zdrowka, dla Tych, którm nie da się przekonać co powoduje suplementacja...
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Niedobór wit. D

Post autor: Felice »

No ok a co niby powoduje suplementacja? Jeżeli jesteś lekarzem,czy farmaceutą to wiesz że znaczy to uzupełnianie...to wytłumacz mi dlaczego nie mogę uzupełniać niedoborów ?
Sama manie coś wspólnego z medycyną nie daje wiedzy wszelkiej. Poza tym nawet lekarz nie wypowie się jednoznacznie nie znając konkretnego przypadku.
Awatar użytkownika
smuga
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 991
Na forum od: 25 sty 2017 21:57
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Niedobór wit. D

Post autor: smuga »

Olka44 można uznać że streszczenie artykułu z 24.06.2018 opracowałaś dość dobrze ale to chyba nie ma nic wspólnego z twoimi powiązaniami z medycyną ;) :mrgreen: nie dodałaś tytułu i autora tego opracowania :roll: to może ja podam autor Marek Moczulski ...Suplementy diety, czyli triumf reklamy i niewiedzy :mrgreen:
olka44
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 330
Na forum od: 30 paź 2019 15:11
Oddział NFZ: Podlaski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Niedobór wit. D

Post autor: olka44 »

Widzę, ze zaatakowano mnie...no proszę ,a ja tylko odświeżylam temat dawno zapomniany na forum...
:D
Nie będę się z Wami licytować , kto ma rację..
forumowicz

Re: Niedobór wit. D

Post autor: forumowicz »

dajcie spokój,najlepsze badanie czy lek czy suplement to sprawdzenie wyniku po kilku miesiącach działania,a co do badań to już nie raz było widać jak zatrute są właśnie leki, czy lek czy suplement atest może być przyznany albo uczciwie albo nie,nie raz suplement jest lepszy od leku,tylko sztuka jest go znaleźć! są firmy uczciwe wiarygodne i odwrotnie.Co do witaminy D3 ,tutaj każdy człowiek jest inny,jednemu wystarczy 2000 innemu 10000 to za mało.Powtarzam,badanie i potem zażywanie .I jeszcze lek czy suplement? ano proszę podać np Witaminę B12 w dawce 10 Lek! , albo witaminę K2 Lek!,nima takich. I jeszcze poziom D3 ,czy da sie przedawkować,nie wiem,ale myślę,że lepszy poziom to 80 niż 40.Pan Bóg leczy,a lekarz bierze pieniądze.Pozdrawiam
ODPOWIEDZ