Okualary -wszelkie wyjaśnienia

Tu można porozmawiać o swoich schorzeniach i być może uzyskać porady innych użytkowników forum nasze sanatorium.
Awatar użytkownika
acik61
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 202
Na forum od: 05 paź 2019 18:51
Oddział NFZ: Opolski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Okualary -wszelkie wyjaśnienia

Post autor: acik61 »

Jako, że jest to forum osób (raczej) chorych, więc i dużo forumowiczów posiada orzeczenie o niepełnosprawności, a będąc osobami czynnymi zawodowo pracują pod "kuratelą" PFRON
Jeżeli więc korzystamy z dofinansowania PFRON w różnej postaci to możemy też otrzymać dopłatę do okularów i szkieł korekcyjnych (w moim zakładowym regulaminie każde dofinansowanie opiewa na 30% sumy wydatku) i w wypadku okularów ze szkłami progresywnymi jest to konkretna pomoc.
A mając wadę do dali +3,5 a do bliży 5,5 to nie wyobrażam sobie mieć dwóch par, bo nawet mając na nosie bardzo dobre okulary do dali, to jadąc samochodem od czasu do czasu ale jednak trzeba spojrzeć na kokpit i nie widzisz wtedy nic.
To samo w domu oglądając no tv i na moment spojrzeć na tel bądź w gazetę (Darek) nie zobaczysz nic
To samo w pracy - sytuacja zmienia się z sekundy na sekundę wypatrzeć "w dal" lub "do bliży"
Z fotochromu nie korzystam - wolę tak jak ktoś zasugerował nakładki na magnes (udało mi się teraz znaleźć na rynku oprawki z trzema nakladkami- lustrzanki, zwykle p/słoneczne oraz do jazdy samochodem po zmroku)
Pozdrawiam wszystkich

.
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7781
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Okualary -wszelkie wyjaśnienia

Post autor: darek »

Zgadzam się odnośnie że zalecane są szkła PROGRESYWNE 2 w 1 .
Jednak są Osoby posiadające schorzenia uniemożliwiające noszenie takich szkieł .
Wtedy NIESTETY musimy cos wybrać .

Nawet ostatnio podczas krótkiego 24 godzinnego pobytu na oddziale Kardiologicznym miałem wykonane badania okulistyczne z ciśnieniami oczu.
Super jest ten strzał powietrza i to uczucie ;)
Kleinehexe
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 4185
Na forum od: 20 mar 2020 22:12

Re: Okualary -wszelkie wyjaśnienia

Post autor: Kleinehexe »

Jest jeszcze jedna opcja. Ja niestety mam dużą wadę krótkowzriczniść-7,5, a z racji wieku wystąpiła też u mnie choroba długich rąk😁. Noszę więc soczewki korekcyjne do bliży, a gdy potrzeba używam okularów do dali. Przy tym rozwiązaniu nie mam też problemu z okularami przeciwsłonecznymi. Noszę takie w jakich mi do twarzy, co dla kobiety jest istotne raczej ☺. Kolejny plus soczewek to fakt, że gdy chcę skorzystać z kąpieli w basenie czy naturalnym zbiorniku wodnym, nie jestem ślepa jak kret 😆
Awatar użytkownika
acik61
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 202
Na forum od: 05 paź 2019 18:51
Oddział NFZ: Opolski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Okualary -wszelkie wyjaśnienia

Post autor: acik61 »

Kleinehexe
Nie znam się na dioptriach (+) (-) ale chyba to właśnie ta różnica, - mam plusy i to dali mam +3,5 a do bliży +5,5 więc jakbym założył soczewki do bliży to...... Nie rozpoznał bym na odległość nic
Raczej do dali soczewki, a do czytania dodatkowo zakładać okulary
Tak czy siak też jest to jakieś rozwiązanie
Mam też parę okularów p/słonecznych ze swoją wadą do dali i te zakładam przy ostrym słońcu jadąc samochodem lub na plaży/basenie jak czytać nie muszę😎
Pozdrawiam
Kleinehexe
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 4185
Na forum od: 20 mar 2020 22:12

Re: Okualary -wszelkie wyjaśnienia

Post autor: Kleinehexe »

Acik61, ja też się nie znam za bardzo i mylę często nazewnictwo. ☺ Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
jan19557
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7746
Na forum od: 15 sie 2012 13:01
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 22

Re: Okualary -wszelkie wyjaśnienia

Post autor: jan19557 »

Okulary minusy czy plusy – skąd wiedzieć, co kupić?
Dziś u coraz większej liczby osób diagnozowane są wady wzroku, które pogarszają jakość ich życia. Jednak nie ma sensu się ograniczać i po prostu warto udać się do okulisty, aby przepisał odpowiednio dopasowane okulary. Dowiedz się, czy na czym polega Twoja wada wzroku. Odkryj różnicę między wadą wzroku plus a minus.

OKULARY MINUSY – CO TO ZNACZY?
Kiedy okulista przepisze Ci okulary minusy, oznacza to, że dołączyłeś do sporej części społeczności, która ma problemy z krótkowzrocznością. Ta wada wzroku powstaje z powodu nadmiernie rozciągniętej gałki ocznej oraz zbyt wypukłej rogówki. W praktyce oznacza to, że będziesz mieć problemy z dostrzeżeniem elementów, znajdujących się w dalszej odległości. Za to najprawdopodobniej bardzo wyraźnie zobaczysz przedmioty, będące blisko.

Wada wzroku minus koniecznie musi być korygowana. Jeśli zaniedbasz ten problem, to w konsekwencji możesz doprowadzić nawet do całkowitej ślepoty. U wielu chorych ta wada łączy się również z astygmatyzmem, która objawia się poprzez widzenie zniekształconych obiektów.

OKULARY MINUSY – KIEDY NOSIĆ?
Istnieje wiele różnych sytuacji, kiedy osoby borykające się z krótkowzrocznością, powinny nosić okulary, oto kilka przykładów:

podczas prowadzenia samochodu,
w trakcie pracy, np. do komputera, w magazynie itd.,
podczas oglądania telewizji,
w teatrze, kinie, operze czy też w trakcie brania udziału w innym wydarzeniu kulturalnym.
WADA WZROKU PLUS – NA CZYM POLEGA?
Z kolei wada wzroku plus związana jest z dalekowzrocznością. Jeśli znacznie lepiej widzisz to, co znajduje się z daleka od Ciebie, a przy okazji masz problemy z przeczytaniem etykiety na produkcie lub SMS-a z telefonu, to oznacza, że będziesz najprawdopodobniej potrzebować okularów z plusem. Wtedy rogówka staje się płaska, a gałka oczna krótka.

Problem ten zaczyna się pogłębiać u osób między 45. a 50. rokiem życia. Z kolei, jeśli wada pojawi się u dzieci już od narodzin, to istnieje spora szansa na to, że z wiekiem sama minie. Warto i tak skonsultować się z okulistą.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA ZWIĄZANE Z WADĄ WZROKU MINUS I PLUS
Wiedza na temat wad wzroku nadal jest dość niewielka, dlatego warto to zmienić. Postanowiliśmy podzielić się naszą wiedzą i odpowiedzieć na kilka pytań, które najbardziej trapią Polaków w związku z wadą wzroku minus czy też plus.

WADA WZROKU PLUS I MINUS JEDNOCZEŚNIE – CZY JEST TO MOŻLIWE?
Istnieje też możliwość, że wada będzie wymagała noszenia soczewek okularowych, gdzie jedna jest oznaczona jako minus, a druga jako plus. W takiej sytuacji okulista może zachęcić do noszenia okularów progresywnych lub też dwuogniskowych.

JAKIE OKULARY DO CZYTANIA – PLUSY CZY MINUSY?
Osoby między 40. a 50. rokiem życia często miewają problemy z pogarszającym się widzeniem z bliska. Jest to całkowicie naturalne zjawisko, wynikające ze starzenia się soczewki oka. Wtedy w trakcie czytania konieczne staje się odsunięcie np. książki na odrobinę dalszą odległość, gdyż dopiero wtedy obraz staje się wyraźniejszy i możliwe jest dokładne przeczytanie tekstu. Mimo wszystko nie można bagatelizować tego problemu i najlepiej udać się do okulisty, który przepisze odpowiednie okulary do czytania, gdy sytuacja będzie tego wymagała. Tego typu wada wzroku będzie wymagała noszenia okularów z soczewką plusową.

CZY OKULARY MINUSY TRZEBA NOSIĆ CAŁY CZAS?
Słuchanie zaleceń specjalisty jest bardzo ważne, gdyż pozwala osiągnąć zamierzone efekty. Dlatego, jeśli okulista stwierdzi, że Twoja wada się stale pogłębia i jest na tyle duża, że konieczne jest noszenie okularów korekcyjnych przez cały czas, to po prostu to rób. W pozostałych przypadkach warto używać okularów minusów jedynie w pilnych sytuacjach, gdy musisz wytężać wzrok, np. w pracy. Jeśli przy niewielkiej wadzie wzroku minus, zaczniesz chodzić w okularach cały czas, to oko może się „rozleniwić”, to z kolei doprowadzi do pogłębienia się problemu, zamiast zahamowania go.

WADA WZROKU MINUS 1 - CZY TRZEBA NOSIĆ OKULARY?
Kiedy okulista zdiagnozuje wadę wzroku i zaleci noszenie okularów, to koniecznie trzeba je nosić, choćby jedynie w niektórych sytuacjach. Nawet jeśli wada w tym momencie wynosi minus 1, to musisz wiedzieć, że z czasem będzie się ona pogłębiać. Tym bardziej, kiedy nie będziesz przestrzegać zaleceń specjalisty. Dlatego zadbaj o swoje oczy już teraz.
zebra
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 218
Na forum od: 06 lis 2014 17:10
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 7

Re: Okualary -wszelkie wyjaśnienia

Post autor: zebra »

Witam. Noszę okulary od szkoły średniej. Zaczynałam już od -5, ponieważ zbyt pózno zgłosiłam się do okulisty. Przez lata wada się pogłębiała , zatrzymując się na -9. Dwa lata temu lekarka stwierdziła zaćmę. Po operacji mam okulary -3 i -3.75. Szkła fotochromy i antyreflex. Mialam przez rok plastiki , jednak wróciłam do szklanych , bo mi się powycierały. Sztuczna soczewka , to nie swoja, do dali widzę w okularach dobrze, natomiast do bliży , muszę zdejmować okulary. A wzrok popsułam sobie patrząc na tarczę słoneczną, wiem to dziś, ponieważ w dzieciństwie lubiłam obserwować przesuwanie się słońca na niebie. Wtedy komputerów ludzie nie mieli, tylko telewizory, i to czarno-białe. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Okualary -wszelkie wyjaśnienia

Post autor: Felice »

Zebra, a ja zainwestowałam w soczewki toryczne i przy okazji operacji zaćmy zlikwidowano mi wadę wzroku. A miałam ja bardzo dużą bo i duża niedowzroczność i duży astygmatyzm. To było największe szczęście jakie dotychczas mnie w życiu spotkało.
zebra
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 218
Na forum od: 06 lis 2014 17:10
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 7

Re: Okualary -wszelkie wyjaśnienia

Post autor: zebra »

Ja miałam operację na NFZ dlatego takie mi włożyli. Astygmatyzm też. Nie wiem , czy tak musi być , ale często mam , zwłaszcza rano , po wpuszczeniu kropli (HYLO PARIN) przez jakiś czas, coś jakby żel na gałkach ocznych,. W ciągu dnia jakby się rozpuszczał, i przestaje przeszkadzać. Przed operacjacoś takiego nie miało miejsca. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Okualary -wszelkie wyjaśnienia

Post autor: Felice »

Operację miałam na NFZ, płaciłam za soczewki.
ODPOWIEDZ