Okualary -wszelkie wyjaśnienia

Tu można porozmawiać o swoich schorzeniach i być może uzyskać porady innych użytkowników forum nasze sanatorium.
forumowicz

Okualary -wszelkie wyjaśnienia

Post autor: forumowicz »

Witam,zainteresował mnie taki temat:jak to jest w Polsce z okularami,co daje recepta? czy są to duże zniżki i na co? czy prywatni optycy biorą recepty pod uwagę? Szkła fotochromy,czy warto w to zainwestować,jakie firmy ,jakości polecacie? jeżeli ktoś jest obeznany w tym temacie,proszę o wpisy.
forumowicz

Re: Okualary -wszelkie wyjaśnienia

Post autor: forumowicz »

Czy ktoś z Was kupował np przez internet,czy ma to sens,jeśli tak to jakie polecacie sklepy online?
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Okualary -wszelkie wyjaśnienia

Post autor: Felice »

Żadnych zakupów przez internet!
Okulary musza być dobrane, najlepiej prze optometrystę.
Jeżeli chodzi o dofinansowanie z NFZ to jest tylko na szkła, raz na dwa lata i w tym roku jest to 35 złotych na całe okulary. Taka kwota, ze szkoda zachodu na jeżdżenie do oddziału i załatwianie.
Ja zawsze robię fotochromy, bo są po prostu wygodniejsze niż zmienianie na przyciemniane,wtedy też trzeba mieć dwie pary. Moja optometrystka przedstawia mi kilka opcji i zależne jest to głównie od zasobności portfela.
Awatar użytkownika
Andrzej1958
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1780
Na forum od: 23 maja 2018 19:18
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Okualary -wszelkie wyjaśnienia

Post autor: Andrzej1958 »

Popieram Felice, okulary muszą być dobrze dobrane. Nie chodzi mi o dipotrie, bo to robi okulista, tylko o rozstaw źrenic, zgranie źrenicy ze środkiem soczewki.
Co do soczewek to mamy szklane (ciężkie, szczególnie przy dużych mocach ), plastikowe (lekkie), progresywne (tu trzeba około tygodnia, by nauczyć się w nich chodzić i patrzeć przez nie). Wszystkie one mogą być w wersji fotochromowej.

Ja osobiście nie lubię fotochromów, bo bywało, że ciemniały w sytuacjach kiedy mi to przeszkadzało.
W tej chwili kupuję oprawki, które mają w komplecie nakładkę przeciwsłoneczną na magnes, kształtem dopasowanym do oprawki. Zakładam ją kiedy potrzebuję.
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7782
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Okualary -wszelkie wyjaśnienia

Post autor: darek »

Max-R pisze: 29 paź 2020 11:16 Witam,zainteresował mnie taki temat:jak to jest w Polsce z okularami,co daje recepta? czy są to duże zniżki i na co? czy prywatni optycy biorą recepty pod uwagę? Szkła fotochromy,czy warto w to zainwestować,jakie firmy ,jakości polecacie? jeżeli ktoś jest obeznany w tym temacie,proszę o wpisy.
Max

Pozwolę sobie na odpowiedź .
We wrześniu gdy dzieci idą do szkoły to czas kiedy wymieniam szkła , obojętnie minerały -kiedyś czy plastyki teraz.
Szkła noszę od ponad 45 lat i ZAWSZE słyszałem że szkła się utleniają i rysują i zalecane jest wymiana średnio co 1 rok 1/2 to taka metoda jak z wymianą oleju w samochodzie lepiej częściej niż szkła miały by spowodować efekt odwrotny.

Max

Zawsze udaję się do okulisty oczywiście on nie niezbyt chętnie tylko wypisują ale ze względu na cukrzycę zawsze łączę z badaniami , oczywiście polecam badanie dna oka czy pole widzenia MAX to ten wiek :)
Jako że posiadam uszkodzoną siatkówkę nie mogę nosić szkieł PROGRESYWNYCH czyli dwa w jednym stąd Lekarz Okulista ma podwójną pracę .
Szkła dobieram od lat plastyki -
Jakie jest kilka firm godnych polecenia min dawna enerdowska Jena czy polska Jelenia Góra ,
Kwoty tych samych szkieł uzaleźnione są od wielu czynników przede wszystkim lokalizacji Salonów

Czy kwota refundacji jest ważna Raczej Nie bo obecnie to zakład sam udaje się do oddziału NFZ i wnioskuje -Nawet nie wiedziałem .
Okazało się w Moim przypadku że Pani odliczyła Mi bo miałem receptę 4 x 35 zeta dało całe 140 złotych

Szkła do czytania używam zwykłych białych ,natomiast do chodzenia fotochromy.

Kiedyś skorzystałem z usług znanej sieci Okulistycznej gdzie na podstawie badania na tzw ...."Komputerze" Pani wypisała mi okulary.
Miałem je cały tydzień Musiałem iść do okulisty który dobrał właściwe.

MAX

NIE KUPUJ bo wiem że cię Nęci zakup w sieciówkach okularów za 20-30 zeta POPSUJESZ sobie wzrok
Dziś szkła dla Seniora jest u OPTYKÓW w salonach Promocja tej Pani z TV czy radia są w kwocie do 200 złotych a oprawki kup sobie u Chińczyka
Chociasz szkła będziesz miał będziesz miał dobrane
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Okualary -wszelkie wyjaśnienia

Post autor: Felice »

Czy kwota refundacji jest ważna Raczej Nie bo obecnie to zakład sam udaje się do oddziału NFZ i wnioskuje -Nawet nie wiedziałem .
Okazało się w Moim przypadku że Pani odliczyła Mi bo miałem receptę 4 x 35 zeta dało całe 140 złotych
Jest to możliwe tylko wtedy, gdy pracujesz z komputerem. Ja biorę faktury do odliczenia w urzędzie skarbowym i wtedy muszę mieć zapis szła korekcyjne.
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7782
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Okualary -wszelkie wyjaśnienia

Post autor: darek »

Tak
Lub gdy ma się w orzeczeniu o niepełnosprawności informację o schorzeniu na oczy
forumowicz

Re: Okualary -wszelkie wyjaśnienia

Post autor: forumowicz »

Darek dzięki za rady,czekam na promocje w Biedronce ,pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Andrzej1958
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1780
Na forum od: 23 maja 2018 19:18
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Okualary -wszelkie wyjaśnienia

Post autor: Andrzej1958 »

Ty, Max-R, lepiej wiesz co dobre.
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7782
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Okualary -wszelkie wyjaśnienia

Post autor: darek »

Max-R pisze: 04 lis 2020 10:20 Darek dzięki za rady,czekam na promocje w Biedronce ,pozdrawiam :)
SUPER

Tylko za rok -dwa nie dzwoń że potrzebujesz dostać się na Konsultację do Kliniki d. Gierkowej w Katowicach na Ceglaną bos ŚLEPY .
W Biedronce -Okulary niech Kupują Menagery z Biedronki
Kto to widział Okulary sprzedawać na Kg w sklepach za to powinna Być PAKA minimum 25 lat
Dość że Polacy Kupują NAJWIĘCEJ na Świecie środków przeciw Bólowych to jeszcze Okulary do zakupu w drogeriach czy innych sklepach
ODPOWIEDZ