Panowie, prostata się kłania

Tu można porozmawiać o swoich schorzeniach i być może uzyskać porady innych użytkowników forum nasze sanatorium.
zbych
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 155
Na forum od: 23 kwie 2010 21:20

Panowie, prostata się kłania

Post autor: zbych »

Drodzy Panowie. Zauważyłem tu na forum bardzo ciekawą dyskusję prowadzoną przez panie pod kątem badań profilaktycznych odnośnie nowotworów piersi i badań mamograficznych.
Sprowokowało mnie to do zachęcenia Was do badań prostaty. Tydzień przed Świętem Zmarłych pochowałem kolegę (62 lata), który nie robił tych badań, postanowił zrobić na wiosnę gdy poczuł poważne dolegliwości i okazało się, że już nie było kogo ratować. Nie przegapcie swojej szansy, to naprawdę proste badanie i nie wymaga nawet wizyty u lekarza. Wystarczy udać się do pierwszego z brzegu laboratorium (nie potrzeba skierowania od lekarza), wykupić za 28zł badanie krwi pod kątem PSA, oddać krew i za dzień, dwa ma się wynik. I znowu nie ma potrzeby składania wizyty u lekarza, oczywiście, gdy wynik będzie w granicach od 0 do 4 to znaczy, że wszystko jest w normie, gdyby wynik był powyżej 4 ale powiedzmy do 9-10 to jest sygnał, że coś się dzieje niedobrego. Wówczas koniecznie wizyta u urologa, obligatoryjnie w takich przypadkach wykonuje się biopsję gruczołu aby wykluczyć istnienie tego "dziada". Nie jest to zabieg jakiś szczególnie bolesny, ale taki niezbyt przyjemny. Miałem robioną biopsję w lutym ponieważ PSA skoczyło mi na 9 i była konieczność pobrania próbek z gruczołu. Okazało się, że nie ma zmian nowotworowych mimo dwukrotnego przekroczenia normy i przy następnym badaniu PSA wróciło do normy, w okolicę 2,5. Tak więc podwyższone PSA to jeszcze nie oznacza, że już jest rak, może to byc jakiś stan zapalny. Jest bardzo niedobrze gdy PSA znacznie przekracza 10 i wynosi np. 20-30 czy jeszce więcej. Tu już może być bardzo źle, ale również niekoniecznie tragicznie. Tak więc spróbujcie Panowie zadbać o siebie a możecie uniknąć niepotrzebnie tragedii. Ja badam co roku odkąd skończyłe 50 lat i dzięki temu śpię o wiele spokojniej. Pozdrawiam/Zbyszek
forumowicz

Re: Panowie, prostata się kłania

Post autor: forumowicz »

Panowie czemu się nie wypowiadacie? ...bo się nie badacie ot to :(
zbych
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 155
Na forum od: 23 kwie 2010 21:20

Re: Panowie, prostata się kłania

Post autor: zbych »

kruszynka1958 pisze:Panowie czemu się nie wypowiadacie? ...bo się nie badacie ot to :(
Panowie wychodzą z założenia, że takie przypadłości przytrafiają się jedynie nieudacznikom, a prawdziwy maczo może spać spokojnie, takiemu nic złego nie może się przytrafić. Do czasu, do czasu. Wystarczy przejść się do pierwszej lepszej kliniki, szpitala na oddział urologiczny i wówczas zobaczycie ilu tam takich maczo leży, którym to miało się nic nie przytrafić. Każdy jednak jest dorosły i to nawet bardzo dorosly kuje swój los jak uważa za stosowne i nic mi do tego.
forumowicz

Re: Panowie, prostata się kłania

Post autor: forumowicz »

Witam Zbychu i coś panów nie widać tutaj i nie słychać szkoda,płaca potem wysoką cenę ,za taką beztroskę :( POzdrawiam :)
zbych
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 155
Na forum od: 23 kwie 2010 21:20

Re: Panowie, prostata się kłania

Post autor: zbych »

Kruszynko. Panowie mają gdzieś prostatę, ale również wiele Pań ma podobny stosunek do mamografii i cytologii. Ja wiem, że moja małżonka żyje do dzisiaj (6,5 lat po zabiegu) tylko dlatego,że robiła mamografię i w porę został wychwycony ten co chodzi tyłem i również wiem (pisałem o tym), że mój kolega którego pochowaliśmy tydzień przed Świętem Zmarłych zakończył żywot tylko i wyłącznie dlatego, że miał podobny stosunek do badań prostaty jak wielu panów. Gdy poczuł dolegliwości okazało się na działania daleko za późno i poszło to szybciutko od marca do pździernika to raptem 6-7 miesięcy. Każdy jest kowalem swojego losu i więcej nie mam zamiaru wracać do tematu. Jak to mówią: nie moje małpy nie moj cyrk.
Awatar użytkownika
Jur
Nowy Kuracjusz
Nowy Kuracjusz
Posty: 6
Na forum od: 18 gru 2012 22:52

Re: Panowie, prostata się kłania

Post autor: Jur »

zbych pisze: Każdy jest kowalem swojego losu i więcej nie mam zamiaru wracać do tematu. Jak to mówią: nie moje małpy nie moj cyrk.
Witaj Zbychu.
Racja jest po Twojej stronie, jednak nie zrażaj się do braku odzewu. Myślę, że większości potrzeba więcej czasu by coś napisać. Zwróć uwagę, że panowie czytają a to już coś.

Tak jak Ty i ja również pożegnałem wspaniałego kolegę, który zmarł kilka lat temu na to w wieku 61 lat.
Dzięki Twojemu przypomnieniu zrobiłem PSA, jest ok.

Dziękuję i pozdrawiam
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7129
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Rodzinko, prostata się nie kłania...

Post autor: jacky6 »

przekopując poletko "schorzeń różnych" w poszukiwaniu pewnego tematu dotarłem aż tutaj...
...
na swoim poziomie celowo zmieniłem tytuł postu - kierując go na uwagę rodzinną...
...
w przeważającej ilości przypadków łagodnej formy prostaty występuje objaw częstego udawania się w ustronne miejsce celem przewinięcia małego a w godzinach nocnych wędrowanie do przybytku ...
to powinna zaobserwować rodzina...
nieraz można to dostrzec na przykład podczas długiej urlopowej podróży...
...
to jest bardzo poważny sygnał...
u mnie zauważono to właśnie podczas podróży oraz w pracy - gdzie w małym gronie osób - wszystko widać...
...
zwrócono mi uwagę...
poszedłem już wiele lat temu na badania - do tej pory wystarczają tylko produkty farmacji ...
...
dlatego podgrzewam temat - Rodzinko - powiedz swojemu małżowi, tacie, wujkowi - co widzisz i co powinieneś zrobić...
zanim będzie za późno....
...
:mrgreen: :ugeek:
Awatar użytkownika
Suzen
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3505
Na forum od: 26 kwie 2014 07:56

Re: Panowie, prostata się kłania

Post autor: Suzen »

Jacky6 :)
Super,że powróciłeś do tematu. :) Konsekwencje zaniedbań zdrowotnych mogą być tragiczne w skutkach. :!:
Drodzy Panowie badajcie się bez wstydu.
Drogie Panie przypominajcie o tym Waszym Panom,członkom rodzin :)
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7129
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Panowie, prostata się kłania

Post autor: jacky6 »

Suzen pisze:
Drodzy Panowie badajcie się bez wstydu.
Drogie Panie przypominajcie o tym Waszym Panom,członkom rodzin :)

i te Drogie Panie - nie wstydźcie się, nie krępujcie się ...
mówić im o tym - wszak to dla ich i waszego dobra wspólnego...

ja też się przełamałem kilka miesięcy temu...
wracając z delegacji z 3Miasta do siebie autkiem - kierował młodszy kolega - w wieku 38 lat...
cedził kartofelki kilka razy częściej niż ja...
po pewnym czasie przełamałem i na osobności jednak powiedziałem ...
niedawno poszedł na badania, przyszedł i postawił browarka w podzięce...
tak po prostu trzeba...


:mrgreen: :ugeek:
Awatar użytkownika
andrzej1955
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 19424
Na forum od: 27 sty 2011 16:52
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 10

Re: Panowie, prostata się kłania

Post autor: andrzej1955 »

Witam,Kruszynka pisze czemu panowie się nie wypowiadają w temacie-sam bym się nie wypowiedział gdybym nie zauważył tego tematu-Szacun dla założyciela :!: generalnie to jest tak że to kobiety bardziej dbają o swoje zdrowie-przykład i dowód to ich ilość na pobytach sanatoryjnych :!: panowie nigdy nie mają czasu na wizyty u lekarzy bo uważają że problem ich nie dotyczy i są zdrowi,co do samego tematu to jestem zupełnie na świeżo bo wczoraj byłem u urologa i jest wszystko ok,pozostały tylko drobne pozostałości po udarze które powinny być leczone farmakologicznie,w pogoni za wszystkim zapominamy o tym co jest dla Nas najcenniejsze-zdrowie :!: :!: powinniśmy zrobić wszystko co jest możliwe aby zapobiegać i wcześniej diagnozować choroby które skracają Nam ten Dar jakim jest Życie i Zdrowie,wszelkiego rodzaju nagłaśnianie sprawy i jak tu pisali poprzednicy-dyskretne i subtelne zwracanie uwagi osobom w Naszym najbliższym otoczeniu,mogą przynieść wiele dobrego i uchronić przed tragicznymi konsekwencjami :!: Powtarzając za poprzednikami :!: Panowie Prostata się kłania-to nie jest nic wstydliwego i nie normalnego :!: dlatego ZADBAJMY O SIEBIE :!: bo nikt tego za Nas nie zrobi :!: Pozdrawiam Serdecznie :!:
ODPOWIEDZ