4 lutego 2014 r. - Światowym Dniem Walki z Rakiem

Tu można porozmawiać o swoich schorzeniach i być może uzyskać porady innych użytkowników forum nasze sanatorium.
forumowicz

4 lutego 2014 r. - Światowym Dniem Walki z Rakiem

Post autor: forumowicz »

  • Warto juz teraz pomyśleć o badaniach kontrolnych i nie wpuścić tego skorupiaka :( do swojego organizmu,oraz do domu :(
Awatar użytkownika
biedroneczka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 4423
Na forum od: 03 sty 2012 09:40
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 8

Re: 4 lutego 2014 r. - Światowym Dniem Walki z Rakiem

Post autor: biedroneczka »

To już jutro...
Awatar użytkownika
gorkaa
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3444
Na forum od: 23 lip 2010 10:57
Oddział NFZ: Podkarpacki
Staż sanatoryjny: 5

Re: 4 lutego 2014 r. - Światowym Dniem Walki z Rakiem

Post autor: gorkaa »

W każdym mieście mieści się Poradnia Genetyczna. Jeżeli ktoś miał w swojej rodzinie osobę chorą na raka, nowotwory to należy wypełnić ankietę dostępną na stronach poradni genetycznej. Podaję przykładową ankietę Poradni Genetycznej w Rzeszowie http://www.szpital.rzeszow.pl/gfx/szpit ... nkieta.pdf
http://genetyka.com/?page_id=79

Ośrodki w Polsce wykonujące badania genetyczne http://genetyka.com/?page_id=119
Po wypełnieniu ankiety jesteśmy wezwani do lekarza na onkologiczną konsultację genetyczną a następnie po pobraniu krwi wykonywane jest badanie -test genetyczny.
Test genetyczny jest badaniem, w którym przy użyciu metod laboratoryjnych można wykryć uszkodzenie genetyczne, mające wpływ na ryzyko wystąpienia nowotworu złośliwego. Badany jest materiał genetyczny (DNA), który uzyskuje się z komórek krwi - limfocytów lub czasami z innych tkanek.
Po tym badaniu jesteśmy objęci ministerialnym programem genetycznym. Po jakimś czasie możemy być zaproszeni na badania kontrolne ( usg, mammografię, markery, itp.... )

http://policzmysie.pl/poradnik/nowotwor ... enetyczny/

Warto się badać
Awatar użytkownika
biedroneczka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 4423
Na forum od: 03 sty 2012 09:40
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 8

Re: 4 lutego 2014 r. - Światowym Dniem Walki z Rakiem

Post autor: biedroneczka »

Policzmy się z rakiem
15 % Polaków w momencie zdiagnozowania u nich raka nie podejmuje leczenia. – To błąd! – przekonują ci, którzy walkę z chorobą wygrali. W ramach akcji „Policzmy się z rakiem” pacjenci, którzy pokonali nowotwór opowiadają o swoich doświadczeniach w Internecie.
Rehabilitantka - 30 lat po operacji raka jelita grubego, 25 - letni prawnik, który wygrał w z rakiem jądra, 54 – letnia nauczycielka, u której 19 lat wcześniej zdiagnozowano raka szyjki macicy, muzyk z zespołu Strachy na Lachy - 9 lat po wyleczeniu ziarnicy złośliwej - to tylko niektóre osoby, które zamieściły swoją opowieść na stronie www.policzmysie.pl

Panika ogłupia
Polacy panicznie boją się nowotworów i zamiast z nimi walczyć ze strachu poddają się na starcie – uważają organizatorzy akcji „ Policz się z rakiem”. - Boimy się raka, bo jest chorobą masową i co roku w Polsce rozpoznaje się około 130 tys. nowych zachorowań. Leczenie jest długotrwałe i niekiedy okaleczające. Poza tym przez długie lata w Polsce skuteczność terapii była słaba. Ale to się zmienia – mówi onkolog dr Dariusz Godlewski, dyrektor Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu z Fundacji Ludzie dla Ludzi, pomysłodawca akcji. - Śmiertelność maleje i jest to tendencja, którą trzeba utrzymać. Zwłaszcza, że do 2018 r. liczba chorych wzrośnie o 30%, ponieważ społeczeństwo się starzeje, a 80% nowotworów dotyczy osób po 50 roku życia - dodaje.

Kampanie zastraszające
Resort zdrowia i NFZ organizując akcję bezpłatnych badań cytologicznych przekonały się, że kampanie oparte na straszeniu chorobą nie zdają egzaminu. - Nie można namawiać kobiet, aby robiły sobie cytologię mówiąc im, że codziennie 5 chorych pań umiera na raka szyjki macicy. To tylko odstrasza. Trzeba pokazać efekty leczenia. Mówić rzeczowo o chorobie i oswajać ją. Kiedyś gruźlica czy odra też wydawały się wyrokiem. Dziś tak nie jest. Na naszej stronie przeczytałem wpis: „Z rakiem można czasem przegrać, przegra na pewno ten, kto nie podejmuje walki.” – mówi dr Godlewski.

Pozytywna statystyka
Organizatorzy akcji tłumaczą, że „Policzmy się” to pozytywna statystyka. - Interesuje nas zdrowienie i walka z chorobą. Nie statystyki umieralności. Chcemy pokazać jak wielu jest Zwycięzców, ilu ludzi walczy i chce pomagać innym - przekonują. - W USA udaje się wyleczyć nawet 70% chorych na nowotwory, u nas zaledwie 30%. – To prawda, że poziom opieki zdrowotnej w USA jest wyższy. Ale wielokrotnie jest też tak, że Polacy nie korzystają z badań profilaktycznych. A nawet, kiedy ich organizm daje wyraźne sygnały, że coś jest z nim jest nie tak, nie idą do lekarza – mówi dr Godlewski.

... badajmy się :serce:
forumowicz

Re: 4 lutego 2014 r. - Światowym Dniem Walki z Rakiem

Post autor: forumowicz »

Warto wiedzieć ponieważ onkolodzy też nie znają tego przepisu ,sprawdziłam ponieważ ten temat jest mi bliski :(

Dz.U.12.14 → z dnia 5 stycznia 2012 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 5 stycznia 2012 r.
w sprawie sposobu kierowania i kwalifikowania pacjentów do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego

...."" § 5.

Przeciwwskazanie do leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej stanowią:
1) stan chorobowy, w którym leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitacja uzdrowiskowa przy wykorzystaniu właściwości naturalnych surowców leczniczych mogłyby spowodować pogorszenie stanu zdrowia pacjenta;
2) choroba zakaźna w fazie ostrej;
3) ciąża i połóg;
4) czynna choroba nowotworowa oraz okres przed upływem:
a) 5 lat w przypadku: czerniaka złośliwego, białaczki, ziarnicy złośliwej, chłoniaków złośliwych, nowotworów nerki,
b) 12 miesięcy w przypadku innych nowotworów złośliwych
- od zakończenia leczenia operacyjnego, chemioterapii lub radioterapii, z wyłączeniem leczenia hormonalnego.


:kwiat:
§ 6.

1. Przy kwalifikowaniu pacjenta do zakładu lecznictwa uzdrowiskowego lekarz, po stwierdzeniu braku przeciwwskazań, o których mowa w § 5, uwzględnia szczegółowe wskazania i przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej oraz odpowiednio warunki, o których mowa w ust. 4-6.
2. Szczegółowe wskazania i przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego w poszczególnych rodzajach zakładów lecznictwa uzdrowiskowego są określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
3. Szczegółowe wskazania i przeciwwskazania do rehabilitacji uzdrowiskowej w poszczególnych rodzajach zakładów lecznictwa uzdrowiskowego są określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
4. Pacjent po przeszczepie narządu (biorca narządu) może zostać zakwalifikowany do zakładu lecznictwa uzdrowiskowego po przedstawieniu opinii lekarza specjalisty w dziedzinie transplantologii klinicznej w zakresie:
1) stabilnej czynności przeszczepionego narządu,
2) ustalenia dawek leków immunosupresyjnych,
3) braku ostrych schorzeń, aktywnych infekcji oraz poważnego uszkodzenia innych układów i narządów
- pod warunkiem że od dnia przeszczepu do dnia rozpoczęcia leczenia w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego upłynie okres nie krótszy niż 6 miesięcy.
5. Pacjent po przeszczepie szpiku kostnego może zostać zakwalifikowany do szpitala po przedstawieniu opinii lekarza specjalisty w dziedzinie hematologii, pod warunkiem że od dnia przeszczepu do dnia rozpoczęcia leczenia w szpitalu upłynie okres nie krótszy niż 6 miesięcy.
6. Pacjent poddawany dializoterapii może zostać zakwalifikowany do zakładu lecznictwa uzdrowiskowego po przedstawieniu opinii lekarza specjalisty w dziedzinie nefrologii.

link do strony:
http://www2.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=m1 ... &ma=019106
ODPOWIEDZ