Urlop czy l4

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
ArekJ76
Kuracjusz
Kuracjusz
Posty: 11
Na forum od: 02 sie 2022 09:52

Urlop czy l4

Post autor: ArekJ76 »

Witam wszystkich mam sprzeczne informacje w kwestii skierowania na rodzaj leczenia:rehabilitacja w sanatorium uzdrowiskowym .na 28 dni
I teraz moje pytanie do fachowców czy jadąc na takie skierowanie muszę wziąć urlop czy mogę od lekarza kierującego L4 na pobyt w danym sanatorium.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Urlop czy l4

Post autor: Felice »

Jeżeli skierowanie jest na rehabilitację w szpitalu uzdrowiskowym to na L-4, jeżeli na rehabilitację w sanatorium uzdrowiskowym to urlop. Ty piszesz, że masz sanatoryjne to niestety tylko urlop.
ArekJ76
Kuracjusz
Kuracjusz
Posty: 11
Na forum od: 02 sie 2022 09:52

Re: Urlop czy l4

Post autor: ArekJ76 »

A czytał że może być L4 od lekarza kierującego do sanatorium
Awatar użytkownika
Archibald
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 254
Na forum od: 16 paź 2021 13:53
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Urlop czy l4

Post autor: Archibald »

W okresie 25.06-18.07.2022 przebywałem w Domu Zdrojowym w Szczawnie Zdroju, który jest szpitalem uzdrowiskowym, ale też sanatorium uzdrowiskowym (skierowanie z ZUS). Cały mój pobyt był w ramach L-4 wystawianego przez lekarza w sanatorium, na koniec pobytu, podobnie jak ma to miejsce w szpitalu. Nie był to turnus rehabilitacyjny, tylko sanatorium w ramach prewencji ZUS.
Awatar użytkownika
Yark
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 130
Na forum od: 05 lip 2018 18:09
Oddział NFZ: Dolnośląski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Urlop czy l4

Post autor: Yark »

Prawidłowo. tak działa ZUS. Uzdrowisko to urlop, prewencja ZLA
Bibi2
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 4022
Na forum od: 07 kwie 2021 14:26

Re: Urlop czy l4

Post autor: Bibi2 »

Archibald pisze: 12 sie 2022 11:14 W okresie 25.06-18.07.2022 przebywałem w Domu Zdrojowym w Szczawnie Zdroju, który jest szpitalem uzdrowiskowym, ale też sanatorium uzdrowiskowym (skierowanie z ZUS). Cały mój pobyt był w ramach L-4 wystawianego przez lekarza w sanatorium, na koniec pobytu, podobnie jak ma to miejsce w szpitalu. Nie był to turnus rehabilitacyjny, tylko sanatorium w ramach prewencji ZUS.
Tak tylko gwoli doprecyzowania , pobyt na rehabilitacji w ramach prewencji ZUS może być w różnych miejscach , nie zawsze w miejscowości uzdrowiskowej . Jest to turnus rehabilitacyjny i rzeczywiście można skorzystać w całości (24 dni) ze zwolnienia lekarskiego , na życzenie można podzielić okres pobytu na urlop i zwolnienie w/g życzenia.
Natomiast pobyt w sanatorium zazwyczaj jest w ramach urlopu , chociaż pobyt w szpitalu sanatoryjnym (nie mylić z nazwą ośrodka) można otrzymać zwolnienie. Życie pokazuje nam różne sytuacje , niektórzy lekarze (POZ) wystawiają zwolnienia - ja z takiej formy nie korzystałam.
ODPOWIEDZ