pomocy...w czym smażyć śliwki

Kulinarny kącik kuracjuszy. Jeśli gotowanie to Twoja pasja i chcesz się tym podzielić, pisz w tym dziale. Mile widziana posiłki, diety mogące pomóc w różnych schorzeniach.
Regulamin forum
Uwaga! Zamieszczamy osobiście sprawdzone przepisy. Jeśli wstawiacie zdjęcia, powinny to być zdjęcia samodzielnie przygotowanych potraw.
W pozostałych zasadach pisania obowiązuje jak zwykle regulamin forum http://www.forum.nasze-sanatorium.pl/vi ... p?f=2&t=10 oraz netykieta.
Awatar użytkownika
lawenda
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1540
Na forum od: 29 cze 2014 15:01
Oddział NFZ: Opolski
Staż sanatoryjny: 5

Re: pomocy...w czym smażyć śliwki

Post autor: lawenda »

Serdeczne dzięki Nutko za podpowiedzi. :kwiat: :kwiat:
Nigdy nie robiłam powideł w Thermomixie, choć mój pierwszy Thermomix ma chyba ze 30 lat. :lol: No ale kiedyś musi być ten pierwszy raz. ;)
Zawsze robiłam tradycyjnie przez 2 dni w żelaznym rondlu, mieszając.... i nigdy nie dodaję cukru... nawet jak są bardzo kwaśne.
Powidła z kakao znam, robiła je moja mama dla moich córek.... ale dzięki za przypomnienie, bo już zapomniałam, że takie też można zrobić. :D
A śliwki to też ta stara mała węgierka.... z innych to już nie to samo.
Awatar użytkownika
renatka11
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 296
Na forum od: 29 lis 2013 08:51
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 6

Re: pomocy...w czym smażyć śliwki

Post autor: renatka11 »

Zaciekawiła mnie informacja, że powidła robicie ze śliwek węgierek z dodatkiem kakao. Nigdy nie robiłam, a chętnie skorzystałabym z przepisu, bo wnuczki uwielbiają nutellę, więc poproszę o przepis :) . Pozdrawiam :kwiat:
Awatar użytkownika
Nutka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 31258
Na forum od: 20 lut 2015 19:53
Oddział NFZ: Świętokrzyski
Staż sanatoryjny: 5

Re: pomocy...w czym smażyć śliwki

Post autor: Nutka »

Ja Ci Renatko dokładnego przepisu nie podam, bo ja robię na oko ;)
Tak na 1kg wypestkowanej węgierki dodaję 2 czubate łyżki gorzkiego kakao. Dodaję go ,jak już powidło gęstnieje.
Wtedy zdaję się na swój smak i decyduję czy jeszcze dodać czy nie.... czy może dosłodzić ;)
Ja wolę bez cukru,ale nasze dzieciaki,to jednak na słodko preferują. Żeby było na zdrowo,to cukier można
zamienić na ksylitol czy inny zdrowszy zamiennik cukru. Dodają też gorzką czekoladę,ale tego nie praktykowałam.
Jak wejdziesz w wyszukiwarkę i wpiszesz: śliwkowa nutella,czy powidła z kakao,to wyskoczy Ci mnóstwo przepisów
i możesz wybrać, który Ci najbardziej odpowiada, albo na ich podstawie stworzyć swój :)
Pozdrawiam :kwiat:

Lawendziu.... jak już się weźmiesz za powidła, to ten otwór w pokrywie trzeba zabezpieczyć.
Ja sobie stawiam koszyczek,ten co jest na wyposażeniu..... bo jak zacznie bulgotać,
to możesz sobie z lekka upaćkać mebelki.... podłogę tyż :o
Miałam co robić w kuchni po pierwszym razie :twisted: :lol:
Awatar użytkownika
renatka11
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 296
Na forum od: 29 lis 2013 08:51
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 6

Re: pomocy...w czym smażyć śliwki

Post autor: renatka11 »

Dziękuję za odpowiedź. Dzisiaj zrobiłam powidła śliwkowe z kakao i czekoladą, proporcje dodawałam według mojego smaku i coś wyszło. Jak nie będzie chętnych wnuczków na moją nutellę, to zimową porą spożytkuję ją z mężem, chociaż nie powinniśmy za dużo słodkości :lol: :) :kwiat:.
Awatar użytkownika
lawenda
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1540
Na forum od: 29 cze 2014 15:01
Oddział NFZ: Opolski
Staż sanatoryjny: 5

Re: pomocy...w czym smażyć śliwki

Post autor: lawenda »

Dzięki Nutko za wszystkie podpowiedzi.😀😘🤗
jettp
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1404
Na forum od: 13 cze 2017 20:36

Re: pomocy...w czym smażyć śliwki

Post autor: jettp »

A nie lepiej wstawić garnek z śliwkami, cukrem do piekarnika + termoobieg + czasami pomieszać . Jak gęstość i smak będą ok to szybko do słoiczka i gotowe . Pozdrawiam smakoszy powideł śliwkowych 😀
Awatar użytkownika
Nutka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 31258
Na forum od: 20 lut 2015 19:53
Oddział NFZ: Świętokrzyski
Staż sanatoryjny: 5

Re: pomocy...w czym smażyć śliwki

Post autor: Nutka »

I to jakiś pomysł jest, jettp. 👍Nie praktykowałam tego ;)
Pewnie żeś u żonki podejrzał 🤣
Jednak przy thermomixie zostanę, tam nawet mieszać nie trzeba 😁
jettp
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1404
Na forum od: 13 cze 2017 20:36

Re: pomocy...w czym smażyć śliwki

Post autor: jettp »

:D
ODPOWIEDZ