Sanatorium poszpitalne

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7776
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Sanatorium poszpitalne

Post autor: darek »

Dorota123 pisze: 02 lis 2022 00:06 Dzięki za informację. Byliśmy zdziwieni tym skierowaniem. Niemniej jednak kuracjusz bardzo zadowolony no i na zwolnieniu a nie urlop jak na NFZ i zabiegów więcej. Pozdrawiam.
Pani Doroto

Od kiedy jadąc na skierowanie z NFZ na poszpitalne ma się więcej zabiegów ??

Różnica jest tylko taka ,że za pobyt -Spanie i żywienie -Się nie płaci i można otrzymać L-4

Pobyt poszpitalny TRWA 21 dni jak i Sanatoryjny
Pacjenci korzystają z tej samej Bazy zabiegowej są nawet kwaterowani w tych samych pokojach

I Obie grupy mają po 54 Zabiegi

Chyba ,że Myśli Pani o jakimś innej formie Rehabilitacji
Dorota123
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 70
Na forum od: 03 gru 2017 18:29
Oddział NFZ: Kujawsko-Pomorski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Sanatorium poszpitalne

Post autor: Dorota123 »

Panie Darku w sumie to nie wiem ile ostateczne było tych zabiegów. Po prostu lekarz kierujący tak kuzynowi powiedzial. Wiem tylko że miał wyznaczone miejsce określone w skierowaniu: INOWROCŁAW - Kujawiak i sam zawoził skierowanie do sanatorium.
Awatar użytkownika
jan19557
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7746
Na forum od: 15 sie 2012 13:01
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 22

Re: Sanatorium poszpitalne

Post autor: jan19557 »

Darku nie do końca masz rację bo ja byłem na rehabilitacji 28 dni i miałem ponad 100 zabiegów (Dokładnie nie pamiętam ale chyba 104)



W uzdrowiskach Polskiej Grupy Uzdrowisk organizujemy turnusy lecznicze w sanatoriach poszpitalnych i sanatoriach uzdrowiskowych. Nasi kuracjusze korzystają z nich w zależności od tego, czy znajdują się w trakcie leczenia ciężkich schorzeń, czy chorób przewlekłych.

Sanatorium poszpitalne, czyli szpital uzdrowiskowy, przeznaczony jest dla osób, które nie mogą funkcjonować i wykonywać pracy zawodowej z uwagi na leczenie ciężkich chorób (np. zawałów serca, urazów układu ruchy), a także stany pooperacyjne. Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym jest kontynuacją leczenia w szpitalu klinicznym i jest całkowicie refundowany. Mogą z niego skorzystać osoby ubezpieczone, dla których kontynuacja leczenia w sanatorium poszpitalnym jest konieczna.

Pobyt w sanatorium poszpitalnym:

Jest bezpłatny. Jego koszty pokrywa ZUS lub NFZ.
Trwa zazwyczaj 21 dni, jednak możliwe jest przedłużenie pobytu, wymaga tego stan zdrowia chorego. W przypadku rehabilitacji uzdrowiskowej jest to 28 dni.
Skierowanie na leczenie w sanatorium poszpitalnym wystawia lekarz pracujący w szpitalu, w którym przebywał chory.
Wiecej o skierowaniach: NFZ i ZUS.

Sanatorium uzdrowiskowe to z kolei opcja dla pacjentów chcących leczyć choroby przewlekłe. W tym przypadku każda osoba przebywająca w sanatorium uzdrowiskowym ponosi m.in koszty zakwaterowania i wyżywienia. Zabiegi, które związane są bezpośrednio ze schorzeniem kuracjusza, wykonywane są nieodpłatnie.

Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym:

Jest częściowo odpłatny (poza zakwaterowaniem i wyżywieniem opłacie podlegają również m.in. dojazd na miejsce pobytu, opłaty klimatyczne, pobyt opiekuna pacjenta)
Trwa 21 dni, a w przypadku rehabilitacji uzdrowiskowej 28 dni.
Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego.
Awatar użytkownika
lubelanka64
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 928
Na forum od: 08 wrz 2015 17:23
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Sanatorium poszpitalne

Post autor: lubelanka64 »

w styczniu jadę na leczenie poszpitalne /skierowanie dostałam po 4 latach oczekiwania, NFZ wcześniej widział przeciwwskazania/ czy w grudniu mogę składać wniosek o skierowanie do sanatorium w "normalnym" trybie. Co przepisy na ten temat??? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
jan19557
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7746
Na forum od: 15 sie 2012 13:01
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 22

Re: Sanatorium poszpitalne

Post autor: jan19557 »

Według mnie nie masz szans ale najlepiej zadzwoń do NFZ-u to ci powiedzą albo idź do rodzinnego i jeśli wystawi to znaczy, że system przyjął i będzie OK.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20076
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Sanatorium poszpitalne

Post autor: Felice »

Jak możesz złożyć w grudniu wniosek jeżeli wyjazd na ten w wcześniejszy jest dopiero w styczniu? System tego nie przyjmie nie ma mowy. Nie wiem, czy nawet po powrocie masz szansę, przecież obowiązuje roczna karencja.
W NFZ może być tylko jeden wniosek tryb nie jest ważny.
Ela1
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 53
Na forum od: 22 maja 2011 13:10
Oddział NFZ: Małopolski

Re: Sanatorium poszpitalne

Post autor: Ela1 »

Czy Ktoś w Państwa orientuje się może, jaki jest obecnie czas oczekiwania na leczenie uzdrowiskowe poszpitalne w Małopolsce?
Krzysio010
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 536
Na forum od: 13 wrz 2015 13:01
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 6

Re: Sanatorium poszpitalne

Post autor: Krzysio010 »

Na szpital uzdrowiskowy czeka się obecnie 4-5 m-cy.
Awatar użytkownika
Muzyczka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1689
Na forum od: 23 mar 2018 19:45
Oddział NFZ: Małopolski

Re: Sanatorium poszpitalne

Post autor: Muzyczka »

Ela - to zależy od kiedy chcesz liczyć, Czy od momentu przyznania numeru przez fundusz czy też od momentu kiedy złożysz skierowanie w NFZ. A to jest czasami i miesiąc różnicy....

Poszpitalne teraz przyznają dość szybko, czasem od złożenia nawet 3-4 miesiące, niecałe, lub i do pięciu miesięcy... Zależy też od miejsc poszpitalnych , ile ma NFZ np.z ortopedii, czy kardiologii czy z pulmonologii, z reumatologii....itd...... gdyż to jest w osobnych kolejkach w zależności od choroby.

Ale teraz dość szybko starają się przyznawać

serdecznie pozdrawiam. .
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7776
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Sanatorium poszpitalne

Post autor: darek »

Droga Muzyczko

Wszystko SUPER

Tylko przy składaniu wniosku.
Nie ma tabelki -POSZPITALNE

To już po zarejestrowaniu gdy dotrą Dokumenty do Tego orzecznika -ON DECYDUJE
Jakie
Gdzie
Ma być leczenie

No chyba ,że są różne metody kwalifikacji.

Tak jak wspomniała Felice i ja byłem tego przykładem

SYSTEM w katowickim NFZ -Nie przyjmie
Wniosku jeżeli nie minie 12 miesięcy.
Mnie w roku 2022 ZABRAKŁO dokładnie 24 dni
i otrzymałem Pismo ,że ....
ODPOWIEDZ