Dysfonia hyperfunkcjonalna i atroficzna śluzówka

Sanatoryjne leczenie dróg oddechowych. Leczenie takich chorób jak astma, alergia oddechowa, nawracające zapalenie zatok, oskrzeli, płuc...
newzelad
Posty: 2
Na forum od: 14 mar 2019 17:25

Dysfonia hyperfunkcjonalna i atroficzna śluzówka

Post autor: newzelad »

Czy są tu może osoby borykające sie z takimi problemami? Jak sobie z tym radzicie?
puszkaduszkla
Nowy Kuracjusz
Nowy Kuracjusz
Posty: 5
Na forum od: 12 cze 2023 13:38

Re: Dysfonia hyperfunkcjonalna i atroficzna śluzówka

Post autor: puszkaduszkla »

Dysfonia hyperfunkcjonalna i atroficzna śluzówka to dwa oddzielne stany, które mogą wpływać na funkcję głosu i zdrowie strun głosowych. Oto krótkie wyjaśnienie obu terminów:

Dysfonia hyperfunkcjonalna: Jest to stan, w którym struny głosowe są napięte i nadmiernie narażone na wysiłek. Może to prowadzić do zmian w jakości głosu, trudności w mówieniu, uczucia zmęczenia głosowego, bólu lub dyskomfortu podczas mówienia. Czynniki takie jak złe nawyki głosowe, nadmierne naprężanie strun głosowych podczas mówienia lub śpiewu, stres lub używanie nieprawidłowych technik głosowych mogą przyczyniać się do rozwoju dysfonii hyperfunkcjonalnej. W leczeniu tej dysfonii mogą być stosowane terapie logopedyczne, trening głosu, edukacja dotycząca prawidłowych technik mówienia oraz zarządzanie stresem.

Atroficzna śluzówka: Jest to stan, w którym śluzówka strun głosowych ulega zanikowi i staje się cieńsza. Może to prowadzić do zmniejszenia elastyczności strun głosowych, suchości gardła, trudności w mówieniu, osłabienia jakości głosu oraz podrażnienia lub bólu gardła. Atroficzna śluzówka może być spowodowana starzeniem się, chorobami autoimmunologicznymi, narażeniem na długotrwałe podrażnienia, zmniejszonym nawilżeniem śluzówki lub nieprawidłową higieną głosu. W leczeniu atroficznej śluzówki stosuje się różne metody nawilżające, takie jak nawadnianie strun głosowych, nawilżanie gardła, leczenie farmakologiczne lub dostosowanie stylu życia w celu unikania czynników, które mogą pogorszać stan śluzówki.

W przypadku dolegliwości głosowych, zawsze zaleca się skonsultowanie z lekarzem laryngologiem (otolaryngologiem) lub logopedą, którzy będą mogli dokładnie ocenić objawy i zalecić odpowiednie leczenie lub terapię.


_____________________________
[link]
Ostatnio zmieniony 07 lip 2023 16:36 przez moderator, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: usunięto link
Marek999
Kuracjusz
Kuracjusz
Posty: 10
Na forum od: 28 lis 2023 11:40
Oddział NFZ: Mazowiecki

Re: Dysfonia hyperfunkcjonalna i atroficzna śluzówka

Post autor: Marek999 »

Witam! Tak, mam doświadczenie z dysfonią hiperfunkcjonalną i atroficzną śluzówką, co może być naprawdę wyzwaniem. w moim przypadku radzę sobie różnymi metodami. Regularne ćwiczenia głosowe z logopedą okazują się pomocne, a także staram się utrzymywać odpowiednie nawilżenie gardła poprzez picie dużej ilości wody. Unikam też nadmiernego napinania mięśni krtani, co może dodatkowo obciążać głos.
ODPOWIEDZ