Wspolny wyjazd malzonkow

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7130
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Wspólny wyjazd małżonków

Post autor: jacky6 »


Są jeszcze dwa aspekty, do tej pory nie poruszane.
Nie tylko moje obserwacje mówią, że w ciągu ostatnich 30 lat podniosła się średnia wieku kuracjuszy.
Na przełomie lat 80 / 90 owa średnia oscylowała niewiele powyżej 40+ a teraz nie da się ukryć, że poszybowała sporo powyżej 60+.
Co prawda średnią obniżają ZUS-owcy jako aktywni zawodowo ale i tam widuje się średnią 50+.

Drugi aspekt to bezsensowne nie tylko moim zdaniem przepisy wg których postępuje NFZ.
Gdy tylko otrzymaliśmy z połowicą skierowania do sanatorium, to chcąc być razem a nie zajmować miejsca innym dwójki zgłosiliśmy się do uzdrowiska o zakwaterowanie nas w części komercyjnej na nasz koszt. Odmowa - bo NFZ zakazuje. Dostaliśmy wprawdzie ofertę takiego zakwaterowania ale uwarunkowaną uzyskaniem zgody O/NFZ. I niestety, NFZ odrzucił nasz wniosek opierając się na ministerialnych przepisach. Na ludzki rozum niepojęte.

:mrgreen: Sometimes it's nice to live your dreams with your feet firmly on the ground ... :ugeek:

Awatar użytkownika
Bunia
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1392
Na forum od: 06 gru 2011 20:19
Oddział NFZ: Zachodniopomorski
Staż sanatoryjny: 20

Re: Wspolny wyjazd malzonkow

Post autor: Bunia »

barbla 65 :kwiat:

Udanego pobytu życzymy :kwiat:
Pozdrawiamy Ciebie i zdrówka życzymy

Bunia
ewiko
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2427
Na forum od: 10 lut 2013 07:07
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 8

Re: Wspólny wyjazd małżonków

Post autor: ewiko »

jacky6 pisze: 12 lip 2023 10:12

Drugi aspekt to bezsensowne nie tylko moim zdaniem przepisy wg których postępuje NFZ.
Gdy tylko otrzymaliśmy z połowicą skierowania do sanatorium, to chcąc być razem a nie zajmować miejsca innym dwójki zgłosiliśmy się do uzdrowiska o zakwaterowanie nas w części komercyjnej na nasz koszt. Odmowa - bo NFZ zakazuje. Dostaliśmy wprawdzie ofertę takiego zakwaterowania ale uwarunkowaną uzyskaniem zgody O/NFZ. I niestety, NFZ odrzucił nasz wniosek opierając się na ministerialnych przepisach. Na ludzki rozum niepojęte.

:mrgreen: Sometimes it's nice to live your dreams with your feet firmly on the ground ... :ugeek:

Kilkakrotnie kupowałam wyżywienie i zakwaterowanie w części komercyjnej sanatorium. Nigdy nie było odmowy. Jestem zaskoczona stanowiskiem NFZ tu . Obecnie jestem w Połczynie , i tu również jestem w części komercyjnej .... bez żadnych dodatkowych opłat. Żeby nie było , jestem z małżonkiem i wbrew opiniom , małżeństw jest bardzo mało.
zebra
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 218
Na forum od: 06 lis 2014 17:10
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 7

Re: Wspolny wyjazd malzonkow

Post autor: zebra »

Witam. Jezdzimy z mężem razem, podobne schorzenia. Dojazd samochodem , nawet na drugi koniec Polski jest zdecydowanie korzystniejszy , niż w pojedynkę. W ubiegłym roku w Orionie mieliśmy pokój studio, bardzo sympatyczną panią , w jednoosobowym. Tak , ze nie tylko dwójki są dla małżeństw. Taka sprawa też jest rozwiązaniem. Pozdrawiam. :kwiat:
Awatar użytkownika
malgonia
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 890
Na forum od: 05 lut 2012 09:15
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Wspolny wyjazd malzonkow

Post autor: malgonia »

Pierwszy raz złozylismy razem o wyjazd
Ciri
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 41
Na forum od: 14 maja 2023 23:26

Re: Wspólny wyjazd małżonków

Post autor: Ciri »

jacky6 pisze: 12 lip 2023 10:12
Są jeszcze dwa aspekty, do tej pory nie poruszane.
Nie tylko moje obserwacje mówią, że w ciągu ostatnich 30 lat podniosła się średnia wieku kuracjuszy.
Na przełomie lat 80 / 90 owa średnia oscylowała niewiele powyżej 40+ a teraz nie da się ukryć, że poszybowała sporo powyżej 60+.


:mrgreen: Sometimes it's nice to live your dreams with your feet firmly on the ground ... :ugeek:

w latach 80 można było jeździć na zwolnieniach lekarskich, pracodawca tez raczej nie robił problemów. Teraz trzeba wykorzystać urlop i nie każdy trzy tygodnie dostanie. Zresztą osoby 40+ wolą urlop spędzić z rodziną a nie w sanatorium... życie. Granica młodości się przesuwa, czterdziestolatkowie teraz to ludzie w kwiecie wieku spędzający raczej aktywnie czas a nie na zabiegach i spacerach w sanatorium. Trzydziestoleci lat temu czterdzieści lat życia to była wczesna starość.
Kleinehexe
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 4485
Na forum od: 20 mar 2020 22:12

Re: Wspolny wyjazd malzonkow

Post autor: Kleinehexe »

Ciri, słuszna diagnoza zjawiska, zgadzam się z Twoją wypowiedzią w pełni. Dodam od siebie, że obecnie przesunął się też wiek, w którym ludzie zakładają rodzinę i decydują się na dzieci, a więc tak jak piszesz Ciri, ludzie w wieku 40+ swój urlop spędzają z rodziną. Poza tym, kto w sile wieku poświęci swój prawie cały urlop na pobyt w sanatorium w ramach NFZ, gdy świat stoi otworem? :D
Genever
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 363
Na forum od: 31 maja 2022 06:44

Re: Wspolny wyjazd malzonkow

Post autor: Genever »

Wychodzi na to, że ja 😁 cóż wybory. W tym roku padło na porządną porcję rehabilitacji.
Kleinehexe
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 4485
Na forum od: 20 mar 2020 22:12

Re: Wspolny wyjazd malzonkow

Post autor: Kleinehexe »

Genever, jeśli jest taka potrzeba zdrowotna, to czemu nie, to zrozumiały wybór.
Jednak takich osób nie jest zbyt wiele, stąd średnia wieku kuracjuszy oscyluje w przedziale 60 + i więcej.
Genever
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 363
Na forum od: 31 maja 2022 06:44

Re: Wspolny wyjazd malzonkow

Post autor: Genever »

Do 6 z przodu parę lat. Dusza młodsza 😁 ja tam w pesele nie patrzę ale fakt cały rok myślisz jak uzbierać 17 dni , jadę dzień wcześniej więc tyle realnie potrzeba. Nastawiam się optymistycznie, muszę tylko ciepłe barchany i czapę kupić.😁
ODPOWIEDZ