Swieradów Zdrój Dom Zdrojowy

Forum na którym możemy wyrazić swoją opinię na temat ośrodka, w którym byliśmy. Podziel się z innymi wrażeniami o sanatorium, szpitalu uzdrowiskowym. Zapytaj kuracjuszy jak było podczas ich turnusu. Jakie mieli warunki zakwaterowania i zabiegi rehabilitacyjne.
Awatar użytkownika
smuga
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 991
Na forum od: 25 sty 2017 21:57
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 8

Swieradów Zdrój Dom Zdrojowy

Post autor: smuga »

Witam. Minął już jakiś czas od mojego pobytu na turnusie NFZ w Domu Zdrojowym . Pobyt niby jesienny bo od 16 listopada ale aura Świeradowa w tym okresie w pełni zimowa , pięknie biało z lekkim mrozem do minus 5. Dom Zdrojowy to największy obecnie obiekt sanatoryjny z NFZ w Świeradowie wybudowany w 1899 roku zachował swój niepowtarzalny wygląd z najdłuższą 80 metrową modrzewiową halą spacerową . Pobyt rozpoczął się sprawnie i jak w większości ośrodków po kolei ....meldunek przydział pokoi w budynku A , przydział stolika w jadalni i godzin posiłków bo na moim turnusie mieliśmy dwie grupy posiłków .Zaproszenie na obiad bo jak przyjechaliśmy była godzina 13. Po obiedzie wizyta u pielęgniarki i następnie lekarza. Wszystko ogarnięte w dwie godzinki . Parking przy Domu Zdrojowym jest żeby tak rzec hihi dzienny bo możliwość parkowania jest dozwolona w godzinach 6 do 22 . Więc na czas wypakowania ok. Można sobie szukać parkingu w okolicach np. w pobliżu darmowy parking przy kościele niestrzeżony ale to takie ryzyko że jak wyjadę to może być wszystko zajęte jak wrócę ;) Ja wykupiła w sanatorium parking należący pod sanatorium monitorowany ze szlabanem na pilota cena za turnus 180 zł. i był to dobry wybór bo zawsze pewne bezpieczne miejsce. Kartę zabiegową otrzymałam po kolacji i od rana następnego dnia można było zaczynać przygodę zabiegową . Wszystkie moje sugestie co do zabiegów uwzględnione przez lekarza . Zabiegi tzw. mokre na miejscu w budynku w ładnym trakcie zabiegowym w piwnicach gdzie również znajdował się basen i sauny a suche na 5 piętrze w tym samym pionie budynku . Są dwie windy tzw. zewnętrzna duża i mała wewnętrzna która pozwalała zjechać do poziomu -1. Gimnastyka ogólna na hali spacerowej a indywidualna na przyrządach w budynku B po drugiej stronie hali , część komercyjna. Jedynie zabiegi z wykorzystaniem słynnych wód radoczynnych odbywały się na zewnątrz w Zakładzie Radoczynnym ( spacerkiem przez park ) , a borowinowe w Zakładzie Borowinowym za ośrodkiem Goplana. Wszędzie blisko jedyny mankament to że trzeba się cieplutko ubrać i w tym okresie dla niektórych może to być uciążliwe . Zabiegi w każdej chwili można było zmienić , lekarz bardzo wyrozumiały i szedł na rękę ( też zmieniałam ;) ). Jedzenie ....to temat ciężki bo co człowiek to różne smaki .Wiadomo do wyboru dieta normalna , lekko strawna , cukrzycowa . Można było za dopłatą jadać w części komercyjnej jadalni gdzie posiłki były w formie szwedzkiego stołu . Jadłospis na fundusz bardzo urozmaicony i porcje słuszne ....a zaliczam się do ;) lekko wymagających . Codziennie zupy mleczne, pieczywo trzy rodzaje i rózności do wykonania kanapek . Bardzo smakowały mi różnego rodzaju pasty wykonywane przez kuchnię . Obiady ...zupki czasem dwa rodzaje bo jak była grochówka w normalnej diecie to np.krupniczek dla diety lekko strawnej . Podobnie z mięsami i rybami smażone , pieczone ....lekko strawne to na parze lub duszone i warzywa na parze ( pycha). Były do obiadu owoce dla wszystkich i drożdżówki jako podwieczorek . A na kolację oprócz standardowych dodatków kanapkowych zawsze coś na ciepło. Często też przy obiedzie na dodatkowym stole były miski z możliwością dokładania sobie surówek . No i najważniejsze obsługa ....na duże 5 tak jak pokojowe, kelnerki tak tu wielki plus panie zabiegowe . Człowiek czuł się zaopiekowany . Teren okoliczny ciekawy do zwiedzania . Atrakcje na miejscu to wiadomo spacer w góry ale może mój termin nie za bardzo był odpowiedni za to latem polecam ....Kolejka gondolowa , wieża widokowa to i zimą super atrakcja. Swieradów bardzo dobrze znam bo byłam tu we wszystkich porach roku chociaż jesienną zimę zaliczyłam pierwszy raz :lol: Polecam .
Awatar użytkownika
Mark52
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 532
Na forum od: 24 maja 2022 14:24
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 1

Re: Swieradów Zdrój Dom Zdrojowy

Post autor: Mark52 »

Dzięki za piękny opis jeśli mogę to napisz też jakie są pokoje? Czy jest możliwość dostania "jedynki"? Jak duże są pokoje? Okolica jest piękna byłem tam przy okazji pobytu w Cieplicach :)
Awatar użytkownika
smuga
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 991
Na forum od: 25 sty 2017 21:57
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Swieradów Zdrój Dom Zdrojowy

Post autor: smuga »

Pokoje zróżnicowane , opiszę te w których byłam i to tylko z 4 piętra bo były też na innych piętrach ale tam nie bywałam . Metrażowo 10 do 12m2 plus łazienka . Były pokoje dwuosobowe z pojedynczymi łóżkami jak i dwójki typowo małżeńskie , duże łóżko podwójne. Szafa duża zasuwana obok otwarta garderoba . W pokoju moim z 2 łóżkami osobnymi było biurko z lustrem plus dwa wyściełane foteliki , komoda z 4 szufladami na niej telewizor z płaskim ekranem plus telefon wewnętrzny ( komunikacja ze strony pielęgniarek i zabiegowych ) Były półeczki przy łóżkach i lampki nocna , radio . Na biurku dużym z szafką była taca z czajnikiem , kubeczki , talerzyk i łyżeczki . Mój pokój był w bocznej części . Pokoje dwójki były w drugim długim korytarzu i tu albo małżeńskie łóżka , albo trójki z pojedynczymi łóżkami podobnie wyposażone , czasem zamiast biurka były komody . Zawsze był stolik dodatkowo . Słyszałam że były też pokoje 4 osobowe ale nie wiem jak wyglądały . Chyba typowych jedynek nie było bo jeden pan miał właśnie taki pokój małżeński do własnej dyspozycji ( nie wnikałam na jakiej zasadzie ). Łazienki ładne kafle, kabina umywalka ,lustro , półka ,ubikacja ....standard . No może na plus że duży taki kosz jeżdżący z półeczkami na kosmetyki i dużo haczyków !!! :lol: Kaloryfer drabinkowy miałam na prąd z termostatem ...super na ręczniki . Na podłogach różnie u mnie była wykładzina bukle a w innych pokojach widziałam panele . Na 4 piętrze chyba nikt nie miał balkonów ...chyba że w części patrzącej na kościół . Tematu rozrywek nie poruszam bo to już indywidualne preferencje ....ale tzw. tańce były na miejscu , kawiarenki , lodziarnie dwie. Biuro podróży z ofertą wycieczek , nie korzystałam bo zawsze sama zwiedzam ;) Ale napiszę o ciekawostce samodzielnego zwiedzania pobliskich miejscowości zagranicą . Jest taki jakby okrężny autobus przez Hrádek n. Nisou – Zittau – Bogatynia – Frýdlant – Świeradów Zdrój i z powrotem w czasie mojego pobytu kursował w weekendy 4 razy na dzień . Można było zaliczyć zamek we Frydlandzie i wrócić cena emeryt 8zł !!!
Awatar użytkownika
smuga
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 991
Na forum od: 25 sty 2017 21:57
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Swieradów Zdrój Dom Zdrojowy

Post autor: smuga »

Świeradów Zdrój
Załączniki
IMG_20231203_172640.jpg
IMG_20231203_124020.jpg
IMG_20231126_160719.jpg
IMG_20231202_101318.jpg
IMG_20231130_113308.jpg
Awatar użytkownika
grazynamackowiak
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 23855
Na forum od: 11 maja 2014 19:33
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Swieradów Zdrój Dom Zdrojowy

Post autor: grazynamackowiak »

Dziękujemy ,Smuga za opis kuracji, fotki 8-)
Najnowsze informacje ,zapewne super dla ,przyszłych kuracjuszy :kwiat:
Awatar użytkownika
Atina
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 11637
Na forum od: 19 sie 2011 09:29
Oddział NFZ: Pomorski

Re: Swieradów Zdrój Dom Zdrojowy

Post autor: Atina »

Smuga :) dziękuję za opis ...pięknie tam :kwiat:
rybka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 4585
Na forum od: 13 mar 2013 15:51

Re: Swieradów Zdrój Dom Zdrojowy

Post autor: rybka »

Jak cudnie biało i piękne widoki. Pozdrawiam Smużkę :kwiat: :)
berbla65
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 847
Na forum od: 22 mar 2019 12:28
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 9

Re: Swieradów Zdrój Dom Zdrojowy

Post autor: berbla65 »

Dziękuję za fajny opis :P pozdrawiam :kwiat:
Bibi2
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 4095
Na forum od: 07 kwie 2021 14:26

Re: Swieradów Zdrój Dom Zdrojowy

Post autor: Bibi2 »

Super opis i na dodatek zdjęcia - świetnie - dziękuję Smuga :kwiat:
Awatar użytkownika
Yark
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 133
Na forum od: 05 lip 2018 18:09
Oddział NFZ: Dolnośląski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Swieradów Zdrój Dom Zdrojowy

Post autor: Yark »

Dziękuje za opis pobytu, super. Widziałem na foto wyciąg narciarski. Dla mnie OK. Pozdrawiam :D
ODPOWIEDZ