Olszówka w Rabce-21.IX

Forum na temat leczenia sanatoryjnego dzieci. Można tu wymieniać swoje doświadczenia w tym zakresie. Serdecznie zapraszam.
Grudka
Kuracjusz
Kuracjusz
Posty: 20
Na forum od: 14 maja 2013 11:35

Olszówka w Rabce-21.IX

Post autor: Grudka »

Nie dostawałam długo informacji z przydziałem do sanatorium. Zadzwoniłam do NFZ (nadrzędnego do tego, do którego należymy) w ciągu godziny przesympatyczna pani ustaliła termin i udzieliła wielu informacji. Sama oddzwaniała, dzwoniła do sanatoriów , ustaliła z dzieckiem, gdzie chce jechać (młodsze marzyło o Rabce i pani z NFZ spełniła to marzenia). Naprawdę jestem w szoku. Przemiła, wspaniała osoba! Gdybym czekała na odpowiedź ze swojego miejsca zamieszkania, to nie wiem, ile jeszcze by to potrwało...
Jedziemy 21 września.
Chętnie poczytam wszelkich rad i opinii na temat Rabki i samej Olszówki, jeśli ktoś tam był.
Myślę, że będzie ok. Ani ja, ani dzieciaki rozpieszczeni nie jesteśmy. Szpitale i choroby nas dobrze zahartowały :lol:
Grudka
Kuracjusz
Kuracjusz
Posty: 20
Na forum od: 14 maja 2013 11:35

Re: Olszówka w Rabce-21.IX

Post autor: Grudka »

Jako, że wcześniej szukałam opinii na temat tego szpitala uzdrowiskowego, to teraz czuję się w obowiązku podzielić się własnymi informacjami z innym.
Spędziłam jako opiekun 2 tygodnie z dziećmi- turnus trwa 4, ale tylko na 2 mogłam sobie pozwolić.
Ogólnie jesteśmy zadowoleni.
Pokoje o takim średnim standardzie. Wiadomo- wszędzie niedofinansowania, ale akurat nie po to, by oglądać pokoje jedzie się z dzieckiem do uzdrowiska.
Jedzenie pyszne. Jeżeli dzieci mają jakieś diety, to sanatorium dostosowuje się do dzieci na dietach.
Zabiegi na miejscu. Mamy mogą iść na zabiegi odpłatnie- w Olszówce nie jest drogo.
Dziecko może mieszkać z rodzicem w pokoju( rodzic płaci za siebie- w Olszówce nie są to wygórowane ceny)
Jest szkoła, przedszkole, są lekcje zabiegi, zajęcia z wychowawcami po południu- szczerze mówiąc dziecko ma tak zagospodarowany czas, że wieczorem jest już tak zmęczone, że szybko zasypia. Wychowawcy organizują także lokalne wycieczki, spacerki itp.
Pani doktor, którą nam przydzielono to przesympatyczna osoba. Na większość pielęgniarek też nie mam prawa marudzić. Akurat moje dzieci się pochorowały i kadra medyczna robiła wszystko, by dzieciaki jak najszybciej wróciły do zdrowia i korzystały z zabiegów.
Sama Rabka jest urocza, może służyć jako dobra baza wypadowa do Krakowa czy Zakopanego.
Ubrania dzieci zabierane sa do pralni- rodzic musi sam o to poprosić. Ważne, by podpisać ubranka czymś niezmywalnym. Mama może uprać swoje rzeczy w pralce- płaci się 5 zł (proszek trzeba mieć swój).
Wady? Cóż...Dzieci w sanatoriach chorują i trzeba się na to nastawić. Olszówka nie jest przystosowana dla dzieci niepełnosprawnych. Pisałam do NFZ, że jedno z dzieci często porusza się o kulach jednak NFZ nie zwrócił na to uwagi i w Olszówce były ogromne utrudnienia na czas poruszania się o kulach. Na szczęście, że dziecko pojechało z opiekunem, bo byłby ogromny kłopot. I niestety niedrogie pyszne ciasta i ciasteczka w Rabce ; )
tabaluga0
Posty: 2
Na forum od: 15 paź 2013 23:12
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Olszówka w Rabce-21.IX

Post autor: tabaluga0 »

Grudka, czy otrzymałaś zwolnienie lekarskie z Olszówki na dziecko (opieka)?
Grudka
Kuracjusz
Kuracjusz
Posty: 20
Na forum od: 14 maja 2013 11:35

Re: Olszówka w Rabce-21.IX

Post autor: Grudka »

Tabaluga, dopiero zobaczyłam Twoje pytanie, ale odpowiem, może komuś się przyda.
Nie, zwolnienie nie przysługuje, nawet na dziecko niepełnosprawne (podobnie jak w zwykłym szpitalu)- teoretycznie dziecko ma opiekę w sanatorium.
Po prostu wzięłam urlop na dwa tygodnie. Identycznie robili inni rodzice- trochę urlopu brała mama, trochę tata, niektórzy ratowali się babciami czy ciociami, którym rodzice opłacali pobyt.
anmoza
Nowy Kuracjusz
Nowy Kuracjusz
Posty: 7
Na forum od: 18 gru 2013 09:02
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Olszówka w Rabce-21.IX

Post autor: anmoza »

Zawsze można poprosić o zwolnienie lekarskie tzw. opiekę od lekarza pediatry, który wystawił skierowanie do sanatorium. U mnie nie było problemów.
ODPOWIEDZ