Oczy - męty, mroczki, fortyfikacje ;)

Tu można porozmawiać o swoich schorzeniach i być może uzyskać porady innych użytkowników forum nasze sanatorium.
Awatar użytkownika
serendipity
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 495
Na forum od: 17 gru 2011 18:45
Oddział NFZ: Dolnośląski
Staż sanatoryjny: 5

Oczy - męty, mroczki, fortyfikacje ;)

Post autor: serendipity »

Dzień dobry wieczór
Na pewno też ktoś ma problemy z oczami?
Odkąd pamiętam pływają mi w oczach jakieś dziwy, najgorzej widać, gdy jest jasno, np. nad morzem, prawda?
Doktorka powiedziała, że to norma dla dalekowidzów, i jakby się zwiększyły to trzeba konsultować.
Zwiększyło się, bo migrena z aurą (fortyfikacje) dopadła mnie, i w oczach też więcej tych śmieci;(
Czy pogodzić się z tym, czy można coś zrobić?
Awatar użytkownika
Suzen
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3505
Na forum od: 26 kwie 2014 07:56

Re: Oczy - męty, mroczki, fortyfikacje ;)

Post autor: Suzen »

Serendipity,może jest to związane z silną ekspozycją promieni słonecznych.Zmiana klimatu też ma znaczenie .
Ja osobiście tak mam.Ogólne zmęczenie organizmu również.Znam przypadki kiedy osoba przemęczona totalnie"chodziła" po ścianach mając ciemność przed oczyma.Były to konsekwencje braku snu i długiego siedzenia przed komputerem.Przeszło jej to,gdy "dała "swojemu organizmowi szansę na odpoczynek.
Wspomniałaś o migrenie.Czy zażywasz leki? Pozdrawiam i życzę dobrego samopoczucia. :kwiat:
Awatar użytkownika
serendipity
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 495
Na forum od: 17 gru 2011 18:45
Oddział NFZ: Dolnośląski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Oczy - męty, mroczki, fortyfikacje ;)

Post autor: serendipity »

Rzeczywiście nie pomyślałam, że mocne słońce może mieć wpływ, dziękuję za to info. I ślęczenie przed komputerem, więc zamykam i zmykam pod gruszę;)
Awatar użytkownika
ulanie
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1185
Na forum od: 30 cze 2014 17:14
Oddział NFZ: Warmińsko-Mazurski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Oczy - męty, mroczki, fortyfikacje ;)

Post autor: ulanie »

Ja mam takie śmieci w prawym oku, pojawiły się po bardzo ostrej anginie, w październiku jadę do okulisty, jestem ciekawa co mi powie, poza tym zauważyłam, że to oko podkrążone jest ciemno-brązową otoczką i czasami mnie pobolewa... moje śmieci wyglądają jak kłaki, roztrzepane nici itp.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20162
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Oczy - męty, mroczki, fortyfikacje ;)

Post autor: Felice »

Prawdopodobnie są to męty ciała szklistego szczególnie widoczne przy dużych kontrastach ( słońce,śnieg ).
A to ze strony jednej z klinik okulistycznych.
Męty przybierają postać drobnych ciemnych kropek, ich zbitek, pajęczynek lub nitek, które jakby wznoszą się przed okiem. Są wyraźniejsze podczas patrzenia na jasne tło. Ich występowanie i intensywność są w znacznym stopniu zmienne. Czasem są praktycznie niedostrzegalne, kiedy indziej znacznie przeszkadzają, a wręcz blokują widoczność, dopóki znów nie "odpłyną.

Przyczyną ich powstawania są zmiany ciała szklistego związane z jego starzeniem się lub degeneracją. Ciało szkliste - to przejrzysta, bezbarwna, galaretowata substancja o rzadkiej strukturze włóknistej, która wypełnia 2/3 wewnętrznej przestrzeni gałki ocznej za soczewką - z wiekiem ulega zwłóknieniu i zmarszczeniu. Powoduje to oderwanie się ciała szklistego od siatkówki i powstanie drobnych pływających cząsteczek, które rzucają cienie na siatkówkę. Pacjent widzi je jako męty pozornie unoszące się w środkowej części pola widzenia przed okiem. Pomimo tego, że mogą być uciążliwe, męty nie stanowią z reguły poważnego problemu zdrowotnego - z wyjątkiem wypadków, gdy pojawiają się nagle i w dużej ilości. W takiej sytuacji przyczyną ich powstania może być drobne krwawienie do ciała szklistego związane z oderwaniem się fragmentu siatkówki.
Awatar użytkownika
serendipity
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 495
Na forum od: 17 gru 2011 18:45
Oddział NFZ: Dolnośląski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Oczy - męty, mroczki, fortyfikacje ;)

Post autor: serendipity »

Alice, jak ja nie lubię takich mądrych "wklej" :roll: Bo to każdy może sobie znaleźć.
Forum, to chyba powinno być wypowiadanie się swoim zdaniem.

Ula, jeśli masz tylko w jednym oku, to chyba wina przebytej choroby i mam nadzieję, że się wchłoną i znikną. Daj znać po wizycie, ok?
Awatar użytkownika
ulanie
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1185
Na forum od: 30 cze 2014 17:14
Oddział NFZ: Warmińsko-Mazurski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Oczy - męty, mroczki, fortyfikacje ;)

Post autor: ulanie »

Serendipity, masz rację, bo mam w jednym oku i to zrobiło mi się w momencie, gdy zachorowałam na ostrą anginę, minęło już ponad 3 lata, a ja nadal mam męty w prawym oku. U okulisty będę w październiku, po wizycie odezwę się :kwiat: Dziękuję i pozdrawiam :serce:
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7130
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Oczy - męty, mroczki, fortyfikacje ;)

Post autor: jacky6 »

podpinam się pod tekst...
też mam od ponad 2 lat pewnego rodzaju problemy...
wrażenie - oczy bardzo zmęczone jakby po nieprzespanej nocy i na dodatek lekko łzawiące...
po kilku miesiącach od wystąpienia objawów - byłem na badaniu w katowickiej klinice ( tzw. "Gierkowej" )...
i nic nie stwierdzili...
a jak w tym roku byłem dwakroć poza domem - za każdym razem ponad 3 tygodnie - to żadnego problemu...
podejrzewam jakieś "domowe" uczulenie - ale jakie ? ...
komputer wyeliminowany - bo towarzyszył mi na wyjeździe i nie szkodził...

:mrgreen: to przyjemne czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi... :ugeek:
Awatar użytkownika
ulanie
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1185
Na forum od: 30 cze 2014 17:14
Oddział NFZ: Warmińsko-Mazurski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Oczy - męty, mroczki, fortyfikacje ;)

Post autor: ulanie »

Moje oczy też łzawią, zwłaszcza oko prawe... to z mętami i pobolewa mnie, ale objawy mam wszędzie, gdzie jest jasne tło np. niebo, woda w basenie...
ODPOWIEDZ