Rozporządzenie Ministra Zdrowia

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
forumowicz

Rozporządzenie Ministra Zdrowia

Post autor: forumowicz »

Z dnia 7 VII 2011 w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe ,albo rehabilitację uzdrowiskową.
# 7 pkt 1:
"Skierowanie powinno być rozpatrzone przez oddział wojewódzki NFZ w terminie 30 dni ,od dnia jego wpływu do tego oddziału.
Termin ten ,może być przedłużony w przypadkach o których mowa w #3 ust 3,nie więcej jednak niż o 14 dni "

# 3 ust 3 brzmi:
"Lekarz specjalista ,może zażądać od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego który wystawił skierowanie ,dostarczenia w wyznaczonym terminie dokumentacji medycznej niezbędnej do ustalenia rodzaju i zakresu leczenia uzdrowiskowego ,lub rehabilitacji uzdrowiskowej,uzupełnienia ,lub aktualizacji tej dokumentacji oraz przeprowadzenia dodatkowych badań"

Warto tez zapoznać się z Rozporzadzeniem Min Zdrowia z dnia 5 I 2012 w sprawie jw :)
Może popiszmy czasami i w tym temacie ;) by łatwiej było się obronić przed"samowolą " w interpretacji przepisów ,przez poszczególne oddziały NFZ :shock: :)
Awatar użytkownika
violet58
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3204
Na forum od: 14 sty 2012 20:26
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 14

Re: Rozporządzenie Ministra Zdrowia

Post autor: violet58 »

Myślę, że warto w tym miejscu zacytować kolejny paragraf Rozporządzenia :

§ 2.

1. Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego wystawia skierowanie na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową, zwane dalej „skierowaniem”, biorąc pod uwagę:

1) wskazania i przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej określone w przepisach wydanych na podstawie art. 19 ust. 3 ustawy z dnia
28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (Dz. U. Nr 167, poz. 1399, z późn. zm. 3) );

2) w przypadku dorosłych - zalecaną częstotliwość korzystania z leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej, nie częściej niż raz na 18 miesięcy.

2. Przepisu ust. 1 pkt 2 nie stosuje się do leczenia uzdrowiskowego w szpitalu uzdrowiskowym i leczenia uzdrowiskowego w formie rehabilitacji uzdrowiskowej w szpitalu
uzdrowiskowym oraz w uzdrowiskowym leczeniu ambulatoryjnym.

A tak na marginesie to post chyba bardziej pasuje do tematu Sprawy formalne ;) niż oceny sanatorium :D
forumowicz

Re: Rozporządzenie Ministra Zdrowia

Post autor: forumowicz »

Witaj :) Violet ,miałam taką świadomość ,ale zważywszy ,że tutaj zagląda i czyta ,lub pisze więcej osób dlatego ten dział ;) :) .Nie ma dla mnie to znaczenia ,ważne byśmy chcieli się podzielić "doczytanymi" przepisami.
Pozdrawiam cieplutko i zapraszam do pisania. :)
Awatar użytkownika
violet58
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3204
Na forum od: 14 sty 2012 20:26
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 14

Re: Rozporządzenie Ministra Zdrowia

Post autor: violet58 »

Wydaje mi się, że problem nie tkwi w przepisach lecz li tylko w ich interpretacji przez niektórych lekarzy zwanych "rodzinnymi". Przyczyną jest, jak mi się zdaje, niewłaściwe zrozumienie zalecenia opartego na badaniach klinicznych prowadzonych w dziedzinie balneologii, które potwierdziły, iż w większości przypadków efekty bodźcowego leczenia uzdrowiskowego utrzymują się przez okres 18 miesięcy. Dotyczy ono jedynie korzystania z tej formy leczenia nie częściej niż raz na półtora roku, a nie wystawiania skierowań przez lekarza. Niestety, jako pacjenci, w konfrontacji z lekarzem stoimy z gruntu na przegranej pozycji - nikt go nie zmusi do wypisania skierowania wcześniej niż uzna to za stosowne. Być może są to jakieś niepisane prawa poszczególnych NFZ, żyjemy bowiem w dziwnym kraju, i z tego tytułu spotykają lekarzy jakieś retorsje, ale.... pozostanie to tajemnicą. Można wszak zmienić lekarza, ale też tylko raz na pół roku. W łódzkim oddziale NFZ nie ma takiego problemu, skierowanie można złożyć zaraz po powrocie z sanatorium.
Dla tych co nie mogą uzyskać skierowania przed upływem 1-1,5 roku mam propozycję - jeżeli od ostatniego pobytu w sanatorium minęło 18 miesięcy dzwońcie do NFZ z pytaniem o zwroty i jeżeli znajdziecie coś ciekawego - WYJEŻDŻAJCIE . Nikt wam tego prawa nie odmówi. Powodzenia.
forumowicz

Re: Rozporządzenie Ministra Zdrowia

Post autor: forumowicz »

I może w tym temacie bedziemy zadawać pytanka? :) też..... :)
stokrotka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 2572
Na forum od: 23 sty 2012 18:52

Re: Rozporządzenie Ministra Zdrowia

Post autor: stokrotka »

Co prawda jeszcze nie wyjechałam ,ale może ktoś wie jak jest w śląskim.Jaki okres czasu musi upłynąć od powrotu,by składać kolejny wniosek.
Na wyjazd czekałam 22 miesiące.Dlatego nieśmiało pytam.Jadę na początku marca.Pozdro ;)
Awatar użytkownika
violet58
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3204
Na forum od: 14 sty 2012 20:26
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 14

Re: Rozporządzenie Ministra Zdrowia

Post autor: violet58 »

Żadne Rozporządzenie nie określa terminu składania wniosku. Jedyne terminy to te wymienione powyżej, dla przypomnienia :
- czas na rozpatrzenie skierowania przez NFZ - 30 dni + 14 > maksymalnie 44 dni - zdarzają się poślizgi, ale niewielkie
- częstotliwość wyjazdu do sanatorium raz na 180 dni / nie dotyczy leczenia uzdrowiskowego i rehabilitacji uzdrowiskowej w szpitalu uzdrowiskowym oraz w
uzdrowiskowym leczeniu ambulatoryjnym./
Jeżeli tylko lekarz wystawi skierowanie to NFZ nie ma podstaw prawnych aby nie przyjąć go do weryfikacji.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
margot
W naszej pamięci
W naszej pamięci
Posty: 44436
Na forum od: 26 lip 2010 13:17
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 6

Re: Rozporządzenie Ministra Zdrowia

Post autor: margot »

Violet rozmawiałam godzinę temu z koleżanką ( przesympatyczną :) ) z ostatniego pobytu w sanatorium i czekała na rejestrację ok. pół roku , otrzymała w tej chwili numer , ale bez oceny balneologa i....czeka dalej - nfz mazowiecki .....
Ja po złożeniu wniosku otrzymałam pismo informujące jednocześnie o kwalifikacji i numerze w terminie mieszczącym się w terminie 30dni .
Awatar użytkownika
violet58
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3204
Na forum od: 14 sty 2012 20:26
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 14

Re: Rozporządzenie Ministra Zdrowia

Post autor: violet58 »

Nie bardzo rozumiem, przecież to chyba standardowy druczek NFZ
" XXXX Oddział Wojewódzki NFZ uprzejmie informuje, że złożone skierowanie ..... zostało zarejestrowane pod numerem xx-xx-xxxxx-x
W oparciu o analizę dokumentacji medycznej lekarz specjalista zakwalifikował Pana/nią/ na ......
Z uwagi na bla....bla .... bla
Powyższe zasady bla...bla .... bla
Przewidywany czas oczekiwania bla...bla .... bla
W moim przypadku czas oczekiwania NFZ określa na 12-15 miesięcy, ale rzeczywisty czas oczekiwania wynosił około roku. Teraz składając skierowanie staram się aby okres 18 miesięcy mijał na wiosnę i nastawiam się na zwroty. Nauczyłem się PESEL-u na pamięć i od maja wiszę na telefonie NFZ :lol: - w 2012 udało się wyjechać do Sopotu ( 11.06-02.07 )
Zobaczymy jak będzie w tym roku....ale trzeba poczekać do maja :(
Awatar użytkownika
margot
W naszej pamięci
W naszej pamięci
Posty: 44436
Na forum od: 26 lip 2010 13:17
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 6

Re: Rozporządzenie Ministra Zdrowia

Post autor: margot »

Violet ja też tak sobie liczę i składam ,, papirki "w marcu okres oczekiwania ok 15 miesięcy i myślę , że będzie oki ;)
ODPOWIEDZ