Piękne fragmenty z książek przeczytanych

Tu można inicjować tematy niemieszczące się w zakresie innych kategorii.
Gość

Re: Piękne fragmenty z książek przeczytanych

Post autor: Gość »

Właśnie mówię...nie powinno się dusić emocji. Tak jak nie wolno udawać, że coś nas nie boli i chować problem...pod dywan...do szafy. Ale też nie zamęczać problemami. Przesadna radość jak i zbytni smutek nie są dobre.
Jestem typowym ekstrawertykiem, życie, również tutaj na Forum nauczyło mnie jednak nie ujawniać się do końca, nie okazywać zawsze emocji i niestety mieć ograniczone zaufanie.
I chyba sobie sięgnę dzisiaj po Pollyannę...😁 Jest na półeczce książek z lat dzieciństwa.
Kleinehexe
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 4181
Na forum od: 20 mar 2020 22:12

Re: Piękne fragmenty z książek przeczytanych

Post autor: Kleinehexe »

A ja właśnie wczoraj przekopałam pół chałupy, żeby ją znaleźć i ni ku ku. :( Pewnie komuś dawno temu pożyczyłam i poszła w świat. Ale dobrze, niech poszła, niech sieje ziarno pozytywnych myśli. :)
Kleinehexe
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 4181
Na forum od: 20 mar 2020 22:12

Re: Piękne fragmenty z książek przeczytanych

Post autor: Kleinehexe »

"Ponieważ przyzwyczaiłam się do widoku bliźniaczek szwendających się po domu, zwłaszcza miejscach, gdzie nie powinno ich być, i w porach, kiedy powinny przebywać gdzie indziej, wszelki niespodziewany ruch zauważony kątem oka interpretuję jako świadectwo ich obecności. Dlatego światło słoneczne, odbite w lustrze,  wzięłam bez chwili wahania za dziewczynkę w białej sukience. Żeby ustrzec się takich błędów, trzeba by nauczyć się patrzeć na wszystko bez przyjętych z góry osądów, wyzbyć się utartego toku myślenia. Generalnie ma to wile zalet. Ach, świeżość umysłu! Niczym nie skażony ogląd świata! Zdolność patrzenia świeżym okiem na to, co przez całe wieki oglądano i oceniano w jeden sposób,  to podstawa nauki. Jednak na co dzień trudno o takie podejście. Ile potrzeba by czasu, żeby analizować wszystko w życiu codziennym bez żadnych uprzedzeń. Nie, aby uwolnić się od prozy życia, należy spychać większość naszych interpretacji tego, co dzieje się na świecie, w niższe rejony umysłu, odpowiedzialne za wszystkie założenia, przypuszczenia, domysły. Nawet jeśli niekiedy prowadzi nas to na manowce i powoduje,  że błędnie uznajemy promień światła za dziewczynkę w bieli, chociaż jedno od drugiego nie może bardziej się różnić."

"Trzynasta opowieść" Diane Setterfield

Przy tej okazji mogę polecić tę książkę, napisaną przystępnym językiem, ale nie łopatologicznym. Wciągająca opowieść, mająca coś z powieści gotyckiej.
Kleinehexe
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 4181
Na forum od: 20 mar 2020 22:12

Re: Piękne fragmenty z książek przeczytanych

Post autor: Kleinehexe »

Jestem po lekturze książki
Davida Mitchella "Atlas chmur", na podstawie której nakręcono również film. Oba dzieła polecam, poniżej cytuję kilka mniejszych i większych fragmentów, które szczególnie do mnie przemówiły.

"Choć jest stary,  ślepy i chory, Ayrs z powodzeniem dotrzymałby pola w dyskusjach jakiemuś uczelnianemu towarzystwu, choć zauważyłem, że rzadko proponuje alternatywy dla systemów, które wyśmiewa. "Liberalizm? Strachliwość bogaczy. Socjalizm? Młodszy brat zramolałego despotyzmu, po którym chce przejąć schedę. Konserwatyści?  Kłamią, gdy mogą, a ich największą blagą jest doktryna wolnej woli". Jakiego chce państwa? "Żadnego. Im lepiej zorganizowane państwo, tym bardziej ogłupia ludzkość."

"... zapytałam, dlaczego studenci tak źle o mnie myśleli skoro niczym ich ich nie obraziłam.
Zapytał, dlaczego osobnik dominowany, który zdobywa wiedzę, budzi niepoqj w każdym dominującym. (...)
- Może różnice między warstwami społecznymi wynikają nie z genomiki czy wrodzonej doskonałości,  ani nawet nie z dolarów,  lecz różnicy w posiadanej wiedzy?
(...)
- A pomyśl tak: fabrykanci to lustra, trzymane przed sumieniem czystokrwistych; to co w nich widzą, brzydzi ich. Więc winą obciążają lustra."

"Uprzedzenie jest jak wieczna zmarzlina"

"...prawdziwa wiedza bez doświadczenia jest jak pożywienie bez żadnych wartości."

"Śmiałość mie większa już teraz wzięła i zapytałem gościnię, czemu Profety z ich całym Bystroniem i w ogóle, chcą się nauczyć o Ludziach z Dolin. Czego ją niby mieliśmy nauczyć, czego jeszcze nie umiała? "Umysł, który poznaje, to umysł, który żyje", rzekła Maronym (...).

"Nie ma żadnej podróży, co cię choć trochę nie zmieni."
Kleinehexe
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 4181
Na forum od: 20 mar 2020 22:12

Re: Piękne fragmenty z książek przeczytanych

Post autor: Kleinehexe »

A to chyba najpiękniejszy dla minie fragment z tej książki i jej puenta (przepraszam, że przydługi, ale nie potrafiłam za wiele pominąć :roll: ).

„Cóż doprowadza do skutków? Złe czyny i czyny szlachetne.
Cóż doprowadza do czynów? Przekonania.
Przekonania zarówno nagrodą są, jak i polem bitwy – w głębi umysłu, jak i w jego zwierciadle: w świecie. Jeśli wierzym, że ludzkość drabiną jest plemion, areną starć, wyzysku i bestialstwa, to ludzkość taka z całą pewnością jest wtenczas powołana do istnienia, a historia Horroksów, Boerhaave’ów i Goose’ów zwycięży. Wam i mnie, zamożnym, uprzywilejowanym, do których los się uśmiecha, nie będzie działo się tak źle w tym świecie, pod warunkiem że fortuna będzie nam nadal sprzyjać. I cóż z tego, że sumienie gryzie? Po co podważać dominację rasy naszej, okrętów naszych wojennych, naszej schedy i naszego dziedzictwa? Po cóż walczyć z „naturalnym” (och, pokrętne słowo) rzeczy porządkiem?
Po cóż? Z takiego powodu: pewnego pięknego dnia świat z samych drapieżców złożony pożre sam siebie. Tak, diabeł pochwyci, co najbardziej z tyłu, i pociągnie tak, że to co z przodka było samego, będzie tym, co najdalej w tyle. W pojedynczym człowieku samolubność szpeci duszę; dla rodzaju ludzkiego samolubność jest zagładą.
Czy to właśnie ową entropią jest, zapisaną w naszej naturze?
Jeśli wierzym, że ludzkość wznieść się może ponad kieł i pazur, jeśli wierzym, że różnorodne rasy i religie mogą w tym świecie współistnieć tak spokojnie, jak siostry siedzą razem na drzewie kukui, jeśli wierzym, że przywódcy muszą być sprawiedliwi, że na przemoc nałożyć trzeba kaganiec, z władzy się rozliczyć, a bogactwa Ziemi i jej Oceanów sprawiedliwie rozdzielić, taki świat nadejdzie. Nic mię tu nie zwodzi. Najtrudniejszy to ze światów do urzeczywistnienia. Nieprosty postęp, jaki pokolenia wypracowały, zaprzepaścić może jedno pociągnięcie piórem krótkowzrocznego prezydenta czy cios szablą próżnego generała.
(…)
Już słyszę teścia ripostę: „oho, wybornie, sentymenta Wigów, Adamie. Wszelako mnie o sprawiedliwości nie praw! Jedź do Tennessee na ośle i przekonaj wieśniaków, że są ledwie malowanymi na biało Negrami, a ich Murzyni to Biali malowani na czarno! Płyń do Starego Świata, mów im, że prawa niewolników ich Imperium tak niezbywalnymi są, jak prawa belgijskiej królowej! Och, ochrypniesz, zbiedniejesz i posiwiejesz na wiecach! Będą na ciebie pluli, strzelali do ciebie, linczowali, urabiali medalami, wiejskie prostaczki będą tobą gardzić. Ukrzyżują cię! Adamie, marzycielu naiwny. Ten, kto do walki chce stanąć z wielogłowym smokiem ludzkiej natury, okupić musi zmagania okrutnym bólem, a jego rodzina razem z nim płacić jest przymuszoną! I dopiero, gdy wydasz śmiertelne tchnienie, pojmiesz, że żywot twój więcej nie znaczy niźli jedna kropla w nieskończonym oceanie!”
Lecz, czymże jest każdy ocean, jeśli nie morzem kropel?”
Kleinehexe
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 4181
Na forum od: 20 mar 2020 22:12

Re: Piękne fragmenty z książek przeczytanych

Post autor: Kleinehexe »

Dziś jestem smutny i nieszczęśliwy. Co mam począć? Stanę się zgorzkniały i stracę zaufanie do ludzi, bo zawiódł mnie jeden człowiek. Będę ział nienawiścią do tych, co odnaleźli swoje skarby, bo ja sam nie dotarłem do swojego. I zawsze będę dbał o tę odrobinę, którą posiadam, bo jestem za maluczki, by mieć cały świat.

Paulo Coelho, Alchemik

Takie oto pytanko do samego siebie....

Hi, hi! Sama do siebie tu piszę. Mam nadzieję, że ktoś czyta i nie umiera z nudów :lol:
Bibi2
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 4021
Na forum od: 07 kwie 2021 14:26

Re: Piękne fragmenty z książek przeczytanych

Post autor: Bibi2 »

[...] Przymierzają małżeństwo jak zbyt sztywne buty. Jeśli któraś para ciśnie , to ją w kąt, zamiast rozchodzić, poczekać aż się ułoży, ostatecznie do szewca nawet pójść. Kiedyś nosiło się obuwie całymi latami, nieraz i całe życie. Dzisiaj chlast do kosza i cap za nowe. Pierwszą porządną parę dorosłych trzewików pamiętam po dziś dzień. Ile na nich osadziło się wspomnień, ile radości i łez! Z małżeństwem powinno być tak samo. [...]

Jakie mądre te słowa

Katarzyna Kielecka - Pod tym samym niebem
Awatar użytkownika
Nutka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 31258
Na forum od: 20 lut 2015 19:53
Oddział NFZ: Świętokrzyski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Piękne fragmenty z książek przeczytanych

Post autor: Nutka »

Tak Basiu,mądre i jakie trafne porównanie ;)
Jeszcze kilkanaście lat temu,rozwód był rzadkością,a dziś ....
Dziś,młodzi nawet do tych ,tak zwanych "Drewnianych godów" nie potrafią wytrwać w związku ;)
Nawet dzieci podchodzą do tego,jak do porządku dziennego .... smutne ;)
Bibi2
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 4021
Na forum od: 07 kwie 2021 14:26

Re: Piękne fragmenty z książek przeczytanych

Post autor: Bibi2 »

[...] Miłość nie potrzebuje hierarchii czy definiowania. Jeśli ją czujesz , jeśli jest szczera, to zawsze będzie największa. Nieważne czy przyjdzie przed, czy po innej, tylko nie wolno się jej bać ani przed nią uciekać, bo to zwykłe zmarnowanie życia , a ono jest tylko raz i nigdy nie wiadomo,
na jak długo. [...]


Piękny fragment , najprawdziwsze słowa :serce:

Cytat pochodzi z książki Katarzyny Kieleckiej "Na tej samej ziemi "
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Piękne fragmenty z książek przeczytanych

Post autor: Felice »

„Każdy ma swój cytrusowy gaj i swoje drzwi. Zewsząd jest jakieś wyjście. Czasem tylko trzeba, by ktoś inny stanął obok i pomógł chwycić za klamkę.”

Katarzyna Kielecka, Cytrusowy gaj
ODPOWIEDZ