Przepisy na dania wigilijne

Kulinarny kącik kuracjuszy. Jeśli gotowanie to Twoja pasja i chcesz się tym podzielić, pisz w tym dziale. Mile widziana posiłki, diety mogące pomóc w różnych schorzeniach.
Regulamin forum
Uwaga! Zamieszczamy osobiście sprawdzone przepisy. Jeśli wstawiacie zdjęcia, powinny to być zdjęcia samodzielnie przygotowanych potraw.
W pozostałych zasadach pisania obowiązuje jak zwykle regulamin forum http://www.forum.nasze-sanatorium.pl/vi ... p?f=2&t=10 oraz netykieta.
Duszyczka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6079
Na forum od: 28 paź 2018 19:17

Re: Przepisy na dania wigilijne

Post autor: Duszyczka »

O jej... :o Śledzik na boczku... :roll: Każdy region ma swoje nietypowe zestawienia smaków. Ciężko mi go wyobracić.Chciała bym jednak popróbować. :D Może kiedyś Śląsk w Świeta odwiedzę.Widzę że warto.Nowa paleta smaków.
Awatar użytkownika
smuga
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 991
Na forum od: 25 sty 2017 21:57
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Przepisy na dania wigilijne

Post autor: smuga »

Duszyczka pisze: 09 gru 2018 11:55 O jej... :o Śledzik na boczku... :roll: Każdy region ma swoje nietypowe zestawienia smaków. Ciężko mi go wyobracić.Chciała bym jednak popróbować. :D Może kiedyś Śląsk w Świeta odwiedzę.Widzę że warto.Nowa paleta smaków.
Wierz mi to przełamanie smaków wbrew pozorów jest smaczne .Ja też nie przepadam za wszystkimi potrawami kuchni śląskiej , absolutnie odpada ,,moczka,, niby też słodka ale jest ale ! Jest to potrawa nazywana inaczej bryją i faktycznie ma konsystencje jak bryja , bleee :lol: :lol: :lol: Nie tknę się też słynnej śląskiej zupy siemieniotki , ja jej nawet wąchać nie potrafię ... :lol: :lol: :lol: Nigdy mnie dziadkowie do niej nie zmuszali ale nie mogli zrozumieć jak można tego nie lubić :lol: :lol: :lol: Dla tego moi rodzice już tylko grzybową podawali i ja też ;)
Duszyczka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6079
Na forum od: 28 paź 2018 19:17

Re: Przepisy na dania wigilijne

Post autor: Duszyczka »

Smuga...to skarb z Ciebie jeśli umiesz gotować.Na dodatek tradycyjne dania. :kwiat: Szacun wielki.Mój mąż tylko ziemniaki w mundurkach I to przypali i rozgotuje. :D Fajne macie nazwy potraw.Pierwszy raz słyszę.Zawitam tam na dłużej.Nasza kuchnia..czyli podlaska ma naleciałości rosyjskich tradycyjnych dań.Z przyczyn oczywistych.Daj wiecej takich przepisów. Fajne są. :kwiat:
Awatar użytkownika
Adela
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 8986
Na forum od: 12 lip 2014 15:10
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 9

Re: Przepisy na dania wigilijne

Post autor: Adela »

Dzisiaj już odłożyłam ładne,płaskie kapelusze suszonych podgrzybków do usmażenia w cieście :D .Gotuję je z innymi grzybkami suszonymi przeznaczonymi do innych potraw.Wywar grzybowy bardzo przydaje się do kapusty czy na zupę :D.bardzo przeze mnie lubianą.
Duszyczka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6079
Na forum od: 28 paź 2018 19:17

Re: Przepisy na dania wigilijne

Post autor: Duszyczka »

Pomysłowe bardzo. :kwiat:
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7780
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Przepisy na dania wigilijne

Post autor: darek »

smuga pisze: 09 gru 2018 11:26 Jeszcze jedna potrawa wigilijna goszcząca na naszym stole z tych regionalnych, to szałot ze śledziem ;) Niby sałatka ale skład taki jaki jadłam jeszcze u dziadków . Podstawa to śledzie , kiedyś takie z beczki solone z którymi było kupę roboty :lol: :lol: Teraz po prostu matiasy ;) Na 4 duże filety , 5 dużych ziemniaków gotowanych w łupinach , 4 ogórki kiszone ! jedna spora cebula ( może być czerwona , ładnie wygląda ) 20- 25 dkg wędzonego boczku , 2 jajka na twardo , sól , pieprz , 1/2 łyżeczki cukru , 2 łyżeczki musztardy :D Boczek pokrojony smażyć , można podłożyć do smażenia trochę smalcu . Kroimy ziemniaki w kostkę , ogórki , cebulkę , jajka , dokładamy skwareczki pozostawiając na patelni tłuszcz . Do tego tłuszczu dodać musztardy , ze 2 - 3 łyżki wody z ogórków , pieprz , sól do smaku ....kwaśno i słodko ;) Teraz wszystko mieszamy dodając pokrojone śledzie i polewamy tym sosikiem ( zero majonezów bo się zepsuje smak !!)....i w chłodne miejsce na przynajmniej godzinkę dla przegryzienia . Smacznego po śląsku :kwiat:
No super

nie ukrywam że nie byłbym sobą gdybym do Twych makówek nie dorzucił .. moreli ,aby troszkę obniżyć poziom cukru w makówkach od kilku lat do Twojej receptury na Mleku bo tylko takie są Właściwe dodaje paczkę 100 g suszonych moreli.

a Co droga Koleżanko bo zapomniałaś o Kulkach śledziowych .
Jutro idę kupić całe 3 kg bo chętnych jest wielu
Awatar użytkownika
smuga
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 991
Na forum od: 25 sty 2017 21:57
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Przepisy na dania wigilijne

Post autor: smuga »

Darku ...wiem , wiem że jeszcze morele można dodać ale mam w domu osobę co nie koniecznie je lubi wiec sobie odpuszczamy :D Kuleczki rybne też już wypadły z naszego menu :lol: :lol: :lol: a żeby smakowały jak należy ;) muszą być w zalewie octowej a my mamy już niestety szlaban na ocet :P
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7780
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Przepisy na dania wigilijne

Post autor: darek »

.. Mnie też nie WOLNO ale Mój Doktor / Profesor stwierdził że jak nie zje minimum 5 kulek po tygodniu w lodówce to Świąt nie ma :)
A na Wigilie to Nawet Mały Franek Jedna Dostanie bo Janek to wciągnie z Ojcem malutki słoik taki jest za ryba :)

Zamiast octu Spirytusowego . Jabłkowy lub ew winny ale On pozostawi smak
Najlepiej mix woda 30% 30% ocet spirytusowy 40 % jabłkowy plus co jest i tak w słoiku ziele angielskie wyciąga Ocet Broń Boże Cukier bo fermentuje
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7780
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Przepisy na dania wigilijne

Post autor: darek »

a jako Zupa Warzysz Smuszka
\Pochwol się ale tak szczerze
Bo u Nos tradycyjnie Dwie żurek z grzybkami ( Miały być od Cioci Maryanny bo ma ich 50 kg ususzonych :D )
oraz Córcia dla maluszków barszczyk niestety pod maluszków na swoim zakwasie i pierożkami od PraBabci kiere juz ufyrlała
Awatar użytkownika
smuga
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 991
Na forum od: 25 sty 2017 21:57
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Przepisy na dania wigilijne

Post autor: smuga »

Nie ma mocnych , na żaden ocet mnie nie namówisz ;) a raczej mój żołądek ....nawet za milion złotych :lol: :lol: :lol: Teraz od paru lat nie gotuję bo wyjeżdżamy i wtedy je się to co podadzą . A wcześniej to była zupa grzybowa z grzankami i chociaż były często zamrożone grzyby świeże to zupa musiała być tylko i wyłącznie z suszonych :D
ODPOWIEDZ