Zwolnienie czy urlop?

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20164
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: Felice »

Zwolnienie przysługuje na trzytygodniowa rehabilitację dzienną.Na tą w normalnym trybie nie.
forumowicz

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: forumowicz »

tak, ale ja pytam czy ktoś, kto ma zaplanowaną rehabilitacje w określonym terminie idzie do lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty i przedstawiając sytuację bierze zwolnienie lekarskie w związku z koniecznością leczenia. Zakładamy, że rehabilitacja ma odbywać się w godzinach pracy.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20164
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: Felice »

Ja zrozumiałam pytanie.
Obligatoryjnie nie przysługuje.Lekarz POZ nie ma obowiązku wystawiać zwolnienia,a rehabilitacje może odbywać się w cyklu popołudniowym.
forumowicz

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: forumowicz »

lekarz w ogóle nie ma obowiązku wystawiania zwolnienia. Aczkolwiek jeżeli chce to może -pytanie czy ktoś z takiej możliwości korzysta.
Czasami nie ma możliwości korzystania z rehabilitacji w godzinach popołudniowych.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20164
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: Felice »

Nie ma obowiązku,ale są sytuacje w których to zwolnienie jest przypisane.Nie trzeba z niego korzystać,ale można.
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7825
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: darek »

Casandra pisze:mam pytanie do osób pracujących: jeżeli korzystacie z rehabilitacji w miejscu zamieszkania w przychodni na podstawie skierowania od lekarza rehabilitanta albo od lekarza pierwszego kontaktu to bierzecie zwolnienie lekarskie czy nie?

Bardzo złożone PYTANIE

ok
Postaram się odpowiedzieć na swoim przykładzie
Otóż w roku 2015 lekarz rodzinny zalecił mi rehabilitacje w ośrodku ,który świadczy w/w zabiegi.
Tak kolejny raz musiałem opisać swój życiorys Doktorowi zatrudnionemu w tym ośrodku i - ..Zaordynował Mi zabiegi.
Niestety ośrodek pracował w godzinach 7-15
Wróciłem do Doktora i ten twierdząc ,że w drodze wyjątku wystawi mi druk L-4 ( miałem skomasowane 5 zabiegów w ciągu 4 godzin ) w ciągu 5 dni

W innym problem sam sie rozwiązał ponieważ pracował w godzinach 7-21 i po konsultacji z planistką z zabiegów korzystałem w godzinach po pracy
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7825
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: darek »

Niania pisze:
Casandra pisze:do czego musiał minąć pełny rok kalendarzowy?
Na wiek. 50 lat. porostu jak masz 51 to niema problemu. tak powiedziała pani księgowa jak ją zapytałam.

Nianiu co to za Księgowa ????????????????????????????????????????

Wg wytycznych ZUS -
Zasiłek chorobowy płaci zakład pracy w wymiarze 35 dni za pracownika do 50 roku życia od 36 dni przejmuje ZUS

Natomiast pracownik powyżej 50 roku czyli dzień po URODZINACH jego pracodawca płaci TYLKO pierwsze 15 dni NASTEPNE płaci ZUS
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7825
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: darek »

bozenkagr pisze:witam
Jednak jest możliwy pobyt w sanatorium na zwolnieniu. Zwolnienie wystawia lekarz w sanatorium. Nie prosiłam, nie załatwiałam, całkiem legalnie dostałam to zwolnienie i wysłałam do zakładu pracy. Urlop, który miałam, został przerwany na ten czas.
Proszę, nie piszcie, że to niemożliwe.
pozdrawiam
Zgadzam się to co pisze Bożenka ,ale JEST pewien NIUANS

Zwolnienie L-4 podczas pobytu w sanatorium ..UNIEMOŻLIWIA KORZYSTANIE Z ZABIEGÓW !!!

Oczywiście jest możliwość zachorowania , ale gdy wykorzystamy przysługujace zabiegi
forumowicz

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: forumowicz »

pytam, ponieważ z doświadczenia wiem, że nie zawsze da się zabiegi brać po godzinach pracy. Owszem, jak mam jakieś lasery, magnetroniki i inne krio to - zakładając że przychodna wykonuje zabiegi po południu i mam do niej na tyle blisko, że zdążę z pracy to mogę iść po pracy. Ale nie zawsze tak się da, czasami jak są to zabiegi wymagające udziału fizjoterapeuty trzeba przychodzić na wyznaczoną godzinę i ta godzina nie zawsze jest wyznaczona po południu. Np. ja w grudniu będę miała kąpiele lecznicze w szpitalu. Ten zabieg wykonywany jest od rana do 12. Pracuję od 7 do 15 .Na szczęście mam jeszcze urlop, który w tym roku będę musiała wziąć ale gdybym go nie miała to muszę zrezygnować z rehabilitacji. Poza tym akurat w tym roku mam taką sytuacje, że mam urlop, który przeznaczę na rehabilitację ale normalnie urlop jest dla mnie okresem, w którym wyjeżdżam na wypoczynek a nie leczę się.

W jaki sposób osoby zatrudnione maja korzystać z rehabilitacji? moim zdaniem uzasadnione jest rehabilitowanie się w ramach zwolnienia lekarskiego. A Wy jak sobie radzicie?
forumowicz

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: forumowicz »

darek,ale JEST pewien NIUANS

Zwolnienie L-4 podczas pobytu w sanatorium ..UNIEMOŻLIWIA KORZYSTANIE Z ZABIEGÓW !!!

Oczywiście jest możliwość zachorowania , ale gdy wykorzystamy przysługujace zabiegi

dlaczego zwolnienie uniemożliwia korzystanie z rehabilitacji?. Zgadzam się z Tobą jeżeli jest wystawione na np. zapalenie oskrzeli. Ale jeżeli zostanie wystawione na schorzenie, które związane jest z rehabilitacją i w czasie tego zwolnienia leczysz się właśnie na to schorzenie?. Ja tak miałam w tym roku w sanatorium i nikt tego nie kwestionował.
Ostatnio zmieniony 10 lis 2016 22:43 przez forumowicz, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ