Zwolnienie czy urlop?

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
forumowicz

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: forumowicz »

no i słusznie :D
nie dajmy się zwariować, w końcu na leczenie człowiek jedzie.
bebe14
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 96
Na forum od: 14 sie 2014 14:54
Staż sanatoryjny: 4

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: bebe14 »

Witam ja właśnie czekam na kolejny wyjazd w kolejce jestem 387 na dziś to się szykuje miedzy kwietniem a czerwcem na wyjazd dostałem na 28 dni i się zastanawiam co robić zbierać urlop czy pojechać na zwolnieniu Na pracy mi zależy bo do 40 jeszcze trochę mi brakuje a pracować trzeba i tak mam 36 dni urlopu bo pracuje z dofinansowaniem z perfon Na taki 28 dniowy pobyt trzeba 20 dni urlopu i po jednym ewentualnie przed i po czyli 22 dni Niedługo będę miał planowanie na następny rok i chyba pojadę jednak na urlopie choć ze zwolnienie tęz nie było by problemu bo po prostu odmawiam i ich nie biore bo wystarczająco długo miałem przerwę w pracy Jednak takie wyjazdy to trzeba wszystko planować wcześniej żeby było dobrze
stokrotka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 2572
Na forum od: 23 sty 2012 18:52

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: stokrotka »

mercedes ! Czy jeżdzisz do sanatorium w ramach L4 z ZUS czy NFZ ?
Bo wiem że z ZUS można ,ale NFZ ? Jeśli z NFZ to kto-jaki lekarz Ci L4 wypisuje- ten który wystawił wniosek o sanatorium, czy ten z sanatorium ?
Przeczytałam komentarze - i jakoś nie trafiłam na lekarza w sanatorium który by wypisal L4
Co prawda nie pytałam o to ,już na miejscu.Ale nawet gdy tam zachorowałam -kuracja z antybiotykiem .Nie byłam zwolniona z zabiegów a tym bardziej nie dostałam za ten okres zwolnienia.
Awatar użytkownika
maria123
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1596
Na forum od: 04 lis 2013 21:03
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: maria123 »

danusia57 pisze:
barbara-g1 pisze: Lekarz nie wypisze zwolnienia , no chyba że kuracjusz zachoruje w trakcie , ale wówczas nie będzie mógł korzystać z rehabilitacji .

:kwiat:
Miałam podobną sytuację przy ostatnim pobycie w sanatorium,zabrakło mi 3 dni urlopu żeby zakończyć rehabilitację.Nie dostałam zwolnienia lekarskiego,tyko wzięłam urlop bezpłatny :(
To chyba zależy od lekarza. Bo mi kiedyś zabrakło 9 dni urlopu i dostałam na ten czas zwolnienie bez problemu. Najpierw miałam zwolnienie, póżniej urlop. :D
Awatar użytkownika
mercedes
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 343
Na forum od: 02 mar 2012 13:58
Oddział NFZ: Warmińsko-Mazurski
Staż sanatoryjny: 17

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: mercedes »

Stokrotka -zwolnienie wypisuje mi legalnie lekarz rodzinny ten ktory wypisywal skierowanie jednak niekoniecznie on ale moj lekarz to robi i powiedzial ze moge bez obaw jechac na l-4 jesli lecze sie od dlyzszego czasu jak na razie nikt mi nie negowal tego - pozdrawiam
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: Fionka »

Rozumię że cały czas piszecie o san. z NFZ-tu.Tylko jednego nie pojmuję.Czytając o wyjazdach z NFZ napisano czarno na białym że w ramach urlopu (dotyczy zatrudnionych). Na jakie to schorzenie lekarz POZ-tu wystawia 21 dni zwolnienia jednorazowo :?:
forumowicz

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: forumowicz »

Mi wystawił na ponad 30 dni na narząd ruchu tzn, wpisał konkretne schorzenie, które w tym pojęciu się mieści. Narząd ruchu miałam wpisany w skierowaniu do sanatorium NFZ. Zwolnienie wystawił inny lekarz niż ten który kierował do sanatorium. Jak piałam wcześniej - ani NFZ ani ZUS nie zakwestionował mi tego zwolnienia.
W ustawie jest napisane, że leczenie sanatoryjne odbywa się na urlopie, żeby wykluczyć roszczenia o zwolnienie. Nigdzie jednak nie jest wskazane, że bezwzględnym zakazem jest objęty wyjazd na zwolnieniu lekarskich. Może to i luka prawna - jak powszechnie wiadomo - co nie jest zabronione jest dozwolone. A może tak ma być - otwiera w uzasadnionych przypadkach drogę do pozyskania zwolnienia.
Zawsze wyjeżdżam do sanatorium na leczenie na zwolnieniu lekarskim - nawet jak jadę prywatnie. Tylko że wtedy wyjazdy są krótsze. Jeszcze nigdy nikt mi takiego zwolnienia nie zakwestionował. Ani mi ani nikomu z moich znajomych - bo niektórzy też jeżdżą.
No bo niby z jakiego tytułu mają kwestionować?
Awatar użytkownika
serendipity
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 495
Na forum od: 17 gru 2011 18:45
Oddział NFZ: Dolnośląski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: serendipity »

Ja tego nie rozumiem. Czyli możesz jechać do sanatorium z nfz, albo prywatnie, będąc na zwolnieniu lekarskim? Bo ja nie mogę, jak już kiedyś pisałam, lekarz się wypowiedział, że nie można, nfz też w info o przydzieleniu numeru pisze, że tylko w ramach urlopu. Więc może napisz, jak to organizujesz, to podglądnę i zastosuję ;) Pewnie nie tylko ja.
forumowicz

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: forumowicz »

tak , dlatego że jadę na leczenie, na schorzenia, które są w kartotece prowadzonej przez lekarza , który te zwolnienie wystawia. Na schorzenia, które wymagają leczenia.
Nie dostajesz zwolnień na swoje choroby? :)
Zmień lekarza.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20163
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: Felice »

nfz też w info o przydzieleniu numeru pisze, że tylko w ramach urlopu
NFZ podaje do wiadomości że tego zwolnienia nie zapewnia obligatoryjnie.Nie jest użyte słowo "tylko",a w ramach urlopu.Jesteś przykładowo na długim zwolnieniu, w tym czasie dostajesz sanatorium - to przecież nie przerwiesz zwolnienia i nie weźmiesz urlopu.
Moim zdaniem od lekarza prowadzącego zależy jak do tego podejdzie.
To znalazłam w przepisach prawa pracy.
"Za czas pobytu w sanatorium przysługuje zwolnienie lekarskie płatne w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Natomiast za pobyt w szpitalu uzdrowiskowym - 70 proc. Od stycznia tego roku jedynie pracownikom po 50. roku życia, za okres pobytu w szpitalu uzdrowiskowym od 15 do 33 dni, przysługuje miesięczny zasiłek chorobowy w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Od powyższych reguł są jednak wyjątki, kiedy to za pobyt w szpitalu uzdrowiskowym lub sanatorium pracownik otrzymuje zasiłek w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Należy do nich np. leczenie związane z rehabilitacją powypadkową."
"WAŻNE! Pracodawca nie ma obowiązku udzielenia urlopu na czas pobytu w sanatorium. "
ODPOWIEDZ