rehabilitacja ambulatoryjna

Inne tematy okołosanatoryjne, nie mieszczące się w powyższych działach.
viva15
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 30
Na forum od: 08 mar 2011 22:11

rehabilitacja ambulatoryjna

Post autor: viva15 »

Witam.
Czy jest limit na ilość zabiegów branych ambulatoryjnie w ramach NFZ w ciągu roku? Czy jest -lub nie ma -kumulacii schorzeń? tzn osobna ilość zabiegów na każde schorzenie . Proszę, jak ktoś coś w temiacie o info.

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20127
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: rehabilitacja ambulatoryjna

Post autor: Felice »

Nic nie słyszałam o limitach.Wiem tylko,że nie można robić zabiegów na dwa kolana,bo zapłacą za jeden,jeden odcinek kręgosłupa,a nie cały...itd.
Biorąc pod uwagę kolejki,o nie wiem,czy uda się zrobić za wiele.
forumowicz

Re: rehabilitacja ambulatoryjna

Post autor: forumowicz »

ja mogę napisać na swoim przykładzie . W tym roku miałam 30 zabiegów w przychodni w marcu na kręgosłup i 70 na przełomie lipca i sierpnia na kk dolne. We wrześniu byłam w sanatoriom czyli kolejne 54 zabiegi i w grudniu mam zaplanowane jeszcze 30. Czyli razem 184.
Gdzieś na stronie któregoś NFZ w jakimś rozporządzeniu czytałam, że chyba są jakieś limity ale dość wysokie. Prawda jest taka że o to w placówkach służby zdrowia, które te zabiegi wykonują nikt nie pyta o odbytą rehabilitację. Prędzej zapyta Cię lekarz leczący, który wystawia skierowania bo rzeczywiście niektórzy lekarze nie chcą za duża kierować na rehabilitację. Ja z tym problemu nie mam, bo jak nie jeden lekarz wypisze to inny ale koleżanka, która mieszka w mniejszej miejscowości ma jedna przychodnię w swoim siole i jednego lekarza to czasem ma problemy i lekarz nie chce wystawiać za dużo. Zawłaszcza, że ona na zabiegi chodzi właśnie do tej przychodni w której pracuje ten lekarz i te jej zabiegi obciążają przychodnie i lekarza jeśli chodzi o limity w funduszu.
Wiesz, myślę, że dopóki nie ma systemu, w którym każdy lekarz będzie widział kompleksowy przebieg Twojego leczenia to raczej nikt nie będzie w stanie tego ogarnąć i trudno będzie wprowadzić limity. I nie słyszałam jeszcze, żeby fundusz za wykonane zabiegi nie zapłacił przychodni.

A jeśli chodzi o to co Felice pisze - ja zawsze mam masaż CAŁEGO kręgosłupa a nie części i zabieg na dwa kolana. Bo dwa są chore.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20127
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: rehabilitacja ambulatoryjna

Post autor: Felice »

A jeśli chodzi o to co Felice pisze - ja zawsze mam masaż CAŁEGO kręgosłupa a nie części i zabieg na dwa kolana. Bo dwa są chore.
Ja też mam obydwa chore i tam gdzie da się zrobić razem (magnetronik np) robią razem,ale już fonoforezy nie,bo to są dwa oddzielne zabiegi na każde kolano.To tak przykładowo.
Masaż mogą zrobić całego,ale w jednym czasie 15,lub 10 minut.Nie wiem jaki to zysk dla kręgosłupa.Szyjny robiony jest razem z obręczą barkową i 10 minut tylko na ten odcinek to mało.Ja piszę o masażu profesjonalnym a nie o głaskaniu i klepaniu pleców.
Żadna przychodnia nie jest instytucją charytatywną i nikt nie zrobi czegoś gratis.A NFZ traktuje każdą rękę czy nogę oddzielnie.
forumowicz

Re: rehabilitacja ambulatoryjna

Post autor: forumowicz »

no tak, masaż kręgosłupa rzeczywiści zazwyczaj trwa 10-15 minut. Dużo zależy od tego jak zagadam masażystę. Kolana zawsze mam dwa robione, przeważnie mam krio i laser. I pewnie są rozliczane jako oddzielne punkty.
Przychodnie nie działają charytatywnie ale mi chodziło o to że jeżeli przychodnia nie mieści się w limitach to fundusz może nie zapłacić.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20127
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: rehabilitacja ambulatoryjna

Post autor: Felice »

I pewnie są rozliczane jako oddzielne punkty
Właśnie problem polega na tym,że nie są rozliczane jako oddzielne punkty.Mnie rozkładano zabiegi na dwa cykle,żeby rozliczyć się z NFZ.
forumowicz

Re: rehabilitacja ambulatoryjna

Post autor: forumowicz »

nie wiem czy dobrze rozumiem - najpierw robili Ci jedno kolano a za dwa tygodnie drugie? :shock:
Ja tak nigdy nie miałam. W tej sytuacji nawet czasu na rehabilitację bym nie znalazła, pracuję.
Fakt, ze ostatni raz kolana z NFZ-tu w przychodni miałam robione w listopadzie ubiegłego roku ( w tym roku tylko w sanatorium NFZ i Z ZUS-u) więc może coś się zmieniło....
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20127
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: rehabilitacja ambulatoryjna

Post autor: Felice »

Dokładnie tak,najpierw miałam jeden rodzaj ćwiczeń i,po dwóch tygodniach terapię manualną,no i fizjoterapię.Dokupowałam sobie basen i tak chodziłam przez miesiąc.Inaczej NFZ zapłaciłby tylko za jedną rehabilitację.Zajrzyj do ZIPu i zobacz jak dziwnie to jest rozliczane.
forumowicz

Re: rehabilitacja ambulatoryjna

Post autor: forumowicz »

zajrzałam właśnie.
Ultradźwięki miejscowe - liczba 2 koszt 11,52
impulsowe pole magdnetycze niskiej częstotliwości - liczba 1 koszt 2,88
krioterapia miejscowa (pary azotu) - liczba 2 koszt 15,36

czyli tam, gdzie każde kolano należało potraktować oddzielnie to mam liczone jako dwa zabiegi a magnetronik czyli dwa kolana w kole za jednym zamachem jako jeden zabieg. Ale rozliczyli mi to razem, miałam to robione jednego dnia. I tak przez dwa tygodnie.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20127
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: rehabilitacja ambulatoryjna

Post autor: Felice »

To w mojej przychodni rehabilitacyjnej tak nie chcą :(
ODPOWIEDZ