Rymanów Zdrój moje wędrówki

Rymanów-Zdrój okiem kuracjusza.
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Rymanów Zdrój moje wędrówki

Post autor: BozenaMat »

Grzegorz.......... A tam medal....... robię to z przyjemnością. Takie wspominanie miejsc, gdzie byłam. I bardzo dziękuję za zainteresowanie się tymi moimi wędrówkami.
A w Krośnieńskim Muzeum Szkła też byłam, ale jeszcze nie zdążyłam zamieścić relacji :D Będzie może wieczorem :D
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
zawiela
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1227
Na forum od: 02 sty 2013 08:44
Oddział NFZ: Podlaski
Staż sanatoryjny: 6

Re: Rymanów Zdrój moje wędrówki

Post autor: zawiela »

Bożenka,Ciebie Nfz czy Zus,powinien wysyłać raz na kwartał do sanatorium :) :serce: :kwiat: :kwiat: :kwiat:
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Rymanów Zdrój moje wędrówki

Post autor: BozenaMat »

Zawiela............. jestem za, jestem za.......... :D Podoba mi się ten pomysł :D
Ile to pięknych szlaków w tej naszej Polsce? Oj......... tylko pogoda i mogę się "kurować" :lol:
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Rymanów Zdrój moje wędrówki

Post autor: BozenaMat »

Ciąg dalszy zwiedzania Krosna :)
20181023_154307.jpg
Dawny Budynek Towarzystwa Zaliczkowego. Jest to dwukondygnacyjna budowla wzniesiona w latach 1893-1894 w stylu neorenesansowym, według projektu Adolfa Stapfa.
W elewacji frontowej uwagę zwraca dwukolumnowy portyk znajdujący się przy głównym wejściu oraz dekoracyjne obramienia okien. Tuż pod okapem dachu umieszczony jest sgraffitowy fryz przedstawiający założycieli towarzystwa oraz sceny związane z tkactwem i przemysłem naftowym.
20181023_152525.jpg
Dom Dziecka im. Ks. Z. Gorazdowskiego prowadzony jest nieprzerwanie od 1899 roku przez Zgromadzenia Sióstr Św. Józefa w Krośnie. Placówka mieści się w zabytkowym budynku, liczącym ponad sto lat.
20181023_150207.jpg
W Krośnie przy samym Rynku ma swoją siedzibę nietypowe muzeum. Centrum Dziedzictwa Szkła. To połączenie mini huty szkła z centrum wystawienniczo - kulturalnym. Możemy osobiście zobaczyć jak działa piec hutniczy i wydmuchać wazon czy też szklany kwiat. Możemy spróbować swoich sił przy zdobieniu szkła i grawerowaniu na szkle. Możemy podglądać jak tworzone i zdobione są witraże, bombki i piękne szklane figurki.
Ja jednak miałam za mało czasu więc tylko zwiedziłam galerię szkła.
20181023_151131.jpg
Wystawa w Muzeum Szkła - kadź z szamotki do wytopu szkła. Co 5 lat jest rozbijana i robią nową. Podobno taki jest okres użytkowania.
20181023_150154.jpg
Przed Centrum Dziedzictwa Szkła stoi pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pomysł budowy pomnika zrodził się już w 1935 roku. Realizację tego planu pokrzyżował wybuch wojny. Po 1945 roku z wiadomych względów nie było to również możliwe. Dopiero w pierwszych latach XXI wieku projekt uhonorowania Marszałka doczekał się realizacji. Obywatelski Komitet Budowy Pomnika ogłosił konkurs, który wygrał artysta rzeźbiarz Władysław Dudek z Krakowa. Pomnik odsłonięto 15 sierpnia 2005 roku w dniu Święta Wojska Polskiego.
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Rymanów Zdrój moje wędrówki

Post autor: BozenaMat »

20181023_152502.jpg
Krosno jest ściśle związane z narodzinami światowego przemysłu naftowego. Wszystko za sprawą Ignacego Łukasiewicza – polskiego konstruktora prototypu lampy naftowej i założyciela pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej w Bóbrce koło Krosna. Ignacy Łukasiewicz był też współtwórcą Towarzystwa Zaliczkowego w Krośnie – odpowiednika dzisiejszej kasy spółdzielczej - w którym na co dzień prowadził interesy i działalność charytatywną. Po dzień dzisiejszy gmach funkcjonuje w mieście i przywołuje na myśl historyczne, związane z naftą wspomnienia.
Ignacy Łukasiewicz znacząco przyczynił się do rozwoju Krosna i okolic w II połowie XIX wieku i sprawił, że stało się ono ważnym miejscem na naftowej mapie świata. Nic więc dziwnego, że turyści i mieszkańcy mogą dziś podziwiać jego pomnik (wzniesiony w 1932 roku), zlokalizowany w samym centrum miasta (przy budynku Rady Miasta).
20181023_152117.jpg
Gotycki kościół franciszkanów pw. Nawiedzenia NMP to najstarszy kościół krośnieński, którego prezbiterium powstało jeszcze za czasów przedlokacyjnych, pod koniec XIII w. Ostateczny kształt świątynia uzyskała w połowie XV w. Kościół franciszkański spłonął niemalże całkowicie w 1872 r. W pożarze zniszczone zostało całe ruchome wyposażenie wnętrza.
20181023_153310.jpg
Kościół kapucynów pw. Podwyższenia Krzyża Świętego został wzniesiony na zewnątrz linii miejskich murów obronnych, w latach 1771-1811. Jest jednym z najpóźniej wybudowanych kościołów barokowych w Polsce. Rozczłonkowana, bogato zdobiona elewacja zachodnia stanowi ewenement wśród zwykle surowych, oszczędnych w wyrazie kościołów zakonu kapucynów. Na osi fasady znajduje się płycina z malowidłem przedstawiającym Chrystusa na krzyżu, pochodzącym z pierwszej połowy XIX w.
20181023_161040.jpg
Krośnieńska nekropolia miejska powstała prawdopodobnie w 1786 roku. Założono ją poza ówczesnymi granicami miasta w wyniku zamknięcia czynnego od XIV wieku cmentarza przy kościele farnym pw. Świętej Trójcy. Najstarsze zachowane na cmentarzu groby pochodzą z początku XIX wieku. Stary Cmentarz użytkowany był do początku lat dwudziestych XX wieku. Ostatecznie zamknięty został w roku 1954. Spoczywa na nim wielu zasłużonych mieszkańców Krosna, między innymi prezydenci, lekarze, artyści, prawnicy, działacze niepodległościowi czy żołnierze polegli w czasie polskich powstań narodowych oraz I wojny światowej. W centralnej części cmentarza znajduje się pomnik ufundowany w 1903 roku przez krośnian dla uczczenia powstańców styczniowych. Teren cmentarza został wpisany do rejestru zabytków i objęty jest ochroną konserwatora zabytków
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Rymanów Zdrój moje wędrówki

Post autor: BozenaMat »

I jeszcze jedno miejsce....... niezbyt chlubne dla mieszkańców Krosna.
20181023_153444.jpg
W dniach 9 -11.09.1944 r. Armia Czerwona toczyła z wojskami niemieckimi walkę o wyzwolenie Krosna. 11 września po nocnym szturmie wojska radzieckie zajęły miasto. Podczas walk na ulicach miasta poległych żołnierzy grzebano w różnych miejscach, w tym na skwerze przy klasztorze OO. Kapucynów gdzie pochowano 41 żołnierzy.
Miejsce pochówku żołnierzy nieopodal klasztoru miało być tymczasowe. Tymczasem na początku 1954 r. pion polityczny Armii Czerwonej nakazał ówczesnym władzom polskim wznieść pomnik ku czci poległych w walkach o Krosno. Miejsce obok klasztoru wybrał sowiecki komendant miasta, kpt. gwardii Mikołaj Maszakow. Pomnik wznoszono z pieniędzy zebranych siłą od krośnieńskich kupców i zakładów przemysłowych. Pomnik powstał w ekspresowym tempie i już 4 września nastąpiło jego odsłonięcie.
Niechciany pomnik nie raz był już dewastowany oraz podejmowano próby jego usunięcia. Pierwsza próba jego wysadzenia podjęta przez grupę krośnieńskiej młodzieży miała miejsce już w listopadzie 1945 roku, tj. niespełna 2 miesiące po jego odsłonięciu.

I to wszystkie moje wędówki. Wczoraj i dziś był tylko krótki spacer po Rymanowie... pogoda niestety nie sprzyjała. Jutro jeszcze pożegnanie ulubionych miejsc w Rymanowie i.......... w sobotę ruszam do domu. Mam nadzieję, że Was nie zanudziłam :D
Wszystkim dziękuję za odwiedziny :kwiat:
Awatar użytkownika
Samosia
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1236
Na forum od: 09 lut 2017 21:58
Oddział NFZ: Śląski

Re: Rymanów Zdrój moje wędrówki

Post autor: Samosia »

BozenaMat Wielkie Dzięki :kwiat: :serce: :kwiat: :serce: :kwiat: :serce: :kwiat: Każdy Twój opis czytałam z zaciekawieniem :D BRAWO TY :kwiat: :kwiat: :kwiat:
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Rymanów Zdrój moje wędrówki

Post autor: BozenaMat »

Samosia......... to ja bardzo dziękuję za odwiedziny mojego tematu :kwiat:
Miło mi, że te relacje się spodobały :)
Awatar użytkownika
BG63
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 25
Na forum od: 07 sty 2019 16:31
Oddział NFZ: Mazowiecki

Re: Rymanów Zdrój moje wędrówki

Post autor: BG63 »

piękne widoki warto jechać dla samych widoków i oczywiście podreperować zdrowie. Ciekawi mnie czy można wypożyczyć rower na te fajne wędrówki było by lżej :D
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Rymanów Zdrój moje wędrówki

Post autor: BozenaMat »

Spacerując po Centrum Rymanowa widziałam ogłoszenie, że przy Sanatorium Świtezianka, przy ulicy Kasztanowej jest wypożyczalnia rowerów. Może i jest jeszcze inne miejsce, ale nie byłam tym zainteresowana więc być może przegapiłam :)
Będąc już na miejscu z pewnością łatwo będzie się dowiedzieć o wypożyczalniach (o ile są).
ODPOWIEDZ