Rymanów Zdrój moje wędrówki

Rymanów-Zdrój okiem kuracjusza.
Awatar użytkownika
Hipokryt
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 7543
Na forum od: 11 lut 2015 18:49
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 21

Re: Rymanów Zdrój moje wędrówki

Post autor: Hipokryt »

Genialny pomysł :D Popieramy i czekamy na konkrety :lol:
Czy jednak dotyczy to odwiedzin Rymanowa i poznania szlaków Bozenki?
Awatar użytkownika
Nutka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 31258
Na forum od: 20 lut 2015 19:53
Oddział NFZ: Świętokrzyski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Rymanów Zdrój moje wędrówki

Post autor: Nutka »

BozenaMat pisze: 21 paź 2018 12:34
Nutko.......... To na wiosnę trzeba zorganizować jakąś wędrówkę..... :) Ja jestem za..... powiem więcej.. bardzo za :D :D
To jak będę jechać w maju,to Cię za grzywkę złapię z sobą :?
Akurat mam przystanek w Tarnowie :D
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Rymanów Zdrój moje wędrówki

Post autor: BozenaMat »

Felice........ to może kiedyś uda się gdzieś tam połazić po górkach :)

Hipokryt..... temat miejsca wędrówek otwarty....... blizej wiosny można go podjąć i coś ustalić. Mnie w zasadzie każde miejsce pasuje. Byle wędrować :)

Nutko...... trzymam za słowo...... :D Targać mnie nie trzeba, wystarczy hasło i ruszam :D
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Rymanów Zdrój moje wędrówki

Post autor: BozenaMat »

Wczoraj nie wytrzymałam w pokoju i ruszyłam do Iwonicza Zdroju. Wprawdzie busem, ale w Iwoniczu trochę pochodziłam, to dzień był udany.
Trochę fotek z wyjazdu – dedykuję je Szantiemu. Mówiłam, że przygotuję Ci grunt :D :D :D
Wprawdzie to tylko mała namiastka Iwonicza, wiele jeszcze zostało do zobaczenia, ale… co udało mi się zwiedzić, zobaczyć, to wklejam.
20181020_152308.jpg
Stary pałac nazywany dawniej "Modrzewiowym pałacem" jest najstarszym zabytkowym obiektem w Iwoniczu - Zdroju. Obiekt ten służył jako letni pałac hrabiostwa Załuskich. Stary Pałac wzniesiony został w 1837 roku wg projektu prof. Amelii z Ogińskich Załuskiej współzałożycielki uzdrowiska Iwonicz-Zdrój. Obecnie znajduje się tu Siedziba Zarządu „Uzdrowisko Iwonicz„ S.A.
20181020_152037.jpg
Bazar – okazały obiekt wzniesiony w roku 1875. Obecny "Bazar" został wzniesiony na miejscu poprzedniego budynku o tej samej nazwie. Ten okazały drewniany, dwupiętrowy obiekt zbudowany został w latach 1876 – 1880 na planie zbliżonym do litery "H" z krytymi tarasami i podcieniami wspartymi na słupach oraz ozdobnymi zewnętrznymi balkonami.
W narożniku południowo zachodnim wzniesiona zestala na rzucie kwadratu trzypiętrowa wieża z widoczną dużą, okrągłą tarczą zegarową i tarasem widokowym nakrytym wielospadkowym dachem. "Bazar" pierwotnie stanowił luksusowy hotel dla gości uzdrowiska, obecnie mieszczą się w nim lokale handlowe oraz mieszkania dla pracowników uzdrowiska.
20181020_152656.jpg
Ten dominujący na iwonickim deptaku obiekt zaprojektował Feliks Księżarski. Budynek łazienek wzniesiony jest na planie wydłużonego prostokąta, murowany, otynkowany, jednopiętrowy z trzema ryzalitami i trzema wejściami w tym jedno wejście bezpośrednio z mostku nad Iwonickim Potokiem. Pierwotnie był to budynek parterowy zbudowany w 1839 r. W latach 1869 – 1875 został przebudowany w stylu secesji. Obecnie mieszczą się w nim pokoje dla kuracjuszy.
A z lewej strony Pijalnia Wód Mineralnych – obiekt położony w centrum uzdrowiska z wnętrzem stylizowanym na oranżerię, z bogatą listwową dekoracją geometryczną nawiązującą do elementów klasycyzmu w wydaniu ogrodowym. Znajduje się tutaj sklep firmowy własnych produktów leczniczych i kosmetycznych „Iwoniczanka” oraz galeria sztuki. Obiekt wyposażony jest w bezpłatny dostęp do sieci Internet WiFi. Iwonickie wody lecznicze należą do wód typu chlorkowo-wodorowęglanowo-sodowych, jodkowych, termalnych z zawartością wolnego dwutlenku węgla.
20181020_154939.jpg
Altana "Glorietka" - mały otwarty pawilon usytuowany jest na placu Karola i Józefa Załuskich, na skraju Parku zdrojowego (obok Pijalni Wód). Został wzniesiony w 1837 roku nad źródłami Karola i Amelii u podnóża Góry Przedziwnej. Zbudowany jest w kształcie glorietty.
Jest to ośmioboczna altana z kolumnami osadzonymi na wysokich podstawach, na których spoczywa kopulaste zadaszenie. W pawilonie tym ówcześni goście uzdrowiska pili wodę ze źródeł "Karola" i "Amelii" nazwanych tak przez prof. dr. Józefa Dietla dla upamiętnienia odnowicieli uzdrowiska.
Niestety źródła te w latach 60 - tych XX wieku uległy wysłodzeniu i zanikły. Pozostał tylko "Pawilon nad Źródlami".
20181020_155155.jpg
Przy Altanie Źródło Józefa. W roku 1835 nad ujęciem jednego z najstarszych źródeł - Józefa, postawiony został drewniany kiosk. Kiosk posiadający podcienia wsparty był na czterech kolumnach. Obecny niewielki pawilon pochodzi z lat dwudziestych XX wieku.
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Rymanów Zdrój moje wędrówki

Post autor: BozenaMat »

20181020_155956.jpg
Dom Zdrojowy zbudowany został w stylu neoklasycystycznym w 1860 r. Powstał z inicjatywy właścicieli uzdrowiska hr. Załuskich. Przy jego budowie wzorowano się na obiektach wzniesionych w uzdrowiskach austriackich. Po II wojnie światowej restauracja została zamieniona na stołówkę a sala balowa na kino, pokoje natomiast zostały adaptowane na mieszkania dla pracowników uzdrowiska. Obecnie w "Domu Zdrojowym" funkcjonuje między innymi kino, restauracja, informacja turystyczna.
20181020_154705.jpg
"Biały Orzeł" jest jednym z największych i i najładniejszych obiektów uzdrowiskowych. Został wzniesiony w 1912 roku. Zbudował go mistrz ciesielski z pobliskiej Klimkówki Florian Wajs i jego bracia Jan i Antoni. Jest to obiekt drewniany zbudowany w modnej w uzdrowiskach secesji szwajcarskiej z kamiennym parterem, na którym znajduje się taras. Obecnie mieści się w nim sanatorium uzdrowiskowe.
20181020_154902.jpg
"Krakowiak" jest obiektem usytuowanym na końcu iwonickiego deptaka. Modrzewiowa willa zbudowana została w stylu szwajcarskim w latach 1865 – 1868. Uroku budynkowi dodawała piękna trójprzęsłowa weranda.
20181020_160249.jpg
"Mały Orzeł" pochodzi z 1923 roku. Przyjmował w nim dr Jakub Handzel. Obecnie jest nieczynny, popada w ruinę.
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Rymanów Zdrój moje wędrówki

Post autor: BozenaMat »

20181020_150437.jpg
Źródełko Bełkotka - trzeba iść tak z kilometr pod górkę nowo położonym chodnikiem. Trwają prace przy nim, jest na razie nieczynne.
Źródło wody "Bełkotka" wspomagane jest gazem ziemnym, którego w okolicy nie brakuje. Woda z ulatniającym się gazem tworzy bulgotanie na miarę bełkotu, jakby woda miała nam coś do powiedzenia.
Od początku istnienia "Bełkotka" była wielką atrakcją dla kuracjuszy, natchnieniem dla malarzy i poetów.
Na kamieniu zamocowana jest twarz Wincentego Pola oraz wiersz o źródle.
„W cieniu tych lasów coś tam szamrząc słodko,
Dziś jak przed laty witasz nas Bełkotko….”
20181020_145726.jpg
Idąc do Źródełka Bełkotka mijamy Jaz na potoku Bełkotka z obeliskiem z piaskowca: „Pamięci Karola hr. Załuskiego fundatora Zakładu Zdrojowego w Iwoniczu” …… Obelisk został wzniesiony w 1856 r. - pięknie zatopiony wśród drzew. W przypadającym w 2003 roku jubileuszu 425 – lecia Iwonicza-Zdroju obelisk był restaurowany.
20181020_151414.jpg
Nowobudowane tężnie (ma ich być 4) – na początku trasy do Źródełka Bełkotka
20181020_151441.jpg
Park Zdrojowy – miejsce spacerów i odpoczynku kuracjuszy
20181020_151706.jpg
Zegar słoneczny usytuowany jest na skraju parku - powyżej Placu Dietla. Zegar wykonany z kamienia piaskowego jest zegarem horyzontalnym. Został wykonany w 1837 roku i upamiętnia rok wskrzeszenia zakładu zdrojowego.
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Rymanów Zdrój moje wędrówki

Post autor: BozenaMat »

20181020_144632.jpg
Ponad deptakiem uzdrowiska Iwonicz-Zdrój, u podnóża góry Borowinowej widoczne są dwa kościoły stojące obok siebie. To kościół stary i nowy.
Stary drewniany ma ciekawą architekturę i ładny stylowy wystrój wnętrz. Zbudowano go w 1896 roku. Kościółek ma konstrukcję szkieletową, typową dla kościołów zachodnioeuropejskich. Jest p.w. św. Iwona. To fundacja rodziny Załuskich.
20181020_144918.jpg
Wnętrze drewnianego Kościółka
20181020_144714.jpg
Za Kościołem stoi Figura św. Ojca Pio. Znajduje się w murowanej kamiennej grocie. Przywieziona została z San Giovanni Rotondo w 2006 roku przez pielgrzymów z Iwonicza-Zdroju.
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Rymanów Zdrój moje wędrówki

Post autor: BozenaMat »

20181020_153429.jpg
Powstały w Iwoniczu-Zdroju kompleks skoczni narciarskich należał do klubu narciarskiego Górnik Iwonicz, najstarszego klubu narciarskiego na Podkarpaciu, założonego w 1925 r. Były to trzy skocznie usytuowane w dolinie "Na Kawalcach". Obecnie po skoczniach pozostały jedynie progi, fragmenty metalowych schodów, fragmenty drewnianych rozbiegów oraz metalowa wieża sędziowska. Na zeskoku natomiast został wzniesiony amfiteatr. Obiekt składa się z trzech części: wiaty narciarskiej, pomieszczeń administracyjno socjalnych oraz sceny letniej. Dwuspadowy dach przykrywający obiekt o zmiennym kacie nachylenia pokryty jest mchem, porostami oraz roślinami pnącymi.
20181020_154027.jpg
Idąc do Amfiteatru można napotkać miejsce ćwiczeń. Znalazłam takie jedno w Iwoniczu (być może jest ich więcej). Rymanów ma aż takie miejsca :D
20181020_160124.jpg
Na skraju Placu Wojciecha Oczki rośnie sobie od około 250 lat ogromny dąb szypułkowy. Obwód pnia tego "drzewka" wynosi 330 cm, a jego czubek znajduje się na wysokości 20 m od ziemi. Mieszkańcy Iwonicza twierdza, że dąb rośnie tutaj od zawsze. Dąb został wpisany na listę Pomnik Przyrody.
20181020_160106.jpg
Pomnik dr. Wojciecha Oczki powstał w rocznicę 400 – lecia Iwonicza-Zdroju. Został wykonany przez miejscowego rzeźbiarza Władysława Kandefera. Na pomnik składają się dwa bloki skalne położone na murowanej kamiennej podstawie. Stoi pod ogromnym dębem (zdjęcie wyżej).
20181020_160429.jpg
Metalowy Krzyż Milenijny został postawiony i poświęcony w listopadzie 2000 r. Znajduje się nieopodal tego wielkiego dębu. U stóp krzyża posadowiony jest kamienny obelisk upamiętniający Rzeczpospolitą Iwonicką powstałą po wyzwoleniu Iwonicza i przyległego terenu przez żołnierzy AK w dniu 26.07.1944 roku. Pod Krzyżem Milenijnym w dniu 11 listopada 2001 r. złożono ziemię z miejsc uświęconą krwią Polaków.
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Rymanów Zdrój moje wędrówki

Post autor: BozenaMat »

To jeszcze "pomnikowy" post :D
20181020_152302.jpg
Pomnik Józefa Dietla, który do Iwonicza po raz pierwszy przybył w 1856 r. Dwa lata później wydał pracę pt. "Źródła lekarskie w Iwoniczu". W pracy tej zawarł wiele wskazówek dotyczących rozwoju i modernizacji uzdrowiska. Józef Dietl w sposób istotny przyczynił się do rozwoju iwonickiego uzdrowiska nazywając Iwonicz "księciem wód jodowych".
20181020_155356.jpg
Pomnik poświęcony Teodorowi Torosiewiczowi, lwowskiemu farmaceucie i balneochemikowi usytuowany jest na skwerku przy ulicy nazwanej również jego imieniem.
Pomnik stanowią dwa głazy piaskowca, jeden z nich ułożony jest poziomo na żwirowym podłożu, na nim ustawiony jest pionowo drugi głaz z przytwierdzoną tablicą pamiątkową.
Dr. Teodor Torosiewicz w 1836 r. dokonał pierwszej w historii analizy chemicznej iwonickich wód. Jej wyniki ogłasza 2 lata później w dodatku do "Gazety Lwowskiej" w artykule "O źródłach alkalicznych brom i jod w sobie zawierających, niemniej o wodzie żelaznej we wsi Iwonicz w obwodzie sanockim w Galicji".
20181020_154611.jpg
Pomnik Władysława Bełzy poety i publicysty, który przebywał w Iwoniczu-Zdroju w latach 1874 – 1890. Organizował tutaj życie kulturalne i towarzyskie. Jest autorem pierwszego przewodnika krajoznawczo – turystycznego "Iwonicz i jego okolice" wydanego w 1885 r. W 1900 roku wydał tomik wierszy zatytułowany "Katechizm polskiego dziecka". Znajduje się w nim między innymi znany wiersz patriotyczny "Kto ty jesteś? Polak mały. Jaki znak twój? Orzeł biały .......".
20181020_160607.jpg
Na przystanku autobusowym znajduje się kamienny obelisk wykonany z piaskowca w kształcie ostrosłupa. Wzniesiony zniesiony dla upamiętnienia nieistniejącej kapliczki zdrojowej. W miejscu tym bowiem w 1925 roku zbudowana została pierwsza w Iwoniczu-Zdroju kapliczka. Powstała z inicjatywy założycieli uzdrowiska Karol i Amelia hr. Załuskich o czym informuje tablica umieszczona w dolnej części pomnika.
20181020_151850.jpg
I na koniec głaz w Parku Zdrojowym z napisem:
"Tu cisza błoga, tu powietrze czyste
Zdroje zbawienne, a wszystko Ojczyste:


Mam nadzieję, że Was nie zanudziłam :oops:
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Rymanów Zdrój moje wędrówki

Post autor: Felice »

Świetny przewodnik Bożenko.🌺
ODPOWIEDZ