Rymanów Zdrój - wspomnienia i ciekawostki

Rymanów-Zdrój okiem kuracjusza.
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Rymanów Zdrój - wspomnienia i ciekawostki

Post autor: BozenaMat »

Było o Leśnikach, to może w podobnym klimacie wspomnienia :)

W Nadleśnictwie Rymanów jest…. 10 niedźwiedzi. Leśniczy, który zarządza terenami w Rymanowie ponoć jest za Pan Brat z nimi i nawet nadał im imiona.
I taka ciekawostka. Pierwszym pożywieniem niedźwiedzi po przebudzeniu się ze snu zimowego jest… czosnek, porastający rymanowskie łąki. Teraz już wiem, dlaczego nazywa się czosnek niedźwiedzi :D :D
20181006_150235.jpg
20181017_123319.jpg
Tablice ostrzegawcze
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Rymanów Zdrój - wspomnienia i ciekawostki

Post autor: BozenaMat »

Dziś piękny dzień, to będzie na sportowo :D

W Rymanowie prócz wielu ścieżek do spacerów nie brakuje i miejsc do ćwiczeń. I tak przy Zimowiecie jest boisko sportowe, plac zabaw dla dzieci i przyrządy do ćwiczeń (powstałe z inicjatywy Marszałka Podkarpacia).
Następne przyrządy do ćwiczeń znajdują się w centrum Zdroju, przy Tężni oraz naprzeciwko Sanatorium Świtezianka (przy boisku). I jest jeszcze 10 stanowisk na Trasie Fittnes. Z pewnością są i w innych miejscach (boiska, place zabaw czy przyrządy), ale jakoś nie dotarłam do nich.
I te co odwiedziłam zajęły trochę czasu........ trzeba było je wypróbować........ :lol:
20181021_105857.jpg
Boisko, plac zabaw i przyrządy do ćwiczeń przy Zimowicie.
20181022_161930.jpg
Sportowe miejsce przy Tężni
20181022_154801.jpg
Przyrządy przy boisku sportowym naprzeciw Świtezianki
20181014_153225.jpg
Jedna ze stacji na Ścieżce Fittnes
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Rymanów Zdrój - wspomnienia i ciekawostki

Post autor: BozenaMat »

Dziś pogoda zachęca do wędrówek, to wedrówkowe wspomnienie :)

Zamczyska, zwane także Zamkową Górą, to zalesiony szczyt w Rymanowie wysokości ponad 550 m n.p.m. Nazwa góry pochodzi od zamku, który stał nad doliną Taboru, strzegąc traktu węgierskiego, prowadzącego z Rymanowa na Węgry. Zamek powstał prawdopodobnie w XIV w. Obecnie nie ma po nim śladu. Poniżej szczytu pozostałości kamieniołomu, z którego wydobywano budulec do budowy rymanowskiego kościoła.
I parę fotek z Zamczyska :)
20181009_150722.jpg
20181009_153151.jpg
20181017_152032.jpg
Widok na Zamczyska z drogi prowadzącej do Królika Polskiego
20181012_123233.jpg
Widok na Zamczyska z ulicy Kasztanowej
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Rymanów Zdrój - wspomnienia i ciekawostki

Post autor: BozenaMat »

Dziś były pogaduszki o czaplach, łabędziach i bocianach… :lol: …. To naszły mnie rymanowskie wspomnienia o ptakach.

Na Ścieżce Przyrodniczej, powyżej Kapliczki Huberta jest polana, a na niej Zegar Ptasiego Śpiewu. Przedstawiono na nim, o której godzinie który ptak zaczyna swoje trele. Najwcześniej swój śpiew rozpoczyna poklaskwa (o godzinie 2,40)… później strzyżyk, a dzień kończy słowik (o 22).
20181021_102716.jpg
20181021_102832.jpg
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Rymanów Zdrój - wspomnienia i ciekawostki

Post autor: BozenaMat »

20181018_143344.jpg
W dolinie Czarnego Potoku, na polanie Horodziska stoją drewniane rzeźby, a są to postacie beskidzkich zbójów, tzw. beskidników. Jest ich tam 7, w tym jedna kobieta o imieniu Hanka. Pozostali zbóje to: Chroboczek, Dziurawy, Kiep, Skała, Śliski i Ważny. Wykonawcą rzeźb jest pan Adam Śliwka z „Domu pod Lipą”.
20181009_161836.jpg
Na polanie tabliczki z wierszami, mówiące o spokoju w tym miejscu.
20181018_143509.jpg
Na jednej z nich widnieje wiersz:
„Kocham to miejsce, tę drogę, las
Lubię po prostu spędzać tu czas
A to co czuję co myślę sobie
wierszem zwyczajnym opowiem Tobie.
Więc jeśli możesz, więc jeśli chcesz
przeczytaj w ciszy każdy mój wiersz.
Prosto w nim piszę i nie cyganię,
Bo to jest tylko moje bajanie.”



Legenda głosi, że na tej polanie zakończył się proceder rymanowskich zbójów, a stało się to za sprawą pięciu sióstr, które zakochawszy się na umór w najstraszniejszych zbójach, zwojowały ich sercami tak silnie, że twardzi i nieugięci mężczyźni stali się pokornymi, uczciwymi założycielami stabilnej i spokojnej osady o nazwie „Zbójniska”... I już nikt nie bał się przejeżdżać tymi stronami, a nawet szła wieść, że i schronienie w tych stronach łatwo było znaleźć i nocleg z dobrym jadłem odprawić. Gościnność stała się tu nagminna i wszyscy, nawet ci z dalekich krain, chętnie tu zaglądali, aby skorzystać z dobrego jadła, swojskiej wieczerzy i przytulnego odpoczynku. Chętnie też słuchali dawnych opowieści o „zbójnickim” losie i cudownej przemianie za sprawą pięknych i pracowitych kobiet, które wiele z chłopami zrobić mogą! Od tej pory zagościł tu ład i porządek, a okolica stała się oazą ciszy i spokoju, ba nawet niektórzy nazywali ją krainą zaciszy śródgórskich. (wg przekazu Adama Śliwki).
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Rymanów Zdrój - wspomnienia i ciekawostki

Post autor: BozenaMat »

To może dziś tak trochę historycznie :)

Wieś Wołtuszowa położona była w dolinie Czarnego Potoku. Zamieszkana była przez ludność łemkowską wyznania greckokatolickiego.
W latach okupacji hitlerowskiej przez Wołtuszową wiódł jeden ze szlaków kurierów beskidzkich, którzy przeprowadzali ludzi z terenów Generalnego Gubernatorstwa na Słowację i dalej na Węgry.
Podczas akcji „Wisła” w czerwcu 1945 całą ludność wsi przesiedlono na Ukrainę w rejon Tarnopola. Opustoszałą wieś spalił doszczętnie oddział UPA, by nie mogli jej zająć polscy osadnicy. Przetrwała jedynie drewniana cerkiew, pozbawiona jednakże wyposażenia. Podobno każda wysiedlana rodzina zabrała ze sobą jego część... Niszczejący obiekt został w 1953 rozebrany na polecenie ówczesnych władz. Na polach przez pewien czas gospodarowali później polscy gospodarze z okolicznych wsi. W latach 80. XX w. na wołtuszowskich łąkach wypasali swe owce bacowie z Podhala.
Obecnie Wołtuszowa stanowi cel spacerów kuracjuszy i gości uzdrowiska. Na jej obszarze wytyczono ścieżki spacerowe, które prowadzą śladami dawnych mieszkańców, wśród resztek kamiennych podmurówek, studni, starych piwnic i zdziczałych sadów.
20181021_104019.jpg
Drogowskaz do Wołtuszowej
20181014_151136.jpg
Miejsce po cerkwi wyznacza dziś jedynie wieniec starych lip.
20181014_145919.jpg
Cmentarz z kilkoma zachowanymi kamiennymi nagrobkami, oznaczony jest modrzewiowym krzyżem.
20181014_145905.jpg
Kamienna chrzcielnica z dawnej cerkwi.
20181014_145858.jpg
Tablica informująca, że w tym miejscu znajduje się cmentarz łemkowski.


O, jak dobrze, że jesteś tutaj.
O, jak dobrze znów widzieć cię.
Tylko mi się nie wzruszaj.
Przez to będzie nam razem lżej.
...
O, tam widać, że żyli ludzie
Resztki domów i piwnic i sad
I choć idę, ja dziś, po tej grudzie
Słyszę ludzi, choć ich nie ma od lat.
Tu cerkiewka, była, tam cmentarz,
ruski krzyż, by pamiętać i trwać.;

Adam Śliwka, „Dla Gościa” (fragm.)
Awatar użytkownika
ANDY12345
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 14295
Na forum od: 26 maja 2018 11:42
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Rymanów Zdrój - wspomnienia i ciekawostki

Post autor: ANDY12345 »

Ha ha ha, a Ty znowu jesteś w Rymanowie ? zakochałaś się w nim :lol:
co do zbójów to każda kobieta jak chce to chłopa owinie sobie wokół malutkiego paluszka macie ten dar ;)
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Rymanów Zdrój - wspomnienia i ciekawostki

Post autor: BozenaMat »

ANDY............ mnie nadal trzyma. To chyba wielka miłość, bo jak inaczej to określić?
Co włączę komputer, to przeglądam fotki (a przyznam się, że mam ich multum) i wspominam tamte tereny. Wielką zasługą była pogoda, która umożliwiła mi wędrowanie po okolicy :)
Mam nadzieję, że Was nie zanudzam tymi wspominkami...... :D
p-siak
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1690
Na forum od: 04 cze 2013 20:36

Re: Rymanów Zdrój - wspomnienia i ciekawostki

Post autor: p-siak »

Nie zanudzasz,tylko człowiek myśli jakim jest ... ,gdyż był tam a wie tylko 1/20 tego co Ty.Dziękujemy,
pozdrawiam.
Awatar użytkownika
ANDY12345
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 14295
Na forum od: 26 maja 2018 11:42
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Rymanów Zdrój - wspomnienia i ciekawostki

Post autor: ANDY12345 »

BozenaMat pisze: 12 lis 2018 08:37 ANDY............ mnie nadal trzyma. To chyba wielka miłość, bo jak inaczej to określić?
Co włączę komputer, to przeglądam fotki (a przyznam się, że mam ich multum) i wspominam tamte tereny. Wielką zasługą była pogoda, która umożliwiła mi wędrowanie po okolicy :)
Mam nadzieję, że Was nie zanudzam tymi wspominkami...... :D
Wiem coś o tym bo mam wielki sentyment do Krynicy :serce: Wysowej :serce: gdzie wszystko było super nawet pogoda i spędzony czas będzie sie pamiętało do końca (chyba że niemiec zacznie mazać nam pamięć ale może nie wszystko wymaże) a nostalgię poprawią wspomnienia z którymi tak pięknie się dzielisz :kwiat: . Jak mi się uda spróbuję coś powklejać zwłaszcza że jesteśmy w różnych porach roku i zdjęcia zawsze będą inne :)
ODPOWIEDZ