Kolonoskopia

Tu można porozmawiać o swoich schorzeniach i być może uzyskać porady innych użytkowników forum nasze sanatorium.
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Kolonoskopia

Post autor: BozenaMat »

Najpierw Czekoladko badanie. Nie ma sensu martwić się na zapas. Będą wyniki, wtedy decyzja co dalej. Może się okazać, że cały ten strach na wyrost. Dlatego....... po prostu zrób badanie bez wybiegania w przyszłość.
Trzymam kciuki :serce: I wiem, że dobrze mówić, ale to prawda. Pozytywne nastawienie to połowa sukcesu. Więc głowa do góry... będzie dobrze.... a nawet jak coś wyjdzie nie tak. Przecież jesteś zuch Dziewczyna... umiesz walczyć :kwiat:
Awatar użytkownika
ANDY12345
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 14296
Na forum od: 26 maja 2018 11:42
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Kolonoskopia

Post autor: ANDY12345 »

Czekoladko :) , na zapas to się robi na zimę, a teraz przygotuj się z optymizmem do badania zwłaszcza że w trakcie lekarz będzie Cię informował jak sprawy się mają 8-) i dodatkowo będziesz miała filmik gratis ;) :lol: ..... jak będziesz grzeczna :lol:
A zwlekać to się można z łóżka jak jest się słabym, a Ty podobno do Zuchów należysz :) .... czas to pieniądz i nie tylko :roll:
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7781
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Kolonoskopia

Post autor: darek »

andrzej1955 pisze: 30 sie 2019 16:25 Witam,następne badanie które powinniśmy przeprowadzić po 50 roku życia,temat prostata się kłania już był-ciekaw jestem czy ktoś pod wpływem wpisów wykonał i dalej kontroluje się tym badaniem,samo przygotowanie i wykonanie kolonoskopii jest niezbyt przyjemnym zabiegiem ale co się nie robi w celu kontroli stanu Naszego Cennego Zdrowia,Pozdrawiam,Namawiam do wykonania tego Badania i jak zwykle Cennego Zdrowia Życzę :)
Nieukrywam ,że zapytałem i Ja swego rodzinnego bo pojawił sie Problem lub domniemany Problem
Okazało się ,że obecnie w województwie śląskim jest kilka Programów i można w miarę szybko i komfortowych warunkach mieć wykonany zabieg.
Jest opcja na ŻYWCA NA HARD Cora
są tez opcję bardziej cywilizowane uzaleznione jest to od Programu.
Jest znieczulenie cząstkowe z jednorazową BIELIZNĄ ( nie świecimy 4 literami przed doktorem)
Jest za dopłatą Znieczulenie całkowite ( 30 minutowa drzemka )z dodatkową lewatywą wykonywana w warunkach naprawde bardzo intymnych w tzw gaciach z dziurką ;)
i dodatkową kąpielą przed ...

Oczywiście ,aby skorzystać z opcji bezpłatnej musimy spełnić kilka warunków .
Ale badanie daje Nam pewność lub i nie chyba że biora wycinek to dodatkowe 7 dni w niepewności
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7035
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Kolonoskopia

Post autor: sztani »

Sam korzystałem z takiej akcji. całkowite znieczulenie jest tylko w miejscach gdzie jest anestezjolog gdyż tylko on podaje narkozę . Częściowe to to inaczej znieczulenie tylko zewnętrznie lignokainą w spreju . Nie słyszałem aby NFZ fundował ze znieczuleniem całkowitym lub nawet miejscowym trzeba płacić za taką usługę . przyznam , że nawet prywatnie nie wszystkie gabinety robią w znieczuleniu całkowitym .Dla mnie nie sama kolonoskopia była koszmarem ale wypicie tego płynu i późniejszy efekt był niesamowicie stresujący :) U nas koszt bez znieczulenia prywatnie 380 złotych ze znieczuleniem 650 złotych tak ,że warto z akcji korzystać. Nie słyszałem o programach z całkowitym znieczuleniem to spore koszty dla NFZ. Ale może gdzie indziej jak samorząd dopłaci to tak jest jak pisze Bożena . Jeżeli Lekarz ma obiekcję przed zleceniem badania kolonoskopii kieruje najpierw na badanie kału na obecność krwi . Od tego trzeba zacząć a nie pchać się w koszty. Aby wykonać badanie przesiewowe trzeba mieć wskazanie myślę ,że rodzinny go nie zleci bo to za drogo a czy ma uprawnienia tego nie wiem aby na takie badania skierować . W poprzedniej przychodni aby skorzystać z jakich kolwiek badań trzeba było się naprosić.
Awatar użytkownika
smuga
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 991
Na forum od: 25 sty 2017 21:57
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Kolonoskopia

Post autor: smuga »

Ach ta nasza służba zdrowia , co ośrodek to inne prawa i obyczaje . Ja jeśli chodzi o przesiewowe to spotkałam się z badaniami bez znieczulenia . Ale można było dopłacić 150 zeta i załapać się na badanie ze znieczuleniem . Jak było zlecenie na badanie w szpitalu z pobytem trzy dniowym badanie było w znieczuleniu ogólnym ( spanko i o niczym nie myślenie :lol: :lol: ) . Przeszłam parę tych ;) atrakcji bez znieczulenia i było może nie fajnie ale do wytrzymania :mrgreen: widać wszystko do czasu i teraz po ostatnim :roll: badaniu przyrzekłam sobie nigdy więcej :P bez znieczulenia :!: :!:
Awatar użytkownika
BozenaMat
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6168
Na forum od: 24 lip 2018 18:32
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Kolonoskopia

Post autor: BozenaMat »

Nie wiem jak to jest teraz, może zmieniły się przepisy. Ja robiłam kolonoskopię bodajże 5 lat temu, z programu wczesne wykrywanie raka jelita grubego. Żadnego skierowania nie trzeba było. Po prostu były wytypowane placówki, gdzie ten program był realizowany, szło się i zapisywało na termin (ja robiłam w szpitalu i czekałam tydzień). Może parę lat temu było więcej pieniążków, bo:
1. Kolonoskopię robiono mi w znieczuleniu, ale nie ogólnym. Po prostu podczas całego badania podawano mi dożylnie środek znieczulający. Co jakiś czas lekarz pytał, czy zwiększyć dawkę czy ta podawana starczy.
2. Fikuśne jednorazowe majtusie z dziurką dostałam. Rzeczywiście komfort psychiczny, nie trzeba świecić tyłkiem.

Co do dalszych badań histopatologicznych, to na ogół w każdym jelicie znajdą jakiś polip i go podczas kolonoskopii usuwają. Taka procedura. Ale nie ma się co zawczasu martwić... w większości polipy nie mają charakteru nowotworowego.
A co do zakwalifikowania się do tego programu, to jest parę punktów, które trzeba spełnić, by się na niego dostać. Najważniejsze, by nie mieć żadnych objawów wskazujących na początki raka jelita grubego. Ten program to badanie przesiewowe, a nie diagnostyka. :)
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Kolonoskopia

Post autor: Felice »

Kolonoskopię robiono mi w znieczuleniu, ale nie ogólnym.
I bardzo mądrze Bożenko piszesz,ponieważ do wykonania kolonoskopii takowe nie jest potrzebne.
Tego typu zabiegi robione są najczęściej w znieczuleniu dożylnym,albo tylko sedacja.
Awatar użytkownika
ANDY12345
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 14296
Na forum od: 26 maja 2018 11:42
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Kolonoskopia

Post autor: ANDY12345 »

Jeżeli nam fundusz "funduje" darmowe badania to uważam że należy z nich skorzystać, zwłaszcza że młodsi od nas chorują. Wolę zdecydowanie wiedzieć na czym siedzę :lol: , niż żyć w niepewności. Stres nas szybciej zabija :oops: .
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7781
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Kolonoskopia

Post autor: darek »

Odnosząc się do wpisów.

a) Nie dochodziłem w ramach jakiego Programu miałem wykonane badanie , ale jak wspomniałem musiałem wypić te 2 butelki tego płynu.
i co ważne na owe badanie musiałem pojawić się w towarzystwie drugiej osoby.
Fakt może dlatego ,że było o skierowanie z Kliniki Kardio .
Fakt był taki ,że oczywiście zostałem przygotowany i fakt otrzymałem owe fajne jak to określiła przedmówczyni te fikuśne gacie zażartowałem że zamieniłem przód do tyłu ;)
Była Pani Anstezjolog podała maskę z tlenem po żartowała i po............... czasie obudziłem się już na sali w towarzystwie Syna ,który pełnił funkcję opiekuna i pomógł Paniom w przesunięciu tych kg.Po godzinie gdy doszedłem do siebie i Pani anestiozjolog pozwoliła mogłem opuścić .
b)Wiem że Program Jelita -ogólnikowo nazywany był mocno promowany zwłaszcza na śląsku wykonano ponad 25 000 badań w 2019 roku ,fakt nie gwarantowano pełnego znieczulenia , ale była taka OPCJA za odpłatnościa tam gdzie był Anestezjolog .

Niestety wg obecnych informacji w/w Program został ZAWIESZONY brak środków i oferowany jest w standardzie NFZ -
a) hospitalizacja
b)prywatnie za odpłatnością
Awatar użytkownika
ANDY12345
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 14296
Na forum od: 26 maja 2018 11:42
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Kolonoskopia

Post autor: ANDY12345 »

W Krakowie nadal prowadzony jest bezpłatny program przesiewowy, obecnie w innym szpitalu.
ODPOWIEDZ